10 nejlepších destinací pro sólo cestovatele

10 nejlepších destinací pro sólo cestovatele

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

U příležitosti #DneNezadaných jsme si pro vás připravili pár tipů na nejlepší města nebo místa v přírodě, kam můžete vyrazit sami. Našli jsme ty nejbezpečnější a nejpřátelštější destinace pro sólo cestovatele, ze kterých si přivezete nezapomenutelné zážitky!

Sólo cestování je čím dál oblíbenější. Lidé si totiž uvědomují, že místa, která mají na seznamu vysněných destinací, se sama nenavštíví. Dnes existuje spousta firem, které sólo cestovatele vezmou na místa, kam by se dřív podívali jen ve skupině. Navíc se dnes domluvíte anglicky i v těch nejodlehlejších končinách, takže je sólo cestování skvělým způsobem, jak procestovat svět, poznat podobně naladěné lidi a rozšířit si obzory. 11. listopad je Dnem nezadaných. Takže jsme pro vás, nezadané světoběžníky, našli 10 nejpřívětivějších zemí pro cestovatele samotáře.

Chile

View over Santiago de Chile with mountains in the backrground — ShutterstockSantiago de Chile — Shutterstock

Jihoamerické dobrodružství může mít mnoho podob, od poflakování se na pláži v Brazílii, přes prodírání se amazonskou džunglí, až po prozkoumávání inckých ruin. Ale pokud zamíříte do Chile, rozhodně to bude jedna z těch levnějších cest.

Z hlavního města Santiago de Chile se můžete vydat na vyprahlý a hornatý sever nebo na jih do Patagonie plné bažin a ledovců. Na dlouhé vzdálenosti se tu cestuje výhradně autobusem, takže při svých mnohahodinových jízdách poznáte spoustu místních.

Taky tu hodně frčí pracovní dovolená, takže pokud vám nevadí práce na farmě, budování udržitelné komunity, výuka angličtiny v horské vesničce nebo organizování akcí v hostelu, budete mít spoustu příležitostí poznat se s dalšími cestovateli.

Jestli vás dobrodružství v Jižní Americe zaujalo a chcete si přečíst rozhovor s někým, kdo ho má za sebou, mrkněte sem.

Skotsko, Spojené království

Nejdřív jsem chtěl na seznam zařadit Irsko, ale pohostinnost a přátelskost Irů už byla popsána tolikrát, že se místo toho vydáme do Skotska. Typický obraz zasmušilých Skotů se sice hodně liší od veselých Irů, ale neměli byste tomu tak úplně věřit.

Určitě byste měli navštívit obě velká skotská města Edinburgh a Glasgow, která se jedno od druhého velmi liší. Edinburgh je plný širokých ulic a kopců, zatímco Glasgow je plný vzrušení a umění.

Pokud chcete co nejvíc zvolnit, vydejte se na západní pobřeží, odkud jezdí trajekty na ostrovy Mull, Islay nebo třeba na Hebridy. Milovníky whisky potěší prohlídky palíren. A jestli vás tenhle zlatavý mok moc nebere, vydejte se na procházku po tajemných, téměř holých ostrovech. Cítíte se na ještě větší dobrodružství? Úplně na severu můžete nasednou na loď do Orkney nebo na Shetlandy a poznat srdečné obyvatele těchto větrem ošlehaných skal v Severním moři. A nezapomeňte se zahřát pár sklenkami whisky!

Pacific Northwest, USA

Sign reading 'Keep Portland Weird!' — ShutterstockPortland je hlavním městem hipsterů v oblasti Pacific Northwest — Shutterstock

Tři města, která od sebe na americké poměry nejsou příliš vzdálená. Z jihu na sever je to Portland v Oregonu, krásné a zároveň trendy město, které inspirovalo seriál Portlandia utahující si z jeho hipsterské pověsti. Rozhodně se nemýlí, což ale není nic špatného. Portland je milé město se spoustou malých krámků, pivovarů, kaváren a bazarů. Na západě najdete pobřeží a na východě lesy Mount Hood National Forest.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Seattle (@seattlewashington)

Vydejte se na tříhodinovou cestu podél pobřeží na sever (můžete využít levné vlaky nebo autobusy) a jste v Seattlu, městě s atmosférou velkoměsta, které je domovem technologie, kávy, věže Space Needle a trhu Pike’s Place Market (kde otevřela první kavárna Starbucks). Prohlédněte si město z paluby dopravního trajektu, zjistěte něco o kultuře prvních osadníků nebo se vydejte do parku, obchodu s deskami nebo knihkupectví (podle počasí, které je tu velmi nevyzpytatelné).

