Deset zajímavých faktů o podzemních drahách a metrech světa

Zajímavosti

Autorem je

Autorem je |

Co je to muzejní vlak a které je jediné metro, které se kdy dostalo na Seznam světového dědictví UNESCO?

Podzemní dráha, metro, podzemka U-Bahn… v různých kulturách a jazycích je mnoho názvů, ale všechny označují stejnou věc a my tady teď máme příležitost probádat nějaké zábavné skutečnosti ohledně tohoto moderního způsobu dopravy. Tady jsou!

#1 Metro v New York City má největší počet stanic

Podzemní dráha v New Yorku má 424 stanic a staničních komplexůPodzemní dráha v New Yorku má 424 stanic a staničních komplexů — Shutterstock

Možná, že není nejstarší ani nejrušnější, ale i tak si newyorské metro zaslouží pozici v síni slávy. Jen místní systém má 424 stanic a staničních komplexů, čímž zdaleka převyšuje počet stanic všude jinde na světě. 

#2 Nejsevernější a nejjižnější metro na světě

Nejsevernější metro na světě najdete v Helsinkách ve Finsku. Jeho stanice Mellunmäki je nejsevernější stanicí a nejsevernější konečnou stanicí metra a zprovozněna byla roku 1989. 

Naproti tomu Buenos Aires v Argentině je domovem nejjižněji položené stanice podzemní dráhy — Plaza de los Virreyes – Eva Perón, která je v provozu už od roku 1986.

#3 Moskevské metro provozuje jeden muzejní vlak

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ben Goodwin (@benjorama33)

Moskva má podzemní dráhu proslulou tím, že je jednou z nejpěknějších na světě a možná proto nebude překvapením, že provozuje speciální muzejní vlak.

Vlak Aquarelle provozuje pravidelné cesty jako každý jiný vlak ve městě, ale je snadno rozpoznatelný od ostatních. Jeho zevnějšek byl vyzdoben květinovými vzory a vnitřek přeměněn v předstírané muzeum, čímž se celý prožitek z cesty dostává na zcela jinou úroveň.

#4 Londýn má nejstarší podzemní dráhu světa

První podzemní dráha světa byla zprovozněna roku 1863 v Londýně. Původně se skládala z pouhých sedmi stanic spojujících Paddington a Farringdon Street ve středním Londýně. Do dnešního dne se za svých více než 150 let existence rozrostla v síť 270 stanic s 250 mílemi (400 km) dráhy.

První tratě byly budovány metodou výkopu a zavalení, kdy kopali příkop těsně pod povrchem a poté jej pokryli zastřešením dostatečně silným na to, aby udrželo tíhu toho života nad ním. Široce rozšířený název „trubka“ pochází od způsobu výstavby používaného později, kdy byly hlouběji v zemi vytvářeny tunely kruhového průřezu. 

#5 Nejhlouběji umístěná stanice je v Kyjevě

Arsenalna je nejhlouběji umístěná stanice na světěArsenalna je nejhlouběji umístěná stanice na světě — Shutterstock

V hloubce 105,5 metrů (346 stop) pod městem Kyjev leží nejhlouběji položená stanice metra světa — Arsenalna. Dostat se do stanice si může vyžádat až pět minut času na sestup po několika eskalátorech a plošinách.

#6 Na celém světě je celkem 180 systémů metra

Existuje přibližně 180 systémů podzemní dráhy ve 178 městech a v 56 zemích světa. Mezi přední v budování nových soustav metra patřily v posledních desetiletích asijské země, přičemž na špičce žebříčku jsou země jako Čína a Indie.

#7 Nejrušnější metro má Tokyo

Tokyo má nejrušnější soustavu metra na světěTokyo má nejrušnější soustavu metra na světě — Shutterstock

Se svými téměř 3,5 miliardami uskutečněných cest v roce 2017 je Tokyo na čele světových statistik o nejrušnějších metrech.

#8 Nejrychlejší doba cesty na všechny stanice metra v Londýně

V roce 2015 Andy James a Steve Wilson vytvořili světový rekord pro nejrychlejší dobu cesty potřebnou k navštívení všech stanic metra v Londýně. Navštívit je všechny jim trvalo přesně 15 hodin, 45 minut a 38 sekund.

#9 Budapešťské metro je jediné v UNESCO

Od roku 2002 je budapešťská linka M1 jediným systémem metra na světě, který byl zapsán na seznam Světového dědictví UNESCO.

Budapešťský systém metra je jedním z nejpěknějších a nejstarších. Vybudován byl už v roce 1896 jako nejstarší v kontinentální Evropě a druhý nejstarší na světě — předcházelo mu jen londýnské metro.

#10  Francouzská Châtelet-Les Halles je nejsložitější stanicí

Châtelet-Les Halles je jednou z největších a nejsložitějších stanic metra na světě. Propojuje tři vlakové tratě a pět linek metra a plošin až 800 metrů (0,49 míle) od sebe. Z důvodu své složitosti je rozdělena na tři sektory — Forum, Rivoli, Seine — a každý pracovní den do ní vstoupí přes 750 000 cestujících.

Podívejte se na Kiwi.com Stories, kde najdete další zábavné skutečnosti, inspiraci a cestovní aktuality.