35 tipů pro bezpečné sólo cestování

Cestovatelské hacky

Autorem je

Autorem je |

Přečtěte si naše tipy na bezpečné sólo cestování, které se dají aplikovat bez ohledu na to, do které země se chystáte a jestli chcete být ubytovaní v hotelu nebo hostelu. Jako třešinku na dortu máme pár bonusových tipů pro ženy

Sólo cestování v dnešní době frčí, a navíc se blíží #DenNezadaných. Čím dál víc lidí nechce dělat kompromisy při výběru destinace a termínu. Mnozí z nich tvrdí, že je tento druh cestování posunul v osobnostní rovině. Přesto ve společnosti převažuje názor, že cestování o samotě není bezpečné, a to zejména pro ženy. Není proto divu, že to některé z vás odrazuje.

@kiwi.com „You’d better stay home, safe and warm“😃 #solotravel #solofemaletraveler #traveltiktok #travelcheap #travelwithkiwicom #DoritoslaÇıtırdatanLezzetler ♬ Funk It Up – Official Sound Studio

Nikdo nechce tvrdit, že byste při návštěvě neznámých míst neměli dbát zvýšené opatrnosti, ale byla by obrovská škoda, kdyby vám strach bránil v poznávání světa a sebe samých. Je jedno, jestli je tohle vaše první sólo cesta, nebo jste si křtem ohněm dávno prošli, ale teď máte v plánu posunout své hranice a vyrazit mimo civilizaci. S našimi tipy na bezpečné cestování budete mít jistotu, že to zvládnete.

20 nejbezpečnějších zemí světa

Person stood below and in front of a huge waterfall — ShutterstockIsland je podle Světového indexu míru pro rok 2022 nejbezpečnější zemí – Shutterstock

1. Island

2. Nový Zéland

3. Irsko

4. Dánsko

5. Rakousko

6. Portugalsko

7. Slovinsko

8. Česká republika

9. Singapur

10. Japonsko

11. Švýcarsko

12. Kanada

13. Maďarsko

14. Finsko

15. Chorvatsko

16. Německo

17. Norsko

18. Malajsie

19. Bhútán

20. Slovensko

Důležité je uvědomit si, že co se osobní bezpečnosti týče, žádná dovolená není bez rizika. To, jak moc ostražití budete, se bude lišit zemi od země, město od města, a dokonce i čtvrť od čtvrti. Nezapomínejte ale, že ostražitosti není nikdy dost. Tak se na to vrhneme. Tady je 35 tipů pro bezpečné sólo cestování.

Před cestou

@kiwi.com Literally the impossible task…😤 #solotravel #solotravelhard #hardtravel #selfietravel #travelselfie #solotravelerlife #travelerlife #travelhoto #travelphotography #backpackerlife #backpackmistake #backpacktrip #backpacker #travelanywhere #travelanytime #travelcheap #travelforfree #wehacktravel #wehackthesystem #kiwicomtravel ♬ GASLIGHT – INJI

1. Podívejte se na oficiální webové stránky ministerstva zahraničí s cestovními doporučeními. Většinou tam najdete spoustu informací o konkrétních zemích, jako jsou vstupní požadavky, aktuální varování, místní zvyklosti a co dělat v případě nouze.

2. Najděte si, jakou mají ve vaší destinaci měnu a kolik stojí základní věci. Snížíte tak riziko, že vás někdo podvede.

3. Naučte se pár vět v jazyce, kterým se tam mluví. Určitě se vám budou hodit fráze typu: „Nerozumím“, „Řekněte mi, jak se dostanu do…“ a „Mluvíte anglicky?“.

4. Uložte si telefonní číslo místní tísňové linky.

5. Pořiďte si oblečení odolné proti kapesním krádežím. Skvěle se hodí tašky, bundy a kalhoty se skrytými kapsami na zip. Vhodná je taky kapsa, která se připíná kolem pasu, nebo malá připínací kapsička na podprsenku.

6. Prostudujte si mapu místa, na které se chystáte, a zaměřte se hlavně na orientační body. Snížíte tak šanci, že se ztratíte.

7. Zajistěte si komplexní cestovní pojištění, hlavně pokud cestujete daleko a na delší dobu.

8. Vytiskněte si kopii pasu pro případ ztráty nebo krádeže. Možná by taky stálo za to nechat kopii doma u někoho, komu věříte.

9. Pečlivě si naplánujte cestu, hlavně tu část mezi příletovým letištěm (nebo nádražím) a ubytováním. V noci je cestování ještě náročnější.

10. Tohle je opravdu příprava na nejhorší možný scénář, ale není od věci naučit se pár technik sebeobrany pro případ fyzického napadení. A pokud je to ve vaší destinaci legální, pořiďte si pepřový sprej.

11. Při výběru ubytování se zaměřte na bezpečnostní opatření, hlavně pokud recepce nefunguje 24 hodin denně.

12. Nechte kopii itineráře u rodiny nebo u přátel, abyste měli jistotu, že někdo z vašich blízkých ví, kde se budete v konkrétní dobu nacházet.

