Cartagena_Jižní_Amerika

6 míst v Jižní Americe, kam cestovat s omezeným rozpočtem

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Samozřejmě, že se nedá obsáhnout hned celý kontinent, ale pro ty, co se rozhodli vydat se na cestu do Jižní Ameriky, tu máme pár tipů, kam zamířit

La Paz, Bolívie

Bolivijské hlavní město se ukrývá vysoko v horách, v nadmořské výšce přes 4 000 metrů — ShutterstockBolivijské hlavní město se ukrývá vysoko v horách, v nadmořské výšce přes 4 000 metrů — Shutterstock

Ze všech zemí v Jižní Americe je Bolívie jedna z nejlevnějších turistických destinací, takže není divu, pokud i La Paz bude na vašem seznamu, jestli chcete ušetřit. Bolivijské hlavní město se ukrývá vysoko v horách, v nadmořské výšce přes 4 000 metrů, a jakmile si na všechny ty metry přivyknete, je čas vypravit se za poznáním!

Ať už se vydáváte za koloniální architekturou (která je bohužel méně a méně k vidění), včetně několika okouzlujících kostelů, nebo vás zajímají místní kuriozity, jako například čarodějnický trh (vážně existuje), vždy se vám podaří na něco narazit i na ulici.

Procházka po romantických náměstíčkách se najednou zničehonic může proměnit v takřka nemožný výšlap, nebo alespoň to na vás tak působí, a celé město je díky rychlému růstu tak trochu náhodně, i když (občas) příjemně, rozložené. Pokud už máte místních svahů dost, nastupte do kabinové lanovky a projeďte se přes město s nádhernými výhledy na ten chaos dole.

Dobrodružství pokračuje nadále i po soumraku. Mnoho zkušených cestovatelů má za to, že La Paz se může pochlubit jedním z nejlepších nočních životů nejen na kontinentu, ale i na celém světě. Ať už toužíte po koktejlových barech, undergroundových klubech s živou hudbou, nadupané techno party, útulné vinotéce nebo střešní akci s bazénem, je tu toho spousta. A to je taky jeden z důvodů, proč sem lidé jezdí někdy i na celý týden… a pak tu třeba i zůstanou!

Asunción, Paraguay

Paraguay je pravidelně na vrcholu žebříčku nejšťastnějších zemí světa — ShutterstockParaguay je pravidelně na vrcholu žebříčku nejšťastnějších zemí světa — Shutterstock

Paraguay potřebuje trochu lásky. Uruguay má svoje překrásné pláže, Argentina jídlo, víno a vášeň, Brazílie tančí v rytmu samby a Paraguay… tu by to chtělo ocenit trochu víc.

Paraguay se pravidelně ocitá na samotném vrcholu žebříčku těch nejšťastnějších zemí světa. Je to také díky jejich filozofii tranquilo pa, kombinace španělského slova pro klid a přípony pa z místní guaranštiny. Je to taková kombinace uvolněnosti, štěstí a vyrovnanosti, ale bez toho, aniž by člověk něco zanedbával. Také to neznamená, že člověk nepracuje a jen si užívá života, ale spíš to, že najde rovnováhu s rodinou, přáteli, vzděláním a prací a k životu přistupuje z té veselejší stránky. Tím by si měl zajistit spokojenost v životě.    

Vypadá to, že v hlavním městě Paraguaye se tím řídí. Asunción není velký, žije v něm jen asi půl milionu lidí, ale je velmi mladý (65 procent obyvatel je mladší 30 let). A je stoprocentně tranquilo pa: možná to není to nejvíce vzrušující místo, které kdy navštívíte, ale je zajímavé, cenově dostupné, přátelské, vhodné k chůzi a uvolněné.

Stejně jako La Paz, když zajde slunce, uvědomíte si, jak se toto mladistvé město může zdát větší, než opravdu je. Vždycky tu narazíte na něco zajímavého, co můžete podniknout, aniž byste se nejdříve museli podrobit zdlouhavému cestování. Pokud si ještě netroufáte na Rio, ze Sao Paula máte tak trochu obavy nebo vám přijde Buenos Aires moc otřepané, zkuste Asunción. Překvapí vás.

