50 států, 50 zajímavostí

Zajímavosti

Autorem je

Autorem je |

Spojené státy jsou rozlehlá země plná zajímavých míst. Každý z 50 států je něčím kuriózní – přečtěte si, čím…

Například obyvatelům města Magnolia Springs v Alabamě doručuje pošťák zásilky lodí.

Na Aljašce je protizákonné vystrčit živého losa z pohybujícího se letadla. Jak také jinak!

Los přecházející silnici na AljašceLos přecházející silnici na Aljašce — Shutterstock

Most postavený v roce 1831 přes řeku Temži v Londýně byl v roce 1967 rozebrán a prodán. Dnes se klene přes rameno řeky Colorado v Lake Havasu City v Arizoně.

I když je Arkansas jedním z nejchudších států USA, patří mezi nejštědřejší – tamní obyvatelé dali v roce 2020 v průměru 736 dolarů na charitu.

Jen v samotném okrese Los Angeles v Kalifornii žije víc lidí než ve 40 jiných státech USA.

Colorado slaví každoročně svátek Frozen Dead Guy Days (v překladu „Dny zmrazeného mrtvého“). Jde o slavnost na počest Nora jménem Bredo Morstøl, nebo jen „dědy Breda“, jehož tělo je uložené v podomácku vyrobeném kryonickém zařízení – v kůlně.

21. února 1878 byl publikován vůbec první telefonní seznam. Na jediném listu kartonu bylo uvedeno 50 čísel na podniky, úřady i jednotlivce v New Haven v Connecticutu.

Ve státě Delaware žije 200× víc kuřat než lidí.

Ve Wallace v Idahu leží střed vesmíru

Zima v centru města Wallace v Idahu Zima v centru města Wallace v Idahu — Shutterstock

V Ochopee na Floridě sídlí Skunk Ape Research Headquarters. Tato organizace zkoumá bytost podobnou seskvečovi – prý měří něco mezi 210 a 270 centimetry a obývá mokřady Everglades, kde byla údajně spatřena.

Jen v Atlantě v Georgii je 71 ulic, jejichž název obsahuje slovo „peachtree“ („broskvoň“).

Národní rybou Havaje je Humuhumunukunukuāpuaʻa (nebo chcete-li, ostenec klínovitý).

Ve Wallace v Idahu leží střed vesmíru. To prohlásil starosta města v roce 2004 s tím, že jestliže s tímto tvrzením někdo nesouhlasí, musí prokázat jeho nepravdivost.

V Illinois je přes 9 500 restaurací s rychlým občerstvením. Byla zde také otevřena první pobočka řetězce Dairy Queen (Joliet, 1940) a první McDonald’s (Des Plaines, 1955).

Jim Davis, tvůrce Garfielda, prohlásil, že by byl rád, kdyby lidé vnímali jeho animovaného hrdinu jako kocoura ze sousedství, ve skutečnosti je ale z Muncie v Indianě.

Pozor na sebevražedného jelena z Iowy


Aby úřady v Iowě upozornily motoristy na nebezpečí srážky s jelenem, nechaly instalovat několik cedulí s nápisem „Sebevražedný jelen – následující 2 míle“.

Kansas je často označován za zemi, která je „plochá jako palačinka“, proto se geografové v roce 2003 rozhodli tuto teorii ověřit – na digitálním modelu palačinky z restaurace IHOP. Ukázalo se, že Kansas je dokonce ještě plošší.

Státu Kentucky můžeme vděčit za každoročních 30 vteřin rozpačitých úsměvů: skladbu s původním názvem Good Morning to All (ovšem známou spíše jako „Happy Birthday to You“ nebo „Hodně štěstí, zdraví“) napsaly v roce 1893 v Louisvillu sestry Mildred a Patty Hillovy.

Louisiana je jediný stát, jehož právní systém vychází z Napoleonova zákoníku. Ve všech ostatních státech se zákony formovaly podle anglického práva.

Maine je to ze všech států USA nejblíž do Afriky.

Kde bydlíte? V Boring v Marylandu

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Maryland (@visitmaryland)

Marylandu se nachází několik měst se zvláštními názvy. Patří mezi ně Accident (volně přeloženo jako „Nehodová“), Hurry („Spěchov“), Fair Play, Secretary („Tajemnice“), Mattawoman („Potkalženu“), Boring („Jetunuda“) a Crapo („Lejno“). 

17. května 2004 se Massachusetts stalo prvním státem USA, který povolil sňatky lidí stejného pohlaví.

Arcadie v Michiganu je rodiště Harriet Quimbyové, první ženy, co přeletěla Lamanšský průliv. Její úspěch zůstal téměř nepovšimnut – den předtím se totiž potopil Titanic.

Minnesotě, známé jako „stát deseti tisíců jezer“, se nachází 11 842 jezer o celkové ploše přes 10 akrů (4 hektary) a na každých šest obyvatel připadá jedna rekreační loď.

Centrum pro výzkum marihuany na Mississippské univerzitě je jediným projektem financovaným z federálních zdrojů, který se zabývá pěstování konopí za účelem zkoumání jeho lékařského využití.

V Kansas City v Missouri je prý hned po Římě největší počet fontán na světě.

Jdete v Montaně na drink? Pokud k názvu nápoje přidáte slůvko „ditch“ („škarpa“), znamená to, že ho chcete s vodou (objednáte-li si například „whiskey ditch“, dostanete whiskey s vodou).

