beer - shutterstock

10 nejlepších pivních destinací

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Která země má nejlepší pivo? To je těžká otázka. Které pivo je to nejlepší? To je ještě těžší otázka. Ve které zemi se uvaří a vypije nejvíc piva?

Všechno jsou to těžké otázky. Při hledání té nejlepší pivní destinace záleží na tom, co vlastně hledáte. O jaký styl piva vám jde, jestli jdete po nízké ceně nebo spíš po něčem zajímavém, jak silné pivo máte rádi a podobně.

My se dnes podíváme na 10 zemí, kde se vypije nejvíc piva na hlavu, na pár místních zajímavostí a taky na to, jak si správně připít.

Tak jdeme na to!

1. Česká republika

Jestli jste na prvním místě tipovali Českou republiku, trefili jste se. Ta prostě ve všem, co se týká piva, vede. Pivo je holt v Čechách životní styl. A že je z čeho vybírat. Láká vás lahodný ležák od velkých pivovarů jako Pilsner Urquell nebo Budvar? Nebo spíš jiný styl od některého z neustále početnějších minipivovarů? Tady se pivo pije všude a pořád, takže na své si přijde každý.

Kam zajet: Brno

Hlavní město Moravy je pravým opakem pohádkové Prahy. Tohle uvolněné studentské město se stává centrem minipivovarů. Každou chvíli se tu objeví nějaký nový. Projděte se uličkami, pozdravte krokodýla a odpočiňte si u sklenice piva v hospodě Na Stojáka.

Co pít: Lucky Bastard

Tenhle vynikající brněnský pivovar, který vyváží po celé Evropě, vaří skvělá piva jako stout, IPA a blond ale.

Co říct u připíjení:

Na zdraví!

2. Rakousko


Jižní soused České republiky je na tom podobně. Ani tady nebyly pivovary svázány německým nařízením Reinheitsgebot, které omezovalo pivní ingredience, takže je tu k mání spousta různých druhů piva. Nejoblíbenější značka je Stiegl, ale ve Vídni frčí Ottakringer.

Kam zajet: Salcburk

Jasně, Salcburk je známý svojí řekou, horami a hlavně Mozartem. Ale rozhodně byste měli navštívit taky pivovar Stiegl. Pořádají prohlídky, které vás zavedou do muzea, kde na vás čeká velké pivo zdarma. Nebo se můžete vydat na cestu do malé vesnice Kaltenhausen, kde pivovar Edelweiss vaří lahodné pšeničné pivo.

Co pít: Edelweiss Gamsbock

Velmi pitelné pšeničné pivo, které má ale se 7,1 % alkoholu docela sílu.

Co říct u připíjení:

Zum Wohl!

3. Německo

Exterior of a German traditional bar at night — iStockVelké tradiční německé hospody se nazývají Ratskellern – iStock

Jak jsme už zmínili, německý Reinheitsgebot byl v platnosti od svého přijetí v Bavorsku v roce 1516. Všechna německá piva omezuje pouze na tři suroviny: vodu, ječmen a chmel. Díky tomu mají německé pivovary poněkud svázané ruce. Chybějící rozmanitost však vyvažují kvalitou.

Kam zajet: Brémy

Brémy jsou velmi často přehlížené, ale tohle přátelské město je domovem jednoho z nejoblíbenějších piv na světě, Beck’s. Pivovar nabízí zajímavé a obsáhlé prohlídky, a pokud se v pivu opravdu vyznáte, můžete se blýsknout při ochutnávce naslepo. Pod radnicí pak můžete navštívit sklepní hospodu Ratskeller, která je otevřená od roku 1405.

Co pít: Schüttinger

První hospoda s pivovarem, která čepuje vlastní pivo už od roku 1990.

Co říct u připíjení:

Prost!

4. Estonsko

Tartu Town Hall — iStockCentrum města Tartu bylo za války zničeno. Dnes tu můžete ochutnat skvělá piva. Terviseks! – iStock

Jo, tuhle zemi byste tu nečekali. Když se řekne pivo, málokomu se vybaví zrovna Estonsko, ale tomuhle odvětví se tady daří. To ale neznamená, že by tu rostly minipivovary jako houby po dešti. Tři největší pivovary pokrývají 95 % veškerého prodaného piva a všechny mají zahraniční majitele.

