10 míst v severní Americe, kam se vydat s omezeným rozpočtem

10 míst v severní Americe, kam se vydat s omezeným rozpočtem

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Je to velký kontinent a je tu toho vážně spousta co k vidění i dělání. Připravili jsme několik míst, kam se můžete vydat, pokud nechcete zrovna utratit všechno svoje jmění!

Raleigh, Severní Karolína, USA

Ve městě žije jen zhruba půl milionu obyvatel a v roce 2018 ho navštívilo 13 milionů lidíVe městě žije jen zhruba půl milionu obyvatel a v roce 2018 ho navštívilo 13 milionů lidí — Shutterstock

Začněme Severní Karolínou, kde kromě měst jako Durham a Chapel Hill leží také Raleigh, které se stává centrem tech scény, stejně tak jako místem pro startupy, umění, hudbu i nadšence jídla. Ve městě žije jen zhruba půl milionu obyvatel a v roce 2018 ho navštívilo 13 milionů lidí. A není se čemu divit.

Většina muzeí ve městě je zdarma a všude je spousta zeleně, jak už v početných parcích nebo za městem. Státní park Umstead je skvělým příkladem — zalesněných 5 000 akrů nabízí spoustu stezek pro pěší výlety, cyklistiku a jízdu na kánoi na krásných jezerech.

Počet studentů na vysokých školách v Raleigh (vzdělání je na třetím žebříčku v USA) znamená, že město musí mít zásobu barů na úrovni a míst, kde se toho spousta děje, a ty tam také skutečně jsou. Je také známé (právoplatně) pro své vynikající a ne ani moc drahé jídlo na gril!

Mesa, Arizona, USA

Ubytování v Mese je zhruba 30 procent levnější než ve Phoenixu nebo ScottsdaleUbytování v Mese je zhruba 30 procent levnější než ve Phoenixu nebo Scottsdale — Shutterstock

Phoenix je velmi často zmiňován jako jedno z nejvíce trendy a rozrůstajících se měst v USA, ale nedaleká Mesa — v podstatě také předměstí Phoenixu, i když sama o sobě má nějakých 430 000 obyvatel — vás vyjde finančně mnohem výhodněji.

Ubytování je zde zhruba o 30 procent levnější než ve Phoenixu nebo Scottsdale (další místní město) a buď se sem dostanete letadlem do Phoenixu nebo do samotné Mesy, kam lítá spousta spojů z celých Spojených států nebo Kanady.

Nejlepším obdobím na návštěvu je jaro, ještě předtím, než se teploty v letních měsících začnou šplhat nekompromisně nahoru. V národním lese Tonto se dá podnikat spousta outdoorových aktivit, a pokud chcete mít ubytování na nějakém zajímavém místě, můžete si vyzkoušet luxusnější kempování v přívěsu Airstream na místní farmě Schnepf Farms.

Národní park Mesa Grande láká návštěvníky na místní předevropskou minulost. V oblasti je spousta trosek staveb od Indiánů Hohokam, které zde vyrostly mezi lety 1100 a 1400. Ve městě najdete také Arizonské přírodovědecké muzeum nebo pokud byste hledali něco modernějšího, zkuste zajít do uměleckého centra Mesa Arts Center. Další chutnou podívanou je stezka Fresh Foodie Trail, která vás provede místní agroturistikou přes město do údolí a ještě dál.

Murray Beach, Nový Brunšvik, Kanada

Murry Beach se může pochlubit nejteplejšími vodami v KanaděMurry Beach se může pochlubit nejteplejšími vodami v Kanadě — Wikimedia Commons

Jedete na sever od hranic a říkáte si, že dovolená na pláži v Kanadě zní tak nějak prapodivně. Koneckonců, Kanada zrovna pro surfaře a plážové povaleče známá není. Ale ještě to nevzdávejte.

Murray Beach se nachází v Novém Brunšviku a má jedny z nejteplejších vod v Kanadě, i když v tomto případě spíše „nejméně studené“, a obecně je na této pláži příjemná atmosféra i ke kempování. Na jedné straně si člověk připadá jakoby až skoro v divoké přírodě, i když je vše snadno přístupné a přátelské a nachází se na cestě po Acadian Coastal Drive. Díky tomuto 740 km dlouhému dobrodružství mezi Dalhousie na severu až po starodávné pobřeží Aulac na jihu, budete mít možnost poznat ty méně známé krásy Kanady.

Nedaleko Murray Beach se nachází mys Jourimain Nature Centre, který je výborným místem k procházkám ve společnosti stovek druhů ptáků, kteří do oblasti každoročně přilétají. V okolí se toho dá spousta co dělat, ať už se jedná o aktivity, které vám zvednou adrenalin (kajaking na moři) nebo vás naopak uvolní (farmářské trhy, viktoriánské majáky). Ať už přespáváte ve stanu nebo si pronajmete chatku, není nad to probudit se do modré oblohy, osvěžujícího vánku a vůně moře.

