5 překvapivých faktů o časových pásmech

Zajímavosti

Autorem je

Autorem je |

Máte minutku? Pojďte se s námi podívat na největší zvláštnosti časových pásem od nultého poledníku až po datovou hranici

Čas. Ta nejdůležitější komodita, které má většina z nás tak zoufale málo. Den má 24 hodin. Přesto existuje 38 časových pásem, které se liší od koordinovaného světového času (UTC), a každá země si může vybrat, do kterého z nich bude patřit. Některá dávají smysl, zatímco jiná jsou velmi zvláštní a neintuitivní. Pojďme si pro zajímavost představit 5 překvapivých faktů o časových pásmech.

Arizonská mozaika

Road sign reading "Mountain Time Zone" on the Arizona border — ShutterstockVětšina oblastí Arizony používá celoročně časové pásmo UTC-7 – Shutterstock

Arizona je jediný americký stát, který nestřídá letní a zimní čas. Od roku 1968 funguje výhradně v časovém pásmu UTC-7. Panuje zde totiž extrémně horké podnebí, a pokud bychom v létě posunuli čas o hodinu dopředu, byly by místní večery ještě teplejší a nepříjemnější. Zatím to zní docela rozumně.

Pak jsou tu však rezervace původních amerických obyvatel. Například národ Navahů v jihovýchodním koutě státu letní a zimní čas střídá. To aby byli synchronizovaní s částmi rezervace, které zasahují do okolních států Utah a Nové Mexiko. Kvůli tomu je v létě zhruba 71 000 čtverečních kilometrů o hodinu napřed před zbytkem Arizony.

To ale není všechno. Rezervace kmene Hopiů, kterou tvoří dvě enklávy obklopené územím kmene Navahů, následuje Arizonu a mezi letním a zimním časem nepřechází. Pak je tu však malá exkláva kmene Navahů na východě rezervace kmene Hopiů, která zimní a letní čas dodržuje společně se zbytkem kmene Navahů. Pokud byste v létě podnikli cestu skrz tyto rezervace a jejich enklávy a exklávy, museli byste si šestkrát přeřídit hodinky.

Z Nového roku mají v Gold Coastu dvojnásobnou radost

New Year fireworks in Gold Coast — ShutterstockOslavte v Gold Coastu Nový rok dvakrát – Shutterstock

Město Gold Coast leží v jihovýchodním koutě Queenslandu, státě Austrálie, který nedodržuje zimní a letní čas. Jedno z předměstí, Coolangatta, leží v těsné blízkosti městečka Tweed Heads. Tyto dvě oblasti v podstatě plynule přechází jedna v druhou. Avšak Tweed Heads technicky leží ve státě Nový Jižní Wales, který, jak jste jistě uhodli, letní a zimní čas dodržuje.

Hranice Queenslandu a Nového Jižního Walesu rozděluje letiště Gold Coast na dvě poloviny. Teoreticky by tak letadla v létě odjížděla od terminálu v jednom časovém pásmu a vzlétala v jiném. Letiště se však moudře rozhodlo používat pouze jedno časové pásmo, a to queenslandské.

Pokud milujete silvestrovské oslavy, Gold Coast je perfektní destinací. Oslavte Nový rok v Tweed Heads a pak vyrazte do centra Gold Coastu, kde si o hodinu později můžete odpočítávání do půlnoci zopakovat.

Čínská politika jednotného času

Landcape of the Bayanbulak grasslands in Xinjiang — ShutterstockNárodní přírodní rezervace Bayanbulak Grassland v oblasti Sin-ťiang, kde je čas relativní – Shutterstock

Zatímco některé země si libují v tom, že mají co nejvíc časových pásem, Čína k této problematice přistupuje zcela opačně. Území, které by vzhledem ke své rozloze a zakřivení země mělo fungovat v pěti různých časových pásmech, si po celý rok všude zachovává stejný čas. Čína používá pekingský čas, a to UTC+8.

