Hackněte skryté město: Krakov je víc než jen město králů

Hackněte skryté město: Krakov je víc než jen město králů

Cestovatelské hacky

Autorem je

Autorem je |

Jedinečné památky, letní akce, spousta zeleně, nespočet kaváren a klubů, lahodná místní kuchyně a mnoho dalšího. Krakov má rozhodně co nabídnout. Je to ideální město pro zahraniční studium, pracovní pobyt nebo jen krátkou dovolenou. Oblíbené turistické destinace mají své nevýhody, ale my pro vás máme několik tipů, jak si toto nádherné historické město co nejlépe užít, aniž byste si připadali jako na školním výletě.

Krakov má bohatou historii. Kdysi byl hlavním městem Polska, sídlem královského dvora a centrem polského politického a kulturního dění. Možná i proto je Krakov místem posledního odpočinku většiny polských panovníků.

Na rozdíl od Varšavy zůstala většina Krakova po druhé světové válce nedotčena. Středověké budovy, polská secesní architektura i renesanční památky jsou dobře zachovalé, a tak není divu, že do Krakova přijíždí mnohem víc turistů než do současného hlavního města.

Rynek Krakowa z kościołem Mariackim i sukiennicami, na rynku ludzieKrakov je bývalým hlavním městem Polska a sídlem královského dvora – Shutterstock

Je tu toho hodně k vidění a všechny turistické zajímavosti, které najdete v každém cestovním průvodci, určitě stojí za to navštívit. Pokud však chcete poznat méně profláknutou stránku města, aniž byste museli utrácet za pasti na turisty, pojďte s námi!

Doprava

Pokud se do Krakova vydáte po zemi, přijedete až do samého centra města. Hlavní vlakové nádraží je propojené s hlavním autobusovým nádražím a také s nedalekým nákupním centrem, které se nachází jen kousek od Starého Města.

Pokud zvolíte leteckou dopravu, přiletíte na letiště Krakov a pak pojedete vlakem do centra. Jízda vlakem trvá asi půl hodiny a vyjde vás na necelá dvě eura. Další možností je letět na letiště v Katovicích, které je asi hodinu jízdy od Krakova. Kyvadlová doprava mezi letištěm v Katovicích a Krakovem je k dispozici za rozumných 10 eur, ale je třeba si ji předem rezervovat.

Ve městě se dá většina zajímavých míst projít pěšky. K zajímavým místům, která jsou trochu dál, například k proslulým solným dolům, se snadno dostanete veřejnou dopravou. Máte na výběr ze široké škály jízdenek, takže si můžete koupit tu nejvýhodnější pro vaši cestu. Doporučujeme vám vyzkoušet šikovnou aplikaci Jakdojade.

Chuť Krakova

Chodit po památkách s kručícím břichem není nic příjemného. V turisticky oblíbeném městě, jako je Krakov, samozřejmě najdete pestrý výběr kuchyní, ale my se zde zaměříme na pochoutky, které jsou typicky polské. Mnoho krakovských restaurací se pyšní tradičními specialitami. Ale za grilovaný polský oštěpek nebo malý talířek pirohů tu necháte pěknou sumu. Existuje tedy nějaká jiná možnost?

Skvělé pečivo

Od chvíle, co začaly lockdowny, měla spousta z nás čas zdokonalit své pekařské dovednosti. Přesto se chlebu od mistra pekaře nic nevyrovná a ten v Krakově je opravdu levný. Zapomeňte na francouzské croissanty! Návštěvníci Polska se nemohou nabažit chleba, sladkých buchet a Napoleonek, které si údajně oblíbil také papež Jan Pavel ll. Vyzkoušet byste měli také krakovský tvarohový dort sernik. Nebudete litovat.

To je preclík?

Widok na krakowskie Sukiennice, na pierwszym planie dłoń z owbarzankiemObvařanek je pýchou Krakova – Shutterstock

Další kulinářskou pochoutkou, na kterou je Krakov obzvlášť hrdý, je obvařanek. Je to pečivo ve tvaru kruhu sypané solí nebo mákem. Ano, trochu připomíná preclík nebo bagel, ale před místními to příliš hlasitě nezmiňujte. Obvařanek je skvělou svačinkou, na které byste si při prohlídce města měli určitě pochutnat. Najdete ho na každém rohu, ale pokud vám můžeme poradit, hledejte prodejce s modrožlutou nálepkou „Chráněné zeměpisné označení“ (polsky „Chronione Oznaczenie Geograficzne“), protože se jedná o originál s certifikátem EU.

Nejstarší trh ve městě

Osoba z zakupami i mężczyzna z aparatem rozmawiają na targu warzywnymNávštěva místního trhu je nevšedním zážitkem – Shutterstock

Baví vás vařit nebo jen máte rádi atmosféru tradičních trhů? Pak se určitě zastavte na nejstarším krakovském trhu Stary Kleparz, který se nachází kousek od Hlavního náměstí.

Stary Kleparz býval samostatnou vesnicí, která se později rozrostla v městečko Clepardia. Tato samostatná osada se v roce 1791 stala součástí města. Místo bylo po staletí centrem obchodu s potravinami, dobytkem, obilím, látkami a kůží.

