7 míst v Africe, která stojí za to navštívit

7 míst v Africe, která stojí za to navštívit

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Jakožto druhý největší a nejlidnatější kontinent, Afrika toho má hodně co nabídnout. Zde vám přinášíme výběr destinací, pokud se teprve do Afriky chystáte a stále zvažujete, kam přesně se vydat a co objevovat

Rwanda — jedna z nejbezpečnějších zemí na světě

Na území Národního parku Volcanoes najdete hned pět z osmi sopek v horách VirungaNa území Národního parku Volcanoes najdete hned pět z osmi sopek v horách Virunga — Shutterstock

Rwanda je malá země ve vnitrozemí centrální Afriky. Za posledních 25 let se dokázala přetvořit v moderní a rychle rostoucí národ. V současnosti je z ní jedna z nejbezpečnějších zemí na světě (v roce 2017 se dostala na devátou příčku!).

V jejím středu se nachází zeměpisné a politické centrum Kigali, ve kterém člověk zaručeně nenajde nepořádek ani kriminalitu, ale které se pyšní silnou ekonomikou. Už není tím ospalým místem, kterým by člověk projel jen na cestě na safari nebo do národního parku, stalo se z něj pulzující město plné restaurací, denních kaváren i večerního života, galerií i sportovních událostí.

Hned za hlavním městem se nachází Národní park Volcanoes, který vždy láká nejvíce turistů. V roce 1925 byl prohlášen prvním národním parkem v Africe a jeho rozsáhlé území s chráněnou divočinou poskytuje domov a míru bezpečí horským gorilám a zlatým kočkodanům.   

Kigali je rychle roustoucí moderní město v srdci Rwandy Kigali je rychle roustoucí moderní město v srdci Rwandy — Shutterstock

Park byl také domovem Dian Fosseyové, která zasvětila svůj život záchraně goril před vyhynutím. Po její smrti bylo její tělo pochováno v parku. V roce 1988 byl o jejím životě natočen film Gorily v mlze, který byl nominován na řadu cen a několik z nich dokonce i vyhrál.

Území je jako stvořené pro procházky a túry. Nedaleko na hranicích s Kongem se nachází hora Karisimbi, která je se svými 4 507 metry také nejvyšším vrcholem ve Rwandě. A trochu více na jih od Karisimbi se rozprostírá jezero Kivu se s svými smaragdově zelenými vodami a výhledy na okolní hory.

Ghana — hrady, tvrze a procházky kolem dávných opevnění 

Jeden ze tří lanových mostů v AfriceJeden ze tří lanových mostů v Africe — schusterbauer.com / Shutterstock

Ve srovnání s ostatními africkými zeměmi je Ghana relativně malá a ne příliš hustě obydlená. Zato však vyčnívá svou ekonomickou stabilitou a značným přírodním bohatstvím. Také byla jednou z prvních zemí v Subsaharské Africe, která získala koloniální nezávislost.

Evropské vlivy přispěly k její už i tak rozmanité minulosti. Také jsou důvodem, proč v Ghaně najdeme hned několik pevností a hradů, převážně rozesetých podél Guinejského zálivu. 

Hrady Cape Coast a Elmina jsou zřejmě dva z nejznámějších. Od jeho vzniku v roce 1482 se hrad Elmina stal význačnou dominantou krajiny, přibližně v půli ghanského pobřeží. Také toho za všechna ta staletí mnoho zažil. Nejdříve sloužil jako obchodní stanoviště a později se stal důležitým místem pro obchodování s otroky.

Středisko pro tkaní tradiční látky kente v KumasiStředisko pro tkaní tradiční látky kente v Kumasi — Yaayi / Shutterstock

Směrem do vnitrozemí, stále ještě nedaleko pobřeží, leží Národní park Kakum. Pokrývá ho tropický prales, který je domovem četných druhů zvířat. V roce 1931 se z území nejdříve stala přírodní rezervace a v roce 1992 bylo povýšeno na národní park. Kromě přírodních krás nabízí Kakum možnost projít se po 350metrovém lanovém mostě, který slouží také jako vchod do parku. Je jedním ze tří závěsných lanových mostů v celé Africe.

O něco více na sever leží Kumasi a v něm tržiště Kejetia. Toto otevřené tržiště má neskutečných 11 000 stánků a obchůdků, které nabízejí vše od látek kente přes šperky až po jídlo. Jeho rozloha z něj dělá jedno z největších tržišť v celé západní Africe. S trochou štěstí zde budete moct ochutnat knedlíku podobné fufu nebo waakye, což je tradiční pokrm z rýže a fazolí.

Gambie — vytvaroval ji kanón

Gambie se pyšní řadou nádherných plážíGambie se pyšní řadou nádherných pláží — Shutterstock

Gambie je sice nejmenším státem pevninské Afriky, zato je tam toho hodně co k vidění. Příjemné teploty nad 30 stupňů a skoro žádné srážky z ní dělají to ideální útočiště — a také proto, že v Gambii najdete nádherné pláže.

