10 nejneobyčejnějších lednových destinací pro lyžování

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Hledáte netradiční místa, kam se vydat lyžovat? Vybrali jsme pro vás ty nejneobyčejnější lyžařské destinace v Evropě, Severní Americe i jinde, kde si naplno užijete zimní radovánky.

Pokud jste z Evropy, většinou za lyžováním zamíříte do Rakouska, Švýcarska nebo jižního Německa. Američtí lyžaři zase míří třeba do Colorada. My v Kiwi.com však nejraději doporučujeme místa, která nejsou až tak profláknutá.

Díky tomu nejen ušetříte peníze, ale také se podíváte někam, kde jste ještě nebyli. Tak na nic nečekejte, čapněte lyže a hurá na svah!

Existují i jiná místa než Alpy: Méně známé lyžařské destinace Evropy

Finsko

Woman cross country skiing in Lapland, FinlandLyžařské středisko Jämi nabízí spoustu venkovních aktivit jako například lyžování, lední golf a jízdu na psích spřeženích – Shutterstock

Finové, stejně jako ostatní severské národy, milují běžkování. Lyžařské středisko Jämi však nabízí i spoustu dalších venkovních aktivit než jen lyžování a běžkování – třeba lední golf, jízdu na psích spřeženích či trénink jízdy autem v zimních podmínkách.

Najdete tam také finskou specialitu – lyžařský tunel. Lyžařské tunely najdete i v ostatních lyžařských střediscích. Jedná se o speciálně postavené tunely s umělým sněhem a udržovanou teplotou. Díky tomu jsou otevřené i v případě, že venku není dost sněhu.

U jezer kolem Vuokatti uprostřed Finska najdete podobné vyžití. Vyjížďky na psích spřeženích, bruslení a běžkování. Můžete tu také vyrazit na 13 lyžařských svahů a cest a do dvou tunelů (jeden pro lyžaře a jeden s překážkami pro snowboardisty).

Skotsko

Přestože si pod pojmem „zima ve Velké Británii“ většina lidí představí déšť a šedivou oblohu, Skotská vysočina je oblíbeným místem fanoušků zimních sportů. Od prosince do dubna je ve Skotsku otevřena spousta zimních středisek kolem Cairngorms, Glencoe a třech údolí u Glenshee. Příznivci náročných tras mimo sjezdovky pak mohou zamířit do pohoří Nevis.

Zimní sportovci by měli letět ideálně do Glasgow nebo Edinburghu a odtamtud se vydat na sever. Odměnou vám budou úchvatné výhledy na starodávnou krajinu, velmi milí a pohostinní lidé a samozřejmě možnost upustit na konci náročného dne páru se sklenkou úžasné whisky.

Řecko

Parnassos mountain with snow and people on the slopes in a sunny dayNejvětší řecké lyžařské středisko, Parnassos Ski Center, leží jen asi dvě hodiny severně od Athén – Shutterstock

Dalším kandidátem pro netradiční lyžovačku je Řecko. Cože? No opravdu! Největší řecké lyžařské středisko Parnassos Ski Center leží jen asi dvě hodiny od Athén a nabízí 13 lanovek, 19 sjezdovek, 7 cest, 10 běžkařských stezek a tři sjezdovky pro děti. Trochu dál leží Kalavrita Ski Center, kde můžete pokořit 2 340 metrů vysokou Mount Helmos. Je to opravdu krásné místo. Kalavrita leží v údolí a můžete si z ní vlakem udělat výlet soutěskou Vouraikós do přímořského města Diakofto. Zažijete tak dvě velmi rozdílné dovolené v jedné!

Zapomeňte na Aspen: Lyžařské destinace v Severní Americe

Utah, USA

man snowboarding down slope of fresh powdered snow at snunsetVe Snowbirdu poblíž utažského Salt Lake City najdete jeden z nejlepších prašanů na světě – Shutterstock

Nedaleko Salt Lake City v Utahu leží lyžařské středisko Snowbird. Díky suchým podmínkám v blízkosti Velkého Solného jezera tu najdete jeden z nejlepších prašanů na světě, který zůstane suchý a měkký i několik dní poté, co napadne.

Tamní sjezdovky dlouhé dohromady 10 km nabízejí příjemnou směs jednodušších a náročnějších tras. Navíc jste celou dobu poblíž Salt Lake City. Kdybyste tedy s sebou měli někoho, kdo neholduje zimním sportům, máte jedinečnou možnost ubytovat se ve velkém americkém městě a mít lyžařský areál světové úrovně za humny.

Wyoming, USA

Jackson ve Wyomingu je domovem třech lyžařských středisek – Jackson Hole, Snow King a Grand Targhee. Najdete tu nádhernou divokou krajinu, ve které žijí jeleni a bobři. Jackson byl ve 20. letech 19. století založen právě lovcem bobrů.

Při příletu na letiště Jackson Hole vás přivítá úchvatný výhled na hory Teton Mountains a od roku 2013 také moderní zázemí. Letiště se nachází jen 14 kilometrů od Jacksonu a asi půl hodiny jízdy autobusem od střediska Jackson Hole. Najdete zde širokou škálu půjčoven vybavení a díky online službám můžete mít při příletu vše zařízené a z letadla zamířit přímo pro lyže.

