7 inspirací na prázdniny u jezera

7 inspirací na prázdniny u jezera

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Co takhle místo přelidněné pláže strávit parné letní dny u klidnějšího jezera, které ještě k tomu nabízí i nádherné výhledy na okolní krajinu a různé aktivity, které u moře nenajdete? Inspirujte se našimi jezerními alternativami a užívejte svou letní dovolenou

Jamaica mia! Spiaggia Giamaica, Itálie

Spiaggia Giamaica, nebo také pláž Jamaica, se nachází na samotném konci poloostrova Sirmione, který vyčnívá do jezera Garda. Najít ji vám sice možná chvilku zabere, ale určitě to stojí za to.

Pláž samotná je jedna velká deska tvořená z bílého, hladkého kamene. Skoro celé jezero je obehnáno hornatými Dolomity, ale pláž Jamaica se nachází na plošině v jižní části jezera.

Dá se toho tu hodně co dělat, kromě vodních sportů se například můžete procházet po zelených údolích zdejších kopců a hor.

Hrad Scaligero v Sirmione hlídá jediný vstup do městaHrad Scaligero v Sirmione hlídá jediný vstup do města — Marco Rubino / Shutterstock

Z jedné strany pláže je krásný výhled na jezero a hory, zatímco druhá nabízí pohled na starodávnou vesničku Sirmione.

Sirmione je resortní městečko známé pro své termální lázně a středověký hrad Castello Scaligero. Hrad je posazený na jezeře a hlídá starý most, který je jediným vstupem do města.

Pláž leží ve stínu vily Grotte di Catullo dostavěné v 1. století našeho letopočtu. Tato vila je jedním z největších komplexů románských pozůstatků v severní Itálii.

Kamkoliv se podíváš, Bled, Slovinsko

Bled je pravděpodobně jedno z nejznámějších míst ve Slovinsku. Ať už se budete dívat z jakéhokoliv místa u jezera, budete mít pohlednicový výhled na Blejski otok, který je pravým pokladem uprostřed jezera. 

Dá se k němu dostat mnoha způsoby, ale všechny tak nějak zahrnují vodu. Tím nejpříjemnějším je pravděpodobně projížďka po jezeře v pronajaté loďce.

Pohlednicový výhled na jezero BledPohlednicový výhled na jezero Bled — Shutterstock

Až se přiblížíte k ostrůvku, zřejmě uslyšíte kostelní zvony. Podle legendy vyplní přání každému, kdo si na ně zazvoní. Otočte se a budete mít krásný výhled na hrad Bled, který se tyčí na kopci nad jezerem. A když se rozhodnete vyšlapat až k hradu, budete zase mít krásný výhled na jezero. 

Hned vedle jezera se rozprostírá malá vesnička, co nese stejný název. Zde si užijete příjemnou atmosféru, ale hlavně si můžete pochutnat na výborném dortíku kremšnita (z německého Cremeschnitte). Tento dortík s pudinkovým krémem (a s kalorickou hodnotou mimo tabulky) seženete ve vesnici takřka na každém kroku.

Pelikáni, kormoráni a buvoli u jezera Kerkini, Řecko

Když se řekne Řecko, všichni si představí azurově modré moře a ospalá odpoledne na pláži. Směrem nahoru k bulharským hranicím, nějakých 100 kilometrů severně od města Thessaloniki, leží jedny z nejznámějších mokřad v Evropě — jezero Kerkini.

Oblast byla po záplavách v roce 1932 prohlášena za národní park. Není to sice typické dovolenkové místo, ale najdete zde mnoho různých druhů zvířat a vegetace, a to také díky minimálnímu zásahu člověka. 

Divoké vrby a převislé lekníny se táhnou přes tisíce hektarů a poskytují domov více jak 300 druhům ptáků. Někteří z nich tu hnízdí, zatímco někteří sem zavítají jen někdy, aby se osvěžili. Tak či tak, k vidění jsou tu například i pelikáni nebo kormoráni.

Kerkini je domovem velkého množství různých druhů zvířatKerkini je domovem velkého množství různých druhů zvířat — Shutterstock

Vody jezera jsou plné ryb a na březích spatříte vydry, červené lišky, divoké kočky a příležitostně také vlky nebo šakaly, kteří sem čas od času zavítají z nedalekých hor. Biodiverzita tohoto místa je opravdu jedinečná.

Jsou tu k vidění i vodní buvoli, jejichž maso a mléko jsou specialitou zdejší kuchyně. Z mléka se například připravuje výborná buvolí mozzarella.

A co za aktivity nabízí jezero lidem? Kromě už celkem zřejmého pozorování zvířat tu objevíte skvělá místa k procházkám, výletům na kole nebo na loďce anebo pro jízdu na koni. Pro outdoorové aktivity je to tu jako stvořené.

Sen noci jezerní u Annecy, Francie

Francie má krásná jezera, ale to u Annecy má ještě k tomu pověst toho nejčistšího. Je také jedním z největších v zemi a pro návštěvníky nabízí hodně aktivit. 

Díky svému umístění na úpatí Alp si můžete vychutnat celou řadu nádherných výhledů na jezero a okolí.

Jezero Annecy je jedním z nejčistších v EvropěJezero Annecy je jedním z nejčistších v Evropě — Shutterstock

Městečko Annecy v severní části jezera je známé jako Benátky Alp. V jeho nesčetných uličkách vydlážděných kostkami by se jeden mohl ztratit na celé hodiny, než by ho přepadla chuť na zdejší znamenitou kuchyni a čerstvou úrodu. Byl by jistě kulinářský hřích, pokud byste neochutnali místní sladkovodní ryby a pokrmy z jedinečné italsko-francouzské kuchyně. 

