6 nejlepších destinací kam vyrazit v listopadu

6 nejlepších destinací kam vyrazit v listopadu

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Konec roku se pozvolna blíží, ale přitom je toho ještě tolik co dělat

Brr. Trošku se ochlazuje (alespoň tedy na severní polokouli) a dny se výrazně zkracují. Počasí se nám dostává pod kůži, a proto se většina z nás chce schoulit někde v teple. Ale pokud se chcete oddat ještě troše cestování (a proč ne, že jo?), máme pro vás pár tipů, kam vyrazit v listopadu. 

Zlatý věk půvabu, Palm Springs, Kalifornie, USA

Město bylo pojmenováno po horkých pramenech a palmách rozesetých po okolí — ShutterstockMěsto bylo pojmenováno po horkých pramenech a palmách rozesetých po okolí — Shutterstock

Možná máte chuť něco si dopřát. Je to přeci vaše poslední šance před začátkem svátků. Přeneste se někam, kde vám to učaruje. Na místo, které mezi své stálé zákazníky uvítalo hvězdy jako Marilyn Monroe, Franka Sinatru, Elvise Presleyho a další. Čistě proto, že listopad v poušti je jako jaro někde jinde.

Suché vedro ve spojení s horkými prameny, které městu daly své jméno (spolu s palmami, samozřejmě), vedlo k tomu, že se z Palm Springs stala na počátku dvacátého století populární destinace pro turisty, kteří hledali příhodné a zdravé místo, kde strávit zimu. Paradoxně, jelikož v létě tohle místo turistům připadalo nesnesitelně horké, Palm Springs se začalo specializovat na to, aby se z něj stalo to správné místo, kde mohou návštěvníci najít ideální zimní slunce. 

Ve dvacátých letech minulého století, kdy jeho sláva rostla, se město začalo plnit elegantními art deco budovami, které můžete vidět i dnes. Mimo jiné zde zanechali své stopy Frank Lloyd Wright, Albert Frey či William Kristel. 

Pokud vám všechno tohle relaxování zní jako příliš náročná práce, vydejte se z města za pěší turistikou, cyklistikou nebo partičkou golfu — ShutterstockPokud vám všechno to relaxování zní jako příliš náročná práce, vydejte se z města za pěší turistikou, cyklistikou nebo partičkou golfu — Shutterstock

I v dnešní době můžete zažít luxus a styl doby jeho rozkvětu, třeba tím, že se ubytujete v jednom z hotelů designovém v tomto období. Lenošení u venkovního bazénu, koktejly na terase a večeře v tanečních podnicích jako je Melvyn’s (oblíbené místo Rat Pack), to všechno je na pořadu dne. 

Pokud vám všechno tohle relaxování zní jako příliš náročná práce, vydejte se z města za pěší turistikou, cyklistikou nebo partičkou golfu. V okolí jsou také přírodní stezky, stejně jako možnost výletů do národního parku Joshua Tree. Nebo navštivte kulturní muzeum Agua Caliente, které se soustředí na historii Palm Springs a staletí před osídlením území Evropany. Celkově vzato, přijedete sice za rozmazlováním, ale odjedete obohacení o mnohé další aspekty. 

Slunce u protinožců, Adelaide, Austrálie

Adelaide v sedmdesátých letech zažilo kulturní a společenské oživení a rozkvetlo v umělecké centrum — amophoto_au / Shutterstock Adelaide v sedmdesátých letech zažilo kulturní a společenské oživení a rozkvetlo v umělecké centrum — amophoto_au / Shutterstock

Zima v listopadu samozřejmě nevládne celé planetě. A pokud chcete utéct před pochmurným počasím, co takhle Austrálie? A to ne jen tak někam v Austrálii, ale do jednoho z méně známých měst.

Adelaide trošku trpí ve srovnání s většími bratry Melbourne a Sydney, ale není důvod, proč by měl tento stav přetrvávat. Ve skutečnosti jsou Adelaiďané na svůj status mírného outsidera hrdí, stejně jako na pocit, že představují jedno z nejskrytějších tajemství Austrálie.    

Pravdou je, že Adelaide je vskutku cool město. Bylo založeno v roce 1836 na principech náboženské svobody, politického progresivismu a občanských svobodách, a tento úctyhodný kurz si drží i nadále. 

Přestože v polovině dvacátého století reputace jeho scény výrazně povadla, v letech sedmdesátých Adelaide zažilo kulturní a společenské oživení. Nakonec město vykvetlo v umělecké centrum (Adelaide Festival of Arts je jedním z největších a nejdůležitějších uměleckých festivalů na světě) a Jižní Austrálie se stala prvním státem v zemi, který dekriminalizoval homosexualitu. 

Vánoční průvod v Adelaide začíná už v sobotu 10. listopadu — UnsplashVánoční průvod v Adelaide začíná už v sobotu 10. listopadu — Unsplash

Pokud město navštívíte v listopadu, v sobotu desátého začínají v Adelaide vánoční oslavy. Jistě, zdá se to být trochu brzy, ale je to čistě adelaidská věc. Vánoční přehlídka se koná každoročně od roku 1933. 

