Dublin s omezeným rozpočtem: 10 způsobů, jak při návštěvě Dublinu ušetřit

Dublin s omezeným rozpočtem: 10 způsobů, jak při návštěvě Dublinu ušetřit

Cestovatelské hacky

Autorem je

Autorem je |

Vyraž do hlavního města Irska s omezeným rozpočtem a dozvi se, jak ušetřit peníze, kde jsou schované skryté perly a získej místní tipy ohledně výhodných nabídek jídla, pití, vstupů na památky a dalších aktivit

Na Kiwi.com jsme experti na levné cestování, a proto se v tomto seriálu podíváme na 10 nejdražších destinací na světě a poskytneme ti praktické tipy, jak tato místa navštívit lowcostově. Vydejme se do Irska a podívejme se, jak můžeš svůj čas v Dublinu využít co nejlépe.

Kdy navštívit Dublin

Léto (červenec a srpen) je nejteplejším a tím pádem i nejrušnějším ročním obdobím, i když statisticky je naopak nejméně deštivou sezónou jaro (rozhodně to ale neznamená, že by nepršelo vůbec, protože ve městě prší v průměru asi 15 až 20 dní v měsíci). Pro nejlepší poměr počasí a ceny bychom tedy doporučovali zaměřit se na období mezi dubnem a květnem nebo pak zářím a říjnem.

Z dublinského letiště a po okolí veřejnou dopravou

@dodublintours Sit back and take it all in ☘️ #dublincity #visitdublin #traveltiktok ♬ (It Goes Like) Nanana – Edit – Peggy Gou

Z letiště jezdí expresní autobus, lístek ale stojí 12 eur (tam i zpět). Pokud plánuješ po dobu pobytu v Dublinu využívat veřejnou dopravu, je rozumnější investovat do karty DoDublin Freedom Card od GetYourGuide. Ta tě z letiště dopraví místní autobusovou linkou 41 a poté funguje jako cestovní karta.

Za 47 eur získáš 48hodinovou jízdenku na městské turistické autobusy typu hop-on-hop-off a 72hodinovou jízdenku na celou síť veřejné dopravy: síť dublinských autobusů, síť autobusů Go-Ahead, vlaky DART a Commuter a všechny tramvajové linky Luas. To znamená, že se můžeš dostat nejen kamkoli ve městě, ale i trochu dál a navštívit některá z pěkných místních pobřežních měst. Jako výdaj je to sice větší částka najednou, ale s ohledem na to, co dostaneš je to rozumná investice.

Nasedni na kolo

Pokud dáváš přednost cestování pomocí šlapacích kol, dublinská celoměstská půjčovna kol nabízí třídenní předplatné za pouhých 5 eur. Všechny cesty do 30 minut jsou zdarma, pak je to 0,50 eura za další půlhodinu, 1,50 eura za dvě hodiny…nebo můžeš kolo během prvních třiceti minut prostě odložit v půjčovně a naskočit na jiné.

Levná a bezplatná muzea

Pokud si vybereš správná místa, můžeš se seznámit s historií a kulturou města za málo peněz (nebo za žádné!). Dvě z největších a nejlepších dublinských muzeí, Národní muzeum Irska – archeologie (mezi exponáty je starověké zlato, vikingské poklady a zachovalá těla z doby železné nalezená v bažinách) a nedaleká Národní galerie Irska jsou k návštěvě zdarma. Pokud se do galerie vydáš o víkendu, můžeš se dokonce zúčastnit bezplatné prohlídky vedené místními odborníky na umění.

Jinak ještě můžeš zkusit Muzeum literatury Irska (MoLI), ideální pro fanoušky irských spisovatelů, s rotující výstavou různých děl včetně rukopisů a strhujících instalací. Ta je zdarma každý první pátek v měsíci mezi 18:00 a 21:00 a pro studenty je zdarma každou středu před polednem (jinak je vstupné 13,50 eur). Nebo co třeba Malé dublinské muzeum, které nabízí pohled na město za posledních 100 let? Každou středu dopoledne pořádají bezplatné prohlídky, zdarma je i fotbalová procházka a za 8 eur se v okolí St. Stephen’s Green hledá poklad.

Pěší prohlídky

People walking down busy street in Dublin — Getty ImagesPěší prohlídka je nejlevnějším způsobem, jak si prohlédnout velkou část centra Dublinu— Getty Images

Existuje řada bezplatných (ale počítej s tím, že dáš spropitné) pěších prohlídek po různých částech města (jako je tato), stejně jako pub crawls, prohlídky strašidelného Dublinu, které se konají v noci, a mnoho dalších. Spousta z nich je k dispozici i v jiných jazycích než v angličtině, takže určitě najdeš něco, co ti pomůže zorientovat se po zbytek pobytu.

Hledání soch

Statue of Daniel O'Connell in Dublin — Getty ImagesToto město je známé svými sochami — Getty Images

Dublin má řadu slavných synů a dcer, z nichž mnozí jsou zvěčněni v sochách, a jejich hledání tě zavede do zajímavých částí města.

Například na náměstí Merrion Square uvidíš pomník Oscara Wildea, ale narazíš také na Open Air Gallery. Každou neděli zde vystavuje a prodává svá díla více než 200 umělců, ale ty si je můžeš přijít zdarma prohlédnout a zároveň se pokochat pohledem na toto nádherné georgiánské náměstí. Na ulici North Earl Street z 18. století „bydlí“ James Joyce, na lavičce na břehu kanálu Grand Canal u mostu Baggot Street sedí básník a spisovatel Patrick Kavanagh a před slavnou hospodou Bruxelles Rock Pub hrdě stojí frontman skupiny Thin Lizzy Phil Lynott. Schválně, koho dalšího můžeš na svých cestách spatřit!

