6 nezbytností pro cestování v době pandemie

6 nezbytností pro cestování v době pandemie

Cestovatelské hacky

Autorem je

Autorem je |

Všechno, co potřebujete, od testů na COVID-19 až po flexibilní možnosti rezervace a po vlastní toaletní papír

I v „normální“ době může být cestování celkem matoucí, zejména když máte více zastávek, cestujete na opačnou stranu světa, nebo když třeba cestujete s dětmi. No, ještě více matoucí by mohlo být cestování v době globální pandemie, takže se podívejme na tento snadný kontrolní seznam, který jsme sestavili, abyste mohli pokaždé cestovat snadno.

1. Zjistěte si omezení a požadavky tam, kde bydlíte

Pravidelně kontrolujte cestovní omezení a požadavky. Rychle se mění Pravidelně kontrolujte cestovní omezení a požadavky. Rychle se mění — Shutterstock

Už než si cestu rezervujete, vyhledejte si omezení a požadavky, které platí tam, kde se právě nacházíte. Můžete se vrátit bez povinné karantény? Budete muset na zpáteční cestě absolvovat nějaké testy nebo ukazovat nějaké dokumenty? A máte nějaký záložní plán pro případ něčeho neočekávaného?

Ačkoli si chcete dát na čas a zvážit před rezervováním cesty všechny možnosti, nikdy není příliš brzy začít cestu plánovat. Ačkoli možná nebudete další měsíc nebo možná ani šest měsíců cestovat, i samotná příprava se může stát zajímavou součástí cestování.

2. Vyhledejte si flexibilní možnosti rezervací

Naše tři typy jízdného vám zajistí takovou úroveň flexibility, jakou potřebujeteNaše tři typy jízdného vám zajistí takovou úroveň flexibility, jakou potřebujete — Kiwi.com

Ať už si budete rezervovat na poslední chvíli nebo týdny předem, omezení se mohou v kterékoli zemi změnit ze dne na den, takže si potřebujete být jistí, že na své cestě budete mít nějakou flexibilitu navíc.

Některé země vpouštějí jen cestující, kteří přiletí letadlem, zatímco jiné nemají vůbec žádná omezení. Na Kiwi.com můžete vyhledávat lety, autobusy a vlaky a přizpůsobit svou cestu tak, aby lépe vyhověla vstupním požadavkům cílové země. Je vám zastávka v nějaké konkrétní zemi nepohodlná? Můžete ji vynechat nebo zajistit, aby byl váš let úplně bez přestupu. Kromě toho si můžete vybrat typ jízdného s takovou úrovní flexibility, jakou potřebujete.

3. Zajistěte, abyste měli platné testy na COVID-19 a potvrzení

Některé země vyžadují více než jen negativní PCR testNěkteré země vyžadují více než jen negativní PCR test — Shutterstock

Mít během cesty negativní test na COVID-19 není vždy požadavkem a často to bude různé podle země, do které nebo přes kterou cestujete. Tím chceme říct, že mít jen tak nějaký test by možná nemuselo stačit — různá letiště a různé aerolinky (a další dopravci) mohou někdy rozlišovat různé typy diagnostických testů.

Protože požadavky se často mění, vždy nejprve zkontrolujte, který test potřebujete a kdy jej podstoupit.

Například cestující letící ze zahraničí do Spojených států se budou muset nechat otestovat nejdříve tři dny před odletem a negativní výsledek testu předložit aerolince před tím, než jim bude dovoleno do letadla nastoupit. Alternativně se může člověk prokázat dokladem o zotavení — nedávným pozitivním testem a oficiální zdravotní dokumentací, kterou doloží, že je zdravý.

4. Přibalte si na cestu ty správné věci

Podívejte se na předpisy v zemích, do kterých cestujete. V současnosti mnohé země vyžadují nošení respirátorů na veřejnostiPodívejte se na předpisy v zemích, do kterých cestujete. V současnosti mnohé země vyžadují nošení respirátorů na veřejnosti — Shutterstock

Ačkoli pro některé je dnes nošení roušky součástí jejich každodenních zvyklostí, jiní nejsou zase až tak zvyklí mít ji na sobě. Záleží to na tom, kde bydlí.

Mít v letadle nebo na letišti zakrytý nos a ústa se stalo cestovním standardem, a ačkoli se to může zdát přísné, lidem bez toho může být odepřen vstup do letadla nebo pokračování v přepravě. Některá místa dnes také vyžadují respirátor třídy FFP2, ne tedy jen obyčejnou obličejovou masku nebo roušku. Přirozeně, že použití pokrývky obličeje jakéhokoli druhu předpokládá správnost užití, totiž to, aby pokrývala nos a ústa.

Je několik věcí, které je dobré mít, nezaberou moc místa v zavazadlech a mohou být docela užitečné k zamezení styku s choroboplodnými zárodky. Kromě dezinfekce na ruce a hygienických utěrek (méně ekologická možnost) si možná budete muset vzít vlastní toaletní papír, protože bez ohledu na to, že na tu roli sahají lidé, bylo prokázáno, že s každým spláchnutím se fekální baktérie „rozstříknou“ úplně všude kolem záchodu, tedy i na roli papíru.

Jestliže máte v úmyslu na cestách jíst, můžete si přibalit vlastní samočistící láhev vody s UV technologií a příbory. Jestliže si s sebou vezmete vlastní nůž na máslo, je lepší vézt si plastový nebo se zaoblenou čepelí, protože kovový by nemusel být povolen na palubě letadla.

5. Mějte cestovní pojištění (COVID-19)

Kiwi.com nabízí dva typy cestovního pojištěníKiwi.com nabízí dva typy cestovního pojištění — Kiwi.com

Kromě běžného cestovního pojištění můžete mít zájem o pojištění, které se vztahuje na konkrétní případy, jako třeba pro případ pandemie COVID-19. Některá pojištění mohou mít platnost jen na určité časové období, pro určité místo nebo okolnosti, takže než se pro nějaké pojištění rozhodnete, nezapomeňte si zjistit podmínky.

Také Kiwi.com nabízí cestovní pojištění a pojištění proti COVID-19. Můžete si vybrat takové, které bude vyhovovat vašim potřebám při rezervaci. Tak se o to nebudete muset starat později a budete mít všechno hotovo najednou.

6. Neustále průběžně sledujte situaci ve své destinaci

Teď, když jste se vydali na cestu, nezapomeňte sledovat zprávy a předpisy v místě, kam cestujete, ale i na všech případných zastávkách, které po cestě budete absolvovat. Pokud nemluvíte jazykem dané země, oficiální státní stránky a zdroje bývají často dostupné i v jiném jazyce, například v angličtině. Také můžete kontaktovat ambasádu své země, např. České republiky.

Jestliže si zahráváte s myšlenkou vydat se někam na cesty, podívejte se na skvělé ceny na Kiwi.com, kde najdete tisíce tras letadlem, autobusem nebo vlakem. Nikdy není příliš brzy (ani příliš pozdě) začít snít o budoucím dobrodružství.

Chcete si při plánování cesty přečíst další tipy a triky? Podívejte se na Kiwi.com Stories.

Podobné články