Cestovní průvodce Jihoafrickou republikou

Cestovní průvodce Jihoafrickou republikou

Destinace

Autorem je

Autorem je |

Chcete se vydat do Jihoafrické republiky? Přečtěte si našeho praktického průvodce. Dozvíte se, kolik co stojí, kdy je nejlepší doba na návštěvu, jak se kam dostat, jak se vyhnout rizikům, ale taky kam se podívat a co si rozhodně nenechat ujít

Do Jihoafrické republiky zavítá každoročně 15 milionů návštěvníků a není se čemu divit. Je to země plná energických měst, rozmanité přírody, neskutečné biodiverzity a fascinující historie. Pokud máte JAR na seznamu svých přání (a pokud ne, tak si ji tam po přečtení tohohle článku možná přidáte), řekneme vám, co potřebujete vědět a kam byste se určitě měli podívat. Tohle je cestovní průvodce Jihoafrickou republikou od Kiwi.com.

Kolik co v JAR stojí

Místní měna: jihoafrický rand; 1 EUR = 19 ZAR

Káva: 1,90 EUR

Půllitr místního piva: 1,80 EUR

Oběd: 8 EUR

Večeře v restauraci střední třídy: 16 EUR

Jednosměrná jízdenka na veřejnou dopravu: 1,40 EUR

Noc v hostelu: 20 EUR

Noc ve 3hvězdičkovém hotelu: 52 EUR

Kdy Jihoafrickou republiku navštívit

Whale tail fins off the South African coast — Getty ImagesZima je nejlepší období pro pozorování velryb – Getty Images

Jihoafrická republika je skvělou destinací po celý rok, takže nejlepší čas pro návštěvu závisí na tom, co od cesty očekáváte. V létě, od prosince do února, sem jezdí nejvíc turistů. Je horko (teploty se šplhají nad 30 °C) a málo prší. Lidé sem létají za sluníčkem a plážemi, a proto jsou v tuhle dobu letenky a ubytování nejdražší.

Jaro (od září do listopadu) a podzim (od března do května) jsou pro návštěvu jako dělané. Je tady totiž tepleji než během stejných ročních období v Evropě. Ale pokud nechcete být jen ve městech a toužíte poznat místní přírodu, nejlepší je vyrazit sem v zimě, která trvá od června do srpna. V tuhle dobu se totiž zvířata v národních parcích shromažďují u napajedel a máte největší šanci zahlédnout u pobřeží velryby.

Jak po Jihoafrické republice cestovat

Po příletu do JAR máte na výběr z několika způsobů dopravy. Vyberte si ten, který vám vyhovuje nejvíc.

Letadlem

Pokud vás v Jihoafrické republice zajímá hlavně objevování měst, nejlíp se mezi nimi přesunete letadlem. Země je rozlohou zhruba dvakrát větší než Texas, takže vám létání ušetří spoustu času. Lety mezi Kapským Městem, Johannesburgem, Durbanem a Bloemfonteinem jsou pravidelné a cenově dostupné.

Vlakem

Cestování vlakem není v Jihoafrické republice příliš rozšířené, ale společnost Shosholoza Meyl provozuje dálkové železniční trasy mezi městy za přijatelné ceny. Pokud máte hodně času, je to příjemný způsob, jak si prohlédnout krajinu.

Autem

Pokud se chystáte do divočiny, vyplatí se pronajmout si auto. Tahle možnost je naprosto ideální (a bezpečnější), pokud cestujete ve dvojici nebo ve skupině, protože se můžete při řízení na dlouhých cestách vystřídat. Vlastní auto vám dává svobodu jet, kam chcete a kdy chcete. Cesty v nejoblíbenějších národních parcích, jako je Krugerův park a Addo Elephant, jsou navíc dobře udržované, takže ani nutně nepotřebujete auto s pohonem všech čtyř kol. Jen si před řízením přečtěte něco o místních pravidlech silničního provozu. To je ostatně dobrý nápad vždy, když chcete řídit v nové zemi.

Autobusem

Bazbus je renomovaná turistická autobusová společnost, která jezdí mezi Kapským Městem a Port Elizabeth a podél jižního pobřeží staví na 14 místech. Organizují taky výlety z Kapského Města na Kapský poloostrov, do Krugerova národního parku a do místních loveckých chat, kde můžete okusit krátké, ale intenzivní safari.