Její tvar je vskutku neobvyklý: její hranice lemují vinoucí se prameny řeky Gambie, což z ní dělá podlouhlou a úzkou nudli. Samotné území je široké maximálně 50 km, ale délkou zasahuje 480 km do území Senegalu, který ji skoro celou obklopuje. 

Příběh praví, že moderní hranice byla rozhodnuta britskou válečnou lodí, která plula po řece Gambii a vystřelovala jeden kanón za druhým, čímž vytyčila území státu. Britové si totiž ponechali území, které bylo v dostřelu kanónů.

Mnohým zvířatům, jako například hrochům, poskytuje řeka Gambie útočiště Mnohým zvířatům, jako například hrochům, poskytuje řeka Gambie útočiště — Shutterstock

A co je zde tedy k vidění? Tak zaprvé, je toho spousta co k podnikání kolem samotné řeky. Kunta Kinteho ostrov, neboli také Jamesův ostrov, leží přímo uprostřed řeky, a dokonce je i zapsán v dědictví Unesco. Bohužel celý ostrůvek ale trpí erozí, a proto z jeho původní velikosti zbyla zhruba jen jedna šestina.

Řeka zabírá velkou část území, proto bude projížďka na lodi ideální k objevování krás krajiny. Obzvlášť pokud vyrazíte hned ráno, budete moct pozorovat džungli, jak se z rána probouzí. 

Botswana — vinoucí se vnitrozemní delta

Zvířata kolem Okavanga se musela přizpůsobit podmínkám mokřadZvířata kolem Okavanga se musela přizpůsobit podmínkám mokřad — Shutterstock

Botswana je země v jižní Africe, přibližně o velikosti Francie. Tvoří třetí nejméně zalidněnou oblast v Africe, čímž zajišťuje ideální podmínky pro přírodu i divokou zvěř.

Na její severní hranici, v malé vesnici Kazungula, se spojují hranice hned čtyř států. Nejpozoruhodnější hranici má se Zambií — má délku jen asi 150 metrů. Zde se nachází také jediné místo, kde se dá překročit z jednoho státu do druhého, a to na lodi, která přejíždí do Kazunguly.

O něco více na jih se rozprostírají planiny Makgadikgadi, což je nejrozsáhlejší solná pánev na celém světě. Jsou pozůstatkem kdysi velkého jezera Makgadikgadi, které ale vyschlo před několika tisíci lety.

V období sucha se rozloha delty Okavanga několikanásobně zmenšíV období sucha se rozloha delty Okavanga několikanásobně zmenší — Shutterstock

Naopak delta Okavanga se plní vodou každý rok. Je to jedna z mála vnitrozemních delt na světě a v roce 2013 byla jmenována jedním ze sedmi přírodních divů Afriky. K tomu se v roce 2014 stala přesně tisícím místem zapsaným do světového dědictví Unesco. 

Každý rok během období dešťů delta řeky přijme vodu z vrchovin sousední Angoly. Následující měsíce (zhruba od června do srpna) má celá vodní část až třikrát větší rozlohu než normálně. Kvůli častému zavodňování se zdejší divoká zvěř musela adaptovat, a proto není neobvyklé spatřit gepardy nebo lvy při vodních radovánkách.

Tanzanie — na nejvyšší horu s Freddiem Mercurym

Kilimandžáro je se svými 5 895 metry nejvyšší horou AfrikyKilimandžáro je se svými 5 895 metry nejvyšší horou Afriky — Shutterstock

Přesto, že je hora Kilimandžáro jen jedním z mnoha známých míst v Africe, je zaručeně nejvyšší. Tato nečinná sopka na severovýchodě Tanzanie dosahuje výšky 5 895 metrů nad mořem.

Je obklopena národním parkem, přes který vede k hoře šest stezek. Liší se náročností, ale v průměru výšlap až na samý vrchol zabere přibližně sedm dní. Není to však žádná procházka růžovým sadem, člověk potřebuje mít jak dobrou kondici, tak vytrvalost.

Několik set kilometrů severozápadně zvrásněnými údolími Tanzanie (na mapě se to sice zdá kousek, ale je to opravdu daleko), leží známý Národní park Serengeti. Celá oblast má přibližně 30 000 metrů čtverečních a zasahuje až do sousední Keni, z čehož také vyplývá trefný název nekonečné planiny. Park se také může pochlubit nejrozsáhlejší migrací zvířectva na světě.

Tanzanie není jen domovem nejvyšší hory Afriky, ale také nejkrásnějších pláží Tanzanie není jen domovem nejvyšší hory Afriky, ale také nejkrásnějších pláží — Shutterstock

Tanzanie má hned dvě hlavní města — Dodoma a Dar es Salaam. Dar es Salaam je momentálně finančním i administrativním centrem země. Leží na swahilském pobřeží, jen nedaleko Zanzibaru, kde se v roce 1946 narodil známý hudebník Freddie Mercury. Ten na jeho území žil přibližně osm let, než se přestěhoval za vzděláním do indické Bombaje. Na krátkou chvíli se tam ocitl opět v roce 1963 předtím, než natrvalo odcestoval do Velké Británie. Tento tanzanijský poloostrov je dodnes hrdý na tuto hvězdu 20. století.  

