Hackněte skryté město: Objevte spořádanou i sexy tvář Berlína

Hackněte skryté město: Objevte spořádanou i sexy tvář Berlína

Cestovatelské hacky

Autorem je

Autorem je |

Berlín není jen domovem nekonečných technopárty a zbytků Berlínské zdi. Najdete tu spoustu požitkářů, umělců a lidí, kteří hledají útočiště

Berlín každoročně navštíví přes 12 milionů turistů. Na programu dne mívají Braniborskou bránu, Židovský památník a East Side Gallery. Jen pár z nich se vydá objevovat skutečný Berlín. Ti, kteří se odváží, doma vypráví příběhy o drogách a nikdy nekončících párty.

Ale to je jen jedna z mnoha tváří Berlína. Je to různorodé město plné rozličných kultur, ve kterém najdete požitkáře, umělce a lidi hledající útočiště. Německá historie na vás dýchá na každém kroku.

Berlín je obrovské město. Vybrat si, co budete během dne dělat, je nejen těžké, ale taky logisticky náročné. Například cesta hromadnou dopravou z Mauerparku k Tempelhofer Feldu trvá 50 minut. Proto jsem se rozhodla vytvořit pro Berlín dvě trasy a vy si můžete vybrat, po které z nich se vydáte. Tak jdeme na to.

Prenzlauer Berg: spořádaná prohlídka uhlazeného Berlína

Haussmann style apartment buildings in Prenzlauer Berg District, Berlin, GermanyBytové domy v hausmannském stylu v berlínské čtvrti Prenzlauer Berg – Shutterstock

Čtvrť Prenzlauer Berg je místními milovaná i nenáviděná. Z nevalné čtvrti pro dělnický lid rozdělené Berlínskou zdí vyrostl příjemný ráj pro bohatší rodiny. Při procházce můžete narazit na zvláštní věci. Třeba na ulice, které bývaly rozdělené Berlínskou zdí, a mají na každé straně jiné jméno.

Začněte nový den v Kastanienallee

Téměř kilometr dlouhá Kastanienallee vděčí za svůj název kaštanům, které rostou na stromech lemujících obě strany ulice. Restaurace, malé butiky, kavárny a obchůdky propůjčují ulici v srdci rušného Berlína maloměstský ráz. Kastanienallee, která je populární mezi turisty, avšak kontroverzní mezi místními, se přezdívá „Castingallee“, protože ji frekventují němečtí herci, modelky a hudební hvězdy.

Brunch s trochou historie

Kollwitz Square in Prenzlauer Berg, Berlin, Germany Náměstí Kollwitz v berlínské čtvrti Prenzlauer Berg – Shutterstock

Po pádu Německé demokratické republiky (NDR) si tu spousta mladých západních Němců otevřela obchůdky. Všudypřítomné svérázné hospůdky postupně vystřídaly trendy podniky jako třeba Cafe Schwarzsauer. Tato kavárna je vklíněná mezi staré šedé budovy a stala se důležitým komunitním místem. Ráno tu načerpáte síly snídaní a v noci se tu odvážete na párty.

Dalším oblíbeným místem je kavárna a bar „An einem Sonntag im August“ (O srpnové neděli). Na své si v ležérním, příjemném interiéru přijdou nejen milovníci brunche, ale také lidé, kteří si chtějí po práci dopřát pár koktejlů. Pohodovou atmosférou láká od svého otevření na konci devadesátých let také rodiny.

Cesta za poznáním německé literatury a kultury

O kus dál na vás čeká příjemné překvapení. Obchůdek s knihami Love Story of Berlin vám nabídne pečlivě vybrané knihy všech možných žánrů. Zaměstnanci, kteří jsou pořádní knihomolové, dokonce všude po obchodě nechávají osobní recenze na malých vzkazech ve tvaru srdce.

Nedělní hudební odpoledne v Mauerparku

Summer at Mauerpark, Berlin, Germany Kollwitz Square in Prenzlauer Berg, Berlin, Germany Kollwitz Square in Prenzlauer Berg, Berlin, Germany Léto v berlínském Mauerparku – Shutterstock

Název parku je odvozen od slova Mauer, které znamená zeď. Když byla roku 1961 postavena Berlínská zeď, oblast starého nákladového nádraží se zelení sloužila jako hranice mezi Východním a Západním Berlínem. Od pádu Berlínské zdi je tento pás znám jako Mauerpark – populární místo odpočinku s blešími trhy, grilovačkami a karaoke. V zadní části parku dodnes stojí 300 metrů dlouhé zbytky Berlínské zdi.

