Digitální zelený certifikát je platný ve všech členských státech EU od 1. července
Neustále se měnící cestovní pravidla a restrikce byly pro mnoho z nás za poslední rok a půl více než matoucí. Také proto Evropská Unie připravila covid pas neboli digitální zelený certifikát, který zjednoduší proces cestování přes hranice a ochrání místní obyvatele i samotného cestovatele.
Co je covid pas?
Zjednodušeně se jedná o oficiální certifikát, který bude platit ve všech členských státech Evropské unie a jehož hlavním cílem je zajistit bezpečný a volný pohyb osob v rámci bloku.
Digitální COVID certifikát EU (EUDCC) slouží k tomu, aby ověřil, že je cestovatel očkovaný, prodělal COVID-19 nebo obdržel negativní výsledek testu.
Hlavní prvky certifikátu:
Elektronická a/nebo tištěná forma
QR kód
Bezplatný
V jazyce příslušného státu a v angličtině
Bezpečný a chráněný
Platí ve všech státech EU
Obyvatelé každého státu mají možnost získat papírový a elektronický certifikát, který si můžou uložit a zobrazit na svém mobilním přístroji. Tento certifikát obsahuje QR kód a základní osobní údaje (celé jméno, datum narození, název členského státu), díky kterým se bude dát ověřit jeho pravost a platnost.
Čeští občané si mohou stáhnout aplikaci Tečka, ve které bude certifikát zobrazen.
APLIKACE. Tečka v @AppStore! Pokud máte iPhone, můžete si hned teď stáhnout naši národní aplikaci, díky níž se můžete prokázat platným očkováním, testem nebo potvrzením o prodělané nemoci u nás i v EU. https://t.co/Buh3zPNdHO
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) June 30, 2021
Osobní údaje na certifkátu se neukládají ani nesdílejí během procesu ověřování jiným členským státem, čímž se zajišťuje jejich bezpečnost a ochrana.
Jak získám covid pas EU?
K získání pasu je potřeba splnit požadavky na očkování, prodělání nemoci nebo negativní výsledku testu. Každý stát vydává certifikáty vlastními cestami a pomocí aplikací, které byly vyvinuty ve spolupráci s Evropskou komisí.
Očkovaní cestovatelé obdrží certifikát již po první dávce dvoudávkové vakcíny. Použitá vakcína musí být schválena Evropskou lékovou agenturou (EMA) — schválenými vakcínami jsou momentálně Pfizer, Moderna, Astra Zeneca a Janssen.
Certifikát očkované osoby bude obsahovat i doplňkové informace o vakcíně, jako například výrobce, počet podaných vakcín a datum provedeného očkování.
Certifikáty u osob, které prodělaly COVID-19, budou mít platnost 180 dní od posledního pozitivního výsledku testu: „Digitální COVID certifikát EU o prodělání nemoci potvrzuje, že se jeho držitel uzdravil z infekce SARS-CoV-2 na základě pozitivního výsledku testu. Měl by být vydán nejdříve 11. den po prvním pozitivním testu,“ podle Evropské komise.
Certifikát o testu je vydáván na základě negativního výsledku PCR nebo antigenního testu.
Které země používají covid pas EU?
1. června došlo k propojení vnitrostátních systémů — spuštění brány EU Gateway a tedy i celého programu. Během zahřívacího období, které následovalo v červnu, mohly jednotlivé země certifikát začít vydávat a používat. Mezi tyto státy se zařadila i Česká republika, a to kromě Bulharska, Dánska, Německa, Řecka, Chorvatska a Polska.
Pas je oficiálně dostupný ve všech členských státech EU od začátku července a nyní je již většina zemí EU i některé země mimo EU účinně propojena s bránou EUDCC nebo připravena se propojit.
Během zaváděcího období mezi 1. červencem a 12. Srpnem mohou státy EU nadále používat i jiné formáty než covid pas, a to v případě, že nejsou připraveny začít vydávat certifikáty svým občanům. Tyto formáty by měly být platné i v ostatních členských státech.
Jak se k covid pasům staví Češi?
APEL. Tady je jednoduché desatero pro boj proti návratu pandemie covidu-19. Jeho dodržování pomůže nám všem 🙏 pic.twitter.com/jjZAzJEYFZ
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) June 24, 2021
Z průzkumu agentury STEM/MARK s celkovým počtem 1012 dotázaných vyplývá, že 63 procent Čechů vítá covid pas a 37 procent o jeho přínosu není zcela přesvědčeno.
Z těch, kteří jsou vůči němu skeptičtí, si 64 procent myslí, že se jedná o formu diskriminace na základě očkování. 20 procent považuje covid pas zbytečný a dalších 11 procent ho vnímá jako narušení soukromí.
Na druhou stranu až 83 procent respondentů doufá, že očkování zachrání cestovní ruch — z toho jedna čtvrtina si myslí, že tato záchrana bude mít pouze krátkodobý charakter.
Přečtěte si další články o cestování na Kiwi.com Stories.