Češi a cestování během pandemie koronaviru

Češi a cestování během pandemie koronaviru

Cestovatelské novinky

Autorem je

Autorem je |

Většina Čechů by co nejdříve chtěla opět vycestovat do zahraničí, říká výzkum

Pandemie koronaviru poznamenala cestovatelské plány lidí celosvětově, ale i na domácí půdě. Kiwi.com provedlo velký průzkum v rámci České republiky, a vneslo tak nové světlo do toho, jak pandemie ovlivnila cestovatelské plány Čechů.

Z průzkumu vyplývá, že pandemie měla negativní vliv na dvě třetiny českých cestovatelů. Téměř polovina respondentů byla pro tento rok nucena od svých plánovaných cest upustit a jeden z pěti se potýkal se zrušením svého letu.

Téměř polovina Čechů plánuje v roce 2021 vyjet do zahraničí, oblíbené jsou evropské destinace

70 procent respondentů upřednostňuje evropské destinace 70 procent respondentů upřednostňuje evropské destinace — Shutterstock

I přes neblahý vývoj pandemie ve světě by většina Čechů opět ráda vycestovala, pokud by to bylo možné, a to skoro dvě třetiny dotázaných. Téměř třetina z nich by bez čekání vycestovala okamžitě, pokud by to situace dovolila, přičemž je tento trend patrný zejména u mužů a nezadaných. 

Takřka polovina dotazovaných v příštím roce počítá s cestou do zahraničí. Zhruba 40 procent z nich nyní však preferuje destinace, které leží blíže domovu, čemuž odpovídá i to, že 70 procent respondentů pro své cesty upřednostňuje místa v Evropě.

Pětina z dotázaných uvedla, že by i nyní ráda vycestovala do vzdálenější destinace, ale situace je příliš komplikovaná. 

„To odpovídá i našim datům, která ukazují, že oblíbenost evropských destinací jako Španělsko, Itálie a Řecko zůstává stejná, bez ohledu na pandemii COVID-19,” říká Eliška Dočkalová, ředitelka zákaznické péče v Kiwi.com. 

Pro více než 60 % dotazovaných je během cest klíčová bezpečnost 

Polovina Čechů nehodlá kvůli současné pandemické situaci nijak měnit svůj přístup k plánování dovolené. Bezpečnost na cestách je však zásadní pro více než 60 procent lidí, zatímco asi 30 procent dotázaných by vyjelo za požitkem.

Zhruba třetina by se vydala pouze do bezpečných zemí, a to platí hlavně pro osoby nad 45 let a pro rodiny s dětmi.

Mnohem více lidí je také znepokojeno cestovními omezeními (přes 50 procent) spíše než zdravotními riziky (20 procent). K tomu celá čtvrtina dotázaných žádné obavy z cestování nemá.

Čtyřicet procent lidí vnímá současná bezpečnostní opatření spojená s cestováním jako dostatečná. Pouze 15 procent dotázaných by je posilnilo.

Téměř polovina Čechů by také uvítala rychlé testování na onemocnění COVID-19 přímo na letišti. Navíc si necelá třetina plánuje zajistit dodatečné pojištění na cesty.

„Už teď můžeme sledovat, že jak dopravci, tak letiště přichází s novými řešeními, které usnadňují cestování i v době pandemie a zvyšují bezpečnost pasažérů,” říká Dočkalová. 

„Jde například o bezkontaktní či digitální řešení nebo poskytování testu na COVID-19 zdarma. Aerolinky Emirates dokonce poskytují krytí výdajů spojených s náklady na COVID-19 v případě, že se cestující během cesty nakazí.”

Cestující nadále upřednostňují leteckou dopravu

Téměř polovina dotázaných nadále dává přednost letecké dopravěTéměř polovina dotázaných nadále dává přednost letecké dopravě — Shutterstock

Přestože je pro tento rok letecká doprava pandemií koronaviru ochromena, 44 procent dotázaných i nadále preferuje cestu letadlem, a to zejména nezadaní a ti, co létají často. Na druhou stranu velké rodiny s dětmi dávají přednost pozemní dopravě. 

Třetina by využila kombinaci letecké a pozemní dopravy, pokud by se nabízely lepší možnosti propojení dopravních prostředků (na Kiwi.com se díky vlastnímu transferu dají jednoduše hledat a kombinovat spojení letecké i pozemní dopravy). 

Větší oblibě se také těší možnosti flexibilního nákupu letenek — celých 40 procent dotázaných by tuto možnost uvítalo, a to převážně ženy, mladí a častí cestovatelé.

Stoupá obliba rezervace last minute letenek

Někteří dotázaní se také přiklánějí ke zlepšení politiky vrácení peněz, např. za zrušené lety. S tím souvisí také nárůst v počtu last minute rezervací letenek, u kterých existuje menší riziko zrušení letu. S oblibou je rezervuje více než polovina cestujících.

„Až 20 procent letenek je rezervováno 48 hodin před odletem,” dodává Dočkalová.

Průzkum byl proveden ve spolupráci s výzkumnou agenturou STEM/MARK v říjnu 2020. Probíhal formou online dotazníku v rámci České republiky na reprezentativním vzorku 1012 respondentů ve věku mezi 18 a 59 lety, kteří za posledních pět let cestovali alespoň dvakrát do zahraničí.

Zajímáte se o svět cestování? Navštivte Kiwi.com Stories pro aktuality a inspiraci.

Podobné články