6 nejlepších destinací, kam vyrazit v říjnu

6 nejlepších destinací, kam vyrazit v říjnu

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Říjen je jeden z méně obvyklých měsíců na cestování, ale své kouzlo určitě nezapře

Mnohá z míst, která v říjnu navštívíte, ještě budou zahalena do podzimních odstínů a možná se vám i vyjde hezké počasí (záleží, kam se vydáte). Ceny za ubytování jsou v tomto sezonním mezičase nižší než v létě nebo o Vánocích. Takže kam v říjnu?

Sladký život, Ligurie, Itálie

Pobřeží tvoří takřka nepřerušovaná šňůra městeček, rybářských vesniček a také některých z těch nejkrásnějších pláží v ItáliiPobřeží tvoří takřka nepřerušovaná šňůra městeček, rybářských vesniček a také některých z těch nejkrásnějších pláží v Itálii — kataleewan intarachote / Shutterstock

Létu sice už odzvonilo, dokonce i září a jeho babí léto skončilo, ale přesto člověk může najít místa, která jsou ideální kombinací dobrého počasí a spousty úžasných aktivit, na které se dá těšit. Jedním takovým místem je Ligurie.

Leží v severozápadní části země, v oblouku u francouzských hranic. V jejím srdci je město Janov a o něco jižněji na pobřeží se nachází Pisa. Region je jedním z bohatších v Itálii a v minulosti byl atraktivní destinací pro filmové hvězdy díky svým pohlednicovým městečkům a zákoutím: představte si jakýkoliv film z 60. let a projížďku kabrioletem po klikatých silnicích na pobřeží… pravděpodobně si představujete Ligurii.

Pobřeží tvoří takřka nepřerušovaná šňůra drobných městeček a rybářských vesniček a také nejkrásnějších (a nejodlehlejších) pláží v Itálii. Jen co se ale vyšplháte na přilehlé kopce a ponoříte hlavu do bujné zeleně, ucítíte všechny ty hájky s citroníky, divoce rostoucími bylinami a borovicemi.

Pokud vás zajímá spíše městský život, vydejte se do Janova, což je hlavní město regionu a trochu opomíjené místo. Toto malebné středověké městečko se zcela liší od těch bujarých úzkých uliček, které se klikatí směrem k nejrušnějšímu přístavu v zemi. Jeho energie a atmosféra italské bezstarostnosti je více než příjemná. A když vás ani to neohromí, půjčte si kabriolet a nechte se unášet po vinutých cestách…  

Sedm dní, sedm měst, Vermont, USA

Nejmenší stát v zemi je rájem takzvaných „očumovatelů“ listovíNejmenší stát v zemi je rájem takzvaných „očumovatelů“ listoví — Shutterstock

Oslavy podzimu jsou v Nové Anglii velmi oblíbené, a už i tak nádherná krajina se promění v záplavu podzimních barev. Ačkoliv je pravdou, že místní si směsici červených, hnědých a žlutých barev občas příliš neužívají, protože to znamená přísun „očumovatelů“.

Takto se říká těm tisícům návštěvníků, kteří přijíždějí do Nové Anglie, aby si užili pohled na toto listoví, a buď termín používají místní s láskou (třeba lokální podniky, co spoléhají na příjezd sezonních návštěvníků) nebo s odporem (ti, kteří přes jejich nájezdy najednou nemůžou navigovat ulicemi).

Tak co, přidáte se? A co třeba toto: Vermont je jedním z nejmenších států v USA a jeho krajinu pokrývají hlavně lesy a kopce a také uzavřené dřevěné mosty z 19. století, které dělají krajinu trochu přeumělkovanou, ale ani tak jí to kouzlo neubírá. Směřujte k městečku, co nese honosné jméno Northeast Kingdom (v češtině přeneseně Severozápadní království), a zavítejte na festival Fall Foliage.

Je k vidění v městečkách Marshfield, Walden, Cabot, Plainfield, Peacham, Barnet a Groton, a každý den vychází na jiné město. Místní si festival vychvalují a k návštěvníkům jsou vstřícní: pořádají prohlídky s průvodcem, palačinky ke snídani nebo grilovačky, stáčení cideru nebo ukázky dřevorubectví. Teď je ta pravá doba, kdy Nová Anglie ožívá.

Chladnější je lepší, Dubaj, SAE

Trhy v Dubaji, neboli také souky, nabízejí hedvábí, koření, zlato a parfémy, které dohromady obstarávají bohatou směsici barev, povrchů a vůníTrhy v Dubaji, neboli také souky, nabízejí hedvábí, koření, zlato a parfémy, které dohromady obstarávají bohatou směsici barev, povrchů a vůní — Shutterstock

Během léta je Dubaj pořádně vyhřátá. To by se dalo i očekávat. Ale jakmile se překlopí měsíc říjen, teplota je snesitelnější a město se začíná probouzet. Spíš než aby byli všichni schovaní uvnitř se zapnutou klimatizací, a vyhnuli se tak nepříjemným 40stupňovým horkům, město ožívá.

Zahrádky restaurací se plní a plážové kluby znovu otevírají svoje dveře. Výlet do pouště už nezní jako scénář rychlé a nevyhnutelné smrti. Dubaj začíná nastavovat svou druhou tvář, už se nezdá jen jako pozlátko za oponou modernity.  

I když je nejznámější právě pro svoji okázalost a modernost, duch minulosti je ve starém městě Dubaje stále všudypřítomný. Staré budovy byly pečlivě opraveny a teď v některých z nich sídlí galerie, kde je k vidění vše od antické kaligrafie až po moderní umění. Navštivte Sheikh Mohammed Centre for Cultural Understanding nebo se vydejte do jedné z čajoven na šálek něčeho lahodného s místními návštěvníky.

