Destinace nově přístupné cestovatelům s očkováním

Destinace nově přístupné cestovatelům s očkováním

Cestovatelské novinky

Autorem je a

Autorem je a |

Nejnovější přírůstky do seznamu jsou Kypr, Řecko a Britské Panenské ostrovy

Po měsících globálních zákazů cestování do zahraničí konečně nastává posun směrem ke znovuotevření. Stále více zemí začíná pomalu otevírat hranice pro cestovatele očkované proti COVID-19 a letecké společnosti i letiště se na nadšené turisty připravují – například zaváděním nových tras. Pojďme se podívat na nejnovější přírůstky do seznamu zemí přijímajících očkované cestovatele.

Kypr

Most milenců, KyprMost milenců, Kypr — Shutterstock

Tento ostrovní stát ve Středozemním moři nedávno oznámil, že se 10. května otevře plně naočkovaným turistům. Turisté z 65 zemí, kteří dostali všechny potřebné dávky vakcíny, si nebudou muset dělat test na COVID-19 ani jít do karantény.

V seznamu zemí, které budou mít zelenou, bude například Arménie, Bahrajn, Kanada, Egypt, Kuvajt, Libanon, Spojené arabské emiráty, Spojené státy nebo Švýcarsko. Bez dalších omezení budou moci do země vstoupit jen ti, kteří dostali vakcínu schválenou Evropskou lékovou agenturou EMA – tj. od společností Pfizer-BioNTech, Oxford-AstraZeneca nebo Moderna.

Britské Panenské ostrovy

Voda na Britských Panenských ostrovech patří k nejčistším na světěVoda na Britských Panenských ostrovech patří k nejčistším na světě — Shutterstock

Britské Panenské ostrovy jsou sopečné souostroví v Karibiku, oblíbené pro své pláže a příležitosti pro jachting. Vláda oznámila, že od 15. května zmírní očkovaným turistům stávající omezení.

Mezi vakcíny uznávané Zámořskými územími Spojeného království patří ty od společností AstraZeneca Pfizer-BioNTech, Moderna a Johnson & Johnson. Cestovatelé, kteří dostali příslušné očkovací dávky, budou nadále povinni předložit během pěti dnů od příjezdu negativní výsledek PCR testu a testování může být vyžadováno i při samotném příjezdu.

„Pokud test provedený při příjezdu vyjde negativní, bude plně očkovaný návštěvník okamžitě zproštěn povinnosti karantény s výjimkou případů, kdy byl v blízkém kontaktu s pozitivní osobou,“ vysvětluje Carvin Malone z Úřadu zdravotních služeb BPO. 

Chorvatsko

Oddejte se kouzlu ChorvatskaOddejte se kouzlu Chorvatska — Shutterstock

Chorvatsko, oblíbená letní destinace, je jedním z nejnovějších přírůstků mezi země, které začaly povolovat plně naočkovaným turistům příjezd bez nutnosti zůstávat v izolaci nebo předkládat test. Mezi poslední dávkou a cestou musí být odstup minimálně 14 dnů.     

Kromě očkovaných turistů umožňuje Chorvatsko vstup také těm, kteří nákazu prodělali a vyléčili se, a těm, kdo se prokážou negativním testem ne starším než 48 hodin. A cestujícím z některých vybraných zemí bude umožněn vstup – bez ohledu na jejich národnost – za stejných podmínek jako před pandemií. 

Grenada

Grenada je ráj na zemi Grenada je ráj na zemi — Shutterstock

Od 1. května zmírňuje karibský ostrov Grenada omezení pro očkované návštěvníky. Před cestou si musí obstarat PCR test, požádat o povolení k cestě, při příjezdu do Grenady se znovu nechat otestovat a 48 hodin zůstat v karanténě v předem zamluveném ubytování, kde budou čekat na výsledek testu. Jakmile ministerstvo zdravotnictví vyhodnotí test jako negativní, může se návštěvník svobodně pustit do objevování země.

Do země mohou vstoupit i neočkovaní cestovatelé, ovšem ti musí až sedm dní zůstat v karanténě v předem zamluveném hotelu a pátý den pobytu absolvovat PCR test.

Ekvádor

Při příjezdu do Ekvádoru musí turisté předložit vyplněné cestovní prohlášeníPři příjezdu do Ekvádoru musí turisté předložit vyplněné cestovní prohlášení — Shutterstock

Tato země vpustí na své území návštěvníky, kteří se prokážou buď potvrzením, že se z onemocnění COVID-19 uzdravili, potvrzením o očkování proti COVID-19, nebo PCR testem ne starším než tři dny. I tak můžou být po příjezdu vyzváni k absolvování rychlého antigenního testu na COVID-19, ovšem to se vztahuje pouze na cestující starší 14 let. 

Cestující z Brazílie mají stále povinnost podstoupit 10denní karanténu.

Všichni cestující musí vyplnit prohlášení, které při příjezdu předloží.

Řecko

Dopravci otevřely zcela nové trasy do ŘeckaDopravci otevřely zcela nové trasy do Řecka — Shutterstock

Bez ohledu na situaci v zemi, z které cestují jsou všichni neočkovaní návštěvníci Řecka povinni předložit negativní PCR test provedený nejdéle 72 hodin před příjezdem do země. 

