Co si zabalit na cestu s batohem po jihovýchodní Asii

Co si zabalit na cestu s batohem po jihovýchodní Asii

Cestovatelské hacky

Autorem je a

Autorem je a |

Chystáte se do jihovýchodní Asie, ale nevíte, co si s sebou zabalit? Ať už jedete na měsíc nebo půl roku, máme pro vás seznam věcí, bez kterých se neobejdete.

Zabalit se na několikatýdenní či měsíční cestu není jednoduché. Ale nebojte, máme pro vás několik tipů a triků, aby vašemu dobrodružství v jihovýchodní Asii nestálo nic v cestě.

Co si zabalit na cesty během pandemie?

Cestování má být zábavné, ale během pandemie se do něj může vloudit pěkná dávka stresu. Aby byla co nejmenší, je dobré se co nejlépe připravit. Proto jsme pro vás připravily tento seznam.

  • Zjistěte si, jaká jsou aktuální cestovní omezení a požadavky na vstup do vaší destinace.
  • Ujistěte se, že máte platný certifikát o očkování a testu na COVID-19.
  • Přibalte si dostatek respirátorů a dezinfekčních prostředků na ruce pro prvních několik dní cesty.
  • Vezměte si s sebou i několik domácích testů na COVID-19.
  • Sjednejte si cestovní pojištění, které kryje i onemocnění COVID-19.
  • Ujistěte se, že jsou všechna vaše očkování aktuální (nejen očkování proti COVID-19).

Jaké další doklady si přibalit na cestu po jihovýchodní Asii a kde je mít uložené

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)

Pokud nemáte vzadu na hlavě další pár očí, ujistěte se, že nemáte všechny peníze a důležité doklady na jednom místě v batohu. Nejlepší je mít cennosti uložené na různých místech u sebe.

Pokud je to možné, objednejte si další bankovní kartu ke svému stávajícímu účtu, nebo si založte nový účet s úplně novou kartou. Mít dva účty, každý s vlastní bankovní kartou, mě zachránilo, když jsem žila v jihovýchodní Asii a z batohu mi ukradli peněženku.

To platí i pro důležité dokumenty. Jejich kopie si raději uložte do cloudu. Ať už jde o pas, řidičský průkaz, cestovní pojištění nebo oddací list, určitě o ně nechcete přijít.

Co si zabalit do jihovýchodní Asie, abyste polovinu času nestrávili na míse…

Back view of full body female traveler in casual outfit and backpack standing on path in rice field on Bali and drinking waterBalte s rozmyslem, hlavně pokud máte malý batoh – Shutterstock

Říká se, že pokud v jihovýchodní Asii nezažijete alespoň jednu otravu jídlem, je to, jako byste tam nikdy nebyli. V tom případě jsem tu asi nikdy nebyla.

Ale teď vážně. Před hodinami strávenými na záchodě mě nejspíš zachránila každodenní dávka probiotik. Za ty čtyři měsíce, co jsem tam žila, jsem ani jednou nezažila střevní problémy, přestože jsem občas jedla velmi pochybné jídlo na velmi pochybných místech.

Pro jistotu byste si však s sebou měli vzít balení černého uhlí nebo speciální léky proti mikroorganismům způsobujícím střevní potíže.

S prevencí zbytečných zdravotních problémů jde ruku v ruce i časté používání dezinfekčního gelu. Já jsem se zamilovala také do suchého plátkového mýdla, které je snadné mít vždy u sebe. Plátkové mýdlo vždy vyndávejte suchýma rukama, jinak se vám namočí a slepí.

A poslední věc, bez které se neobejdete v případě, že se chystáte navštívit oblasti s hojným výskytem komárů nebo jiného nepříjemného a potenciálně nemoci přenášejícího hmyzu, je kvalitní repelent. Nejlepší je zeptat se v lékárně a pořídit si takový, který je určen pro použití v jihovýchodní Asii.