Portsmouth, New Hampshire, USA

To nejhezčí na městě je, že zde budete mít pocit komunity a sounáležitostiTo nejhezčí na městě je, že zde budete mít pocit komunity a sounáležitosti — Shutterstock

Říká se, že Portsmouth je třetím nejstarším městem ve Spojených státech (a samozřejmě pojmenovaným podle města na jižním pobřeží Anglie, odkud spousta osadníků odjížděla z Evropy za lepším životem). Na první pohled se může zdát jako důvěryhodné, ač spíše nepůsobivé pobřežní městečko. Ale hned po několika hodinách si uvědomíte, že se jedná o nebroušený diamant.

Město na svou minulost nezapomíná: z jakéhokoli bodu ve městě jde vidět na věžičku kostela North Church nebo je tu k vidění také maják (Harbor Lighthouse). Muzeum Strawberry Banke je chráněná oblast města, která byla osídlená nejdříve a která za všechna ta léta nastřádala budovy v dobových stylech, takže tam najdete domy v koloniálním nebo federálním stylu nebo ve stylu státu Georgia.

Pokud vás zajímá modernější část města, vydejte se do muzea a parku USS Albacore. Albacore je ponorka vyřazená z provozu… no, a z názvu už je jasné, že se momentálně nachází v parku. Můžete si ji prohlédnout a seznámit se s námořní minulostí města.

Každopádně to nejhezčí na městě je, že zde i tak budete mít pocit komunity a sounáležitosti. Mnoho obchůdků a jídelen patří místním: obchody s knihami nebo cukrárny, které kolikrát zužitkovaly staré námořnické budovy, ale zachovaly jejich původní kouzlo. Celé místo je perfektní kombinací starověkého šarmu a mladického půvabu, a to ho také dělá jedinečným.

The great outdoors

Olympijský národní park ve Washingtonu tvoří přes 110 km pobřeží, dočasných dešťových pralesů a více než jeden milion akrů divočinyOlympijský národní park ve Washingtonu tvoří přes 110 km pobřeží, dočasných dešťových pralesů a více než jeden milion akrů divočiny — Shutterstock

Ačkoliv se může zdát poněkud zvláštní, že jako cestovatelskou destinaci doporučujeme zrovna jeden z nejznámějších přírodních divů, je tu toho opravdu hodně k vidění. Začněme u Grand Canyonu, a jak už jsme viděli u Murray Beach, člověk toho může spoustu zažít, pokud se nebojí trochu se zašpinit. North Rim v parku je místem jako stvořeným pro odpočinek od ostatních návštěvníků a také ke kempování.

Kochejte se krásami okolí, které jste snad už milionkrát viděli na obrázku, protože na vlastní oči je ten pohled k nezaplacení.

Severozápad USA je — tedy kromě toho, že se sem sjíždí zarostlí hipsteři, co mají rádi kávu a pivo — také úzce spjat s outdoorem. Pokud se vám zachtělo pobytu venku, vydejte se do Olympijského národního parku ve Washingtonu. Na každého cestovatele bude v této významné krajině čekat přes 110 kilometrů pobřeží, dočasných deštných pralesů a více než milion akrů divočiny.   

Působivý národní park Gros Morne v Kanadě nabízí ledovcové fjordy, skalnaté plošiny a bouřlivé vodopádyPůsobivý národní park Gros Morne v Kanadě nabízí ledovcové fjordy, skalnaté plošiny a bouřlivé vodopády — Shutterstock

Malé městečko Lava Hot Springs ve státě Idaho má vskutku příznačný název — nacházejí se pod ním horké prameny bohaté na minerály. Návštěvníci se buď dlouhé hodiny můžou namáčet ve vodě, anebo zažít něco aktivnějšího, což v létě může zahrnovat outdoorové plavání a kilometry ziplinování nebo naopak v zimě projížďku na sněžných skútrech a terénní lyžování. Ubytování ve městě není nijak drahé, hlavně mimo sezónu, a najdete zde vše od jednoduchých chatek až po osobité ubytování u místních. 

Národní park Gros Morne v Kanadě je relativně neprobádaný bod na mapě: ledovcové fjordy, skalnaté plošiny a bouřlivé vodopády jsou jen některé z divů, na které tu narazíte. Ceny za vstup do parku i kempování jsou nízké a mnoho z okolních městeček, jako např. Woody Point nebo úžasně pojmenované Cow Head (kravská hlava), pořádají festivaly hudby, umění, historie a jídla po celý rok. Už si jen vybrat termín a můžete jet!

