Warszawa, Stare Miasto widziane z góry

Hackněte skryté město a zamilujte se do Varšavy

Cestovatelské hacky

Autorem je

Autorem je |

Varšava má bohatou, avšak složitou historii. Během druhé světové války byla téměř celá zničena. V dobách komunismu byla znovu vybudována, což jí dalo její nynější ráz. Dnes je Varšava rozmanité a vzrušující město. Tento průvodce vám netradičním způsobem představí mnoho různých tváří Varšavy.

Nechcete platit za vstup do muzeí? Chcete poznat víc než jen typické turistické atrakce, dobře se najíst a užít si zábavu, aniž byste utratili majlant? Máme pro vás tipy od místních, jak nejlépe objevovat Varšavu a kde najít její skryté klenoty!

Doprava

Varšava je město s bohatou, avšak složitou historií. Za prozkoumání stojí nejenom Staré město, ale i další části.Varšava je město s bohatou, avšak složitou historií. Za prozkoumání stojí nejenom Staré město, ale i další části. — Shutterstock

Do Varšavy

Varšava je hlavní město Polska, takže se do ní dostanete snadno. Ta nejlepší autobusová, vlaková a letecká spojení najdete na Kiwi.com.

Při rezervaci letenek si zkontrolujte kód letiště. Chopinovo letiště, známé taky jako Okęcie, se nachází blízko centra města. Z něj se pak snadno dostanete veřejnou dopravou do centra. Někteří dopravci však létají do Modlinu, města poblíž Varšavy, z kterého do centra pojedete 40 minut.

Po Varšavě

Navzdory tomu, že má varšavské metro jen dvě linky, je veřejná doprava ve Varšavě levná a dobře organizovaná. Celodenní jízdenka na metro, autobusy a tramvaje stojí méně než 100 korun. Jízdenky si můžete koupit na většině zastávek a ve většině dopravních prostředků. Prodávají je také některé trafiky a můžete si je koupit přes mobilní aplikace jako skyCash.

Šlápněte do pedálů

Poznávejte Varšavu na kole! Půjčte si kolo od společnosti Veturilo – jízdy do 20 minut jsou úplně zdarma.Poznávejte Varšavu na kole! Půjčte si kolo od společnosti Veturilo – jízdy do 20 minut jsou úplně zdarma. — Shutterstock

Nechce se vám vázat na jízdní řády a předem dané trasy? Varšavu můžete poznávat také na kole! Za půjčení kola zaplatíte jen 10 zł (50 korun) a prvních 20 minut máte zdarma. Nejsnadnějším způsobem, jak si pronajmout kolo, je aplikace Veturilo. Velmi zábavné mohou být také jízdy s průvodcem.

Ve Varšavě je spousta úžasných míst na dlouhé procházky jako Královská cesta, nábřeží řeky Visly nebo různé parky. Turistické atrakce jsou rozesety po celém městě, takže může být náročné prozkoumávat je všechny pěšky.

Jedinečný Palác kultury a vědy

Palác kultury a vědy je domovem turistického centra, kina, divadel a muzeíPalác kultury a vědy je domovem turistického centra, kina, divadel a muzeí — Shutterstock

Můžete ho milovat, můžete ho nenávidět, ale nemůžete ho ignorovat. Až do nedávna byl Palác kultury a vědy nejvyšší budovou ve Varšavě, a i dnes je dominantou varšavského panoramatu. Tato architektonicky unikátní budova byla inspirována moskevskými mrakodrapy a věnována Polsku jako dar od sovětského Ruska.

Jde o nejoblíbenější turistickou atrakci ve Varšavě, a proto by Palác kultury a vědy neměl chybět v žádné prohlídce města. Je to jedinečná architektonická a technologická kuriozita z komunistické éry s původním interiérem z roku 1950 a kočkami ve sklepě. Ano, čtete správně. Tamní kočky jsou stejným lákadlem jako samotný palác. Uvnitř najdete kina a nádhernou kongresovou halu, kde vystupovala Marlene Dietrichová nebo třeba Rolling Stones.