Město také nabízí několik festivalů: pokud zamíříte na jihovýchod, natrefíte na klidný festival ve vinicích a na polích kolem jezera Breeze Wines. Dejte si piknik a poslouchejte živé koncerty indie a folkové hudby, nebo si prohlédněte stánky s ručně dělanými řemeslnými výrobky, uměleckými díly, nebo s jídlem a pitím. 

Odplout, Thajsko

Během svátku Loy Krathong Thajci míří k řekám, potokům, jezerům i rybníkům, aby na nich vypustili miliony nádobek zvaných krathong — ShutterstockBěhem svátku Loy Krathong Thajci míří k řekám, potokům, jezerům i rybníkům, aby na nich vypustili miliony nádobek zvaných krathong — Shutterstock

Třináctého listopadu komplet celé Thajsko oslaví festival Loy Krathong, jeden z nejbarvitějších festivalů v části světa, kde podobné označení naráží na poměrně silnou konkurenci. Thajci míří k řekám, potokům, jezerům a rybníkům, aby poděkovali Matce Přírodě tak, že nechají po hladině plout miliony malých nádobek zvaných krathong. 

Festival pochází ze starodávného rituálu, který sloužil k tomu, aby upokojil vodní duchy. Nicméně, vodní nádoby jsou dodatkem až doby nedávné, konkrétně byly zavedeny v roce 1947. Thajci si je však natolik zamilovali, především proto, že na sobě mají svíčku, tři vonné tyčinky a mince. Na tisíce voňavých nádobek plujících po noční hladině je pohled vskutku krásný. 

Z materiálů použitých pro výrobu těchto nádobek se však během let stalo poměrně kontroverzní téma. Poté, co je v polovině dvacátého století k festivalu Thajci přidali, mnoho z nich se vyrábělo z polystyrenu. A jistě, pro festival, který má oslavovat čistotu vody, tohle byla hodně špatná věc! 

Krathong se vyrábí z chleba či banánových listů, aby se ve vodě po slavnosti volně rozložil — amnat30 / ShutterstockKrathong se vyrábí z chleba či banánových listů, aby se ve vodě po slavnosti volně rozložil — amnat30 / Shutterstock

Polystyren je nyní zakázaný a místo toho se krathong vyrábí z typu tvrdého chleba, který chvíli drží tvar a nakonec se rozlomí a stane se z něj potrava pro ryby. Dalším často používaným materiálem jsou banánové listy, které se ve vodě posléze rozloží.  

Skupiny organizátorů často staví velké krathongy a navzájem soutěží, který je nejlepší či nejpůsobivější, a celý večer je často doprovázen velkolepými ohňostroji napříč celou zemí.  

Období polárních září, Island 

Jakmile jednou spatříte magické zelené, fialové, bílé a žluté čáry mihotat se napříč noční oblohou, nikdy na ně již nezapomenete — ShutterstockJakmile jednou spatříte magické zelené, fialové, bílé a žluté čáry mihotat se napříč noční oblohou, nikdy na ně již nezapomenete — Shutterstock

„Co? Severní polární záře? V tomto ročním období, v této denní době, v této části země a výhradně po dobu vaší návštěvy?”„Ano.” 

Ohromující, členitý Island figuruje na seznamu snad každého cestovatele, a o to víc s přicházející zimou, kdy slunce svítí jen stěží a kdy šance spatřit polární záři roste. Úžasné zelené, fialové, bílé a žluté barvy, které se kroutí a plazí po obloze, mohou být prchavé, ale jakmile je jednou spatříte, už nikdy nezapomenete. 

Před tím, než vyrazíte ven, zkontrolujte raději předpověď počasí (oblačnost téměř jistě znamená, že neuvidíte vůbec nic), a miřte pryč z obydlených oblastí. Island jich má sice jen málo, ale ohýbat krk uprostřed Reykjavíku není ten nejlepší způsob jak na to. 

Můžete si pronajmout vůz a vydat se na vlastní pěst nebo si můžete rezervovat výlet s jednou z mnoha skupin lovců polárních září. Ty většinou tvoří zanícení fotografové, kteří vám ukážou ta nejlepší místa, kde záři pozorovat. Pokud je zároveň fotografování i váš koníček, dají vám tipy, jak nastavit foťák tak, abyste pořídili ty nejlepší záběry. 

Taky budete potřebovat hodně trpělivosti. Zkušení lovci doporučují vyrazit alespoň na čtyři noci, abyste zvýšili své šance. A vskutku, mnoho samostatných výletů, které jsou vytvořeny speciálně tak, abyste navštívili místa, kde je vysoká šance záři spatřit, trvají okolo sedmi dní.