Edmonton, Alberta, Kanada

Edmontonu se přezdívá festivalové město Kanady a je domovem největšího historického muzea v zemiEdmontonu se přezdívá festivalové město Kanady a je domovem největšího historického muzea v zemi — Shutterstock

Tradiční obrázek této části Kanady je velké otevřené nebe, mrazivé zimy, ropná pole a prošedivělí muži, co něco někam tahají nebo přenáší (víc toho už neřeknu). Ale Edmotonu se přezdívá také festivalové město Kanady a je domovem největšího historického muzea v zemi, které je příkladem proaktivního přístupu k budoucnosti a zároveň také neopomíjí svou minulost.

Je poněkud zvláštní, že spoustě lidem může připadat ponuré a příliš severské, ale je na stejné rovnoběžce jako třeba Manchester v Anglii nebo Hamburg v Německu. To není tak zlé, i když zima zde někdy může být trochu tvrdší, ale na druhou stranu jsou léta příjemná a osvěžující.

Festivaly tu jedou po celý rok, což se také dá odvodit z přezdívky města, a jejich tématem je v podstatě cokoliv od dostupné hudby a umění, jako např. Mezinárodní festival pouličních umělců až po festival K-Days, který začal jako farmářský jarmark a jarmark pro hospodářská zvířata, ale během let se z něj stal hlavní festival roku. Ostatní festivaly mají na seznamu oblíbené experimentální divadlo a folkovou hudbu.

Pokud se vám podaří vybrat termín, kdy se zrovna žádný festival nekoná, nejspíš si všimnete, že město vlastně není nijak přemrštěně turistické, ale i tak má všechny výhody velkého města (přece jen tu žije skoro milion lidí). Pobyt zde vás vyjde výhodněji než v takovém Torontu nebo Vancouveru a k tomu uvidíte část Kanady, která je stejně důležitá jako například města na pobřeží.

Memphis, Tennessee, USA

Rodné místo Elvise je také domovem hudebních scén, kde ani kolikrát nemusíte platit za vstupRodné místo Elvise je také domovem hudebních scén, kde ani kolikrát nemusíte platit za vstup — Shutterstock

V rodném místě Elvise vždy někde hraje hudba a není se čemu divit. Je tu nespočet hudebních scén, ve kterých po vás kolikrát ani nebudou chtít vstupné, a můžete se tu zaposlouchat do všeho od soulu přes jazz až po rock and roll. Dokonce se výhodně můžete přiblížit i samotnému Králi: do Gracelandu vás zavezou zdarma.

Ale dají se tu provozovat i jiné aktivity, které by vás zrovna neměly přivést na mizinu, jako např. návštěva poněkud bizarního parku Mud Island River, který je modelem dolního toku řeky Mississippi na té se právě nacházíte. Je to působivé, to zcela určitě, když se procházíte přes pět bloků s replikami 20 velkých měst. 

Pokud máte zrovna náladu trochu si povyrazit (přeneseně i doslova), můžete sjíždět řeku na loďce s pádly. Nebo si můžete pochutnat na grilovaném jídle a koktejlech v okolí ulice Beale Street. No dobrá, je to celkem turistické, ale na druhou stranu to tu žije a určitě se jedná o místo, které by člověk měl alespoň jednou navštívit. Taktedadíkymoc!

Kansas City, Missouri, USA

Je to jediné město v zemi, které se může chlubit titulem město hudby Unesco, a to i díky jeho jazzové tradici a vystoupením velkých hudebních skupinJe to jediné město v zemi, které se může chlubit titulem město hudby Unesco, a to i díky jeho jazzové tradici a vystoupením velkých hudebních skupin — Shutterstock

Co se týče výletů, středozápad je někdy spíše přehlížen, ale takové Kansas City nabízí spoustu překvapivě různorodých aktivit, a to za mnohem lepší cenu než velká turistická centra. Popravdě řečeno se tu dá dělat spousta věcí úplně zdarma a díky tomu, kde se město nachází, není nijak složité se sem dostat. Akorát bychom nedoporučovali návštěvu během letních měsíců, protože je tu zaprvé opravdu horko a zadruhé až podivně moc lidí.

Je zajímavé, že Kansas City není základnou žádné aerolinky, což vede k tomu, že se ceny drží na přijatelné úrovni v porovnání s ostatními městy. A ceny za hotel jsou také přívětivé (tedy alespoň pokud se budete držet dál od letních měsíců).