Dobrým nápadem je započít prohlídku města u varšavského turistického centra, které také najdete v Paláci. A pokud si chcete prohlédnout varšavské panorama, vyhlídka ve 30. patře je ideálním místem.

Navštivte varšavská muzea zdarma

Téměř každé muzeum v polském hlavním městě nabízí některé dny vstupné zdarma. Každý den najdete nějaké muzeum, ve kterém nemusíte platit za vstup. Například v úterý můžete navštívit stálou výstavu Národního muzea.

Najdete v něm zajímavou sbírku středověkého, núbijského a novověkého evropského umění. V galerii polských obrazů můžete obdivovat „Bitvu u Grunvaldu“, extrémně detailní dílo Jana Matejka a zároveň jeden z největších obrazů na světě.

Čtvrtek je oblíbeným dnem, kdy se neplatí vstupné. Pokud vás zajímá moderní umění, navštivte Zachętu, největší galerii moderního umění v Polsku. Prohlídku památek můžete spojit také s procházkou Saskou zahradou.

Ve středu vyrazte do Královského hradu a obdivujte jeho úžasné interiéry zdobené uměním z 16. století. Většina muzeí je v pondělí zavřená. Výjimkou je však Muzeum varšavského povstání, které začátkem týdne nabízí vstup zdarma.

POLIN Muzeum historie polských židů, které můžete zdarma navštívit ve čtvrtek, vám přiblíží historii polských židů prostřednictvím interaktivních expozic a zajímavých událostí.

Kulturní vyžití – hudba, filmy a další

Kultura se ve Varšavě neomezuje jen na muzea. Obzvlášť během léta ve Varšavě najdete spoustu levných nebo bezplatných filmových a hudebních akcí. Od května do září můžete každou neděli v jednom z nejkrásnějších varšavských parků Łazienki Królewskie poslouchat díla Fryderyka Chopina.

V létě není nouze ani o venkovní promítání filmů, kterých probíhá i několik za den. Většina z nich se promítá v rámci letního filmového festivalu. Venkovní kina jsou rozeseta po celém městě a najdete je skoro v každé čtvrti. Skuteční milovníci kinematografie by měli Varšavu navštívit na podzim, kdy se koná Varšavský mezinárodní filmový festival, a užít si několik dní plných skvělých filmů z celého světa.

Místní se na dobré filmy chodí koukat také do malých kin, jako je Iluzjon nebo Muranów. Nejmenší z nich, Amondo, se skrývá v jednom z dvorků v centru města. Milovníky starých věcí určitě potěší sbírka VHS kazet!

Léto je také časem koncertů pod širým nebem. Fanoušci jazzu by se měli podívat na data konání festivalů Varšavské letní jazzové dny a Jazz na Starówce. Na festivalu Orange Warsaw Festival zase najdete světové hvězdy popu.

Mléčné bary neprodávají jen pirohy

Takzvané mléčné bary jsou fenoménem polské gastronomie. Díky státním dotacím v nich pořídíte prosté domácí pokrmy za hubičku. Své jméno získaly díky tomu, že mléčné produkty bývaly základními ingrediencemi většiny tamních jídel. Jejich prostý charakter, který býval komicky vyobrazen v éře komunismu, je dnes spíše vzpomínkou.

Spousta z nich, jako třeba oblíbený Press bar (ul. Marszałkowska) nebo Gdański (ul. Andersa) se adaptovaly na moderní standardy. V centru můžete navštívit Bambino. Pokud chcete něco tradičnějšího, Rusałka na druhém břehu Visly je pro vás to pravé. Mezi turisty je oblíbený také Familijny Bar v ulici Nowy Świat. Tradiční polské knedlíky nebo palačinky stojí kolem 10 zł, což je něco kolem 55 korun.

Je fajn vědět, jak mléčné bary fungují. Nejdřív si objednáte jídlo u pokladny. S účtenkou nebo číslem pak počkáte, až vás zavolají. Jídlo si musíte sami vyzvednout u výdejního okénka. Pokud je plno, můžete si k někomu přisednout. Mléčné bary nejsou místem, kde byste se měli zdržovat. Když dojíte, odneste nádobí na pult a uvolněte místo dalším zákazníkům.

