15 nejlepších aktivit v Londýně

Destinace

Autorem je

Autorem je |

Mrkněte na 15 nejlepších tipů, co dělat v Londýně. Najdete tu celodenní výlety, atrakce zdarma, trhy, Harryho Pottera, restaurace, kavárny, bary, zábavu, ale také netradiční aktivity, díky kterým si své anglické dobrodružství opravdu užijete!

Shrnout jedno z nejznámějších měst světa do pouhých 15 bodů je prakticky nemožné, ale pokud jste v Londýně poprvé, můžete se od našeho seznamu tipů odpíchnout. Prozkoumejte město jako místní, objevte skryté klenoty nebo navštivte oblíbené turistické atrakce. Slibujeme vám, že nudit se tady rozhodně nebudete. A i když jste v Londýně už byli, možná i tak objevíte pár nových tipů!

Tradiční

Sedněte na kolo

Woman strolling with a hired street bike in London — ShutterstockKola od Santander Cycles jsou nejlepším způsobem, jak se pohybovat po Londýně – Shutterstock

Londýnský systém sdílení kol (známý jako Boris Bikes podle bývalého starosty, přestože ho zavedl Ken Livingstone) je levný a snadný způsob, jak poznávat Londýn. Můžete si je vypůjčit a vrátit na tisíci místech po celém městě. Je to ideální řešení, když se vám nebude chtít chodit a rádi byste zkusili něco nového.

Projděte se v parku

Deer in the fog in Richmond Park — ShutterstockRichmond Park je známý svými divokými jeleny – Shutterstock

Jedním z nejlepších způsobů, jak neutrácet v tak drahém městě, je navštívit londýnské parky. Některé z nich jsou opravdu obrovské. A co v nich vlastně můžete vidět a dělat? Můžete jít omrknout jeleny do Richmond Parku, zahrát si tenis na Clapham Common, udělat si romantickou procházku po Hampstead Heath, a dokonce navštívit dinosaury v Crystal Palace Parku. Nebo si můžete prostě udělat piknik a popovídat si s Londýňany, kteří sem také přišli relaxovat.

Zajděte si do divadla

Busy street in London's West End — iStockZářivá světla londýnského West Endu vás zavedou do nejlepších divadel a na nejlepší představení na světě – iStock

Vstupenky jsou sice trochu dražší a rozhodně to není pro každého, ale londýnská divadelní scéna patří k těm nejlepším na světě. Vstupenky na velká představení ve West Endu si sice musíte rezervovat s dostatečným předstihem, ale bude to úžasný zážitek. Chcete spíš nějakou menší, osvědčenou klasiku? Past na myši od Agathy Christie je nejdéle běžící divadelní hrou na světě a i po tak dlouhé době dokáže diváky překvapit. A pokud se rádi bojíte, zkuste The Woman in Black od Susan Hill.

Kdyby vás divadlo náhodou neoslovovalo, zajděte raději na nějakou show nebo stand-up, které jsou v Londýně, a vlastně v celé Británii velmi populární. Komediální večery pořádají i malé místní hospody a kluby. Za pár korun uvidíte tři až čtyři komiky během jednoho večera. Bez legrace!

Nakupujte nové i použité věci

Shop exterior at Portobello Road market — iStockOxford Street je nákupním rájem, ale nezapomeňte omrknout i londýnské trhy – iStock

Londýn je známý jako skvělé místo pro nákupy. Oxford Street a Camden jsou asi nejznámějšími místy, kde se davy lidí tlačí v obchodech s nejrůznějším zbožím. Po nějaké době to může být trochu otravné, ale pokud jste tam nikdy nebyli, byla by škoda o ten zážitek přijít. Ale co zajímavější místa?

Květinový trh na Columbia Road potěší vaše smysly, i když si nic nekoupíte. Na obrovském krytém trhu Spitalfields najdete zase úplně všechno. Boty, vinylové desky, sýry… Trh Maltby Street Market je rájem gurmánů, kteří si tu můžou pochutnat na street foodu z celého světa, koláčích, dezertech, koktejlech a dalších specialitách. Trh Alfies Antique Market je naproti tomu něco mezi vetešnictvím a špičkovým starožitnictvím. Přidejte k tomu ještě známější místa jako Borough Market a Portobello Road a budete rádi, když se vám cestou domů všechno vejde do kufru.

