10 nejlepších destinací pro levnou a tak trochu jinou jarní dovolenou

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Tady jsou ty nejlepší a nejlevnější destinace, do kterých můžete zamířit na tak trochu jinou jarní dovolenou. Máme pro vás jedinečné skryté klenoty, zajímavá města a méně navštěvované pláže z celého světa. Prostě místa, na kterých se vyhnete davům turistů

Jarní prázdniny se blíží a my jsme si pro vás připravili seznam 10 nejlepších destinací, kde se vyhnete ostatním dovolenkujícím turistům. V tomhle článku najdete dovolené ve městech, na pláži, v přírodě nebo na ostrovech, a to jak v Severní Americe, Evropě a Asii, tak i jinde po světě.

Nejlepší jarní dovolená v Evropě

Dublin, Irsko

View down the river towards Ha'penny Bridge in Dublin — iStockDublin je známý jako přátelské město, které je nejlepší objevovat s přáteli — iStock

Naším prvním tipem je Dublin. Již dlouho je spojován se vším, co si lidé představují pod pojmem „typicky irský“: hospody, pouliční umělci, noční život, přátelští obyvatelé a tajemná, nakažlivá energie známá jako „the craic“. Mezi obrovským parkem Phoenix na severu města a krásnými a osobitými zahradami Iveagh Gardens najdete spoustu zeleně (jak jinak!). V Temple Baru a na sever od Portobella zase najdete všechny možné hospody a kluby, kde se můžete seznámit s místními obyvateli i ostatními návštěvníky. Tohle je prostě město, kam se budete chtít vracet. Sice se tu asi úplně nevyhnete davům, ale je to prostě stará dobrá klasika.

Lublaň, Slovinsko

Young girl with backpack on Triple Bridge in heart of Ljubljana Old Town, Slovenia — ShutterstockLublaň je dokonalá pro klidnou dovolenou ve městě — Shutterstock

Pokud chcete něco odpočinkovějšího, měli byste vyrazit do Lublaně. Přátelská, plná zeleně a kompaktní. Taková je slovinská metropole, ve které najdete úplně všechno: historii, kavárny a bary na břehu řeky, zajímavá zákoutí a hrad na vrcholu kopce, který má tak úžasnou atmosféru, že vám náročná cesta nahoru bude stát za to. Tady nemá smysl plánovat si seznam míst, která chcete vidět. Stačí jen bloumat z místa na místo, občas se zastavit a pokochat se výhledem nebo se občerstvit kávou, a přitom trochu závidět lidem, kteří v tomhle atraktivním a prosperujícím koutě Evropy žijí.

Cagliari, Itálie

Poetto beach in the sunshine — ShutterstockPláž Poetto — Shutterstock

Posledním evropským tipem je Cagliari, italské město, které není v Itálii. Vlastně je, ale ne na pevnině. Je to hlavní město Sardinie a v době, kdy byla samostatným státem, bylo Cagliari extrémně významné. Dodnes je zřejmé, že se jednalo o důležité místo. Čtvrť Castello ze 13. století se tyčí na vrcholu kopce a vznešeně shlíží na moře. Po prozkoumání klikatých uliček, které se strmě svažují k pobřeží, ale nakonec zjistíte, že všechny cesty nevedou do Říma, ale na pláž Poetto. Přes den si tady můžete odpočinout a v noci se bavit. To je ideální kombinace, nemyslíte?

Nejklidnější severoamerické destinace pro jarní prázdniny

Tulum, Mexiko

Couple making hand heart against beach backdrop in Tulum — Getty ImagesTulum je klidnější alternativou měst, jako je Cancún — Getty Images

Naše tipy pro Severní Ameriku začneme na mexickém poloostrově Yucatán. Na rozdíl od vyhlášených a (někdo by řekl) otřepaných destinací pro jarní dovolenou, jako je třeba Cancún, je Tulum spíš pro ty, kteří mají rádi hudbu. Ano, pořádají se tu plážové párty, ale spíše než o celonoční bujarou zábavu jde o poklidnou pohodičku. Pokud si chcete pobyt zpestřit kulturním zážitkem, nedaleké ruiny podél pobřeží byly kdysi jedním z hlavních obchodních center mayské civilizace.