Pokud se chcete levně vydat do jiných částí země, nejoblíbenější meziměstské autobusové společnosti jsou IntercapeGreyhound.

Taxíkem

Pozor, slovo „taxi“ v Jihoafrické republice běžně označuje místní soukromé minibusy, které nejezdí podle určitého jízdního řádu, často berou víc cestujících, než je bezpečné, nemají moc místa na zavazadla a jezdí ne úplně předpisově. Pokud chcete jet v JAR taxíkem, přivolejte si radši Uber.

Jak se v Jihoafrické republice vyhnout rizikům

Přestože se většina návštěvníků Jihoafrické republiky nesetká s žádnými problémy, nezapomínejte, že míra kriminality je v téhle zemi výrazně vyšší než v Evropě. Tady je několik rad, se kterými budete na cestách v bezpečí.

  • Zjistěte, kam byste neměli chodit. Zeptejte se zaměstnanců hostelu nebo hotelu, turistického průvodce nebo jiných místních, kterým oblastem je lepší se vyhnout.
  • Nechoďte ven po setmění. Pokud potřebujete v noci někam vyrazit, zavolejte si Uber.
  • Snažte se nevypadat příliš jako turista a nevystavujte své cennosti na odiv.
  • Dávejte si pozor v davech. Neschovávejte si nic cenného do kapes, do kterých se můžou lidé kolem snadno dostat, a vždycky mějte připravenou „únikovou“ cestu.
  • Pokud vám neznámý člověk začne něco nabízet, zdvořile odmítněte a jděte dál.
  • Pokud řídíte, nechte zamčené dveře a mějte vytažená okna. (To platí i při jízdě safari parkem.) Nenabírejte stopaře, nepomáhejte nikomu s rozbitým autem a nenechávejte v autě na viditelném místě nic hodnotného.
  • Používejte jen bankomaty uvnitř bank nebo obchodů.
  • Mimo velká města nepijte kohoutkovou vodu.

Nedoporučujeme vám po Jihoafrické republice cestovat sami, ale i tak stojí za to si přečíst náš článek o bezpečnostních tipech pro sólo cestování, kde najdete další bezpečnostní opatření, která byste měli při svých dobrodružstvích dodržovat. Ať jste na světě kdekoli, je důležité dávat na sebe pozor.

Co nejlepšího můžete v Jihoafrické republice vidět a dělat

Praktické věci máme za sebou, takže se můžeme vrhnout na to, co v JAR stojí za to vidět a dělat. Nejenže budete mít nabitý program, ale budete mít i na co vzpomínat.

Kapské město

Kapské Město, jedno ze tří hlavních měst Jihoafrické republiky, je pravděpodobně místem, kam při návštěvě země dorazíte. Je to místo, které turistům nabízí přírodní krásy, rozmanitou kulturu a bohatou historii a rozhodně stojí za prozkoumání.

Cable car ascending in Table Mountain National park with Lion's Head mountainin background — Getty ImagesPři návštěvě Kapského Města prostě musíte navštívit Stolovou horu – Getty Images

Pokud byste si měli vybrat jen jednu věc, kterou v Kapském Městě podniknete, vydejte se na Stolovou horu. Z jejího vrcholu se vám naskytne ten nejkrásnější panoramatický výhled na město, oceán a okolní vrcholy. Většina návštěvníků se tam dostane lanovkou, ale pokud máte čas a dobrou fyzičku, vydejte se tam pěšky. Čeká vás nádherná procházka stejnojmenným národním parkem. Úžasným výhledem na oceán se můžete kochat taky na mysu Dobré naděje, skalnatém mysu a přírodní rezervaci kousek na jih od města, kde je o něco klidněji.

Ze severního pobřeží Kapského Města se zase můžete dopravit trajektem na ostrov Robben Island. Až do roku 1996 sloužil jako vězení a je známý jako místo, kde byl nejdéle vězněn Nelson Mandela. Dnes se na ostrově nachází muzeum historie Jihoafrické republiky, zejména jejího boje za rasovou rovnost. Po návratu na pevninu zakotvíte na nábřeží Victoria & Alfred Waterfront, které je oblíbeným nákupním a gastronomickým centrem a kde se nacházejí dvě muzea: Cape Town Diamond Museum (Kapské muzeum diamantů) a Zeitz Museum of Contemporary Art Africa (Africké muzeum moderního umění). Skvělé místo pro ty, kdo milují kulturu a historii.