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)

A až si vyřídíte veškeré potřebné papíry, skočte si přes hranice do kanadského Vancouveru. Město se pyšní parky, lesy a silnou multikulturní identitou, která se promítá do všeho od umění až po pestrou nabídku pouličního jídla. Vancouver je úžasné místo, které vítá lidi z celého světa. Pokud cestujete sami, je to dokonalé město, které prostě musíte navštívit.

Island

Northern lights in Iceland — ShutterstockBrzo přijde nejlepší roční doba pro pozorování polární záře na Islandu — Shutterstock

Island má na seznamu spousta lidí a výjimkou nejsou ani sólo cestovatelé. Kvůli velkému nárůstu turismu vznikla na Islandu spousta firem, které se specializují na organizování skupinových výletů po známých stezkách, jako jsou třeba Golden Circle nebo Ring Road.

Navíc je to malá země, kde většina lidí žije v hlavním městě Reykjavíku. Vždycky si tak máte s kým popovídat v jednom z mnoha městských barů nebo kaváren. A přestože je to tu drahé, třeba se najde někdo, kdo vás pozve na pivo.

No a k Islandu samozřejmě neodmyslitelně patří několik věcí. Koupání v termálních pramenech, zdolávání ledovců nebo noční výlet za polární září. Jsou to naprosto jedinečné zážitky, které jsou v konečném důsledku vlastně i sdílené. No vidíte. Přestože budete cestovat sami, budete hodně věcí sdílet s ostatními.

Guatemala

Tikal Temple in Guatemala with tourist in the foreground — ShutterstockTikal — Shutterstock

Guatemala je skvělou destinací pro sólo cestovatele a v téhle části světa patří mezi nejoblíbenější. Tahle přístupná země ve Střední Americe je plná milých lidí a komunit, které drží pohromadě.

Jasně, je to chudá země, ale místní jsou velmi přátelští a ochotní. Trocha základní španělštiny se vám rozhodně bude hodit, ale i bez ní najdete lidi, kteří vám rádi řeknou, do kterého autobusu máte nastoupit.

Navíc je to země s jedním z nejbohatších historických odkazů v regionu. Kdysi tohle území obývali Mayové a potomci téhle mocné civilizace dodnes žijí v deštných pralesích a v horách. V hlubinách džungle najdete pozůstatky starověkých měst včetně Tikalu, shluku ohromných chrámů a tisíců dalších budov. Tahle země je směsicí starodávné kultury a mladé demokracie, která se hledá. A je to fascinující kombinace.

Slovinsko

@kiwi.com Replying to @Georgia K Ready to travel to Slovenia in October? Follow @ad.molota ‚s tips #slovenia #sloveniatiktok #sloveniatravel #visitslovenia #exploreslovenia #feelslovenia #travelcheap #travelforfree #wehacktravel #wehackthesystem #kiwicomtravel ♬ Trap, hip hop, dark beat ♪(963369) – Ninja_Muzik_Tokyo

Malé, ale dokonalé. Trochu klišé, ale Slovinsko se díky své rozloze, poloze a přírodním krásám stalo velmi populárním cílem turistů, kteří hledají kultivované, přátelské místo, které ale dokáže být i trochu drsné.

Příroda je tu naprosto úchvatná, plná národních parků, divokých řek a dechberoucích hor. Můžete si zaplavat v jezerech a prozkoumat jeskyně. Navíc je tu skvělá dopravní infrastruktura, takže se regionálními autobusy dostanete rychle a levně skoro kamkoli.

Hlavní město Lublaň není příliš velké a krásně zrcadlí celou zemi. Je malé, přátelské, uvolněné a všude se dostanete pěšky. Místní vědí, že Slovinština není úplně běžný jazyk (navíc sousedí s RakouskemItálií, kde se mluví mnohem rozšířenějšími jazyky), takže umí vcelku obstojně anglicky. Pokud vás baví chodit po městě, fotit, navštěvovat zajímavá místa a občas se zastavit na drink nebo kávu, Slovinsko si zamilujete.

Singapur

Woman looking at Singaporean skyline at sunset — ShutterstockSingapur je statisticky nejbezpečnější asijskou zemí, obzvlášť pro ženy — Shutterstock

Pokud hledáte místo, které splňuje spoustu požadavků, bude se vám líbit Singapur. Tenhle supermoderní městský stát těží hlavně z obchodu. Není to zrovna nejútulnější místo na světě, ale je čisté, bezpečné a má skvělou dopravu.

Pokud máte rádi nakupování, najdete tu velké módní značky. Narazit ale můžete taky na multikulturní čtvrti, jako je Malá Indie nebo Čínská čtvrť. V téhle metropoli je spousta zeleně, ve které můžete relaxovat. A když říkáme spousta, tak myslíme spousta. 47 % města tvoří zelené plochy, které propojuje síť pěších a cyklistických stezek, takže tady rozhodně nebudete potřebovat auto.