Guadeloupe

Další cesta vede do Karibiku, ale ne na Jamajku, Bahamy, do Dominikánské republiky ani na jiné turisticky oblíbené místo. My se podíváme na Guadeloupe. Technicky vzato je tenhle zámořský department a region součástí Francie. Skládá se ze šesti obydlených ostrovů a několika menších, neobydlených a poslední dobou si rychle získává pověst perspektivní destinace. Francouzsko-kreolská kuchyně polechtá vaše chuťové buňky, najdete tu pláže s černým sopečným pískem i ty s typicky karibskou zářivě bílou barvou a dopřát si můžete naprostý all-inclusive luxus i levnější ubytování. Nedá se říct, že by bylo za hubičku, ale s nabídkou více než 5 000 apartmánů a pokojů k pronájmu si určitě najdete něco, co vám bude vyhovovat.

Sedona, USA

Hiker admiring the view of red rocks in Sedona — ShutterstockSedona je vysněnou destinací pro milovníky pěší turistiky a horských kol — Shutterstock

Závěrečným severoamerickým tipem je destinace, která je ideální pro milovníky přírody. Nachází se v národním parku na ploše 1,8 milionu akrů a její proslulá červená krajina je oblíbená mezi pěšími turisty a milovníky horských kol. Navíc leží relativně kousek od Grand Canyonu. Pokud to není nic pro vás, můžete se vydat na jeden z mnoha duchovních pobytů, kde uprostřed starobylých skal přespíte pod hvězdnou oblohou a dovolenou strávíte meditací. Pak se odpočatí vrátíte zpět do běžného života.

Levné jarní asijské destinace

Canggu, Indonésie

A Balinese penjor pole in Canggu — ShutterstockBalijský penjor v Canggu — Shutterstock

V Asii existují tisíce pláží a levných míst, kde můžete strávit jarní dovolenou. My se však rozhodli zaměřit pouze na jedno takové místo. Tohle balijské přímořské město plné zeleně nabízí všechny typy ubytování, od luxusních vil až po hostelové pokoje za pouhých 6 dolarů. Jídlo a pití je tu taky levné, a protože tu najdete nejen pláže, na kterých se každý večer pořádají večírky, ale i takové, které jsou určeny spíš k odpočinku u zapadajícího slunce, vybere si tu opravdu každý. Přes den si můžete zasurfovat nebo zaplavat, posedět u některého z bazénů, navštívit restauraci nebo zamířit do některého z chrámů – prostě poznávat místní kulturu.

Tak trochu jiné jarní destinace v Jižní Americe

Chiclayo, Peru

Royal archeological site in Chiclayo — ShutterstockV Chiclayu najdete několik úžasných archeologických nalezišť — Shutterstock

Chiclayo v Peru je naší první jihoamerickou zastávkou a je velmi dobře možné, že jste o něm nikdy neslyšeli. To je ale velká škoda, protože zdejší parky a zahrady patří k nejkrásnějším v zemi. Taky tu najdete obdivuhodná archeologická naleziště starověkého národa Moche, a to všechno jen 13 km od nádherných pláží na pobřeží Tichého oceánu. Není to sice nejúžasnější město na světě, ale uvidíte, že se tady budete cítit jako doma. Stačí ochutnat jedinečná regionální jídla, bavit se s místními a trávit čas v příjemné a přátelské společnosti.

Ilhéus, Brazílie

Teď se vydáme na druhou stranu kontinentu, kde najdeme jedno z modernějších měst Brazílie, které je ale stále příjemným místem pro strávení jarní dovolené. Je postaveno na několika řekách, jezerech, lagunách a na břehu oceánu. Najdete tu spoustu nádherných pláží a centrum města na malém kopci, odkud máte výhled na všechny tyhle krásy. Navíc je okolní stát Bahia proslulý produkcí kakaa, takže vám zaručujeme, že vaše chuťové buňky budou v extázi.

Dobrodružné jarní destinace v Africe

Tanzanie

A konečně pro ty, kdo touží po méně požitkářské jarní dovolené, existují desítky dobrovolnických programů. Ty neustále hledají dobrovolníky, kteří chtějí pomáhat a zároveň zažít nějaké to dobrodružství. Skvělým příkladem je program International Volunteer HQ. Můžete vyučovat, poskytovat lékařskou pomoc, pečovat o děti nebo vzdělávat ženy. Všechny tyhle projekty neustále hledají nadšené členy, na které čeká kombinace autentické kultury a nezapomenutelných zážitků. Spojte svou dobrovolnickou práci se safari, horskými túrami, návštěvou masajských kmenů nebo se po skončení programu odměňte týdnem na pláži.

Líbil se vám článek? Další inspiraci můžete načerpat na stránce Kiwi.com Stories.