Boston skyline with US flag in foreground — Getty Images

50 zajímavostí o 50 státech USA

Zajímavosti

Autorem je

Autorem je |

Máme pro vás 50 faktů o amerických státech, o kterých jste nejspíš neslyšeli. Jeden pro každý stát. Kde se nachází samozvaný střed vesmíru? Který stát je zaplavený kuřaty? Kde můžete oslavovat zmrzlého mrtvého norského chlapa? A proč někdo nechal přejít přes most 21 slonů?

Spojené státy jsou rozlehlá a rozmanitá země a každý stát je samostatnou jednotkou. Má svoje zákony, svoji krajinu i svůj způsob života. Pokud byste procestovali celou zemi, udělali byste si o každém státu úplně jiný obrázek.

Nechtěli jsme vám tu sepisovat seznam šílených a archaických zákonů. Tomu jsme se snažili co nejvíc vyhnout. Chtěli jsme vám spíš nabídnout menší ochutnávku jednotlivých států. Tak jdeme na to.

London Bridge in Lake Havasu City — Getty ImagesMost London Bridge v Lake Havasu City — Getty Images

alabamském městečku Magnolia Springs doručují poštu lodí.

Na Aljašce se považuje (naprosto oprávněně) vytlačení živého losa z letícího letadla za trestný čin.

Most, který byl postavený v roce 1831 a vedl přes Temži v Londýně, byl v roce 1967 rozebrán a prodán. Dnes po něm přejdete přes řeku Colorado v Lake Havasu City v Arizoně.

Přestože Arkansas patří k nejchudším státům USA, je jedním z nejštědřejších. V roce 2020 věnovali jeho obyvatelé na charitu v průměru 736 dolarů na osobu.

Kalifornský okres Los Angeles má víc obyvatel než 40 států USA.

Colorado je domovem festivalu Frozen Dead Guy Days (dny zmrzlého mrtvého muže). Oslavy jsou pocta dědovi Bredovi, norskému muži, jehož mrtvé tělo je uloženo v domácím kryonickém zařízení v kůlně.

21. února 1878 byl vydán vůbec první telefonní seznam. Na jediném listu kartonu bylo uvedeno 50 čísel podniků, úřadů a jednotlivců z New Havenu ve státě Connecticut.

Ve státě Delaware převyšuje počet kuřat počet lidí v poměru přibližně 200:1.

V Ochopee na Floridě sídlí výzkumné centrum Skunk Ape Research Headquarters, které se zabývá pozorováním asi sedmi až devíti tvorů podobných Yettimu, kteří údajně žijí v Everglades.

Atlantě ve státě Georgia je 71 ulic, které mají v názvu slovo „Peachtree“.

Havajskou státní rybou je humuhumunukunukuāpuaʻa (nebo chcete-li ostenec klínovitý).

Městečko Wallace ve státě Idaho je středem vesmíru. V roce 2004 to prohlásil starosta města s tím, že pokud s tím lidé nesouhlasí, musí prostě dokázat, že to tak není.

Snowy landscape in Wallace, Idaho — ShutterstockWallace je prý středem vesmíru — Shutterstock

Illinois najdeme přes 9 500 restaurací rychlého občerstvení, a navíc tady byla založena první restaurace Dairy Queen (Joliet, 1940) a první franšíza McDonald’s (Des Plaines, 1955).

Tvůrce Jim Davis říká, že chce, aby si lidi mysleli, že bydlí hned vedle, ale ve skutečnosti je kocour Garfield z Muncie v Indianě.

Aby si řidiči byli vědomi nebezpečí, které jim hrozí na silnici v Iowě kvůli jelenům, nechali úředníci vyrobit značky s nápisem „SEBEVRAŽEDNÍ JELENI – PŘÍŠTÍ 2 MÍLE“.

Kansasu se často říká, že je plochý jako lívanec, a tak geografové v roce 2003 tuhle teorii testovali pomocí digitálního modelu lívance IHOP. Ukázalo se, že je ještě plošší!

Za 20 sekund každoročního rozpačitého úsměvu můžete poděkovat státu Kentucky. Písničku Happy Birthday (Hodně štěstí, zdraví), původně známou jako Good Morning to All, napsaly v roce 1893 v Louisville sestry Mildred a Patty Hillovy.

Louisiana je jediným státem, jehož právní systém je založen na Napoleonově občanském zákoníku. Všechny ostatní státy se řídí anglickým právem.

Maine má z amerických států nejblíž k Africe.

 

View this guide on Instagram

 

A guide shared by Kiwi.com (@kiwicom247)

Maryland je domovem několika měst s neobvyklými názvy, jako jsou třeba Accident (nehoda), Hurry (spěch), Fair Play (férová hra), Secretary (sekretářka), Mattawoman (potkal ženu), Boring (nudný) nebo Crapo (mizerný).

17. května 2004 se Massachusetts stal prvním státem USA, který legalizoval manželství osob stejného pohlaví.

Z Arcadie ve státě Michigan pochází Harriet Quimbyová, první žena, která přeletěla kanál La Manche. Jejího úspěchu si média skoro nevšimla, protože den předtím se potopil Titanic.

Minnesota, známá jako země 10 000 jezer, má ve skutečnosti 11 842 jezer o rozloze 10 akrů a víc. Navíc na každých šest lidí připadá jeden výletní člun.