Za hranicemi města najdete taky spoustu lesů, do kterých se můžete vydat třeba na brzkou ranní naučnou stezku nebo celodenní výlet po přilehlých přírodních rezervacích a deštném pralesu. Cesty jsou dobře značené a najdete tam vše od tříkilometrových úseků až po patnáctikilometrové okruhy se stezkou v korunách stromů.

Východní Afrika

Pokud jste se vždycky chtěli vydat na safari, ale děsila vás logistika, jako je hledání ubytování a průvodce, překračování hranic mezi Tanzanií, Rwandou a Keňou a strach z toho, jestli jste nezapomněli vyřídit nějaké důležité dokumenty, pak pro vás máme dobrou zprávu. Dnes existují společnosti, které se specializují na pomoc sólo cestovatelům při objevování přírodních krás východní Afriky.

Se zlepšující se turistickou infrastrukturou se můžete vyhnout (někdy zjevně náhodným) poplatkům za sólo cestování tím, že se přihlásíte do skupinového safari. Skvělé na tom je, že ostatní budou podobného ražení jako vy, takže se nestane, že byste se ocitli ve skupině důchodců z Nebrasky nebo tak něco.

A nemluvíme tu jen o pozorování divokých zvířat. Můžete se vydat na túru džunglí, zdolat Kilimandžáro nebo pobýt v malých skupinkách u Masajů, kde se seznámíte s jejich způsobem života. Pokud toužíte po opravdu úžasném zážitku, možná bude nejlepší seznámit se s dalšími podobně smýšlejícími sólo cestovateli na výletě, na který nikdo z vás nikdy nezapomene.

Thajsko

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)

Thajsko je už dlouho klasickou destinací pro sólo cestovatele. Má pověst města, kam míří hlavně lidé, kteří chtějí zapomenout na své starosti nebo pařit tak, jako by to byl jejich poslední den v životě. Tak jako se vším, pravda leží někde uprostřed. 

Bangkok je známý hlavně kvůli bohatému nočnímu životu, ale také tu najdete překrásné chrámy a kláštery, ve kterých se můžete zamyslet nad smyslem života. Navíc tu najdete jednu z nejlepších kuchyní v celé jihovýchodní Asii. Stánky s pouličním jídlem na vás čekají na každém rohu a opojné kořeněné vůni odolá jen málokdo.

Za městem najdete nesčetné množství pláží. Je jich tu tolik, že když se vydáte dostatečně daleko, najdete si jednu, na které budete úplně sami. A pokud vás nebaví pláže, můžete se vydat do jedné z mnoha horských vesniček. Jako sólo cestovatelé máte skvělou příležitost půjčit si skútr a pohybovat se na dvou kolech (buďte však extrémně opatrní!). Pokud však hledáte společnost, využijte dálkové autobusy, ve kterých máte možnost popovídat si s místními obyvateli.

Gruzie

Tblisi Old Town — ShutterstockTbilisi, hlavní město Gruzie, je výjimečné — Shutterstock

Gruzie je fascinující země a dobře střežený klenot. Pokud máte rádi městský život, skvělé jídlo a úžasná místa, tohle je země pro vás. A je i pro ty, kdo mají rádi úchvatnou a neposkvrněnou přírodu. No a jestli vás baví oboje, pak si Gruzii nesmíte nechat ujít.

V hlavním městě Tbilisi najdete Staré město plné rozkošných obchůdků a kaváren i pestré architektury, která odráží jeho složitou historii včetně období, kdy mu vládla Persie a Sovětský svaz. Určitě ochutnejte gruzínskou kuchyni. Je plná čerstvé zeleniny, pikantních omáček, grilovaného masa a vydatných pokrmů z chleba a sýra. K tomu si dejte sklenku či dvě místního vína a popovídejte si s obyvateli města.

Sbalte si batůžek a vydejte se do divočiny. Čekají tu na vás kopce i hory. Je zde poměrně bezpečno a v místních horských vesničkách najdete skromné, ale příjemné ubytování. Pokud se vydáte za nádhernými historickými památkami, například do skalního kláštera Udabno z 10. století, budete tam nejspíš sami. Pro ty, kdo chtějí zažít sólo cestování na křižovatce Evropy a Asie, je Gruzie tím pravým místem.

@kiwi.com You’ve been on a few solo trips and now you are wondering where to go next? Here are some of our recommendations🔥 #solotravel #beginnersolotravel #traveltips #travelwithkiwicom #fyp #flyforless #wehackthesystem ♬ Asking Twice – BLVKSHP

Líbil se vám článek? Na Kiwi.com Stories jich najdete spoustu, tak na ně mrkněte.

Podobné články