Kam zajet: Tartu

Druhé největší a zároveň nejstarší město Estonska má okolo 100 000 obyvatel. Najdete tu nejstarší univerzitu v celé zemi, a i díky tomu je Tartu považováno za intelektuální baštu národa. Historické centrum, které bylo za války zničeno, bylo znovu postaveno a dnes je plné moderních budov, které odrážejí energii celého města.

Co pít: A. Le Coq

A. Le Coq, původně „Imperial russian stout“, se vařil v Londýně, ale v roce 1826 se jeho výroba přesunula do Estonska, kde patří k nejznámějším značkám.

Co říct u připíjení:

Terviseks!

5. Polsko

Row of microbrewery beer samples — ShutterstockMinipivovarů je v Krakově čím dál víc – Shutterstock

Polské pivovary jsou po Německu a Spojeném království třetím největším producentem piva v Evropě a jsou rozděleny do dvou velmi odlišných kategorií. Na jedné straně stojí obrovské nadnárodní společnosti jako Tyskie a Lech (spadající pod SABMiller) nebo Żywiec (vlastněný Heinekenem). No a pak je tu hromada menších pivovarů, které zaštiťuje Stowarzyszenie Regionalnych Browarów Polskich neboli Polská asociace regionálních pivovarů.

Kam zajet: Krakov

Pokud chcete vyrazit do Polska za pivem, vydejte se do Krakova. Je to totiž srdce polské minipivovarnické scény, kde ochutnáte vynikající piva za skvělou cenu. House of Beer na Starém městě a Omerta v Kaziměři jsou skvělým příkladem hospod, které z čím dál větší chuti zákazníků ochutnávat zajímavá piva těží maximum.

Co pít: Stara Zajezdnia

Nepasterované, nefiltrované pivo, které se vaří a čepuje v bývalém tramvajovém depu v Kaziměři.

Co říct u připíjení:

Na zdrowie!

6. Irsko

Dublinský pivovar Guiness byl založen v roce 1759 a od té doby si získal srdce celého národa. Dnes je tahle ikonická značka známá po celém světě a pivovar se může chlubit tím, že vaří nejvíc stoutu na celé planetě. Stout v Irsku prostě frčí, což dokládá úspěch nejen Guinessu, ale taky pivovarů Murphy’s a Beamish. V posledních deseti letech se tahle nadvláda trochu zmírnila díky importu anglického piva a iniciativy EU na podporu nezávislých minipivovarů.

Kam zajet: Cork

Na jihozápadě Irska se po obou stranách řeky Lee rozkládá město Cork založené v 6. století. Nenajdete tady žádné turistické pasti ani bujaré rozlučky se svobodou. Čeká vás tu ale příjemné centrum s hromadou hospod, kde na čepu kromě domácího piva Murphy’s najdete i širokou nabídku pivních stylů, jako je ale, stout nebo ležák. Pivovarská hospoda Franciscan Well má obrovskou vyhřívanou zahrádku a v Rising Sons si zase můžete dát pizzu a pivo za 15 EUR.

Co pít: Franciscan Well’s Rebel Red Ale

Tohle pivo posbíralo spoustu mezinárodních ocenění a skvěle se hodí k burgerům, které podávají v místní hospodě.

Co říct u připíjení:

Sláinte!

7. Chorvatsko

The Fruit Square in Split — ShutterstockZtratit se v překrásných uličkách Splitu vám rozhodně nebude vadit – Shutterstock

Vaření piva tady sice nemá tak dlouhou tradici jako v jiných pivařských velmocích, ale v 19. století se do toho Chorvati opřeli. Dnes je tu pivovarnictví důležitý průmysl a pokrývá 90 % zkonzumovaného piva v Chorvatsku. Většina piva se tady prodá ve formě radleru – smíchané s (velmi často ovocnou) limonádou.

Kam zajet: Split

Hlavní město Dalmácie leží na břehu Jaderského moře a jeho dominantou je Diokleciánův palác. Mezi kratochvíle místních patří relax v kavárnách nebo procházky po nábřeží. Vás ale bude zajímat hlavně labyrint uliček, ve kterém se ukrývají bary a hospůdky. Spousta z nich není ani označená, a pokud jsou, tak většinou jen malou cedulí na dveřích. Tohle je jedno z kouzel Splitu. Můžete se ztratit v jeho uličkách a najít si nové oblíbené místo!

Co pít: Zmajsko

Zmajsko pivovara byl první chorvatský pivovar, který se zařadil na seznam deseti nejlepších nových pivovarů portálu RateBeer. Jejich APA má plnou chuť s citrusovými tóny.

Co říct u připíjení:

Živjeli!

