12 zajímavostí o Jižní Americe pro všechny věkové kategorie

Zajímavosti

Autorem je

Autorem je |

Tyto zajímavosti o Jižní Americe vám maličko přiblíží kontinent oplývající přírodním a kulturním bohatstvím

Proč Argentinci každý měsíc dvacátého devátého jedí gnocchi? V které jihoamerické zemi není ani jedna restaurace McDonald’s? Čtěte dál a dozvíte se, které odpovědi už znáte a které ne.

#1 Druhý největší plavecký bazén na světě

San Alfonso del Mar pojme 250 milionů litrů vodySan Alfonso del Mar pojme 250 milionů litrů vody — Shutterstock

Plocha 80 000 m2, odpovídající dvaceti olympijským plaveckým bazénům, dělá ze San Alfonso del Mar v Chile druhý největší plavecký bazén na světě a největší v Jižní Americe. Leží na okraji Tichého oceánu, má kapacitu 250 milionů litrů mořské vody a maximální hloubku 3,5 metru.

Až do roku 2015 byl San Alfonso del Mar uvedený v Guinnessově knize rekordů jako největší na světě, ale pak tohle prvenství převzala Crystal Lagoon v Egyptě s plochou 125 000 m2.

#2 V Paraguayi žádné zvonky u dveří

Většina domů v Paraguayi nemá u dveří zvonek. Místo toho návštěvník po příchodu několik sekund tleská rukama, aby o sobě dal vědět.

#3 Nejdelší pohoří světa

Andy jsou nejdelší kontinentální pohoří světa, které se rozprostírá v délce 7 000 km od severu k jihuAndy jsou nejdelší kontinentální pohoří světa, které se rozprostírá v délce 7 000 km od severu k jihu — Shutterstock

Andy, lemující západní okraj kontinentu, jsou nejdelší kontinentální pohoří na světě. Táhnou se od severu k jihu přes celý kontinent a zasahují do sedmi jihoamerických zemí – Venezuely, Kolumbie, Ekvádoru, Peru, Bolívie, Chile a Argentiny.

Od severu k jihu mají délku 7 000 km, jejich šířka od východu k západu je až 700 km a průměrná nadmořská výška je 4 000 m n. m.

Přes tyto úctyhodné rozměry nejsou ničím v porovnání s nejdelším pohořím světa – podmořským středoatlantským hřbetem – ten má délku 65 000 km a dosahuje výšek 4 200 m od oceánského dna.

#4 Největší solná pláň světa

Se svou plochou přes 10 500 čtverečních kilometrů je bolivijský Salar de Uyuni největší solnou plání světa. V době dešťů se mění v největší přírodní zrcadlo na světě, zatímco v době sucha je odkryta silná vrstva chloridu sodného, hluboká místy až 10 metrů.

#5 Dvanáct zemí, ale stovky jazyků

Přestože Jižní Ameriku tvoří jen dvanáct svrchovaných států, je se svými čtyřmi sty padesáti zaznamenanými jazyky jednou z jazykově nejrozmanitějších oblastí světa.

Španělština a Portugalština jsou dva nejzastoupenější jazyky – každým z nich mluví přes 200 milionů lidí. K významným dovezeným jazykům patří také angličtina (přes 5 milionů mluvčích), němčina (přibližně 2 miliony), italština (1,5 milionu), arabština (přibližně 1,1 milionu), čínština, ukrajinština, japonština a nizozemština.

Co se týká domorodých jazyků, nejpoužívanější je kečuánština s 8 miliony mluvčích, pak následuje guaranština s 5 miliony a ajmarština s přibližně 2,5 milionu mluvčích.

#6 Galapážské ostrovy inspirovaly Darwinovu evoluční teorii

Charles Darwin se inspiroval rozmanitostí druhů živočichů a rostlin na těchto ostrovechCharles Darwin se inspiroval rozmanitostí druhů živočichů a rostlin na těchto ostrovech — Shutterstock

Když šestadvacetiletý Charles Darwin roku 1835 dorazil na Galapážské ostrovy, povšiml si podobnosti místních druhů živočichů a rostlin s druhy na pevnině, ale i mnoha specifických rysů, které se vyskytovaly jen na ostrovech v této oblasti. Teprve roku 1859 byla konečně vydána jeho kniha O původu druhů.