Starý Kleparz funguje nepřetržitě od středověku a obchod zde vzkvétal i za dob komunismu. Trh je dodnes ústředním prvkem zdejšího života, takže jeho návštěva je skvělou příležitostí, jak si vychutnat ten pravý Krakov.

Jídlo hodné králů

Female hand holding delicious sandwich called Zapiekanka. Okrąglak street food court on Plac Nowy (Jewish Square) in background. Kazimierz district of Old Town Kraków, famous Zapiekanki Krakowskie.Zapiekanka je místní street food z dob komunismu – Shutterstock

Slovo „tradiční“ rozhodně vystihuje mnoho jídel, která Krakov nabízí, a zapiekanka není výjimkou. Toto teplé občerstvení je oblíbené po celém Polsku, ale nejlepší seženete v krakovské čtvrti Kaziměř. Jídlo vzniklo v době Polské lidové republiky, kdy byl nedostatek potravin na denním pořádku, a je poměrně jednoduché: dlouhá houska zapečená s houbami a sýrem. V průběhu let se experimentovalo s dalšími náplněmi, a tak vznikly různé varianty zapiekanky.

Dlouho před tím, než vzrostla obliba kebabu, uspokojovala noční chutě návštěvníků večírků, ale právě v Krakově se udržela na vrcholu žebříčku oblíbenosti až dodnes. Taste Atlas tvrdí, že je to nejoblíbenější stánkové jídlo v celém Polsku, a my zase, že nejlepší seženete v Endzioru na krakovském náměstí Plac Nowy. Endzior je ve skutečnosti jen jeden prodejce zapiekanky na malém venkovním food courtu zvaném Okrąglak. Pokud máte čas a nechybí vám odhodlání, můžete ochutnat zapiekanku z každého stánku na Okrąglaku a zjistit, zda souhlasíte s naším výběrem.

Určitě byste si měli dopřát i sofistikovanější kulinářské speciality. Asi půl hodiny chůze od Starého Města se v parku Błonia nachází Bezogródek, což je zajímavý prostor inspirovaný cestováním, tropy a vůněmi. Alespoň to tvrdí jeho tvůrci. Je to skutečně „tropické místo“, kde se konají párty a akce zaměřené na jógu. Najdete tu food trucky, které nabízejí opravdu rozmanitou směsici jídel – od maďarských langošů přes belgické hranolky až po thajskou zmrzlinu. Mačanka (marinované vepřové) se tu podává v hamburgerové housce, což dodává této tradiční regionální specialitě moderní nádech.

Krakovský splín? V tamních klubech rozhodně ne!

Noční Krakov nesporně připomíná i jeho dekadentní historii; umělecké kavárny z meziválečného období zůstaly zachovány, stejně jako legendární atmosféra kabaretu Piwnica pod Baranami, který vznikl v 50. letech 20. století. Zároveň se objevuje spousta nových iniciativ, které oživují některá zpustošená místa. Písni, které se během večera nevyhnete, je polská popová klasika Krakowski Spleen od skupiny Manaam. V překladu to znamená „Krakovský splín“ a určitě si ji také zamilujete.

Jedním z oživených míst je Forum Przestrzenie. Jde o bývalý hotel Forum, postavený v 70. letech na břehu Visly v době vrcholící komunistické megalomanie. Hotel byl dlouhá léta opuštěný, ale dnes je z něj kulturní centrum s barem a restaurací. Jeho osud je nejistý, ale v současnosti jde o jeden z nejoblíbenějších podniků ve městě. Nejenže ochutnáte skvělé jídlo a místní pivo, ale také si můžete vybrat z nejrůznějších druhů zábavy, od koncertů a filmových projekcí až po módní přehlídky. V létě není lepšího místa, ze kterého můžete z lehátka a s vychlazeným nápojem v ruce pozorovat západ slunce nad královským hradem Wawel.

modernistyczna bryła hotelu Forum w KrakowieForum Przestrzenie je projekt, který proměnil opuštěný hotel Forum v rušné kulturní místo – Shutterstock

Toužíte-li po sofistikovanější zábavě, navštivte Mercy Brown, koktejlový bar ukrytý za šatnou a ve dvoře restaurace Smakołyki na ulici Floriana Straszewskiego. Elegantní retro interiér baru Mercy Brown připomíná meziválečné období a typický večer tady strávíte popíjením dobových koktejlů a sledováním burlesky.

Dalším skvělým barem je Sababa. Přestože se nachází v Kaziměři, turisté mohou tento malý klenot jednoduše přehlédnout. Pokud ho chcete najít, hledejte starý činžovní dům v ulici Szeroka 2.

Noční život v Krakově se pořád mění. Podniky se neustále otevírají a zavírají. Proto se vždy vyplatí promluvit si s místními, aby vám poradili, kde to opravdu stojí za to. Možná nenavštívíte místo, které frčí na Instagramu, ale kdo ví. Třeba vás i tak čeká nezapomenutelná noc.