8. Venezuela

Sunny square in Mérida — Getty ImagesMérida je pestrobarevné město, které je známé jako brána do venezuelských And – Getty Images

Jediná neevropská destinace, která se dostala do top 10, je Venezuela. Touhle zemí teď bohužel zmítají nepokoje a trpí vysokou mírou kriminality, takže bychom vám tam nedoporučovali jezdit. Určitě ale nastane čas, kdy bude Venezuela zase skvělou destinací. Největší tamní pivovar Polar byl založen v roce 1941 a dnes je jedním z největších podniků v zemi. Venezuelané jsou na své pivo velmi hrdí. Není tu moc velká konkurence a dvě nejoblíbenější značky jsou Regional a právě Polar.

Kam zajet: Mérida

Mérida je známá jako brána do venezuelských And. Místní se těší relativně vysokému životnímu standardu a menším rozdílům mezi socioekonomickými vrstvami (přestože politická a společenská nestabilita poslední doby tomu moc nepomohla). Díky obrovskému vědeckému centru a odklonu od zpracovatelského průmyslu k turismu je Mérida ve světě čím dál známější.

Co pít: Cardenal

Tohle je jedno z mála piv, které nevyrobil jeden ze dvou velkých pivovarů. Na druhou stranu spadá pod AmBev, což rozhodně není žádný drobeček. Jde o slušný pokus o pivo plzeňského typu.

Co říct u připíjení:

Salud!

9. Finsko

The student city of Turku is home to Lammin Sahti, a traditional Finnish beer-like beverage - ShutterstockStudentské město Turku je domovem tradičního nápoje Lammin Sahti – Shutterstock

Finsko je známé hlavně pro svou vodku, ale Finové milují taky pivo. Sinebrychoff založený roku 1819 je nejstarším pivovarem v Norsku. Finové každý rok 13. října slaví jeho založení. Sinebrychoff dnes vlastní Carlsberg, což je odrazem stavu finského pivovarnického průmyslu. Většinu pivovarů vlastní zahraniční firmy.

Kromě velkých pivovarů ve Finsku najdete taky pití zvané sahti vyráběné z ovsa a filtrované přes větvičky jalovce a slámu. Podle britského pivního historika Michaela Jacksona je tahle metoda výroby piva příbuzná s nejstarším záznamem o vaření piva ze starověké Babylonie.

Kam zajet: Turku

Turku je malé studentské město, ve kterém vzniklo pár úžasných malých pivovarů. Najdete tu středověký hrad, obrovské muzeum umění a soustu hospůdek, ve kterých se během chladných zimních měsíců můžete zahřát. Za příklad si vezmeme třeba Koulu. Koulu ve finštině znamená „škola“ a taky to škola bývala. Dnes je to pivovar, který vaří čtyři druhy piva a vyrábí cider.

Co pít: Lammin Sahti

Tenhle pivovar založený roku 1985 vyrábí sahti, o kterém jsme už mluvili a které má od roku 2002 chráněné označení EU.

Co říct u připíjení:

Kippis!

10. Rumunsko

Rumunská vláda považuje pivo i víno za jídlo, takže ani jedno z nich nepodléhá spotřební dani jako alkohol v jiných zemích. V 19. století byly hospody místem setkávání městské střední třídy. Lidé se tu nejen socializovali, ale řešili tu také politiku a obchody. Mezi nejznámější místní piva patří Ursus, Timișoreana, Stejar a Bergenbier. Všechno jsou to typické ležáky, ale pár pivovarů vaří taky tmavé verze.

Kam zajet: Kluž-Napoca

Kluž, druhé největší město a zároveň neoficiální hlavní město Sedmihradska, je domovem spousty studentů, filmového festivalu, jazzového festivalu a úžasných památek. Okolo je spousta lesů, kopců a roklin. V létě se tu můžete procházet a jezdit na kole a v zimě zase lyžovat. V roce 2015 byla Kluž zvolena „Evropským městem mládeže“ a podle zprávy z roku 2014 má nejlepší ovzduší ze sta největších měst Evropské unie.

Co pít: Hophead / Ground Zero

Klužský pivovar Hophead vaří skvělá piva porter a IPA, stejně jako pivovar Ground Zero. Obzvlášť Morning Glory IPA se 6 % alkoholu je skvělá.

Co říct u připíjení:

Noroc!

Líbil se vám článek? Další inspiraci můžete načerpat na stránce Kiwi.com Stories.

Podobné články