Načerpejte zdarma informace

Tourist taking photograph of Ancient Egyptian artifact at the British Museum — ShutterstockLondýnská muzea jsou skvělá a hlavně zadarmo – Shutterstock

Jednou ze skvělých věcí v Londýně je, že za spoustu městských muzeí a galerií, která jsou na světové úrovni, nemusíte platit. Kde jinde si můžete zdarma prohlédnout některá z nejznámějších a nejoblíbenějších uměleckých děl na světě? Jedinečná National Gallery je domovem neuvěřitelného množství mistrovských děl. V British Museum se můžete seznámit s historií velkých civilizací a pradávných živočichů. Interaktivní Science Museum člověka nikdy neomrzí. A to všechno je bezplatné. Samozřejmě můžete dobrovolně přispět, což je určitě fajn, ale to, že jsou tyto poklady vystavené pro všechny, o Londýnu něco vypovídá. A tak by to mělo být.

Zábavné

Jděte ve šlépějích svých oblíbených hrdinů

Platform 9 3/4 sign — ShutterstockVyrazte na nástupiště 9¾ na nádraží King’s Cross – Shutterstock

Londýn je velmi rozpoznatelný a filmy a televizní seriály jsou jedním z hlavních kulturních artiklů Británie vyvážených do zahraničí. Díky tomu ve městě najdete stovky míst, která se objevila v některých z vašich oblíbených filmů a seriálů, nebo je alespoň inspirovala. Hledání těchto míst je skvělým způsobem, jak objevovat město.

Můžete jít na nádraží King’s Cross a vystát dlouhou frontu, abyste se mohli vyfotit tam, kde Harry Potter procházel zdí mezi nástupišti. Nebo se můžete vydat například na trh Leadenhall Market, který byl jednou z inspirací pro Příčnou ulici. Lokace pro Deník Bridget Jonesové, Sherlocka Holmese, Black Books a spoustu dalších najdete na místech, kam prostě přijdete a uděláte si fotku. Nemusíte nic platit a navíc často navštívíte místa, kam byste normálně nezavítali. Což nás přivádí k…

Objevujte vesnice

Woman exploring the streets of Stoke Newington — iStockLondýn je obrovskou aglomerací vesnic a každá z nich má svůj charakter – iStock

Londýn je vlastně takový shluk vesnic. Vznikal a rozrůstal se tedy úplně jiným způsobem než třeba Paříž, a proto tu najdete spoustu nepravidelných silnic a křivolakých ulic.

Pokud chcete Londýn poznat opravdu dobře, musíte prozkoumat právě tyto různé oblasti a jejich jedinečnou atmosféru. Islington je úplně jiný než Golders Green, který je jiný než Camden, který je jiný než Clapham. Každá část má jinou historii, obyvatele a geografii.

Třeba takový Stoke Newington. Je to krásná část severního Londýna, ale kupodivu je nedostupná metrem. Najdete tu skvělé menší obchody a kavárny, vynikající hospody a krásný, klidný hřbitov s nezaměnitelnou atmosférou. Místní jsou velmi hrdí na to, že tu žijí, takže tu najdete spoustu triček a hrnků s nápisem „I ♥ Stokey“. Londýn vás zkrátka nepřestane překvapovat.

Objevte příští hudební hvězdy

Crowd shot at a concert — ShutterstockLondýn je kolébkou muzikantů, kteří se chtějí stát další velkou hvězdou – Shutterstock

Milion kapel přijelo do Londýna v domnění, že budou dalšími Rolling Stones, Chemical Brothers nebo Libertines, a milionu kapel to nevyšlo. Je to jedno z nejlepších měst na světě, kde si můžete poslechnout živou hudbu, ať už vás zajímá kterýkoli styl. Od vážné hudby po metal, ve viktoriánské koncertní síni nebo ve vydýchaném sklepě hospody… Každý si tu najde něco, co ho zaujme a ohromí. Udělejte to, co jsem dělával já. Otevřete místní noviny, zavřete oči a poslepu někam píchněte prst, abyste zjistili, na co večer půjdete.

Zasportujte si na olympijském stadionu

Queen Elizabeth Olympic Park — ShutterstockQueen Elizabeth Olympic Park je skvělým místem pro sportovce i pro ty, kdo se jen chtějí projít na čerstvém vzduchu – Shutterstock

Sportovci, máme pro vás místo snů. Po velkolepých a úspěšných olympijských hrách v roce 2012 se Queen Elizabeth Olympic Park proměnil v multifunkční sportovní areál, kde můžete naplno sportovat, i když jste si s sebou nic nepřivezli.

Lee Valley VeloPark je domovem velodromu a drah pro horská kola a pro BMX. Navíc si tu vy i vaše ratolesti můžete kola vypůjčit.

Tak trochu jiné

Pijte ve stínu historie

Friends drinking in a traditional English pub — iStockBritánie je ostrov s bohatou hospodskou kulturou – iStock

Anglické pivo má v zemích, které ho neznají, špatnou pověst. Souvisí to se způsobem výroby a s tím, že se špatně přepravuje… ale to tady nebudeme rozebírat.