Zanzibar je kombinací sněhobílých pláží, rozličných kultur a barvité historie. Není to nijak značně rozsáhlé místo, ale pyšní se opravdu bohatou paletou chutí a vůní. Zanzibar začínal jako místo obchodu pro projíždějící kupce a během několika století si vypěstoval jedinečnou kuchyni.

Dokonce si zde připravují i svou vlastní pizzu s masem nebo rybou (záleží na chuti každého), cibulí, paprikou, sýrem, majonézou a vejcem. Vše pak osmaží na pánvi v tenké vrstvě těsta.

Uganda — pramen Nilu

Uganda se chlubí rozmanitou krajinou. Toto je výhled na sopečné pohoří Virunga a Národní park Mgahinga GorillaUganda se chlubí rozmanitou krajinou. Toto je výhled na sopečné pohoří Virunga a Národní park Mgahinga Gorilla — Shutterstock

Po přejezdu jižní hranice s Tanzanií je podnebí v Ugandě najednou tropické, ale i přesto osvěžující, a zeleň tamějších pásů pohoří obývá divoká zvěř.

Napříč územím Ugandy se táhne neviditelná linie rovníku. V závislosti na tom, jestli se zrovna nacházíte na severní nebo jižní polokouli, můžete pozorovat, jak se voda stáčí buď doleva nebo doprava.

V Ugandě také najdete pramen jednoho z přítoků řeky Nilu, který začíná ve Viktoriině jezeře u vodopádů Ripon u města Jinja. Toto největší africké jezero leží na území tří států a je to oblíbené místo k návštěvě jak místními, tak cestovateli.

Nejdelší spád vodopádů Sipi má 100 mNejdelší spád vodopádů Sipi má 100 m — Shutterstock

Uganda má rysy každé možné krajiny v Africe, až snad na poušť. Mnoho návštěvníků přijíždí do Ugandy za národními parky, jako například Národní park královny Alžběty, Kidepo Valley nebo Murchisonovy vodopády (někdy také nazývány Kabaregovy vodopády). Dokonce i Ernest Hemingway s jeho ženou k vodopádům zavítali v roce 1954.

Za návštěvu určitě stojí také vodopády Sipi s jejich působivým stometrovým spádem. Jedná se v podstatě o sérii tří vodopádů na okraji Národního parku Mount Elgon poblíž Keni. Najdete zde spoustu stezek s nádhernými výhledy pro pěší turistiku. 

Madagaskar — osmý kontinent

Lemur kata v jedné z madagaskarských rezervacíLemur kata v jedné z madagaskarských rezervací — Shutterstock

Tento ostrov v jihovýchodní části Afriky je někdy také označován za osmý kontinent planety. Díky své izolaci je většina rostlinstva a zvířectva unikátní právě pro tento typ krajiny a nedá se spatřit nikde jinde na světě, jako například lemuři. 

Ostrov je posetý jedinečnými místy — u takového Národního parku Tsingy de Bemahara v severozápadní části ostrova není žádným překvapením, že se stal součástí světového dědictví Unesco.

Několik posledních milionů let se Tsingy vyvíjel v kamenný les z erodovaného vápence. Jeho půdní vrstva byla podryta podzemní vodou a seshora tvarovaná deštěm. V překladu Tsingy znamená „kde člověk nemůže našlapovat bosou nohou“, což je název dostatečně příhodný. 

Národní park Tsingy de Bemahara je tvořen špičkami erodovaného vápenceNárodní park Tsingy de Bemahara je tvořen špičkami erodovaného vápence — Shutterstock

Celý národ se vyvíjel nezávisle, ale i tak zde byla řada externích vlivů, které dopomohly Madagaskaru k jeho nynější podobě. Je průsečíkem mnoha kultur, jak afrických, tak australonéských i evropských. Dokonce mají na Madagaskaru i vlastní hrad Windsor, který byl postaven Francouzy na počátku 20. století. Čeká vás trochu výšlap, ale ta vyhlídka za to určitě stojí.

V minulosti na Madagaskar zavítali i piráti a dnes je jediným místem na světě, které se může pochlubit pirátským hřbitovem. Až nějaká tisícovka pirátů považovala v 17. a 18. století malý ostrov Île Sainte-Marie za svou základnu. Velká černá hrobka, která se tyčí uprostřed pohřebiště, je prý posledním útočištěm kapitána Kidda, který je zde pochován v sedě jako trest za jeho hříchy.

Líbil se vám tento článek? Máme pro vás další na Kiwi.com Stories.

Podobné články