7 útulných měst, kam se vydat v zimě

7 útulných měst, kam se vydat v zimě

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Je načase začít přemýšlet o tom, kam se uchýlit před řádící zimou

Teď po létě (alespoň na severní polokouli) je možná ten pravý čas na nějakou tu malou dovolenou. Přinejmenším vám nehrozí, že by vám někdo selfie tyčí vypíchl oko nebo by vás vzala smršť skupinek turistů. 

K tomu všemu města mění svůj charakter, jakmile se začnou krátit dny a počasí je chladnější. Ta kavárna na rohu se zapařenými skly vypadá útulně, ten pivní sklípek je vyhřátý a lidé jsou tam přátelští a to muzeum je příjemná změna od brouzdání v dešti. 

Zde vám přinášíme náš výběr těch nejpříjemnějších a nejpřátelštějších měst. Možná vám z nich hned nevypadnou oči z důlků, ale užijete si nějaký ten čas procházkami místními uličkami předtím, než se půjdete ohřát někam do útulného zákoutí. 

Bamberk, Německo

Celé centrum Bamberku je součástí světového dědictví UnescoCelé centrum Bamberku je součástí světového dědictví Unesco — Shutterstock

Bamberk v německém Bavorsku splňuje snad všechno, co by člověk čekal od malého středoevropského města. Je postavený hned na sedmi kopcích na soutoku řeky Regnitz a Rýna. V roce 1007 z něho chtěl císař Svaté říše římské Jindřich II. udělat Řím Franků a místní dodnes označují Řím za Bamberk Itálie.

Celý střed města, vše od vinutých uliček po hrad, katedrálu a starodávné mosty položené přes řeku, je součástí světového dědictví Unesco. Spousta míst se navíc datuje až do časů Jindřicha II. Díky tomu je jeho centrum jedno z mála stále ještě nedotčených středověkých měst na světě. Zdejší architektura je mix několika století: od katedrály z roku 1247 až po „Malé Benátky“ z 19. století, kdy na břehu Reignitzu stojí dřevěné rybářské domky. 

Město je jako stvořené k procházkám. Ulice se klikatí sem a tam, ramena obou řek někdy vykouknou a někdy je na nějaký ten čas ztratíte z očí, když zrovna protékají pod domy nebo kolem alejí, a občas narazíte na malá vrátka, která vedou do tichých dvorků nebo zahrad. A když je načase jít se zase ohřát, Bamberk má jedno tajemství: vyuzené pivo. Dokonce i v takové zemi, která se v pivě vyzná, Bamberk předčí vaše očekávání specifickou chutí svého piva s vyuzeným sladem. Zajděte si do některé z nespočetných pivnic, objednejte si Rauchbier (nejznámější je pravděpodobně Schlenkerla) a užijte si tu jedinečnou zimní chuť.

Lucca, Itálie

Lucca se může pochlubit řadou působivých budov postavených mezi 12. a 17. stoletímLucca se může pochlubit řadou působivých budov postavených mezi 12. a 17. stoletím — Shutterstock

Tak se pojďme podívat, co tu máme. Lucca je město v Toskánsku, které vás možná ani nenechá odjet… alespoň když uvážíme ty pětimetrové zdi, kterými je město obehnané. Co se týče Luccy, vše kolem čiší sofistikovaností a vkusem, ať už se jedná o malé tradiční tratorie, renesanční architekturu nebo kavárničky, které vám doplní palivo na procházce úzkými, dlážděnými uličkami.

Narodil se zde operní skladatel Giacomo Puccini a zdi, které kdysi mívaly jen čistě obrannou funkci, nyní slouží jako promenáda, po které se prochází lidé z celého města. 

Hlavní náměstí (oválné Piazza dell’Anfiteatro — rozeznáte původ jména?) je v chladnějších měsících osvícené, což jen zdůrazňuje ty božské tvary a barvy jednotlivých budov. Na piazzu se dá dostat jen podklouznutím pod jedním z obloukových průchodů, a jakmile tam jste, rozprostře se před vámi celé to krásné náměstí, které se nezapře svým evropským původem.

Lucca se může pochlubit celou řadou působivých budov postavených mezi 12. a 17. stoletím. Vděčí tomu také faktu, že je po Benátkách druhým největším městem na poloostrově, a tudíž potřebovala katedrálu, vévodství, kostely, paláce, zahrady a další přepych, který si podobné místo může zasloužit. 

Přirozeně bychom se měli řídit podle fráze „Když jsi v Toskánsku, chovej se jako Toskánec“, tzn. jíst a pít pomalu to nejvytříbenější na celém širokém světě. Pamatujete se na ty zmiňované tratorie? Spousta z nich je vysoce ceněná. Pochutnejte si na výborných tradičních pokrmech, např. horké husté polévce ribollita, speciálním bifteku Bistecca alla Fiorentina nebo těstovinách s lanýžovou omáčkou neboli tagliatelle al tartufo. Spláchněte to pravým toskánským vínem, zatímco si budete vychutnávat příjemný večer v příjemném prostředí.

