12 pokrmů ze světa, kterými potěšíte smysly a uklidníte nervy

12 pokrmů ze světa, kterými potěšíte smysly a uklidníte nervy

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Sladké, mastné, masité, domácí… všechno, po čem toužíte po namáhavém dni. I proto nám tak chutnají

Názory na to, co je to uklidňující jídlo, se velmi liší a zdá se, že shoda je v nedohlednu. Někteří z nás mají rádi, aby naše uklidňující jídlo bylo mastné a sacharidové, jako například smažený sýr a hranolky, zatímco jiní dávají přednost svačině v podobě sušenek z arašídového másla, namočených v teplém mléce.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)

Pokrmy, které spadají do této kategorie, nemusí být pro naše tělo nejzdravější, ale je pravděpodobné, že většina (ne-li všechny) jsou slušné možnosti pro Vaši citovou pohodu. Uklidňující jídlo může být spojeno se vzpomínkou z našeho dětství, bláznivým příběhem z výletu s batohem na zádech nebo s někým, s kým jsme se dobře bavili. Zde je 12 uklidňujících potravin z celého světa, které podle nás vypadají chutně.

Francouzský toast v hongkongském stylu

Hongkong je Mekkou milovníků jídla. Kromě regionálních vlivů čerpá hongkonská kuchyně inspiraci z evropských jídel. Francouzský toast patří k nejoblíbenějším jídlům v Hongkongu, ale základ má v klasické snídani, jakou zná většina z nás.

Tento toast si lidé dávají nejčastěji jako dezert u odpoledního čaje. Vyrábí se navrstvením toastového chleba s náplní arašídového másla nebo ovocného džemu, máčením ve vejci a následným usmažením. Tento pokrm, často završený kouskem másla a doplněný sirupem nebo kondenzovaným mlékem, je lahodně sladký, bohatý a rozmazluje vás.

Arancini, Itálie

Arancini se nejlépe podávají tepléArancini se nejlépe podávají teplé — Shutterstock

Pokud jde o italské jídlo, každý region má svá vlastní oblíbená jídla. Arancini se obvykle vyskytuje na jihozápadě země — údajně pochází ze Sicílie 10. století a od té doby se staly základem místní kuchyně.  

Arancini jsou v podstatě rýžové kuličky s masovou a mozzarellovou náplní, obalené ve strouhance a usmažené. Nejlépe se podávají, když jsou teplé, zvenčí jsou křupavé a uvnitř krémové.

Picadillo, Latinská Amerika

Picadillo, intenzivní a chuťově bohaté, najdete v mnoha kuchyních po celém Karibiku, Latinské Americe a dokonce i na Filipínách. Protože se konzumuje v mnoha kulturách, nevyhnutelně existuje mnoho variací tohoto populárního pokrmu.

Obvykle se vyrábí z mletého hovězího masa, rajčat, oliv, bývá oslazeno rozinkami a podává se s rýží.

Poutine, Kanada

Může existovat něco příjemnějšího než mísa s křupavými hranolky přelitá sýrovým tvarohem a omáčkou?Může existovat něco příjemnějšího než mísa s křupavými hranolky přelitá sýrovým tvarohem a omáčkou? — Shutterstock

Krása poutinu spočívá v jeho jednoduchosti. Není divu, že toto uklidňující jídlo je často spojováno s Kanadou a severem Spojených států — může existovat něco příjemnějšího a hřejivějšího než mísa křupavých hranolků přelitých sýrovým tvarohem a omáčkou?

Vzhledem k tomu, že jeho popularita prošla v průběhu desetiletí vzestupy a pády, nyní existuje nespočet variací poutinu. Lze jej konzumovat plastovou vidličkou jako rychlé občerstvení nebo v gurmánské restauraci jako jídlo haute-cuisine.

Spätzle, Německo

Počátky tohoto vaječného, tahavého jídla podobného těstovinám sahají do Německa 18. století, konkrétně do jihozápadního regionu Švábska, jehož obyvatelé pokrm hrdě konzumují při mnoha příležitostech v průběhu roku.

Díky své jednoduchosti umožňují Spätzle různé varianty, které z nich dělají solidní jídlo. Případně je lze zakomponovat do jiných pokrmů, jako například do polévek.