Jednotný čas v celé Číně má samozřejmě dalekosáhlé důsledky. V západní Číně začínají pracovní směny později, protože slunce vychází až kolem desáté hodiny. Nejzápadnější autonomní oblast Sin-ťiang má sice své neoficiální časové pásmo UTC+6, ale i tak se jím řídí pouze Ujgurové, kteří tvoří jen 50 % celkové tamní populace. Kvůli tomu v těchto dvou společně žijících komunitách existují dva různé časy a jistě si dovedete představit, jaký zmatek z toho plyne. S trochou nadsázky můžeme říct, že Sin-ťiang je místem, kde je čas relativní.

„Středo“-evropský čas

Lighthouse at Cape Touriñán in Galicia at sunset — ShutterstockCape Touriñán v Galicii je nejzápadnějším bodem pevninského Španělska – Shutterstock

Pokud se podíváme na zeměpisnou polohu Španělska, Andorry, Francie, Monaka, Belgie, Lucemburska a Nizozemska, měly by tyto státy dodržovat koordinovaný světový čas, který platí v jiných západoevropských zemích, jako je Spojené království, Irsko a Portugalsko. Ale není tomu tak. Tyto země se řídí časovým pásmem UTC+1, čili středoevropským časem (SEČ).

Důvod je velmi prostý. Během druhé světové války se hodiny v těchto zemích posunuly o hodinu napřed, aby ukazovaly stejný čas jako v Německu, a po válce už tak zůstaly. Výsledkem je velmi široké časové pásmo, které zahrnuje i spoustu oblastí, které jinak se střední Evropou nemají nic společného.

Sahá přes 42 stupňů zeměpisné délky od nejzápadnějšího bodu pevninského Španělska až po Svalbard v Norsku. Je tak třikrát větší než přirozené časové pásmo. Samozřejmě ne všechny země v této oblasti používají SEČ, ale pro ty, které leží na jejím okraji, může slunce vycházet a zapadat ve zvláštní čas. Například během nejkratších zimních dnů slunce v Galicii vychází až v 9 hodin a zapadá v 18. Devět hodin světla je sice v prosinci na severní polokouli vcelku normální, ale rozhodně není ideální, když slunce vychází na přelomu rána a dopoledne.

Den sem, den tam

Coastal palm trees in American Samoa on a sunny day — ShutterstockAmerická Samoa, tropické teritorium USA, je o celý kalendářní den pozadu oproti sousedícímu nezávislému státu, podle kterého je pojmenována – Shutterstock

Mezinárodní datová hranice je pomyslná čára, která protíná Tichý oceán a odděluje dva kalendářní dny. Teoreticky jsou časová pásma na obou stranách UTC-12 a UTC+12. Ale takhle jednoduché to samozřejmě není.

Vezměme si Samou. Tento ostrovní stát leží na západní polokouli a do roku 2011 používal časové pásmo UTC-11. V tomto roce se překreslila datová hranice. Samoa úplně přeskočila 30. prosinec a přiřadila se na „východ“ do časového pásma UTC+13, aby se z ekonomických důvodů přiblížila Austrálii a Novému Zélandu. Sousedící Americká Samoa tak zůstala na druhé straně datové hranice, a přestože jsou od sebe tyto země vzdálené jen 150 kilometrů, mají o den jiné datum.

Pokud se vám pásmo UTC+13 zdá moc, v Kiribati to dotáhli ještě o kousek dál. Oproti koordinovanému světovému času jsou napřed o 14 hodin. Obyvatelé Kiribati tak slaví Nový rok jako první na světě. Navíc díky tomu každý den na chvilku existují tři kalendářní dny najednou. Pokud je ve středu na východě Kiribati půlnoc, ve střední Evropě je úterý 11 dopoledne a v Americké Samoe pondělí 11 večer. Nevím, jak vám, ale mně se z toho točí hlava, jen na to pomyslím.

Více inspirací pro cestování najdete na stránce Kiwi.com Stories