Dvě strany řeky Visly

Varšavské pláže jsou místem odpočinku, večerních ohníčků a obdivování výhledu na centrumVaršavské pláže jsou místem odpočinku, večerních ohníčků a obdivování výhledu na centrum — Shutterstock

Řeka Visla je evropským fenoménem. Na jedné straně je to divoká řeka, která je domovem mnoha chráněných druhů. Na druhé straně, blíže k centru, je lemována nábřežími s altány, kde se podávají pokrmy z celého světa. Také tu najdete hip bary uvnitř lodních kontejnerů.

Varšavské pláže na břehu ve čtvrti Praga jsou místem odpočinku, večerních ohníčků a obdivování výhledu na centrum. Noviny The Guardian, The Telegraph, a National Geographic je dokonce zařadily mezi nejkrásnější městské pláže světa, a to díky krásnému přírodnímu charakteru.

Břehy Visly jsou populární také mezi milovníky večírků, protože nebyly oficiálně zmíněny v předpisech zakazujících konzumaci alkoholu na veřejnosti. Během pandemie COVID-19 bylo však pití alkoholu u řeky dočasně zakázáno. I za jedno pivo, které si dopřejete mimo bar, můžete zaplatit pokutu.

Po hladině Visly

Visla je nejen atrakcí, ale také dopravní tepnou. Od května do září spojují oba břehy trajekty pojmenované po místních druzích ptáků. Pasažéry přepravují mezi zajímavými památkami a atrakcemi, jako je Královský hrad, varšavská zoo, poloostrov Czerniakowski a čtvrť Saska Kępa nebo Most Poniatowskiego a Národní stadion.

Najdete tu také spoustu soukromých lodí, které nabízejí výlety po řece – od tradičních dřevěných až po velké motorové, na které se vejde spousta lidí. Jde o oblíbenou atrakci a mnoho lidí tu slaví speciální příležitosti jako narozeniny nebo rozlučky se svobodou.

Pokud dáváte přednost aktivnímu vyžití, můžete si půjčit paddleboard nebo kajak. Na řeku můžete buď vyrazit sami, nebo využít výletů organizovaných například společností The KiM Foundation nebo kajakovým klubem WAKK „Habazie“.

Kde se ve Varšavě sejít?

Oficiálním symbolem Varšavy je mořská panna. Zkuste spočítat, kolik jich potkáte!Oficiálním symbolem Varšavy je mořská panna. Zkuste spočítat, kolik jich potkáte! — Shutterstock

Palma, Rotunda, Pekin nebo Patelnia? Možná vám přezdívky pro různá místa přijdou divné, ale pokud se chcete setkat s místními, buďte na ně připravení.

  • Palma – umělý palmový strom u kruhové křižovatky Charlese de Gaulleho, jehož autorkou je Joanna Rajkowska. Dílo pojmenované „pozdrav z ulic Jeruzaléma“ se stalo před téměř 20 lety symbolem Varšavy. Setkat se přímo pod stromem je však nemožné, protože se nachází uprostřed rušné kruhové křižovatky. Na přátele počkejte raději u schodů do obchodu Empik.
  • Pekin, Pałac, pajac – o Paláci kultury a vědy jsme si už říkali. Scházet se chcete pravděpodobně na náměstí před hlavním vchodem mezi divadly Dramatyczny a Studio.
  • Patelnia – náměstí před stanicí metra Centrum, jejíž zdi jsou zdobeny pravidelně obměňovanými tematickými nástěnnými malbami.
  • Rotunda – nedávno opravená modernistická budova banky PKO, která je kousek nad náměstím Patelnia.
  • Zygmunt – sloup se sochou Zikmunda III. Vasy tyčící se nad náměstím plac Zamkowy u vstupu do Starého města.
  • Mořská panna – symbol Varšavy, který můžete najít v jejím erbu a také na mnoha místech ve městě. Avšak když se lidé chtějí sejít na břehu Visly, mluví o soše na mostě Świętokrzyski.
  • Zbawix – náměstí Zbawiciela je Mekkou hipsterů.