Kimchi Jjigae, Korea

Hlavní ingrediencí v kimchi jjigae je fermentované kimchiHlavní ingrediencí v kimchi jjigae je fermentované kimchi — Shutterstock

Toto dušeným jídlům podobné jídlo má celou řadu chutí, od kyselé až po slanou, pikantní a mastnou. Jak název napovídá, hlavní složkou je kimchi — a čím starší a fermentovanější je, tím lépe. Další přísady záleží na osobním vkusu, ale často to bývá vepřové maso, mořské plody, cibule a tofu. 

Marmite na toastu, Spojené království

S heslem „Buď to miluješ, nebo nenávidíš“ zavedeným v 90. letech je lepkavá, slaná pomazánka Marmite všestrannou záležitostí. Poprvé byl prodán v Anglii v roce 1902, ačkoli ho objevil německý chemik Baron Justus von Liebig jako vedlejší produkt procesu výroby piva. 

Jeho využití je skutečně rozmanité, ale někteří říkají, že je nejlepší na bílém toastu s máslem. Možná díky kompaktnímu obalu se popularita Marmite rozšířila do celého světa.

Koshari, Egypt

Na první pohled se koshari může zdát jako zvláštní směs ingrediencí, ale celkem to fungujeNa první pohled se koshari může zdát jako zvláštní směs ingrediencí, ale celkem to funguje — Shutterstock

Misku dobroty a sacharidů, koshari, najdete v každém stánku s pouličním občerstvením v Egyptě. Na první pohled může připadat jako podivná směs chutí a textur, ale ty celkově tvoří lahodné rychlé sousto. Je tak populární, že se stal dokonce národním pokrmem země. 

Koshari je vyrobeno z rýže, makarónů, čočky, cizrny, rajčat a zdobený smaženou cibulkou. 

Vetkoek, Jižní Afrika

Jihoafrický vetkoek neboli tučný koláč je přesně takový, jaký byste očekávali: chlebové těsto smažené na kuchyňském oleji. Pochází z holandského oliebollen v dobách migrace před staletími.

Je to oblíbená svačina nebo jídlo na kteroukoli denní dobu. Bývá rozkrojené a obvykle plněné pikantní náplní, jako například mletým masem nebo pomazánkou s medem nebo džemem. 

Filipínské adobo

Dvě hlavní základní příchutě pro přípravu adoba jsou sójová omáčka a ocet, které mu dodávají sytou tmavou barvu a pikantnostDvě hlavní základní příchutě pro přípravu adoba jsou sójová omáčka a ocet, které mu dodávají sytou tmavou barvu a pikantnost — Shutterstock

Adobo není jen jídlo, je to způsob vaření a způsob, jak marinovat a uchovávat maso, jehož tradice sahá staletí do minulosti. Při přípravě adoba se často používají kuřecí stehna, ale jakákoli bílkovina by stačila – vepřové, krevety, nebo dokonce tofu. 

Dvěma hlavními základními přísadami pro přípravu adoba jsou sójová omáčka a ocet, které mu dodávají sytou tmavou barvu a pikantnost. Existuje mnoho variant tohoto jídla, ale nejlépe se k němu jako příloha hodí rýže.

Lahmajun, Arménie, Turecko a Střední východ

Lahmajun je oblíbený v Arménii, Turecku a na Středním východě a svým vzhledem připomíná pizzu.

Jeho základ se dělá z malého kousku těsta, které se vyválí do tenké, kulaté chlebové placky a poklade se mletou, nasekanou cibulí, rajčaty, paprikou a dalšími přísadami. Často bývá ochucen kořením jako paprikou, vločkami červeného pepře a někdy dokonce i skořicí, a na krátkou chvíli se upeče v pecích na dřevo. 

Zmrzlina po celém světě

Tento seznam by nebyl kompletní bez něčeho tak ikonického, jako je zmrzlina. zmrzlina, ukrývající se ve sladkém kopečku, přivádí mnohé z nás zpět do dětství. 

Přesto vlastně nevíme, komu poděkovat za vytvoření tohoto dezertu. Někteří ji připisují římskému císaři Nerovi, který údajně míchal sníh s vínem a medem, zatímco jiní se mohou domnívat, že to byl Marco Polo, který ji přivezl do Itálie z Číny. Ať tak či onak, na zmrzlině si nyní pochutnávají po celém světě, a to je to, na čem záleží.

Navštivte stránku Kiwi.com Stories a přečtěte si další články o cestování a jídle.

Podobné články