Jaro vpřed, Buenos Aires, Argentina

Když se do Buenos Aires dostane listopad, žakarandy jsou plně rozkvetlé — ShutterstockKdyž se do Buenos Aires dostane listopad, žakarandy jsou plně rozkvetlé — Shutterstock

Když v Argentině propuká jaro, Buenos Aires se probouzí ze zimního spánku. Deště zimy jsou ty tam a lidé jsou po měsících šedé oblohy připraveni začít se bavit. Květiny se prodírají ven, žakarandy jsou plně rozkvetlé a celé město se začíná znovu stavět na odiv. 

Lidé zvou své sousedy na grilování, bazénové party či jednoduše na drinky na terase a místní se začínají scházet v parcích, na zahrádkách kaváren, prostě na všech místech, kde se mohou zase socializovat. 

Přirozeně se budete chtít vnořit do města, které kombinuje mírně zašlý půvab starosvětské Evropy s bublající vášní jihoamerického temperamentu. Projděte se po ulicích a nasajte denní atmosféru, než se odeberete zpět na krátký šlofík. Budete ho potřebovat. 

Restaurace opravdu nezačínají obsluhovat hosty před devátou večerní a bary až do půlnoci nepůsobí jako bary. Jdete se bavit do klubů? Počítejte s tím, že je nejlépe začít mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní. Když o tom tak přemýšlím, pokud vaše letadlo přistane ve správný čas, budete si moci uchovat váš denní rytmus bez toho, abyste pocítili časový posun. 

Drsný životní styl argentinských kovbojů můžete zakusit v San Antonio de Areco — Patricio-Murphy / Shutterstock Drsný životní styl argentinských kovbojů můžete zakusit v San Antonio de Areco — Patricio-Murphy / Shutterstock

Listopad je také měsícem, kdy Buenos Aires chytá festivalovou horečku. 17. listopadu se koná průvod Pride, který po zhruba dva týdny doprovází akce, jež vrcholí touto manickou sobotou. Spojte to, co víte o této LGBT nejtolerantnější zemi Jižní Ameriky s argentinskou schopností bavit se, a máte poměrně nevšední událost. 

Chcete-li zkusit spíše něco tradičního, můžete vyzkoušet Den Gaucho v San Antoniu de Areco, asi sto kilometrů severozápadně od hlavního města. Výstavy koní, zpěv, tanec, polo a řemeslná díla jsou zde jako jedna velká oslava životního stylu argentinských kovbojů. 

V polovině listopadu Buenos Aires pořádá Muzejní Noc, během které malé i velké instituce otevřou své dveře veřejnosti a nabídnou jim velké množství výstav, prohlídek s průvodci, uměleckých událostí, hudby, divadla, a to vše zcela zdarma. 

Útulná zákoutí, Bruggy, Belgie

Jestli se v ohromujících Bruggách chcete vyhnout davům, právě listopad je ten pravý čas — P. Angelika / ShutterstockJestli se v ohromujících Bruggách chcete vyhnout davům, právě listopad je ten pravý čas — P. Angelika / Shutterstock

Doporučit Bruggy jako ideální místo ke krátkému výletu v rámci Evropy je již docela klišé. O nádherných budovách ze čtrnáctého století, malebných kanálech a klikatých uličkách již byla napsána spousta publikací. 

Jenže, stejně jako v mnoha stereotypech, i v tomto je něco pravdy. Bruggy jsou ohromné, to nelze popřít, a jestli se chcete vyhnout těm největším davům a využít toho, že v období, kdy počasí již není nic moc, se město stává v jistém směru lákavějším, právě listopad je výborný čas pro návštěvu. 

Výhody podzimu v Bruggách? Útulnost. Belgie je známá svou čokoládou, kávou, pivem, vaflemi…  V podstatě spoustou chutných věcí, které lze konzumovat v malých restauracích, když počasí zrovna příliš nepřeje. 

Projděte se ulicemi a náměstími, a když začne pršet nebo když vítr v kanále začne být trošku chladný, zaskočte do útulné kavárny nebo do pivnice se zapařenými okny a ochutnejte něco úžasného. 

Když začne pršet, nebo se vítr vycházející z kanálů až příliš ochladí, zahřejte se v útulné kavárně nebo hospůdce — peacefoo / Shutterstock Když začne pršet, nebo se vítr vycházející z kanálů až příliš ochladí, zahřejte se v útulné kavárně nebo hospůdce — peacefoo / Shutterstock

Potom, až dobijete energii, vydejte se znovu ven, vstříc hledání další nádherné pamětihodnosti. Následně vyhledejte další příležitosti zkusit něco lahodného.

V noci, bez ohledu na roční období, je město stejně krásné díky svému jemnému, ale efektivnímu osvětlení, které ještě více zdůrazňuje zákoutí a trhliny budov v jejich celé slávě. 

Když se vám poštěstí a počasí není tak zlé, můžete prozkoumat zdejší kanály během nočních vyhlídkových plaveb (v listopadu však pouze o víkendech). Pěší prohlídky vám zase přiblíží historii a příběhy spojené s jedním z nejslavnějších měst severní Evropy. 

 Přeložil Ondřej Koraba z anglického originálu 6 best places to travel in November 2019.

Podobné články