Kdybyste chtěli přespat ve všech hotelových pokojích v Las Vegas, zabralo by vám to 288 let

Večerní pohled na bulvár Strip v Las VegasVečerní pohled na bulvár Strip v Las Vegas — Shutterstock

Memorial Stadium v Nebrasce, domovský stadion týmu amerického fotbalu Cornhuskers, mívá někdy i přes 90 000 návštěvníků. V den zápasu je tu třetí největší počet lidí v celém státě – hned po městech Omaha s 434 000 obyvateli a Lincoln s 268 000 obyvateli.

V Las Vegas v Nevadě je tolik hotelových pokojů, že kdybyste v každém z nich měli přespat, zabralo by vám to přibližně 288 let.

V New Hampshire žije věčný kandidát na prezidenta. Jmenuje se Vermin Supreme. Chodí s botou na hlavě. Klíčové body jeho kampaně jsou informovanost o zombie apokalypse, bezplatný poník pro každého Američana a zákon vyžadující povinné čištění zubů.

Josef Bonaparte, král neapolský a španělský, se přestěhoval do Bordentownu v New Jersey poté, co byl jeho mladší bratr Napoleon svržen z trůnu.

V Deming v Novém Mexiku se konají kachní závody Great American Duck Race. Za zmínku také stojí promenáda Duck Parade a soutěž krásy Duck Royalty Pageant.

P. T. Barnum, showman a zakladatel cirkusu, chtěl obyvatelům města a státu New York dokázat, že Brooklynský most je bezpečný, a proto v roce 1884 nechal přejít z jednoho konce na druhý 21 slonů a 17 velbloudů.

Brooklynský most, New York Brooklynský most, New York — Marivi Pazos / Unsplash

Nápoj Pepsi vynalezl v Severní Karolíně lékárník Caleb Bradham. Nejprve mu dal méně vzletný název, „Brad’s Drink“ (Bradův nápoj).

Ani vteřina materiálu pro film Fargo nebyla natočena ve městech Fargo a Brainerd v Severní Dakotě, kde se odehrává většina děje.

Oberlin College v Ohiu se stala první univerzitou v USA, která přijala ke studiu ženy (1833) a Afroameričany (1835).

Oklahomě sídlí Americké muzeum holubů. Zve chovatele holubů i laické návštěvníky k prohlídce expozic věnovaných „nejstaršímu opeřenému příteli člověka“.

Chcete si koupit město duchů? Jeďte do Oregonu

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Travel Oregon (@traveloregon)

Oregonu je víc měst duchů než v jakémkoli jiném státě.

Pittsburgh v Pensylvánii dostal název po Williamu Pittovi starším. Dodnes se vedou vášnivé debaty o tom, zda nejlepším premiérem Anglie byl právě on, nebo lord Palmerston.

V roce 2012 se Rhode Island stal prvním státem, který uzákonil Listinu práv lidí bez domova („Homeless Bill of Rights“), která jim právně zaručuje rovný přístup k práci, bydlení a službám.

Jezero Murray v Jižní Karolíně je údajně domovem tvora podobného Lochnesské nestvůře, známé také jako Nessie. Zřejmě tedy není náhoda, že jeho jméno je Messie.

Ve Wessington Springs v Jižní Dakotě se nachází replika domu Anne Hathaway, ve kterém žena Williama Shakespeara prožila dětství. Je to jediný dům s doškovou střechou na Středozápadě.

V Lynchburgu v Tennessee se vyrábí whiskey Jack Daniel’s. Přímo na místě si ji ale koupit nemůžete, protože v okrese Moore County, kde se podnik nachází, vládne prohibice.

King Ranch v Texasu pokrývá území 3 338 km2. Jediný ranč tak má větší plochu než celý stát Rhode Island.

V některých restauracích a barech v Utahu je takzvaná Zion Curtain – přepážka, která má zabránit nezletilým návštěvníkům ve výhledu na nalévání alkoholu. Podniky, kde tato zástěna chybí, musí zajistit, aby se nezletilí hosté nepřiblížili k místu, kde se podává alkohol, na méně než 3 metry.

Vermont, kde prasata milují zmrzlinu Ben & Jerry’s

Společnost Ben & Jerry’s ve Vermontu poskytuje odpad z produkce zmrzliny místnímu farmáři, který jím krmí prasata. Ta podle všeho milují všechny příchutě kromě kombinace mátová – sušenka Oreo.

Virginie obstarává kolem 70 % internetových přenosů na světě – prostřednictvím datových center v takzvaném Dullesově technologickém koridoru.

V Seattlu ve státě Washington stojí pětimetrová socha Lenina. Původně byla určena pro slovenský Poprad, ale nakonec v roce 1995 našla své místo v okrese Fremont.

V roce 1949 přejmenovali obyvatelé Mole Hillu (v překladu „Krtinec“) v Západní Virginii své město na Mountain („Hora“). Z krtince tak udělali horu. Tak se na to musí!

Stát mléka bere svoji zemědělskou výrobu vážně – v letech 1895 až 1967 v něm dokonce platil zákaz výroby a prodeje margarínu. Dodnes je ve Wisconsinu nelegální podat místo másla margarín, pokud o něj zákazník výslovně nepožádá.

Vzhledem k velkému množství nalezených zkamenělin oznámil Wyoming v roce 1994, že nechá vyhlásit oficiálního státního dinosaura. Děti na základních školách, pověřené jeho výběrem, zvolily triceratopse.

Líbil se Vám tento článek? V Příbězích Kiwi.com pro Vás máme mnohem víc.