Volná zábava

Ve spoustě dublinských hospod hraje živá hudba zdarma, a přestože tě pivo může stát nemalé peníze, určitě se pobavíš, ať už jde o folk, rock, jazz, písničkáře nebo prostě jen jam session. Podívej se také na hospodské kvízy nebo karaoke večery a poznej nové přátele/soutěž/otravuj lidi dle libosti.

Akce s živou hudbou ve slavném podniku Whelan’s nejsou zdarma, ale jsou poměrně levné. Do tohoto malého podniku, který často slouží jako startovací rampa pro irské kapely a zpěváky, musíš mít na mnoho akcí koupenou vstupenku (ale většinou není tak drahá), ale občas se tu konají i večery se vstupem zdarma a akce jako tichá diskotéka (za 5 eur). A rozhodně nesmíme opomenout jejich legendární indie noc s živými kapelami od půlnoci do 2 hodin ráno (za 10 eur).

Pokud tě láká spíš komedie, navštiv The Stag’s Head. V tomto proslulém podniku se každou neděli a pondělí konají bezplatné komediální večery, večery tradiční irské hudby, večery zpívání a hraní na ukulele, a na své si přijdou i ti, které zajímá folklorní stránka irské kultury a vyprávění příběhů.

Jídlo a pití s omezeným rozpočtem v Dublinu

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 777 Restaurant (@777dublin)

V Dublinu se můžeš dobře najíst, aniž bys přišel/la o všechny úspory. Jistě, je tu spousta luxusních restaurací a turistických hospod, jejichž poměr ceny a zklamání je nepřijatelně vysoký, ale je tu také spousta vynikajících míst, kde si můžeš dát skvělé jídlo.

Vyzkoušej například Pablo Picante, jehož čtyři pobočky nabízejí výborná mexická jídla již od 5,50 eur. Podnik s jednoduchým názvem Falafel nabízí výhodnou nabídku jídel — předkrm falafel, kuřecí shawarma nebo doner kebab a nápoj — za příjemných 13,50 eur a 777 nabízí Taco úterky (dvě tacos za 7 eur) a 777 neděle (vybraná jídla a koktejlové speciality za 7,77 eur). V Ramen Bar můžeš najít obrovské a syté mísy ramenu za zhruba 12 eur a v době oběda si k nim můžeš přidat předkrm za pouhé 3 eura. A Bernard Shaw nabízí burgery a v poledne od čtvrtka do neděle Eatyard, přehlídku nejlepšího pouličního jídla ve městě, od pizzy po poke bowls, vína a místní sýry.

V nabídce je také několik možností brunche, například The Revolution nabízí k jídlu bezednou mimózu za 17 eur. Nebo si můžeš dát legendární Drag Brunch ve Wigwamu, kde za 38 eur dostaneš jídlo, tři koktejly a dvě hodiny zábavy a her.

Neobvyklé suvenýry

Bleší trhy, výprodeje aut a další levné a veselé akce jsou skvělou příležitostí, kde si můžeš pořídit jedinečné suvenýry z pobytu v Dublinu. Ignoruj všudypřítomné nesmyslné stánky s leprikony a vyzkoušej některá z těchto míst.

Poslední neděli v měsíci se na náměstí Newmarket Square koná dublinský bleší trh, což je akce pod střechou s více než 60 stánky, kde se prodává oblečení, vinyly, obrazy, pohlednice, kola a nábytek z druhé ruky (ale nic z toho se ti asi úplně nevejde do příručního zavazadla) a další náhodné drobnosti. Trh Liberty Market se koná již od roku 1973 (od čtvrtka do neděle) a najdeš tady oblečení, boty, šperky a další — a navíc je to místo, kde můžeš okusit každodenní dublinský život. A Temple Bar Book Market (v sobotu od 10:30 do 17:00) dostává přesně svému názvu: najdeš tu tolik nových i použitých knih, kolik si jen můžeš přát, a také spousta CD a vinylů.

Mimo město

Z Dublinu se můžeš dostat ven autobusovou sítí a také DARTem, takže by byla škoda nevidět alespoň kousek země, když už tam budeš.

Man sitting on wall at sunset looking out to sea and lighthouse by Howth coastal path — Getty ImagesHowth je vzdálený jen půl hodiny jízdy od centra města — Getty Images

Omrkni třeba pěknou rybářskou vesničku Howth. Nachází se jen 30 minut od města a je výchozím i konečným bodem 16 km dlouhé pobřežní stezky Howth, což je úžasná procházka po skalnatých stezkách na vrcholcích útesů, pod kterými šumí oceán a nad nimiž krouží mořští ptáci. V samotném Howthu se o víkendech koná pěkný místní trh, stojí zde zřícenina opatství z 11. století, hrad, maják a na molu je několik úžasných restaurací připravujících mořské plody.

Kratší (sedmikilometrová) procházka vede také mezi vesnicemi Bray a Greystones, které jsou opět dostupné dublinskou veřejnou dopravou. Stezka se vine křovinami a roklinami nad železniční tratí, kvůli které byla vybudována (aby se dělníci mohli dostat k trati během stavby), a pokud budeš mít štěstí, můžeš spatřit delfíny, sviňuchy a dokonce žraloky plavající v moři pod útesy!

Takže takto si můžeš prohlédnout Dublin s omezeným rozpočtem

Ať už se jedná o pár dní, nebo o delší pobyt, Dublin je možné navštívit a užít si i s omezeným rozpočtem — tím spíš, když tam poletíš s Kiwi.com! Vydej se tam nyní a prohlédni si naše nabídky letenek do Dublinu a dalších destinací v Irsku.

Líbil se ti tento článek? Pro více cestovatelské inspirace navštiv Kiwi.com Stories.

Podobné články