Street of colorful houses in the Bo-Kaap — Getty ImagesBo-Kaap je explozí barev a kultur – Getty Images

Pokud chcete navštívit další muzea, nemusíte se vydávat až do centra města. Za všechny jmenujme například muzeum District Six, které připomíná lidi vysídlené během apartheidu, Iziko South African National Gallery (Jihoafrickou národní galerii Iziko) nebo Museum of South African Hip Hop (Muzeum jihoafrického hip hopu). A přestože se nachází na druhé straně města v městské čtvrti Khayelitsha, stojí za to vydat se na cestu do poměrně unikátního muzea 18 Gangster Museum, které se zabývá příčinami a důsledky života gangů.

Určitě si prohlédněte taky Bo-Kaap, nejstarší dochovanou obytnou čtvrť Kapského Města s charakteristickými barevnými domy a dlážděnými ulicemi. Jedná se o multikulturní část centra, která je historicky domovem malajské menšiny vyznávající islám. Při toulkách po Bo-Kaapu tak narazíte na jedny z prvních mešit postavených v celé zemi, muzeum místní islámské kultury Iziko Bo-Kaap a kapsko-malajskou kuchyni, která je vynikajícím spojením holandských a středovýchodních chutí.

Cape Winelands

Close-up of wine glass being swirled against vineyard backdrop — Getty ImagesV Kapském vinařském kraji Cape Winelands se vyrábí jedny z nejlepších vín na světě – Getty Images

Vyrazte z Kapského Města na severovýchod a ocitnete se v Cape Winelands, kde se vyrábí jedny z nejlepších vín na světě. Středomořské klima v téhle oblasti vytváří ideální podmínky pro pěstování vinné révy a právě tady se vyrábí většina jihoafrického vína, které patří k těm nejlepším na světě. Navštivte univerzitní město Stellenbosch, které je nejen snadno dostupné, ale taky obklopené bujnými vinicemi lemujícími kopce. Díky tomu je ideálním místem pro pobyt a ochutnávání vína.

Národní parky

Spousta lidí navštěvuje Jihoafrickou republiku kvůli přírodě, protože místní flóra a fauna, hory, rozlehlé savany a nádherné pobřeží vám vezmou dech. Máte tu na výběr z asi 20 národních parků, které dohromady nabízejí tohle všechno a ještě víc. Teď si povíme o těch nejlepších.

Two leopards, adult and cub, in the wild — Getty ImagesKrugerův národní park je nejoblíbenější safari destinací v Jihoafrické republice – Getty Images

Začneme Krugerovým národním parkem – nejstarším, největším a nejnavštěvovanějším v Jihoafrické republice. Nachází se v severovýchodním cípu u hranic s Mosambikem, daleko od Kapského Města. Dlouhá cesta ale rozhodně stojí za stovky různých druhů rostlin a živočichů, které tu na vás čekají. Máte tu největší šanci spatřit lvy, slony, leopardy, nosorožce a buvoly. Tady prostě zažijete to pravé safari.

Tahle zvířata pak můžete pozorovat i v Národním parku Addo Elephant uprostřed jižního pobřeží. Teploty tu bývají nižší, krajina zelenější a travnatější a jako bonus možná zahlédnete tučňáky, velryby, a dokonce i žraloka bílého.

Featherbed Nature Reserve by the beach in Knysna — Getty ImagesNárodní park Garden Route je známý svou zelení a třpytivou vodou – Getty Images

Národní park Garden Route se nachází ve stejné části Jihoafrické republiky jako Addo Elephant a je tady velmi podobné podnebí. Tahle oblast je se svými kopci, lesy, jezery, plážemi a lagunami považována za jednu z nejkrásnějších částí země. Většina lidí projede víc než 300 kilometrů dlouhou trasu napříč za několik dní a cestou se zastaví v malebných přímořských městečkách.

