10 zeměpisných extrémů a kuriozit

10 zeměpisných extrémů a kuriozit

Zajímavosti

Autorem je

Autorem je |

Svět skrývá spoustu zeměpisných zajímavostí a tady je náš výběr

#1 Orientovaná ledovcová jezera

Území North Slope na Aljašce je pokryté řekami a orientovanými ledovcovými jezeryÚzemí North Slope na Aljašce je pokryté řekami a orientovanými ledovcovými jezery — US Department of Energy / PublicDomainFiles.com

Všechny jsou ve tvaru vejce a všechny jsou svým užším koncem natočené k severozápadu — tisíce jezer na severu Aljašky jsou jedny z nejrychleji rostoucích na světě. Můžete na ně narazit i v jiných permafrostových oblastech, jako například v Kanadě nebo Rusku.

Někdy se jim také říká orientovaná ledovcová jezera, což napovídá jejich pravděpodobnému vzniku. Když se zde co sezónu permafrost rozpustí, promáčená půda se sesune do vody, a tím se jezero zvětší. Momentálně se jejich velikosti pohybují někde mezi louží až po desítky kilometrů.

#2 Antipódy

Podle slovníku jsou antipódy body, které leží diametrálně proti sobě a také co nejdále od sebe. Pro spoustu bodů na suché půdě ale žádný takový protějšek nenajdete, protože 71 % zeměkoule je pokryto vodou. Někteří věří, že suché protějšky má pouze nějakých 15 % země.

Mezi přesnými nebo skoro přesnými antipódy je Hongkong a malé městečko La Quiaca v severní Argentině nebo Madrid a Weber na Novém Zélandu.

#3 Horké prameny v Danakilské proláklině

Tento horký sirný pramen je součástí etiopské krajinyTento horký sirný pramen je součástí etiopské krajiny — Shutterstock

 Jak se Asie a Afrika rozestupovaly a objevovaly se trhliny a sopečná aktivita, začala se také utvářet Danakilská proláklina v Etiopii. Je jedním z nejníže položených míst na světě a také jedním z nejteplejších a tato kombinace může za její kuriózní znaky. Jedním z nich jsou také horké prameny, jako např. sirné prameny v Dallolu.

#4 90 % lidské populace žije na severní polokouli

Ze 7,3 miliardy lidí na naší planetě žije přibližně 6,6 miliardy (tedy asi 90 %) na severní polokouli.

#5 Nejvýše položené hlavní město na planetě

S nadmořskou výškou 3 640 m je bolivijský La Paz nejvýše položeným hlavním městem na světěS nadmořskou výškou 3 640 m je bolivijský La Paz nejvýše položeným hlavním městem na světě — Shutterstock

 … je La Paz. Administrativní hlavní město Bolívie leží ve výšce 3 640 metrů a vypořádat se s touto výškou může být pro některé celkem oříšek. Díky svojí poloze vysoko nad úrovní mořské hladiny má La Paz neobvyklé subtropické horské podnebí s deštivými léty a suchými zimami.

#6 Stát s nejvíce sousedy

Čína možná není největším státem světa, zato sousedí s největším počtem zemí. S délkou přes 22 000 kilometrů, Čína sdílí hranice hned se 14 zeměmi. Těmi jsou Rusko, Indie, Kazachstán, Mongolsko, Pákistán, Myanmar, Afghánistán, Vietnam, Laos, Kyrgyzstán, Nepál, Tádžikistán, Severní Korea a Bhútán.

#7 Kuriozita na ostrově Palmerston

Korálový ostrov Palmerston je osídlen potomky jednoho muže a tří ženKorálový ostrov Palmerston je osídlen potomky jednoho muže a tří žen — Wikimedia Commons

Palmerston je jedním z ostrovů, které dohromady tvoří korálové Cookovy ostrovy. Plochu o zhruba 2,5 kilometrech čtverečních osídlili rodiny, které mají společného předka.

V druhé polovině 19. století sem připlul Brit William Marsters s jeho dvěma polynéskými manželkami a na ostrově si našel ještě třetí ženu. Dohromady se mu s nimi narodilo 23 dětí. Dnes je tento atol osídlen právě těmito třemi rodinami a na počátku každé z nich stojí William a jedna z jeho tří žen. 

#8 Budovy v New Yorku mají své vlastní PSČ

Aby vaše pošta mohla cestovat rychleji a efektivněji, každá oblast má své vlastní poštovní směrovací číslo. Ve městě New York mají své vlastní číslo i samotné budovy. Dává to smysl, protože i jen v jedné budově může sídlit hned několik velkých firem. 

#9 Nejdelší název města

Vezměme si za příklad takový Bangkok. Většina lidí ho zná pod tímto názvem, ale jen málokdo slyšel jeho thajskou verzi Krung Thep Maka Nakhon nebo prostě i Krung Thep. Stále ještě jednoduché k zapamatování… dokud neuslyšíte jeho celý název: Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit. 

Velšská vesnička Llanfairp... no, a zbytek tohoto nejdelšího názvu místa ve Velké BritániiVelšská vesnička Llanfairp… no, a zbytek tohoto nejdelšího názvu místa ve Velké Británii — chrisdorney / Shutterstock

Takový Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch je nejspíš o něco známější, alespoň v rámci Evropy. Je to název jedné vesničky v Anglesey v Severním Walesu. Do češtiny se to víceméně dá přeložit jako Kostel Panny Marie v roklině bílých lísek poblíž prudkého víru a kostela svatého Tysilia u červené jeskyně.

#10 Moře bez břehů

Uprostřed Atlantského oceánu se nachází Sargasové moře, což je jediné moře na světě, které nekončí pobřežím. Je lemováno silnými prameny, i přesto, že jeho vody jsou pomalé a klidné. Také se na něm pohupuje zlatohnědá mořská řasa s anglickým názvem Sargassum (česky Hroznovice).

Podobné články