Woman with oustretched arms in foreground of view over Seven Rila Lakes — Getty Images

5 destinací, které si v mládí užiješ i bez peněz

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Kam se vyplatí cestovat, když jsi mladý/á a máš omezený rozpočet? Podívali jsme se na cestovatelské návyky generace Z a vybrali jsme pět nejlevnějších a nejinspirativnějších destinací v Evropě a Asii

Jsi mladý/á, bez peněz, ale věčně oplýváš touhou po cestování? Nejsi sám/a, a naštěstí my v Kiwi.com jsme experti na cestovatelské hacky ohledně šetření peněz i levných destinacích přesně pro tebe! V tomto článku se podíváme na pět nejlepších míst, kam se dá cestovat, když jsi mladý/á a máš omezený rozpočet, a dáme ti i malý tahák ohledně nejlepšího času, kdy se tam vydat, o zvládnutelném rozpočtu a o jedné z nejlepších věcí, které se dají v každé destinaci dělat. Návštěvy těchto levných zemí vyžadují minimální úspory, takže teď už si stačí jen vybrat jednu z nich, prohlédnout si naše nabídky letenek a rezervovat si dovolenou podle svého gusta.

Potřebuješ další obecné tipy, jak na to, aby tě cestování nestálo téměř nic? Nemusíš hledat dál…

Bulharsko

Některé země ve východní Evropě jsou levné a turisty neprávem přehlížené, a tato je přesně jednou z nich. Náš Andrew Fraser označuje Sofii za „královnu levných měst“ a postel v hostelu tu seženeš už za 10 eur na noc. Hodně z nejlepších aktivit v Sofii a Plovdivu (druhém starobylém a okouzlujícím městě) je zdarma nebo stojí velmi málo. Užij si pěší výlety historickou i současnou částí, muzea, galerie nebo pěší túru na Vitošu, malebnou horu, která se tyčí nad hlavním městem.

Young couple jumping off boardwalk into sea together — Getty ImagesBulharsko je mimo jiné skvělou levnou plážovou destinací — Getty Images

Pokud prahneš po levné dovolené na pláži, i tady může Bulharsko krásně posloužit. Pobřežní místa kolem Černého moře, jako jsou Varna a Burgas, nabízejí krásné slunečné počasí, jemný zlatavý písek a rušný noční život, takže se tady můžeš pořádně odvázat, aniž bys přišel/la o všechny peníze. A pokud jsi víc outdoorový/á a Vitoša ti nestačí, vyraž k pohoří Rila. Možná jsi nevěděl/a, jak moc je Bulharsko kopcovité, ale právě Rila je nejvyšší pohoří mezi Alpami a Kavkazem. Vydej se sem za nejlepšími trekingovými stezkami, které tě provedou kolem dechberoucích vrcholů, ledovcových jezer a nejbarevnější nedotčené flóry, jakou jsi kdy mohl/a vidět. Je to také ideální místo pro lyžování v zimě, i když to už je aktivita, která nemusí být na prvním místě na seznamu aktivit s ohledem na omezený rozpočet.

Nejlepší doba na cestu: od června do srpna

Možný denní rozpočet (bez ubytování): 40 €

Nejlepší věc, kterou můžeš udělat: navštívit Rilský klášter

Gruzie

View over Tbilisi Old Town in the evening — Getty ImagesVečer ve Starém městě v Tbilisi — Getty Images

Na druhé straně Černého moře najdeš Gruzii — malý klenot, který není ani tak docela evropský, jako spíš asijský. Až donedávna ji turisté z velké části neobjevili a mnozí sem přijíždějí kvůli její rozmanité a velkolepé krajině, od rozlehlých zasněžených hor po svěží vnitrozemské lesy, uměním kypící města s tajemnou atmosférou a pobřežní letoviska.

A ano, země je to levná, nebo přinejmenším cenově výhodnější než řada jiných evropských destinací. Tradiční jídlo má vynikající kvalitu a díky relativně nízkým nákladům si můžeš dát khachapuri, khinkali a místního vína v podstatě do sytosti. Postel v pěkném hostelu vyjde na zhruba 15 eur za noc a podobně cenově dostupné jsou i veřejná doprava, zajímavá místa a aktivity, a to i pro cestovatele, kteří nemají peněz na rozhazování.

Person standing on lookout point nearby Martvili Canyon — Getty ImagesKaňon Martvili nedaleko Kutaisi je prostě úžasný — Getty Images

Hlavní město Tbilisi rozhodně stojí za zastávku na tvojí cestě, protože jeho eklektickou architekturu, přátelské a pohostinné místní obyvatele a opravdu úžasnou undergroundovou rave scénu prostě stojí za to zažít. Je také dobrou základnou pro jednodenní výlety do okolních horských, pouštních a vinařských oblastí — můžeš tady dokonce zůstat po celou dobu svého pobytu v zemi a každý den se vydat na jiné venkovské dobrodružství. K dalším městským zajímavostem patří Batumi, kterému se neoficiálně říká gruzínské Las Vegas, a Kutaisi. Zejména do Kutaisi se dá celoročně letět levně z celé Evropy a jako odměna na tebe čeká malebné staré město s různými historickými poklady, levné, ale neuvěřitelně dobré jídlo, a snadný přístup k podivuhodnému kaňonu Martvili a Prométheově jeskyni.