Drakensberg a Durban

Hiker climbing up metal ladder along steep mountain trail in Drakensberg — Getty ImagesMilovníci horských sportů by se měli vydat do Drakensbergu – Getty Images

Pokud toužíte po adrenalinovém dobrodružství, pohoří Drakensberg je tím nejlepším místem v Jihoafrické republice pro náročné túry, lezení po skalách, slaňování a paragliding. Tohle rozsáhlé pohoří se rozkládá na východě země podél hranic s Lesothem, takže je nejlepší spojit cestu sem s pobytem v Durbanu, který leží na východním pobřeží.

Durban Rickshaw puller in traditional dress — Getty Images Durban je mimo jiné známý svými bohatě zdobenými řidiči rikš – Getty Images

Durban je třetí největší město Jihoafrické republiky. Je to živé, subtropické místo, které je známé svým vlivem indické kultury, a pokud sem přijedete na pár dní, užijete si tu spoustu zábavy. uShaka Marine World například nabízí největší akvárium v Africe, zábavní park, venkovní nákupní centrum a několik restaurací. Mini Town je velkoplošný model města postavený v měřítku 1:24, který zahrnuje i kopie architektury Durbanu. Obrovské kasino Suncoast není určeno jen pro hráče, je to taky rozsáhlý zábavní komplex s kiny, koncertními sály a restauracemi. Taky si vyzkoušejte projížďku tradiční rikšou (kdo by se nechtěl nechat vozit v podivném kočáře od muže v honosném, ručně šitém rouchu a zdobenou pokrývkou hlavy). A abyste si po tom všem odpočinuli, zajděte do botanické zahrady nebo se projděte po písečné pláži.

Johannesburg

Žádný seznam nejlepších míst v Jihoafrické republice by nebyl kompletní bez největšího města, Johannesburgu. Stejně jako Kapské Město má i tohle město zajímavou historii, z velké části nedávnou a pohnutou. Pojďme se na něj podívat blíž.

Sign at Constitution Hill in Johannesburg — Getty ImagesConstitution Hill, kde nyní sídlí Ústavní soud Jihoafrické republiky, má temnou minulost – Getty Images

Muzeum apartheidu je pravděpodobně tím nejdůležitějším, co můžete v Johannesburgu navštívit, abyste co nejlíp pochopili vzestup a pád jednoho z nejopresivnějších systémů, jaký v moderní společnosti existoval. Ve městě se nachází taky sídlo Nadace Nelsona Mandely, která pořádá výstavy o současných sociálních otázkách i o životě samotného revolucionáře. Constitution Hill je dalším místem se složitou minulostí. Okrsek, který byl původně postaven jako pevnost na ochranu před britskou invazí, byl na počátku 20. století přeměněn na vězení, v němž byli vězněni především političtí disidenti. Dnes je tady muzeum a sídlí tu Ústavní soud Jihoafrické republiky.

Cooling towers/street art in Soweto — Getty ImagesTyhle dvě nepoužívané chladicí věže jsou výraznou dominantou Soweta – Getty Images

Soweto – v podstatě město ve městě – je nejlidnatějším místem v Jihoafrické republice a bylo národním epicentrem boje proti apartheidu. Vypovídá jak o fungování tehdejší jihoafrické společnosti, tak o tom, jak moc jsou důsledky tohohle systému dodnes patrné. Orientace v Sowetu může být pro turisty poněkud obtížná a frustrující, proto doporučujeme vydat se na prohlídku s průvodcem, abyste si bezpečně prošli všechna hlavní zajímavá místa.

Woman stood in street in Maboneng — Getty ImagesV dodnes rozděleném městě je umělecká čtvrť Maboneng symbolem jednoty – Getty Images

Pokud chcete svůj výlet zakončit něčím odlehčenějším, navštivte čtvrť Maboneng, jednu z nejznámějších kreativních čtvrtí na světě. Maboneng je plný trhů, malých podniků, barů, pouličního umění a uměleckých center. V srdci toho všeho jsou společné zásady pospolitosti a „přátelské atmosféry“, což je v Johannesburgu, který je pořád rasově dost segregovaný, určitě dobře. A na závěr jeden speciální tip: V budově Muzea afrického designu (MOAD) na Albrecht Street najdete bar Poolside. Je to svérázný, ale skromný klenot, kde si můžete odpočinout u dobrého burgeru a koktejlu.

Líbil se vám článek? Další inspiraci můžete načerpat na stránce Kiwi.com Stories.

Podobné články