Lucern, Švýcarsko

Městem proplouvá řeka Reuss, která je zásobována vodou z jezera se stejným názvem jako město samotnéMěstem proplouvá řeka Reuss, která je zásobována vodou z jezera se stejným názvem jako město samotné — Shutterstock

Pokud si na výletě chcete užít i nějaké ty zimní sportovní radovánky, proč nezajet do Lucernu? Město je napojené hned na 24 zimních sportovních středisek… ale to není předmětem tohoto článku. Takže co můžete očekávat od tohoto méně známého švýcarského města?

Přímo uprostřed Švýcarska leží německy mluvící Lucern, který se stal nezávislým městským státem v roce 1178 (a nikdy toho nelitoval) a přežil mor, honbu na čarodějnice i revoluce, a to všechno z něj udělalo moderní centrum regionu. Městem proplouvá řeka Reuss, která je zásobována vodou z jezera se stejným názvem jako město samotné. Staré jádro města, ve kterém najdete hrázděné středověké budovy, je obehnáno pozůstatky městských zdí s osmi strážními věžemi.

Je to město plné kultury, s tradičním i alternativním uměním, hudbou i divadlem, a všechny tu hrají důležitou roli. Ke konci zimy (na přelomu února a března), město pořádá velkolepý karneval známý jako Fasnacht. Celé dlouhé dny a noci si můžete užívat průvody, maškarády, hudbu, tanec a tak všechno, co obecně patří k oslavám konce zimy a začátku jara.

Prostě a jednoduše, Lucern je jedním z míst, kde určitě zažijete příjemnou dovolenou. Můžete se zabalit do něčeho teplého a vyplout na loďce po jezeře, na nákupy se můžete vydat na ulici Rathausquai, a aby vám pořádně vyhládlo, jděte na túru do okolních hor. Když se pak ocitnete zpět ve městě, ještě se jednou projděte po elegantních ulicích, které jsou osvícené tisíci lampiony. A kdo by si pomyslel, že tohle všechno najdete na jednom místě, kam by možná většina lidí ani nezavítala. Může to být vaše malé tajemství.

Oxford, Anglie

Oxford se někdy může zdát trochu stísněný a hlučný, ale mimo sezónu se zdejší blízkost lidí najednou mění v něco příjemnéhOxford se někdy může zdát trochu stísněný a hlučný, ale mimo sezónu se zdejší blízkost lidí najednou mění v něco příjemného — Shutterstock

Když není Oxford zrovna napěchovaný studenty a dojíždějícími, je z něj půvabné místo. Samotné město, také nazývané město snících věží, se někdy může zdát trochu stísněné a hlučné, ale mimo sezónu se zdejší blízkost lidí najednou mění v něco příjemného.

Projděte se přes nádvoří jedné z místních univerzit a budete mít pocit, že jste se ocitli na nějakém důležitém místě, prověřeném staletími učenců, jejichž vědomosti pomalu až stékají po zdech (nebo se alespoň ukrývají někde na půdě).

Pokaždé mi připadá, že zima městu neskutečně prospívá. Ne že by jinak nebylo atraktivní, to spíš naopak. Ale když vás projíždějící cyklista osprchne vodou z louže a studenti do vás neustále šťouchají knihami, může se stát, že město a ty jeho věže zapadlé v mlze najednou začne připomínat román od Dickense. Jakoby člověk až slyšel Ščedrykovu koledu, zatímco se snaží najít úkryt.

A jaký to úkryt! V Oxfordu promovalo už na tisíce studentů a ti všichni potřebovali nějaké místo na odpočinek. A proč nepokračovat v jejich šlépějích? J. R. R. Tolkien ad C. S. Lewis by určitě pořádali literární klub v hospůdce „The Eagle and Child“ (přestaň už s těmi elfy, Johne!), Thomas Hardy zase byl jako doma v lokále „Lamb & Flag“ a australský viceprezident Bob Hawke se v Turf Tavern zapsal do Guinnessovy knihy rekordů po vypití obrovské tradiční sklenice piva (skoro 1,5 litru) za 11 sekund. A neříkejte, že se ode mě nikdy nic nedozvíte.

Santa Fe, Nové Mexiko, USA

Když na zdejší domy z nepálených cihel bizarně usedne sněhová pokrývka, můžete si být jistí, že jste si vybrali správněKdyž na zdejší domy z nepálených cihel bizarně usedne sněhová pokrývka, můžete si být jistí, že jste si vybrali správně — Shutterstock

Když se řekne zima, člověka hned asi nenapadne zrovna Nové Mexiko. Ale to byste se ještě mohli divit. Tak jako tak, Santa Fe vás přivítá v jakoukoliv roční dobu (právě třeba svou řemeslnou výrobou čokolády nebo kavárnami), ale když na zdejší domy z nepálených cihel bizarně usedne sněhová pokrývka, můžete si být jistí, že jste si vybrali správně.