Nejlepší doba na cestu: květen, červen nebo září

Možný denní rozpočet (bez ubytování): 40 €

Nejlepší věc, kterou můžeš udělat: omladit se v sirných lázních v Abanotubani

Thajsko

Podle našich nedávných údajů je Thajsko v současnosti nejoblíbenější mimoevropskou destinací u generace Z. Když jsme se zabývali cestovními zvyklostmi lidí ve věku 20 let, zjistili jsme, že jak poznávání zcela nové kultury, tak ochutnávání nového jídla jsou významnými motivy při rozhodování, kam se vydat na dovolenou. A Thajsko je země, která to v obou případech umí na jedničku. Kouzelné, zdobené buddhistické chrámy se nacházejí prakticky v každé čtvrti. Příležitost k úplnému kulturnímu ponoření není těžké najít, ať už jde o tradiční festivaly, tanečně-dramatická představení v Khonu, nebo dokonce o ubytování v rodinách v zapadlých končinách (což může být také skvělá strategie, jak ušetřit peníze!). A jídlo je tu prostě životní styl; například pouliční jídlo a plovoucí trhy v Bangkoku jsou samy o sobě velkou atrakcí. Navíc jsme thajské hlavní město zařadili mezi destinace, které jsou velmi podporující pro LGBTQ+ komunitu — což je podle našeho průzkumu pro cestovatele z generace Z další důležitá věc.

Pravda, pro většinu z nás je Thajsko dost daleko, a vydat se tak do destinace na druhém konci světa obvykle vyjde na dost peněz. Pokud si však letenku zarezervuješ pomocí cestovního hacku Nomad nebo Self-transfer od Kiwi.com, zjistíš, že můžeš získat překvapivé slevy ve srovnání s volbou přímého letu. Klidně se poptej u těchto lidí, kteří loni levně procestovali jihovýchodní Asii!

Nejlepší doba na cestu: od listopadu do března

Možný denní rozpočet (bez ubytování): 30 €

Nejlepší věc, kterou můžeš udělat: pařit v Silomu, epicentru nočního života v Bangkoku

Portugalsko

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwi.com.pl)

Portugalsko, snad nejslunečnější, nejpohodovější a cenově nejdostupnější země západní Evropy, je již dlouho oblíbenou levnou destinací cestovatelů. „Cestování za odpočinkem“ se v našem průzkumu objevilo také jako výrazná ambice generace Z a portugalský způsob života je jedním z těch, které rozhodně uznávají důležitost nezaměnitelné pohodové atmosféry. Navíc při loňské lowcostové cestě s batohem na zádech zjistili naši Orshi a PG, že Portugalsko je výrazně levnější než Francie i Španělsko, a to i ve velkých městech. (Psst — tady si přečti o nejlepších levných zážitcích v Lisabonu a také o místech, o kterých vědí jen místní…).

Porto je druhým nejznámějším městem země a hemží se šťastnými a zajímavými dvacátníky z celého světa. Před několika lety bylo vyhodnoceno jako cenově nejdostupnější město v Evropě pro studenty, což bylo výsledkem průzkumu společnosti StudentGoGlobal. Pokud se sem rozhodneš přijet a trávit zde čas, nebudeš mít problém potkat podobně smýšlející lidi, kteří žijí s podobnými prostředky/výdaji. Pokud se vydáš dál, Algarve je známé svými malebnými plážemi, čerstvými mořskými plody a příznivými cenami ubytování; pokud chceš strávit klidnou dovolenou uprostřed zeleně a sopek, zvaž dovolenou na Azorských ostrovech

Nejlepší doba pro cestu: od dubna do června

Možný denní rozpočet (bez ubytování): 50 € 

Nejlepší věc, kterou můžeš udělat: projít si pouliční umění v Lisabonu

Maďarsko

@kiwi.com👉 Best Places to Visit when you’re young and broke, Pt. 1 👈 💡 Learn the Art of Scoring the Cheapest Flights on kiwi.com 🌐🛫 💃 Plan Epic Trips with Your Squad in Your 20s! 🎉 Stay tuned for Part 2 and 3 for more budget-friendly travel tips! #TravelDeals #FlightHacks #BudgetTravel #TravelTips #FreeAccommodation #Savings #GirlsTrips #GirlsGetaway #BFFTravel #SoloTravelTips #FemaleTravel #Empower #TravelerLife #TravelMeme #TravelTikTok #SoloTravel #Travel247♬ original sound – Kiwi.com

Díky své poloze ve středu kontinentu je Maďarsko levným a snadno dostupným místem téměř z celé Evropy — levné lety i pozemní cesty do Budapešti jsou dostupné bez ohledu na roční období.

Obliba Budapešti jako levnější evropské destinace pro dovolenou ve městě v posledním desetiletí prudce vzrostla a je snadné pochopit proč. V současnosti je známá svou živou kulturní scénou, která nabízí řadu bezplatných nebo levných akcí, festivalů a pouličních představení. Město má také mnohaletou historii a díky úchvatné architektuře je to místo, které tě okouzlí okamžitě, dřív než vůbec utratíš nějaké peníze. Nezapomeň strávit nějaký čas v židovské čtvrti, kde se nachází druhá největší synagoga na světě, Maďarské židovské muzeum i hipsterské butiky, bary a restaurace.

A pokud „cestuješ za odpočinkem“, stojí za zmínku, že díky maďarskému bohatství v podobě geotermálních vod jsou jednou z věcí, které Maďarsko umí mimořádně dobře, lázně. Ať už se rozhodneš jen pro pár hodin v horké vodě v Budapešti jako zpestření procházky města, nebo si dopřeješ delší odpočinek speciálně věnovaný zbavení se stresu, lázní a lázeňských resortů je v zemi nepřeberné množství. Překvapí tě také jejich cenová dostupnost. Pro další inspiraci mrkni na naše oblíbená místa.

Nejlepší doba pro cestu: od dubna do června

Možný denní rozpočet (bez ubytování): 50 € 

Nejlepší věc, kterou můžeš dělat: výstup na vrch Gellért


Chceš více cestovatelské inspirace? Navštiv Kiwi.com Stories.

Podobné články