Británie je zemí hospod, pití a společenského života. Jedny z nejstarších dochovaných budov na celém ostrově jsou hospody, které hrály ústřední roli ve všech aspektech britské společnosti. Každá z nich zažila spoustu příběhů. Objevování historie Londýna skrze pivo je sice netradiční, ale rozhodně zajímavý způsob.

Graeme Greene a Dylan Thomas kdysi popíjeli v hammersmithské hospodě The Dove. The George v Southwarku prý miloval William Shakespeare a v Ye Olde Cheshire Cheese jste prý mohli potkat Charlese Dickense a Samuela Johnsona, který řekl: „Když člověka nebaví Londýn, nebaví ho život.“ The Blind Beggar býval častým dočasným domovem nechvalně proslulých gangsterů ze 60. let Kray Twins a v The Lamb and Flag v Covent Garden se ve dvoře konaly pěstní souboje. Také tu byl v roce 1679 zmlácen John Dryden zločinci najatými konkurenčním básníkem.

Neomezujte se na Premier League

Amateur football player kicking football — ShutterstockVynechte velké zápasy a navštivte utkání jednoho z menších londýnských týmů – Shutterstock

Spousta lidí do Londýna přijíždí kvůli fotbalu. Arsenal, Tottenham, Chelsea, West Ham a Crystal Palace jsou v době psaní tohoto článku týmy z Premier League. Londýn je však domovem i o něco slabších týmů, jako jsou Queens Park Rangers, AFC Wimbledon nebo Brentford. Můžete se pokochat návštěvou Craven Cottage, viktoriánského stadionu týmu Fulham, nebo podpořit tým Charlton Athletic. Popřípadě můžete zalovit v ještě nižších ligách a zažít úplně obyčejný fotbal.

Na zápase oblíbeného hipsterského klubu Dulwich Hamlet si můžete dopřát pivo a klobásky, Clapton FC má skvělé, sociálně uvědomělé fanoušky Ultras a Hanwell Town má příjemnou, přátelskou klubovnu. Když bylo v roce 1891 zavedeno pravidlo o pokutovém kopu, Corinthian Casuals byli tak ohromeni, že jeden z hráčů prohlásil: „Je urážka sportovců, že musíme hrát s pravidlem, které předpokládá, že hráči budou strkat a podrážet soupeře a budou se chovat jako hlupáci.“ Byl naprosto šokován tím, že si někdo dovolil zpochybňovat gentlemanského ducha fair play. Dnes je to opravdu trochu jinak.

Prozkoumejte Londýn po vodě

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Moo Crew (@moocanoes)

Každý ví, že řeka Temže je tepnou, která Londýn už po staletí udržuje v popředí objevování, obchodování a často i válčení. Město však prostupuje rozsáhlá síť menších toků a kanálů, které zůstávají téměř netknuté a pro mnohé místní obyvatele i neznámé. Tak proč toho nevyužít?

Moo Canoes, kteří sídlí v Hackney Wick a Limehouse Basin, vám půjčí bytelné kánoe a kajaky, abyste si mohli Londýn prohlédnout tak trochu z jiného úhlu. Vodní trasy se liší podle délky, obtížnosti, zajímavostí a toho, kolikrát musíte své plavidlo vytáhnout z vody a přenést ho o kus dál. Je to neobvyklý, ale levný a velmi zábavný způsob, jak si město prohlédnout.

Vydejte se na odpolední výlet autobusem s čajem

Zkombinujte dvě nejznámější věci spojené s Británií – dvoupatrový červený autobus a šálek čaje – a v klidu si prohlédněte hlavní město. Brigit’s Bakery pořádá pětkrát denně 90minutovou poznávací jízdu Londýnem v jejich renovovaných dvoupatrových autobusech. Projedete se kolem hlavních atrakcí města a u toho si pochutnáte na lahodném čaji a vynikajících zákuscích a sendvičích. Dokonce mají i výborné vegetariánské, veganské a bezlepkové varianty.

Prohlédněte si neustále se měnící umění

Grafitti art in Leake Street tunnel — iStockUmění v tunelu v Leake Street se mění skoro každou hodinu – iStock

Pod stanicí Waterloo Station se nachází tunel Leake Street, kde se v roce 2008 konal festival Cans známého graffiti umělce Banksyho. Pozval 29 dalších pouličních umělců a každý z nich dostal část tunelu, aby ji vyzdobil ve svém vlastním stylu. Od té doby je tunel znám jako místo, kde může každý svobodně tvořit graffiti, aniž by se musel bát policejních hlídek. Umělci se tu velmi často střídají, a díky tomu uvidíte v tunelu pokaždé něco nového.

Zajímají vás další články o cestování? Navštivte Kiwi.com Stories.