Pokud by vás omrzely venkovní aktivity, můžete zamířit do jednoho ze spousty místních „autentických“ barů (autentický znamená, že tam bude spousta chlápků v kostkovaných košilích, co vlastní pickup). Za kulturou pak můžete vyrazit do National Museum of Wildlife Art. V tomto muzeu umění najdete díla umělců, jako je Georgia O’Keeffe, nebo třeba sérii děl Andyho Warhola zaměřených na ohrožené druhy.

I v Jižní Americe se dá lyžovat

Chile

Snowboarding Down the Snowy Mountain Terrain at the Ski Resort at Nevados De Chilean, Chile in the Andes MountainsTres Marías je se svými 13 kilometry nejdelší sjezdovkou v Jižní Americe a má největší převýšení v Chile – Shutterstock

Ve středisku La Hoya, Nevados de Chillán v Chile zažijí návštěvníci víc než jen lyžování. Kromě 32 různých sjezdovek pro lyžaře všech úrovní tu najdete také přírodní vulkanické horké bazénky a širokou nabídku masáží, bahenních koupelí, aromaterapií, šiacu a dalších léčebných procedur.

Když konečně načerpáte energii a vydáte se lyžovat, najdete tu nejdelší sjezdovku Jižní Ameriky, kterou je se svými 13 kilometry Tres Marías. Pokud vás baví prudké lyžování, tak kromě toho, že je nejdelší, má také největší převýšení.

Fanoušci lyžování v lese si tu taky přijdou na své, protože některé sjezdovky vedou mezi stromy. Avšak trasy mimo sjezdovky bývají velmi klaustrofobní a často se stává, že na nich není kvůli špatnému podkladu moc kvalitní sníh.

A co lyžování v Asii?

Írán

Man Backcountry Skiing in Iran, Alborz Mountains, Dizin, Tehran, IranÍrán má více než stovku vrcholů vyšších než 4 000 metrů a lyžování je tu velmi dobrodružné – Shutterstock

Pokud hledáte lyžařský výlet, který bude skutečně dobrodružný, Írán by mohl být tím pravým. Je to hornatá země s více než stovkou vrcholů vyšších než 4 000 metrů. Najdete tu 19 lyžařských středisek, přičemž tři nejoblíbenější leží pouze 70 kilometrů od Teheránu. Možná to nejsou ta nejmodernější střediska na světě, ale proč si s tím lámat hlavu, když máte možnost objevovat jednu z nejstarších civilizací naší planety z tak jedinečné perspektivy? Historii a kulturu Íránu totiž můžete poznávat i během cesty z vrcholku na vrchol. Je to skutečně výjimečný zážitek.

Spojené arabské emiráty

Trochu méně přírodní, zato však celoroční možnost lyžování se naskýtá v nákupním centru Mall of the Emirates. Ski Dubai, obrovská zkosená budova na vrcholu nákupního centra, replikuje zimní počasí, takže na 1,5 km dlouhé sjezdovce s lanovkou lyžujete na opravdovém sněhu. Pokud chcete dolů sjet rychleji, můžete využít bobovou dráhu. Dále tu najdete sněhovou jeskyni, a dokonce tučňáky. A samozřejmě když skončíte, jste… přímo v srdci Dubaje, takže se po lyžovačce můžete vydat na pláž.

Japonsko

people snowboarding down a hill at sunsetOd prosince do května můžete vyrazit na noční lyžování a jízdu na snowboardu v japonském zimním areálu Appi Kogen – Shutterstock

Nedaleko Tokia se nachází lyžařské středisko Appi Kogen. Japonským rychlovlakem se tam z hlavního města dostanete za dvě a čtvrt hodiny. Je to celoroční sportovní areál, který se rozprostírá přes dvě hory a pyšní se 45 kilometry sjezdovek. Na své si tu přijde každý lyžař.

Lyžuje se tu od prosince do května a většinu dní můžete vyrazit na noční lyžování. A pokud budete chtít, můžete se tu naučit jezdit na snowboardu. Kromě sjíždění kopců můžete zavítat na příležitostné koncerty nebo se oddávat různým aktivitám v okolí.

Už jste někdy slyšeli o lyžování v Africe?

Maroko

cable car to the Oukaimden Mountains - MoroccoNejvětší africký lyžařský areál najdete v Oukaïmedenu, který se nachází v pohoří Atlas jižně od Marrákeše – Shutterstock

Nakonec se podíváme do Afriky. Lyžování v Africe? Žádný problém. V pohoří Atlas jižně od Marrákeše najdete největší africké lyžařské středisko. Nejvyšší lanovka vás vyveze do 3 258 metrů, kde si můžete vybrat z pěti sjezdovek. V nižších polohách pak najdete další slušné sjezdovky.

Městečko Oukaïmeden nabízí vše, co byste od lyžařského areálu čekali – restaurace, hotely a další – ale najdete tu také mnohem víc neoficiálních půjčoven než třeba v Evropě, kde nabízí poměrně zastaralé vybavení. Také je to jediné místo, kde jsou občas skibusy nahrazeny osly.

Naše tipy jsou jen špičkou ledovce. Kiwi.com vám pomůže najít ty nejlepší nabídky, abyste si užili zimu plnou dobrodružství.

Zajímají vás další články o cestování? Navštivte Kiwi.com Stories.