Cartagena, Kolumbie

Také tím, že se Cartagena nachází na pobřeží Karibského moře, nabízí cestovatelům od všeho trochuTaké tím, že se Cartagena nachází na pobřeží Karibského moře, nabízí cestovatelům od všeho trochu — Shutterstock

Cartagena je jedno z nejkrásnějších měst Jižní Ameriky. Její staré město je památkovým dědictvím Unesca s mnoha krásnými kostely, uličkami s barevnými koloniálními domy a dramatickým opevněním.

Obecně vzato, město samotné je spíše pro náročnější cestovatele. Je zde velký výběr luxusních hotelů a restaurací, ale je tu toho spousta i pro ty, co necestují s neomezeným rozpočtem, ať už co se týče pobytu nebo jídla. Corrientes je jedním z jídel, co určitě musíte vyzkoušet. Dostanete menu sestavené ze základních surovin, jako je maso, rýže, salát a podobné dobroty. Je to chutné, levné a stoprocentně vás to uspokojí.

Také tím, že se Cartagena nachází na pobřeží Karibského moře, nabízí cestovatelům od všeho trochu. Chcete dovolenou na pláži? Zvolili jste správně. Nebo byste se raději procházeli po městě? Výtečná volba, jelikož je dostupné a zaplaveno minulostí, kde člověk ztrácí pojem o čase. Anebo snad hledáte pouliční umění, cool bary a místní muzikanty? Bez obav, zavítejte do čtvrtě Getsemaní (což kdysi dávno bývalo neblaze proslulé dějiště zločinu a drog), která patří k nejzajímavějším místům v celé Jižní Americe.

Teď je ta pravá doba k průzkumu místa, kde se odehrálo snad všechno možné, a které nejenom přežilo, ale dokonce se i přetvořilo v prosperující, osobité město, které by nemělo na vašem seznamu chybět během toulek po Jižní Americe.

Canoa, Ekvádor (a Ekvádor obecně)

Pokud vás láká návštěva pláže, ale nemáte náladu na nekonečnou divočinu, městečko Canoa je přesně to, kam byste se měli vydatPokud vás láká návštěva pláže, ale nemáte náladu na nekonečnou divočinu, městečko Canoa je přesně to, kam byste se měli vydat — Shutterstock

Pobřeží Ekvádoru je čím dál tím proslulejší jako místo, kde se dá zajít na party, zasurfovat a obecně se vyřádit. Pokud vás láká návštěva pláže, ale nemáte náladu na tu nekonečnou divočinu, městečko Canoa je přesně to, kam byste se měli vydat.

Na jedné straně budete mít výhled na hory a na té druhé na prázdné pláže, což je určitě příjemná změna v porovnání s ostatními destinacemi. Spíše než abyste tu protančili celou noc, kupte si nějaký drink a odpočívejte na pláži (což sem stejně lépe zapadne). Budete mít možnost připojit se k místním, a i když si pochutnáte na rybě úplně stejně jako kdekoliv jinde, zaplatíte méně.

Popravdě, zbytek země si také zaslouží vaši pozornost. Pochopíte, že je to zde takový malý vesmír, ve kterém se ukrývá v podstatě celá Jižní Amerika: pláže na jedné straně, Andy uprostřed, Amazonie na východě a ještě k tomu i Galapážské souostroví (nezapomínejme však, že tento článek je o tom, jak cestovat levně… a tam levně moc nepořídíte).

Hlavní město Quito je poklad ze 17. století, který ukrývá kostely, honosná sídla, bulváry a náměstí, zatímco v malých vesničkách nahoře v Andách žijí lidé prastarým způsobem života, obděláváním polí, pletením košíků a výměnou zboží na polorozpadlých tržištích. Tento životní styl a také půda, na které tito lidé žijí, je pod ochranou (především co se týče turismu) programu Ecuador Ama la Vida, který propaguje ekoturistiku, ochranu životního prostředí a respekt ke kultuře.