Souky neboli staré trhy, byly také zmodernizovány, každopádně i přesto zde můžete nalézt tradiční zboží. Hedvábí, koření, zlato a parfémy obstarají bohatou směsici barev, povrchů a vůní, která jen dokazuje, že toto z nejmodernějších měst světa na své kořeny ještě nezapomnělo.

Živoucí historie, Dublin, Irsko

Vydejte se na průzkum parků, hradů a zapadlých uliček v tomto hlavním městě plném životaVydejte se na průzkum parků, hradů a zapadlých uliček v tomto hlavním městě plném života — Shutterstock

Milovníci historie, radujte se! Od 1. do 20. října Dublin pořádá hned několik akcí, které dohromady tvoří Festival historie v Dublinu. Uvádí ho městský úřad spolu s městskými knihovnami a během let získal reputaci vysoké kvality, což přilákalo autory a dějepisce nejvyššího kalibru, jako je například Michael Palin, Simon Schama, Anne Applebaum, Peter Snow nebo Robert Harris.

Celých dvacet dnů jsou na pořadu rozhovory, diskuze, prohlídky, hrané divadlo a živá vystoupení hudebníků, umělců a také historické dílny pro děti. A ještě k tomu jsou všechny tyto události naprosto zdarma! Konceptem festivalu je podle městského knihovníka Brendana Teelinga fakt, že historie „není jen pro učence. Ať už máte zájem o módu, hry, GAA (gaelské sporty), mapy anebo se chcete dozvědět více o irském feminismu — máme něco pro každého.“

V mezičase si můžete vychutnat Dublin v modernějším duchu. Objevujte parky, hrady a zapadlé uličky v tomto hlavním městě plném života. Zaposlouchejte se do živé hudby, navštivte pivovar Guinness (a samozřejmě si i jednu pintu tohoto černého lektvaru dejte!) a poznejte novodobé místní obyvatele. Možná vás zastihne proslulé deštivé počasí Irska (nakonec je říjen), ale díky nabitému programu si toho ani nevšimnete.

To bude pecka, Halifax, Kanada

Provincie Nové Skotsko vyčnívá do Atlantického oceánu na východní straně Kanady. Hlavní město Halifax pořádá hudební festival se vzrušujícím názvem Halifax Pop Explosion, který nabízí tak trochu jiný zážitek než většina ostatních.

Ale není to je takový obyčejný festival. Už od roku 1992 „uvádí nové oblíbené kapely“ po nesčetných pódiích po celém městě. Letos se festival bude konat od 23. do 26. října a nabídne všem fanouškům hudby bohatou směsici stylů a umělců, kteří jsou buď na okraji hudební scény, nemají podepsanou hudební scénu, jsou nevšední anebo třeba už i napůl známí.

Festival ale zároveň slouží i jako konference, díky které se mohou hudebníci a umělci potkat s profesionály, manažery, agenty a jimi podobnými. Nabízí dva dny plné panelů, diskuzí a prezentací a také rady všem, co chtějí prorazit v hudebním průmyslu z hlediska managementu a propagace a co by jinak možná nikdy nedostali svoji šanci. Konference je k tomu úplně zdarma.

A také je důležité podotknout, že celá událost chce zpřístupnit hudbu každému díky svému programu „Pass It On“. Ke každému zakoupenému festivalovému náramku můžete přidat něco navíc a ta stejná částka bude darována i příspěvkovými fondy.

S takto vybranými pěněžními příspěvky se nakoupí další náramky, které se rozdají jednotlivcům s nízkým příjmem, takže tím pádem se může přidat opravdu takřka každý. Místní podniky tak rozpoznali příležitost, jak něco darovat zpět komunitě a to je hned další důvod, proč je Halifax Pop Explosion tak trochu neobvyklý hudební festival.

Objevte antický svět, Peloponés, Řecko

Peloponés nabízí atrakce pro milovníky pláží, dobrodružství, historie a i těm, kteří se vydali zakusit trochu luxusuPeloponés nabízí atrakce pro milovníky pláží, dobrodružství, historie a i těm, kteří se vydali zakusit trochu luxusu — Shutterstock

Stejně jako u Ligurie, tak i u Řecka je to s jeho návštěvou v říjnu podobné: méně turistů, hladší průběh a k tomu všemu stále ještě hezké počasí. Peloponés je nejjižnějším poloostrovem na řecké pevnině a nabízí atrakce pro milovníky pláží, dobrodružství, historie a i těm, kteří se vydali zakusit trochu luxusu.

Je to krajina bájí a pověstí. Argonauti odtud vypluli za hledáním zlatého rouna, Paris uprchl s Helenou, což započalo Trojskou válku a o bozích samotných se traduje, že sestoupili právě zde, aby konali jak dobro, tak zlo.

Hornaté vnitrozemí je ideální na túry, lezení a obdobné aktivity a příležitostně zasněžené vrcholky a říční soutěsky propůjčují oblasti úžasné výhledy: ano, opravdu je to ta pravá starověká Arkádie. Pobřeží lemují stovky pláží a průzračně modré moře. Ať už vás nohy zanesou kamkoliv, všude budete narážet na antické stavby a zříceniny z různých období od starověkých Řeků po Byzanc, Franskou nebo Osmanskou říši.

A samozřejmě nesmí chybět ani jedna z nejvyhlášenějších kuchyní Řecka (i když mnoho regionů si jistě chválu bude chtít přivlastnit) a taktéž přední řecká vína. Až se k večeru začne smrákat, zajděte se zrelaxovat u výtečného jídla a u sklenky a připomeňte si, že jste se stali malou součástí skoro třítisícové historie.

Přeložila Jana Brnáková z anglického originálu 6 best places to travel in October 2019.

Podobné články