Ubytování

Person packing a holdall on a bed — iStockAť se ubytujete kdekoli, hlídejte si své věci – iStock

Hotely

13. Při registraci nebo odchodu z hotelu nikdy nenechávejte zavazadla bez dozoru. Pokud portýr trvá na tom, že vám odnese zavazadla do pokoje, jděte s ním.

14. Všechny cennosti, které nemusíte nosit s sebou, si zamkněte do trezoru na pokoji.

15. Zamykejte si vždycky dveře, i když jste uvnitř. Při odchodu opusťte pokoj ve stavu, jako byste tam byli. Nechte třeba rozsvícená světla a na dveře dejte cedulku Nerušit.

16. Prohlédněte si plán nouzového opuštění hotelu pro případ požáru nebo přírodní katastrofy.

Hostely

17. Uložte si cennosti do uzamykatelné skříňky, i když jste na pokoji sami.

18. Věci, které nemáte uzamčené, nepouštějte z očí.

19. Klidně se můžete spřátelit se spolubydlícími, ale nebuďte příliš důvěřiví. Nepřehánějte to s alkoholem a snažte se příliš neztrácet zábrany.

Couchsurfing

20. Pečlivě si přečtěte profily a reference na webu couchsurfing.com a ubytujte se pouze u hostitelů s ověřenými profily.

21. Důkladně svého hostitele před osobním setkáním vyzpovídejte. Zeptejte se ho třeba, jestli tam budete mít nějaké soukromí, kolik lidí už u něj bydlelo, jestli má nějaká pravidla nebo jak vypadá okolí jeho bytu. Pokud se vám něco nebude zdát, najděte si jiné ubytování.

22. Připravte si záložní plán pro případ, že se nebudete cítit bezpečně nebo že to nevyjde. Najděte si náhradní ubytování v blízkosti místa, kde váš hostitel bydlí.

Venku

Tourist walking alone across zebra crossing in Tokyo — iStock Hlavní je vypadat sebevědomě – iStock

23. Ven si s sebou berte jen věci, které nutně potřebujete. Je zbytečné nosit u sebe velký obnos peněz, dokumenty a doklady, které vám jsou v zahraničí k ničemu, šperky a jiné cennosti.

24. Alkohol pijte s mírou, a pokud jste na veřejném místě, mějte své pití neustále na očích. Zneužívání turistů tím, že jim někdo něco hodí do pití, je bohužel stále rozšířená praktika po celém světě.

25. Oblékejte se chytře a skromně. Choďte rovně a se vzpřímenou hlavou. Nejde o to, abyste vypadali jako modelka na molu, ale chcete prostě vypadat sebevědomě. Nesnažte se příliš odlišovat od místních a působit dojmem, že máte peníze. Mohli byste se stát lehkým terčem pro kapsáře a lupiče.

26. Buďte neustále ve střehu. Mějte oči i uši pořád na stopkách a sledujte chování lidí kolem sebe.

27. Zdržujte se hlavně na dobře osvícených ulicích a vyhněte se místům bez lidí.

28. Nesdílejte příliš mnoho s lidmi, které jste právě potkali. Když se vás někdo zeptá, kde bydlíte, snažte se mlžit. A pokud bude zjišťovat, jestli cestujete sami, řekněte, že jedete za kamarádem, rodinou nebo partnerem.

29. Buďte opatrní, pokud vás někdo osloví. Ano, existuje spousta důvodů, proč cizího člověka oslovit, a mnoho z nich je nevinných. Důvěřujte však svým instinktům, a pokud odmítnete jakoukoli nabídku, buďte slušní, ale rozhodní.

30. Klidně používejte mapy v telefonu, ale snažte se na ně příliš nespoléhat a nezapomínejte ani na ty papírové. (Jednou mi v zahraničí ukradli telefon a byla jsem úplně ztracená. Neměla jsem mapy, nemohla nikomu zavolat, nevěděla jsem, kolik je hodin, a přišla jsem o palubní lístek na zpáteční let. Naštěstí jsem cestovala s kamarádkou, která mi pomohla, ale byla to velká lekce.)

31. Snažte se dobře vyspat. Když je člověk unavený, hůř se soustředí na to, co se kolem něj děje, a častěji špatně vyhodnotí situace.

Rady hlavně pro ženy

@kiwi.com @Sabina | travel + food tips in case you were wondering which places you should visit as a solo woman traveling! 🐈 #solotravelwomen #solotraveling #travelhacks #travelwomen #solotraveltips #traveleurope #solotraveldestinations ♬ Lo-fi hip hop – NAO-K

32. V hostelu si vyžádejte postel v pokoji určeném pouze pro ženy.

33. V taxíku si sedněte dozadu a cestovní tašku mějte u sebe. Kdybyste potřebovaly rychle utéct, bude to pro vás jednodušší.

34. Využijte aplikaci Tourlina, která vás propojí s dalšími cestovatelkami ve vašem okolí.

35. Tohle je další případ nejhoršího možného scénáře, ale zvažte koupi zařízení, která zvyšují vaši osobní bezpečnost (malý alarm, taktické pero a výše zmíněný pepřový sprej).

Zajímají vás další články o cestování? Navštivte Kiwi.com Stories.