Tak trochu jiný pohled

Widok na kraków z kopca Krakusa, na szczycie grupy osób na trawieZ Krakovy mohyly je fantastický výhled na město, a navíc je to skvělé místo na piknik – Shutterstock

Pokud navštívíte královský hrad na Wawelu (což byste určitě měli), z kopce, na kterém se nachází, uvidíte krakovské mohyly. Krakovské mohyly jsou umělé kopce, z nichž každý má svůj vlastní příběh. Nejstarší z nich, Krakova a Wandina mohyla, vznikly před několika tisíci lety a sloužily nejspíš jako pohanská pohřebiště. Nejnavštěvovanější je však Kościuszkova mohyla, odkud je nádherný výhled na královský hrad na Wawelu, baziliku Panny Marie, park Błonia a Hlavní náměstí. Vstupné do Kościuszkovy mohyly vás vyjde přibližně na 100 korun a zahrnuje i vstup na stálé a krátkodobé výstavy, které se zde konají.

Nowa Huta

panorama z lotu ptaka Nowej HutyNowa Huta je sama o sobě památníkem socialistického realismu – Shutterstock

Po Poláky je samotný název čtvrti Nowa Huta (Nová huť) spojen s komunismem, a proto mají lidé tendenci na tuto oblast vzpomínat s nechutí či nostalgií. Rozhodně stojí za návštěvu, a to nejen jako ukázka socialistického urbanismu, ale také pro své kulturní památky a příjemnou atmosféru, která se od té v centru města liší.

Můžete se zúčastnit málo známé prohlídky podzemí, kterou vede Malopolský spolek milovníků historie „Rawelin“. Zavedou vás do bunkru pod nemocnicí Stefana Żeromského, což je jeden z nejúžasnějších a nejpoučnějších zážitků, které Krakov nabízí. A večer zkuste, zda najdete všechny neonové nápisy z dob studené války. Bohužel ne všechny jsou funkční. Den můžete zakončit v divadle Teatr Ludowy, v kavárně v budově bývalého kina Świt, nebo v klubu Kombinator.

Za přírodou

Díky lockdownům v dobách pandemie jsme si znovu začali vážit přírody a uvědomili si, že i obyčejná procházka v městském parku je skvělým odreagováním. V Krakově a blízkém okolí je spousta zeleně, kam byste se podle nás měli vypravit.

widok na zieloną łąkę i trzciny, Nowa Huta, KrakówŁąki Nowohuckie jsou důležitým přírodním místem – Shutterstock

Prozatím zůstaneme ve čtvrti Nowa Huta a podíváme se na malopolský venkov na louky Łąki Nowohuckie (Novohutské louky). Toto rozsáhlé rašeliniště má výjimečný ekologický význam, protože se zde vyskytují stovky různých živočišných druhů. Nejenže je to skvělé místo na procházku, ale ještě se tu nachází kulturní centrum Nowa Huta. Chtěli snad socialističtí urbanisté skloubit přírodu a kulturu, a popřít tak Rousseauovu teorii? Ať tak či onak, návštěvníkům se tato kombinace líbí.

Pokud máte rádi umění, nenechte si ujít Park Decjusza. Je to jeden z nejstarších parků v Krakově, ale vzhledem k jeho vzdálenosti od centra je poměrně klidný. Mezi stromy a keři najdete neobvyklé sochy umělce Bronisława Chromého. Možná jste viděli fotky Krakova a na nich jedno z jeho děl: draka chrlícího oheň, který stojí na úpatí Wawelu.

Zatopiony samolot i altrapy szkieletów w zalewie na Zakrzówku w KrakowieNe, tohle není žádný horor, tohle je přesně ten typ vraku, který můžete najít, když se budete potápět v Zakrzówku – Shutterstock

Jsme si vědomi toho, že většina středoevropských měst vaši touhu po ležení na pláži neuspokojí, ale v krakovské oblasti Zakrzówek je tomu jinak. Najdete tu obrovský zatopený vápencový lom, jehož břehy jsou ideální na procházky nebo piknik. Ti odvážnější se mohou potápět, nebo dokonce lézt po skalách. (Měli bychom podotknout, že vstup do vody v lomu je oficiálně zakázán, ale město plánuje oblast zvelebit a zajistit bezpečnější podmínky pro koupání.) Všechny tyto venkovní aktivity jsou pouhých deset minut jízdy tramvají od Starého Města!

Když už jsme u těch vodních sportů, tak o kousek dál po proudu Visly v areálu Kolna si můžete vyzkoušet rafting. Trať imituje horskou řeku a v Polsku jiný podobný raftingový areál nenajdete. Nic nesblíží lidi tak jako extrémní sporty, a tak není divu, že si tuto atrakci často objednávají lidé, kteří se loučí se svobodou, a firmy na teambuildingové akce. Je to prostě skvělý způsob zábavy. A večerní pivo, které si pak dáte v Kaziměři, bude po takovém vyžití chutnat ještě lépe.

Líbil se vám článek? Více inspirací pro cestování najdete na stránce Kiwi.com Stories.

Podobné články