Centrum pro výzkum konopí při Mississippské univerzitě je jediným projektem financovaným federálními prostředky, který se věnuje pěstování konopí za účelem zkoumání jeho lékařského využití.

Město Kansas City ve státě Missouri tvrdí, že má víc fontán než kterékoli jiné město na světě kromě Říma.

Chystáte se na drink do Montany? Pokud si objednáte drink a přidáte k tomu slovo „ditch“, znamená to s vodou. Takže když třeba řeknete, že chcete „whisky ditch“, přinesou vám whisky a vodu.

Stadion Memorial Stadium, který je domovem fotbalového týmu Nebraska Cornhuskers, má kapacitu přibližně 85 500 diváků. Během zápasů se stává třetím nejlidnatějším místem ve státě po Omaze (434 000) a Lincolnu (268 000).

Las VegasNevadě je tolik hotelových pokojů, že kdybyste každou noc spali v jiném, trvalo by vám přibližně 288 let, než byste vyzkoušeli všechny.

New Hampshire má věčného kandidáta na prezidenta jménem Vermin Supreme. Je známý tím, že nosí botu na hlavě, a jeho kampaně se nesou v duchu osvěty o zombie apokalypse, poníka zdarma pro každého Američana a zákona, podle kterého si lidi musí čistit zuby.

Josef Bonaparte, neapolský a španělský král, se po svržení svého mladšího bratra Napoleona z trůnu přestěhoval do Bordentownu v New Jersey.

Deming v Novém Mexiku je domovem Velkých amerických kachních závodů, kachního průvodu a přehlídky kachních královen.

Aby obyvatelům New Yorku (města i státu) dokázal, že Brooklynský most je bezpečný, převedl přes něj v roce 1884 showman a zakladatel cirkusu PT Barnum 21 slonů a 17 velbloudů.

Brooklyn Bridge at sunset — Getty ImagesBrooklynský most při západu slunce — Getty Images

Pepsi vynalezl v Severní Karolíně lékárník Caleb Bradham. Původně měla vcelku nudný název „Bradův nápoj“.

Ani jedna sekunda filmu Fargo nebyla natočena ve Fargu nebo Brainerdu v Severní Dakotě, které jsou pro děj zásadní.

Oberlin College v Ohiu jako první v USA přijala ženy (1833) a Afroameričany (1835).

Oklahoma je domovem Amerického muzea holubů. Jeho cílem je, aby se milovníci holubů i ti, kteří o nich nic moc nevědí, dozvěděli co nejvíc o nejstarším ptačím příteli člověka.

Oregonu je víc měst duchů než v kterémkoli jiném státě.

Město Pittsburgh v Pensylvánii bylo pojmenováno po Williamu Pittovi starším. Pořád se vedou debaty o tom, jestli byl nejlepším anglickým premiérem on, nebo lord Palmerston.

V roce 2012 se Rhode Island stal prvním státem, který přijal zákon o právech bezdomovců, který lidem bez domova právně zajišťuje rovný přístup k zaměstnání, bydlení a službám.

Jezero Murray v Jižní Karolíně je prý domovem stvoření podobného Lochnesské příšeře. Té naprosto nečekaně přezdívají Messie.

Ve Wessington Springs v Jižní Dakotě se nachází replika domu, ve kterém v dětství žila Anne Hathaway, Shakespearova manželka. Je to jediná došková budova na středozápadě USA.

V Lynchburgu ve státě Tennessee se vyrábí whisky Jack Daniel’s. Překvapivé je, že si ji tam nemůžete koupit, protože v okrese Moore County, kde se Lynchburg nachází, je zakázáno prodávat alkohol.

King Ranch v Texasu se rozprostírá na rozloze 2 074 kilometrů čtverečních. Tenhle ranč je větší než celý stát Rhode Island.

Utah je jediným státem, kde se v každém okrese nachází nějaká část národního lesa USA.

Společnost Ben & Jerry’s z Vermontu dodává odpad z výroby zmrzliny místnímu farmáři a pomáhá mu tak nakrmit jeho prasata. Prasatům prý chutnají všechny příchutě kromě peprmintových sušenek Oreo.

Datovými centry Dulles Technology Corridor ve Virginii proteče přibližně 70 % světových internetových dat.

Statue of Lenin in Seattle — Getty ImagesSocha Lenina v Seattlu — Getty Images

Seattlu ve státě Washington najdete sochu Lenina vysokou 5 metrů. Původně byla určená pro slovenské město Poprad, ale v roce 1995 byla instalována ve čtvrti Fremont.

V roce 1949 si obyvatelé města Mole Hill v Západní Virginii změnili název na Mountain, čímž z krtince udělali horu. Udělat z „molehill mountain“ je anglické přísloví, jehož českým ekvivalentem je udělat z komára velblouda.

 Wisconsinu se přezdívá „stát mléka“ a svou produkci bere opravdu hodně vážně. Dokonce až tak, že v letech 1895 až 1967 zakázal výrobu a prodej margarínu.I dnes je tam nelegální podávat margarín místo másla, pokud si to zákazník vysloveně nevyžádá.

Vzhledem k počtu nalezených zkamenělin stát Wyoming v roce 1994 vyhlásil, že bude mít státního dinosaura. Žáci základních škol mohli vybrat, který dinosaurus to bude, a rozhodli se pro Triceratopse.

Chcete si přečíst další zajímavosti na Kiwi.com Stories? Klikněte sem.

Podobné články