Návštěvníci s potvrzením o očkování kterýmkoli z typů vakcín schválených Evropskou lékovou agenturou (EMA) mohou volně vstoupit do země, aniž by potřebovali PCR test nebo museli zůstávat v izolaci. To se týká pouze návštěvníků z následujících zemí: země EU a Schengenského prostoru, USA, Spojené království, Izrael, Srbsko, Spojené arabské emiráty, Austrálie, Nový Zéland, Jižní Korea, Thajsko, Rwanda, Singapur a Rusko.

Rtuť v teploměrech v Řecku už dosahuje k příjemným hodnotám, a proto letecké společnosti oznamují plánované trasy na léto. Mnoho dopravců otevřelo zcela nové trasy přímo na některé z ostrovů – turistům tak nabízejí praktickou možnost, jak přicestovat do idylické destinace bez nutnosti přestupovat v Aténách na trajekt nebo na další letecké spojení.

Od 15. května provozuje dopravce Air Baltic každý týden přímé lety mezi Rigou a Heraklionem na Krétě a od 5. června přidá také přímý let na Santorini.

Ryanair plánuje zahájit lety na tři letiště, kam dosud nelétal — na Korfu, Krétu a Rhodos.

Nízkonákladová letecká společnost Wizz Air oznámila, že začne provozovat přímé lety z 18 evropských letišť na Santorini a ze 14 na Krétu. Také informovala, že zahájí provoz na nových linkách ze svých nově založených center v Izraeli a ve Spojených arabských emirátech.

Vlajkonoš francouzské trikolóry, společnost Air France, také provozuje přímé lety do těchto destinací – z pařížského letiště Charlese de Gaulla – a celkem doplnil šest nových cílů pro milovníky slunce: Korfu, Rhodos, Kréta, Santorini, Mykonos a Soluň. 

Do seznamu nových tras evropských aerolinek přidejme ještě linky, které už zahájil dopravce Blue Air, a sice přímé lety mezi Bukureští v Rumunsku, kde společnost sídlí, a ostrovem Zakynthos, Rhodem, Heraklionem a legendárním Mykonosem.

14. květen je dnem oficiálního zahájení sezóny zahraničního turismu, a i Qatar Airways přijala trend létání přímo na cílové ostrovy – společnost bude létat denně mezi městem Dauhá a Mykonosem

Ačkoli žádný z amerických dopravců se nepřidá k těm, co budou létat přímo na ostrovy, společnost Delta obnoví přímé lety z Letiště JFK v New Yorku a z Letiště O’Hare v Atlantě do Athén, a to od 28. května a od 2. července, v uvedeném pořadí. United Airlines budou od 1. července až do 3. října provozovat každodenní lety z Washingtonu D.C. do řeckého hlavního města pro cestující, kteří buď dostali vakcínu proti COVID-19, nebo mají potvrzení o negativním PCR testu.

Guatemala

Guatemala je domovem třiceti sedmi sopekGuatemala je domovem třiceti sedmi sopek — Shutterstock

Země ve Střední Americe, která na severu sousedí s Mexikem, přijímá návštěvníky očkované proti COVID-19. Ti, kdo mají kovidový pas nebo potvrzení o očkování, mohou vstoupit do země a opustit ji bez jakýchkoli zvláštních podmínek.

Všichni ostatní, tedy lidé, kteří očkování dosud nedostali, se musí prokázat buď testem s negativním výsledkem, který byl provedený nejvýše 72 hodin před příjezdem, nebo potvrzením o tom, že infekci během posledních tří měsíců prodělali a uzdravili se z ní.

Belize

Ponořte se do BelizePonořte se do Belize — Shutterstock

Všichni plně očkovaní cestující, kteří dorazí do Belize, budou zproštěni povinnosti absolvovat test na COVID-19 – za předpokladu, že dostali všechny předepsané očkovací dávky. Ti, kteří očkovaní nejsou, musí předložit negativní test ne starší než 96 hodin v případě PCR testu a 48 hodin v případě rychlého antigenního testu od jednoho z následujících poskytovatelů: Quidel Sofia, SD Biosensor a Abbott Panbio. Jako doklad o absolvovaném testu postačí i oficiální, například e-mailová, korespondence z testovacího centra.

Před příjezdem si všichni cestující, kteří mají smartphone, musí stáhnout aplikaci Belize Travel Health za účelem „denního sledování zdraví návštěvníků země, monitorování pohybu a trasování kontaktů, pokud to bude nezbytné.“

Neočkovaní návštěvníci cestující z Belize zpět do Spojených států musí 1–3 dny před odjezdem podstoupit test vyhovující podmínkám CDC.

Které země se otevřely návštěvníkům už dříve?

Informace o zemích, které otevírají své hranice očkovaným turistům ze zahraničí, pravidelně aktualizujeme. Některé země už začaly vítat návštěvníky, včetně řady evropských zemí, jako je Polsko, Estonsko nebo Island, a dalších, jako jsou Seychely. 

Před provedením rezervace a cestou do zahraničí si vždy ověřte, jaká omezení ve vaší destinaci aktuálně platí. 

Více informací o cestování do zahaničí najdete na Kiwi.com Stories.

Podobné články