#7 V Bolívii nenajdete jedinou restauraci McDonald’s

Když společnost McDonald’s v roce 1997 otevřela svou první restauraci v La Paz v Bolívii, byla uvítána s velkým nadšením a stály před ní dlouhé fronty lidí. Jen o pár let později, v roce 2002, tento řetězec s rychlým občerstvením provoz všech svých osmi restaurací v této zemi ukončil.

Neúspěch firmy McDonald’s v Bolívii bývá přisuzován politicky a kulturně motivovanému odmítnutí jejího konceptu stravování místními obyvateli, kteří dávají přednost vlastní kuchyni. Tata země je ale i jednou z nejchudších v Jižní Americe a ceny u McDonald’s byly možná jen příliš vysoké.

#8 Nejvýše položené hlavní město na světě

Bolivijský La Paz leží v nadmořské výšce 3 650 m n. m.Bolivijský La Paz leží v nadmořské výšce 3 650 m n. m. — Shutterstock

Odpověď na tuto otázku je méně přímočará, ale ať už se na to podíváme jakkoli, nejvýše položené hlavní město na světě se prostě nachází v Jižní Americe.

Bolivijský La Paz leží v nadmořské výšce 3 650 m n. m., což by z něj mohlo dělat nejvýše položené hlavní město na světě. La Paz je však pouze sídlem vlády, zatímco podle ústavy je oficiálním hlavním městem Sucre (ležící v nadmořské výšce 2 810 m n. m.).

Takže ano, považujeme-li La Paz za hlavní město, pak je také nejvýše položeným hlavním městem na světě. Pokud se na něj takhle dívat nechceme, putuje pomyslná korunka do ekvádorského Quita ležícího v nadmořské výšce 2 850 m n. m.

#9 Proč Argentinci každý měsíc dvacátého devátého jedí gnocchi?

Argentinci jedí každý měsíc devětadvacátého ñoquis. Tuto tradici do jejich země přivezli italští přistěhovalci v 19. století. Pod talíř s gnocchi pokládají peníze, které jim mají přinést štěstí a přízeň osudu. Až na některé ze svých budoucích dovolených navštívíte Argentinu, všimněte si, že mnoho restaurací nabízí toho dne speciality s gnocchi.

#10 Nejvyšší vodopád

Vodopád vysoký 979 m se nachází ve venezuelském národním parku Canaima, který je součástí světového dědictví UnescoVodopád vysoký 979 m se nachází ve venezuelském národním parku Canaima, který je součástí světového dědictví Unesco — Shutterstock

V Jižní Americe se nachází nejvyšší vodopád na světě – Angelův vodopád – domorodým názvem Kerepakupai Vená. Vodopád vysoký 979 m se nachází ve venezuelském národním parku Canaima, který je součástí světového dědictví Unesco.

#11 Brazílie má společnou hranici se všemi zeměmi Jižní Ameriky kromě dvou

Ta největší ze všech dvanácti zemí Jižní Ameriky, Brazílie, má společnou hranici se všemi ostatními kromě Chile a Ekvádoru.

#12 Brasília má tvar letadla

Hlavní město Brazílie bylo postaveno za pouhé 3,5 rokuHlavní město Brazílie bylo postaveno za pouhé 3,5 roku — Wikimedia Commons

Hlavní město Brazílie bylo coby naplánované město postaveno během pouhých tří a půl roku. V 50. letech 20. století byla Brasília vystavěna prakticky z ničeho.

Záměrem projektu bylo přivést pokrok do vnitrozemí země. Město ale nebylo navrženo k procházkám, jako spíš k projížďkám motorovými vozidly a obdivování jeho rozlehlých prostor a čistých linií.

A aby toho nebylo málo, připomíná půdorys města při pohledu z výšky tvar letadla – tento návrh odráží tehdejší nárůst obliby cestování. Jeho křídla tvoří zástavba budov pro brasilijské úředníky, zatímco trup je částí, kde působí různá ministerstva.

Líbil se vám tento článek? Máme pro vás mnohem víc na Kiwi.com Stories.