Pokud máte stejně jako já slabý spánek, vezměte si s sebou špunty do uší (nebo si nechte ty, které vám dají v letadle). Klidné modré laguny se stanou skutečností, až když k nim dorazíte. Jinak počítejte s tím, že jihovýchodní Asie může být dost hlučná.

Nemohu mluvit za všechny země a města jihovýchodní Asie, ale Asiaté mají tendenci vstávat brzy. Velmi brzy. Na můj vkus příliš brzy. A doma mívají hlučná zvířata, jako jsou třeba kohouti.

Co si zabalit do jihovýchodní Asie, aby vám nedošla šťáva…

A loving couple travels by scooter through the jungle in Southeast Asia. We stopped among the palm trees. Smiling happily and taking selfiesChcete mít neustále nabitá zařízení? Pak si nezapomeňte přibalit powerbanku – Shutterstock

Většina míst v jihovýchodní Asii je poměrně rozvinutá, přesto se může stát, že budete mít problémy s nabíjením svých zařízení. Hlavně v odlehlých oblastech a na menších ostrovech může dojít k výpadku proudu. Proto by ve vašem batohu neměla chybět powerbanka.

Dalším důvodem, proč si ji vzít s sebou, je to, že elektrické zásuvky se v jednotlivých zemích liší a powerbanka tento problém jednoduše řeší.

Oblečení, díky kterému se v jihovýchodní Asii nedostanete do potíží

Back view of a woman standing alone against huge sacred tree in Goa Gajah temple, Bali. Bright photo of beautiful female in traditional balinese sarong holding a coconut in her hands and looking upBez sarongu ani na krok – Shutterstock

Dodržovat zvyklosti vhodného oblečení, hlavně když cestujete pouze s batůžkem, není nic jednoduchého, ale je vhodné být připraven. Dokonce i v jedné zemi jihovýchodní Asie se můžete setkat s různými pravidly pro to, co byste si měli obléknout. Ženy se obvykle musí nad svým oblečením zamýšlet víc než muži.

Zejména na náboženských místech platí přísnější pravidla. Na pláži na Bali může být nošení bikin v pořádku, ale o pár kilometrů dál to může být naprosto nepřijatelné. Vyhněte se pohledům a poznámkám tím, že si vezmete sarong nebo vhodné oblečení, které vás zakryje alespoň od ramen po kolena.

I když jste spíš minimalisté, někdy je lepší sbalit si trochu víc než míň. Ale pokud místo opravdu nemáte, můžete si sarong koupit po příjezdu do jihovýchodní Asie.

S jakými náklady při cestování s batohem jihovýchodní Asií počítat, aby vám nedošly peníze

Woman with backpack sitting in a boat looking to the mountains in the sunsetPokud chcete cestovat co nejlevněji do více měst, vyzkoušejte náš vyhledávací nástroj Nomad. Destinace kombinujeme tak, abychom vám našli nejlevnější možnou trasu – Shutterstock

Částka, kterou byste si měli na cestu vyčlenit, závisí na vašem časovém plánu a způsobu života. Také záleží na tom, kam jedete. Turistické destinace vás budou stát víc než opuštěné ostrovy.

Pokud chcete cestovat co nejlevněji, vezměte si, kolik utrácíte za každodenní život doma, a porovnejte to s místními cenami.

Kromě toho je třeba počítat s náklady na ubytování, dopravu a jídlo.

Nejlepší je prozkoumat každou zemi zvlášť, připravit si obšírný itinerář, který počítá i s tím, jak se dostanete do jednotlivých destinací a jaké jsou náklady na místní dopravu, a zajistit si levné letenky.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)

Vyhledávací nástroj Nomad od Kiwi.com vám ušetří spoustu času i peněz při plánování cest do více destinací. Prozkoumá totiž všechny možné kombinace cestování do více měst a najde nejnižší možné ceny.

Líbil se vám článek? Více inspirací pro cestování najdete na stránce Kiwi.com Stories.

Podobné články