Kam vyrazit

Varšava je populární pro svůj noční život, kavárny a restaurace (s obrovským množstvím těch veganských), které nejsou nijak předražené.

Hipsterské náměstí a skryté bary

Náměstí Zbawiciela stále patří mezi nejoblíbenější místa varšavských hipsterů. Najdete tu kavárny jako Charlotte nebo Coffee Karma a ikonickou hospodu Plan B. Oficiální název pochází z kostela svatého Spasitele, ale často se zkracuje právě na „Zbavix“. V roce 2015 toto místo přišlo o jednu ze svých dominant, a to o uměleckou instalaci ve tvaru duhy, což je symbol, který je v Polsku stále poměrně kontroverzní.

Ulice Poznańska také láká hipstery. Řemeslná piva, koktejlové bary a moderní restaurace vytvářejí trendy atmosféru. Restaurace, které připravují pokrmy ze středního východu jako Beirut, Tel Aviv nebo Bez Tytułu, jsou oblíbené už léta.

Také byste si neměli nechat ujít Cultural Cafe a Bar Studio, které najdete v Paláci kultury a vědy. Organizují spoustu alternativních akcí a často se v nich konají festivaly.

Oblíbeným místem studentů jsou Pawilony Nowy Świat, kde se nachází velké množství hospod. Od elegantní promenády na Královské cestě projdete klenutým průchodem a ocitnete se na místě plném malých hospod a barů. Přestože je místo „schované“, rozhodně ho nemůžete minout. Stačí jít po stopách davu připitých lidí, kteří se potácí od autobusové zastávky Foksal.

Pravá strana města

Jako jediná část Varšavy, která přežila válku, má Praga pořád spoustu charakteristických svatyň ve dvorcích domůJako jediná část Varšavy, která přežila válku, má Praga pořád spoustu charakteristických svatyň ve dvorcích domů — Shutterstock

V minulosti neměla čtvrť Praga, která se nachází na pravém břehu Varšavy, tu nejlepší pověst. Avšak její jedinečný charakter a levné nájmy přitahují umělce, alternativní kulturu a komunitní projekty. Praga je teď v kurzu.

Dnes tu najdete garážové bary, ve kterých hrají nezávislé kapely, hned vedle drahých restaurací a butiků.

Praga je jediná část Varšavy, která během války nebyla zničena, a tak tu pořád najdete spoustu původních charakteristických prvků, jako jsou svatyně ve dvorcích domů a madony. Je také místem, které si zachovává místní folklór, nářečí a tradiční hudbu.

Postindustriální nadšení

V poslední době rostou po celé Varšavě lofty jako houby po dešti. Bývalé továrny, pivovary a kasárny jsou přestavovány na moderní kulturní, obchodní a rezidenční centra.

Soho Factory (Praga) je známý svým Neonovým muzeem, které ukrývá poklady dnes už téměř zapomenuté formy reklamy. Je to jedno z nejlepších míst ve Varšavě na pořizování fotek na Instagram, tak si ho nenechte ujít!

Bývalá palírna Koneser je domovem polské pobočky Googlu, Polského muzea vodky, spousty restaurací a nákupního centra.

Elektrownia Powiśle (kdysi skutečná elektrárna) na druhé straně řeky má podobný koncept, ale najdete tu hlavně módu od polských návrhářů a slavných značek.

Wola je čtvrtí, ze které se stává nové obchodní centrum Varšavy. Najdete tu pivovar Browary Warszawskie, butiky jako Fabryka Norblina a KinoGram a také oblíbený ekologický trh BioBazar.

Způsobů, jak objevovat Varšavu, je nespočet! Můžete jít po stopách Fryderyka Chopina, užít si zeleň mnoha tamních parků, hledat architektonické skvosty nebo zkusit najít ten nejlepší veganský burger. Nejlepší je najít si svůj vlastní způsob, jak město poznávat, nebo se zeptat místních.

Líbil se vám článek? Více inspirací pro cestování najdete na stránce Kiwi.com Stories

Podobné články