Je to centrum hudby a umění: překvapivě je to jediné město v zemi, které se může chlubit titulem město hudby Unesco díky jeho jazzové tradici a vystoupením velkých hudebních skupin. Toto všechno, a k tomu i sedmimilionová rekonstrukce části Vine Jazz District z 18. století v roce 2016, dokazuje, že je tu hudba opravdu velkou součástí života. Také tu holdují sportu a hrají tu týmy jako MLB, MLS a NFL.

Továrna na motorky Harley-Davidson pořádala prohlídky zdarma, ale bohužel s tím už přestala. Nadále si můžete užít návštěvnického centra a za dalším industriálním kouskem se můžete vydat do pivovaru Boulevard Brewing Company, který pořádá prohlídky zdarma.

Dalšími místy k vidění jsou Swope Park, který je dvakrát tak velký jako Central Park v New Yorku a najdete v něm zoo, dvě golfová hřiště, přírodní rezervaci, jezera, místa pro piknik a divadlo Starlight Theater, což je amfiteátr pod širým nebem a během teplejších měsíců hraje představení z Broadwaye.

Victoria, Britská Kolumbie, Kanada

Budova parlamentu, která by rozhodně nevyčnívala někde na venkově v DerbyshireBudova parlamentu, která by rozhodně nevyčnívala někde na venkově v Derbyshire — Shutterstock

Victoria je známá tím, že… no, vlastně viktoriánským stylem a v něm postavenými budovami, které vypadají tak nějak falešně britsky. Britské osídlování začalo v roce 1843 a mnoho historických budov je stále dochovaných, jako například budova parlamentu, která by rozhodně nevyčnívala někde na venkově v Derbyshire.

Ve městě prý najdete mnohem více cyklostezek než kdekoliv jinde v zemi, takže ho můžete objevovat zábavnou a zdravou formou. Když už jste měli dost pohybu a máte chuť na něco dobrého, vyzkoušejte vynikající čerstvé ryby a mořské plody. Ve venkovních restauracích v okolí Inner Harbour si můžete objednat tresku nebo divokého lososa jen za nějakých devět dolarů.

Další ukázkou britské kultury je popularita kriketu, kterou můžete pozorovat obzvláště okolo městské hlavní části zeleně Beacon Hill Park. Vydejte se tam a možná se vám poštěstí vidět zápas (nebo alespoň jeho kousek). Také je to hlavním sídlem kanadského rugby, což je další z oblíbených sportů, který si zde osvojili.

Dostat se do města i přes něj je rychlé, levné a jednoduché a symbolem města se stávají dvojité autobusy double-deckery. Pokud chcete zažít trochu většího vzrušení (nebo sem přilétáte nebo odlétáte), za méně jak čtyři hodiny se autobusovou dopravou, a to i včetně lodi, dostanete do Vancouveru.

Salt Lake City, Utah, USA

Salt Lake City je položené vysoko v horách a je lyžařským centrem, i když zdejší hory jsou úchvatné v každém ročním obdobíSalt Lake City je položené vysoko v horách a je lyžařským centrem, i když zdejší hory jsou úchvatné v každém ročním období — Shutterstock

Jak už to jméno naznačuje, návštěva Velkého solného jezera během vašeho pobytu v Utahu nesmí absolutně chybět. Naštěstí za vstup s autem zaplatíte jen nějaké tři dolary, a ještě k tomu se vám naskytne pohled na takřka 3 000 km2 úžasné krajiny, která vypadá jako z jiného světa.

Okolní oblasti mají také něco kouzelného do sebe: Salt Lake City je položené vysoko v horách a je lyžařským centrem, i když zdejší hory jsou úchvatné v každém ročním období. Samotné město je také příjemné a najdete v něm spoustu náboženských budov (mnozí ví, že je město sídlem Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů) a také chrámu Salt Lake Temple. Tato impozantní stavba není přístupná veřejnosti, ale návštěvnické centrum je přístupné bez poplatku, pokud se tam budete chtít zastavit.

Pokud se chcete ujistit, že vám v rámci vašeho rozpočtu neunikne opravdu nic, pořiďte si Connect Pass. S ním získáte jednodenní, dvoudenní nebo třídenní přístup do místního přírodovědeckého muzea Natural History Museum, muzea umění Museum of Fine Arts, olympijského parku, planetária, zavěšené lanovky Aerial Tram a spousty ostatních. Běžná cena za vstup do všech atrakcí, ke kterým získáte přístup, by byla 234 dolarů, ale jednodenní Connect Pass pro dospělého vás vyjde na 36 dolarů. Je to opravdu hodně atrakcí za velmi malou cenu.

Ať už se rozhodnete strávit svoji dovolenou jakkoliv, doufáme, že jsme vám tímto přinesli trochu inspirace. Veselé cestování!

Přeložila Jana Brnáková z anglického originálu 10 budget-friendly North American destinations for 2019.

Podobné články