Ať už se vydáte kamkoliv, poznáte zemi, která si stále pamatuje, jak vznikla, ale i kam směřuje, a která našla tu správnou rovnováhu mezi oběma. Sice se celý proces může zdát těžký a zdlouhavý, ale Ekvádor to, zdá se, zvládá s přehledem.

Peruánská vysočina

Poznáte, že barevné oblečení, rohože a čepice nejsou jen na ozdobu, jsou ručně dělané a užívané s láskouPoznáte, že barevné oblečení, rohože a čepice nejsou jen na ozdobu, jsou ručně dělané a užívané s láskou — Allen.G / Shutterstock

Jakmile dojde na cestování po Jižní Americe, Peru se často objevuje na předních příčkách. A taky je k tomu dobrý důvod. Například hlavní města LimaCusco, předchozí hlavní město Inků, jsou právem ta nejznámější a každý rok do nich proudí tisíce návštěvníků. Ale my se teď zaměříme na některé z půvabů andských vrchovin.

Jsme si vědomi, že spousta turistů hledá zážitek, který je autentický — pokud tedy chceme zvolit toto nadužívané a prázdné slovo. Tato část světa je takovému zážitku možná nejblíže. Angličtinou se tu často nemluví, takže je načase oprášit svou španělštinu (skvělý důvod, proč se do toho pustit). Díky tomu také poznáte, že to barevné oblečení, rohože a čepice nejsou jen na ozdobu, ale jsou dělané ručně a užívané s láskou. A také lamy jsou mnohem suprovější naživo než na internetu.

Samozřejmě, že na svých výpravách budete chtít navštívit mnoho míst, včetně města Cajamarca (zřejmě), což je místo inckých královských lázní (také zřejmě); města Huánaco (normálně jen zastávka mezi Limou a amazonským pralesem, která ale stojí za to); horkých pramenů a turistických stezek v okolí města Huancavelica a dalších několika míst, kde můžete objevovat hory, údolí, planiny, lesy, jeskyně… v podstatě všechno, co si jen budete přát bez toho, aniž byste kdy potkali jiného turistu. Co víc můžete chtít.

Národní park Ybycuí, Paraguay

Samotný park tvoří hustý les s nespočtem na sobě namačkaných stromů, kamenným „podrostem“, vodopády a tůňkami Samotný park tvoří hustý les s nespočtem na sobě namačkaných stromů, kamenným „podrostem“, vodopády a tůňkami — Shutterstock

V tomto článku už jsme Paraguay jednou zmiňovali, takže ho zakončíme místem, kam se dá snadno dostat z Asunciónu: Národní park Ybycuí. Dříve, než se pustíme do výkladu, řekneme si, že název v překladu z guaranštiny znamená písečný. Takže to bychom pro začátek měli.

Dostat se sem z hlavního města není nijak těžké. Je od něho vzdálený asi 150 km a nebudete mít žádný problém s tím, abyste našli místní, kteří by vám nabídli odvoz. Samotný park tvoří hustý les na sobě namačkaných stromů s kamenným podrostem, vodopády a tůňkami, a to vše doprovází zvuky četných druhů ptáků a opic, kteří jsou tu doma.

Park není nijak zvlášť velký, ale je tu spousta pěšin, po kterých se můžete vydat, a dokonce si můžete i zaplavat v některých jezírkách pod vodopádem nebo si zde udělat piknik. Čas od času se může stát, že tu narazíte na ostatní návštěvníky, ale to by vás nemělo odradit.

Dalším zajímavým aspektem parku jsou pozůstatky továrny Minas Cue na výrobu vojenské výzbroje. Během Paraguayské války se tato část parku (tím, že je zde hodně železa) proměnila na těžiště a železo bylo roztaveno na zbraně a náboje. Tavovna i továrna jsou už spoustu let opuštěné, ale vyrostlo zde muzeum, které vás provede jejich historií i konfliktem. Zrovna na tomto krásném místě se může zdát trochu nemístné přemýšlet nad krvavou bitvou, ale je to součástí historie země a toho, co ji dělá tak výjimečnou.

Přeložila Jana Brnáková z anglického originálu 6 budget-friendly destinations in South America.

Podobné články