Santa Fe těží svou proslulostí jako umělecké a trochu nevšední místo. Na počátku 20. století přilákalo celou komunitu umělců a spisovatelů krásou svojí okolní krajiny a kulturním bohatstvím, které pomohly městu s rozrůstáním.

Tento leták z roku 1928 je toho jen důkazem: „Santa Fe je nyní jedním z nejzajímavějších uměleckých center na světě a vy, ó návštěvníku z východu, máte tu čest vychutnat si svobodné dovádění té nejsofistikovanější skupiny v zemi… Santa Fe vás přivítá a bude se kochat pohledem na svého návštěvníka, který zírá na tu krásu. A mějte na paměti, zatímco máte v hledáčku místní osobitost a pitoresknost, že sám tomuto místu — místu, které nezapadá — musíte dodat ty stejné kvality.“ Co se vám na tom nezdá?

Když vezmeme v potaz obyvatelstvo Santa Fe, je to relativně mladé město, což má na svědomí i přítomnost svobodomyslného umění a vysokých škol. Návštěvníci sem rádi zavítají obzvláště na podzim, protože v tomto období topoly na okolních kopcích září všemi odstíny podzimní červené a žluté, zatímco obloha je modrá a bez mráčků. Pokud se vám ještě nepoštěstilo navštívit jedno z nejpřátelštějších a nejvíce pohodových míst světa, je načase.

Brašov, Rumunsko

Brašov se nachází nedaleko legendárního hradu Bran, kde údajně sídlil hrabě DrákulaBrašov se nachází nedaleko legendárního hradu Bran, kde údajně sídlil hrabě Drákula — Shutterstock

Představte si nějaké průměrné evropské město. Co vidíte? Věže kostelů? Červené střechy? Úzké dlážděné uličky? Lidi, jak si čtou noviny na zahrádkách kaváren? A možná v okolí vidíte i zalesněné kopce? No, tak to je Brašov.

Je to takové nevelké univerzitní městečko v srdci Rumunska, což znamená, že se odsud celkem snadno dostanete do všech částí země. Leží nedaleko hradu Bran, což bylo údajně sídlo Drákuly, takže pokud se budete chtít vydat na honbu za upíry, jste na správném místě. V Brašově samotném na vás dýchne atmosféra minulosti, a to především z věží a zdí staré citadely, zapadlých náměstí a okouzlujících tradičních restaurací a barů.

V tomto ročním období může být čerstvý horský vzduch už celkem studený, ale o to je to celé možná jen lepší. Když po celém dni procházek pak vkročíte do nějaké malé přátelské restaurace, budete vědět, že jste si to jídlo zasloužili. Od hutné kuchyně přes italskou až po trendy burgery, určitě si najdete něco, čím si naplnit vyhladovělý žaludek.

Pokud byste snad měli náladu na více pohybu, vydejte se lanovkou do kopců a lesů. Cestou budete mít výhled na město (a překvapivě také na brašovský nápis podobný tomu v Hollywoodu) a po ozdravné procházce si bez pocitu viny můžete vychutnat Kurtos Kalacs, sladký, pečený a oválný koláček, který se podobá českému trdelníku.

No a co ty už zmíněné dlážděné ulice? Strada Sforii je tou nejužší uličkou v Rumunsku a vlastně pomalu i v celé Evropě!

Solvang, Kalifornie, USA

V Solvangu najdete několik pekáren, restaurací a obchůdků, díky kterým si i v regionu Santa Barbary budete připadat jako ve SkandináviiV Solvangu najdete několik pekáren, restaurací a obchůdků, díky kterým si i v regionu Santa Barbary budete připadat jako ve Skandinávii — Shutterstock

Trochu nečekané místo na závěr. Kalifornie? Příjemná a útulná zimní dovolená? Proč ne… a navíc to má nečekaný zvrat. Solvang považuje za svůj domov nějakých 5 500 lidí. V roce 1911 ho založila skupinka dánských osadníků za účelem vytvoření dánské kolonie. I když kolonie je možná trochu silné slovo, ale i tak tu najdete několik pekáren, restaurací a obchůdků, díky kterým si i v regionu Santa Barbara budete připadat jako ve Skandinávii.

Malá místní komunita se stává ještě příjemnější poté, co se setmí. Mnoho budov v centru městečka bylo postaveno ve stylu typickém pro Severní Evropu, který místní architekt Earl Petersen označil za provinční dánský: dřevěné trámy, vysoké střechy do špičky, hodiny ve věži na náměstí, dokonce i mlýn!

No dobře, všechno to asi zní tak trochu výstředně, ale právě tím je to ještě víc okouzlující. Taky nesmíme zapomínat, že se městečko nachází v Kalifornii, takže by nás nemělo ani překvapit, že jsou celý rok k dispozici například vinné túry s průvodcem, ale i tak by bylo těžké najít něco lepšího.

Přeložila Jana Brnáková z anglického originálu 7 cities for a cosy winter break.

Podobné články