Kromě plavání se tu dá také pronajmout motorový člun, jít na túru nebo objet jezero na kole. Je tu toho hodně co vidět a objevovat. Asi 10 kilometrů od Annecy se nachází Gorges du Fier, což je soutěska vytesaná do skály místní řekou, a to je jen další způsob, jak strávit krásné odpoledne u jezera Annecy! 

Totalitářský sen u Balatonu, Maďarsko

Během komunistické éry v Evropě bylo toto maďarské vnitřní moře jedno z nejoblíbenějších destinací mezi dovolenkáři. V rozmanité krajině kolem jezera Balaton jsou k obdivu starodávné pevnosti, podvodní jeskyně i historická městečka.

Balaton je posazený uprostřed sopečných kopců bohatých na minerály. Zvrásněnější krajina na severním břehu je posetá stovkami vinic, které dávají okolí romantický venkovský nádech. Tato strana jezera je jako stvořená pro túry všeho druhu. Naopak jižní břehy jezera jsou určené spíše pro milovníky dovolenkových resortů a historických památek.

Plavání je jen jednou z mnoha příjemných aktivit, kterými se dají naplnit chvilky u tohoto maďarského jezeraPlavání je jen jednou z mnoha příjemných aktivit, kterými se dají naplnit chvilky u tohoto maďarského jezera — Vera Petrunina / Shutterstock

Na jižní straně jsou spíše mělčiny, hlavně v porovnání se severní stranou, kde najdete i větší hloubky. Průměrná hloubka dosahuje zhruba tří metrů a nejhlubší místo má 12 metrů. Tím je jezero ideální jak pro plachtění, tak pro windsurfing a samozřejmě nesmí chybět ani plavání a opalovačka.

Dalším místním skvostem jsou jeskyně Tapolca. Mísením různých vodních proudů, včetně těch sopečných, se teplota podvodních vod drží na stabilních 20 stupních.

Ať už podnikáte aktivní dovolenou nebo pár dní opalování v uvolněné atmosféře, u Balatonu je vše, na co si jen vzpomenete! 

Záplava jezer, ale hlavně Saimaa, Finsko

Finové svoje jezera prostě milují. A taky lesy. A vlastně všechno, co nějak souvisí s přírodou a outdoorem. Je tedy jen dobře, že má Finsko hned 187 888 jezer. 

Tím, že jich na svém území má tak vysoký počet, stálo by za to jich navštívit hned několik. Nicméně to největší, Saimaa, by mělo být na vašem seznamu, ať už se vydáte jakýmkoliv směrem.

Výletní lodí na kanálu Saimaa můžete zamířit jakýmkoliv směremVýletní lodí na kanálu Saimaa můžete zamířit jakýmkoliv směrem — RAndrei / Shutterstock

Aktivitou, kterou si nemůžete nechat ujít, je určitě plavba po kanálu do ruského Vyborgu, který leží hned za hranicemi a do kterého ani nepotřebujete vízum. Během pěti hodin plavby zdoláte osm zdymadel a vystoupáte 77 metrů. Pokud jste milovníky lodí nebo zdymadel, nesmí to na vašem programu chybět.

Léta u jezera jsou uvolněná, dá se tu plavat nebo se projíždět na loďce od ostrůvku k ostrůvku, kterých má Saimaa 14 000. Na zpáteční cestě do kempu si pak můžete udělat pár zastávek a nasbírat si čerstvé lesní ovoce nebo houby, které navečer ogrilujete spolu s rybou muikku a další čerstvou úrodou.

Noci jsou krátké, protože slunce zapadá jen na pár hodin, a ani tehdy se úplně nesetmí. Možná právě to je ten správný moment usadit se, zhluboka se nadechnout a zaposlouchat se do pokojných zvuků finských lesů.

Jezero Brienz a jezero Thun: švýcarské dva v jednom

Jet na výlet právě sem se vyplatí: navštívíte hned dvě jezera za cenu jednoho. Jezera Brienz a Thun leží v samotném středu země a vzhlíží k zasněženým vrcholkům švýcarských Alp.

Obě jezera odděluje jen úzký proužek země a městečko Interlaken, což se velmi trefně překládá jako „mezi jezery“. Kolem jezer vyrostla celá řada roztomilých vesniček, které vám dají okusit místního pohostinství a pokrmů.

Vyšlápněte si na nedaleký vrcholek Harder Kulm a budete mít překrásný výhled na obě jezeraVyšlápněte si na nedaleký vrcholek Harder Kulm a budete mít překrásný výhled na obě jezera — Shutterstock

Existuje několik způsobů, jak si pobyt u jezer vychutnat na maximum. Plavba na loďce určitě patří mezi oblíbené volnočasové aktivity a pravidelné linky přes vodu jezdí už od roku 1839.

Další možností, jak zaměstnat svoje nohy je vyjít si na túru po stezkách kolem jezer. A když už se vydáte na nějakou tu procházku, můžete si vyšlápnout až k mostu Harder Kulm, ze kterého budete mít překrásný výhled na obě jezera. Ve výšce 1 300 m.n.m si můžete vychutnat výhled na jezera, hory a vlastně na cokoliv v okolí, jen to možná budete mít trochu zmenšené.

Líbil se vám tento článek? Další můžete najít na stránkách Kiwi.com Stories.

Podobné články