Najdete tu amfiteátr, kde kurýr jménem Joe pořádá oblíbené nedělní karaoke. V létě roku 2009 se při vystoupení v Mauerparku rozhodl, že zůstane, dokud se mu nevybijí reproduktory. Přidávalo se stále více a více lidí, až se karaoke stalo nedílnou součástí neděle v Mauerparku. Ale nenajdete tu pouze karaoke. Mauerpark se stal líhní mladých umělců a muzikantů a rozhodně stojí za návštěvu.

Zakončete den v Kollwitzkiezu

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Michaela (@berlin_daily)

Uprostřed čtvrti Prenzlauer Berg najdete Kollwitzplatz. Odtud se do všech stran rozbíhají ulice plné restaurací, barů a obchodů. Život v Prenzlauer Berg rozhodně není nudný.

Tato „Kiez“ (česky čtvrť) nabízí spoustu kulinářského a kulturního vyžití. Například starý „Kulturbrauerei“. V bývalém pivovaru se pořádají společenské události, koncerty pod širým nebem nebo vánoční trhy a najdete tu skvělý street food.

Pokochejte se výhledem na západ slunce z vodárenské věže

Old water tower in Prenzlauer Berg, Berlin, GermanyStará vodárenská věž v Berlínské čtvrti Prenzlauer Berg – Shutterstock

Vodárenská věž mezi ulicemi Knaackstraße a Belforter Straße je nejstarší svého druhu v Berlíně. Dnes již není součástí vodárenského systému a slouží jako rezidenční budova. Na malém kopci za věží pak najdete louku, ze které je vynikající výhled na město a hlavně na západy slunce.

Kreuzberg a Neukölln: Lahodná a sexy procházka Berlínem

Sunset at Oberbaum Bridge in Kreuzberg, Berlin, Germany Západ slunce nad mostem Oberbaumbrücke v berlínském Kreuzbergu – Shutterstock

Kreuzberg je pro spoustu lidí zahalen tajemstvím. Je to místo protkané politikou. Spjaté je zejména s levicovou částí politického spektra.

Neukölln je naproti tomu velkou a často nesrozumitelnou čtvrtí. Zkrátka mix různých kultur.

Objevujte chutě z celého světa

Kreuzberg 61, včetně čtvrtí Bergmannstraße, Viktoriapark a Graefekiezsmells, voní orientálním kořením. Nejintenzivnější je vůně kolem Bergmannstraße, kde můžete během půl hodiny ochutnat pokrmy z každého kontinentu. Italské, indické, středovýchodní, japonské, mexické a další restaurace jsou na jednom kilometru namačkané jedna vedle druhé. Je to zkrátka hrdý projev multikulturalismu způsobeného hluboce zakořeněným smyslem pro spravedlnost a zbytky levicové politiky.

Po kořenech Bergmannstraße

Apartment buildings in Kreuzberg, Berlin, Germany Bytové domy v berlínském Kreuzbergu – Shutterstock

Od konce 70. let do poloviny 80. let zuřily v Kreuzbergu občanské nepokoje. Demonstrace a okupace byly součástí běžného života. Kolem náměstí Chamissoplatz, které je součástí čtvrti Bergmannstraßenkiez, visely z okna rudé vlajky.

Po pádu Berlínské zdi se však všechno změnilo. Kreuzberg ztratil svůj kulturní význam a umělci a kluby se přestěhovali do východní části města. Z Kreuzbergu 61 se stala rezidenční oblast oblíbená mezi mladými akademiky.

Markthalle Neun – ráj jídla

Z ulice Bergmanstraße se vydejte severně do Markthalle Neun. Cestou vám alespoň vytráví, a budete tak mít místo na další lahodné pokrmy.

Markthalle Neun v Kreuzbergu byl v roce 2011 znovu otevřen jako vnitřní farmářský trh. Každý týden se tu pořádají nejen trhy, ale také tematické události, z nichž nejoblíbenější je „streetfoodový čtvrtek“. Rozličné stánky nabízí úžasné delikatesy ze všech koutů světa. Chuťové pohárky můžete potěšit thajskými tapiokovými koblihami, mexickými tacos, britskými koláči nebo třeba jihoněmeckými sýrovými špeclemi.

Překročte hranici na Východ u mostu Oberbaumbrücke

Yellow tram passing over Oberbaum Bridge in Berlin, Germany Žlutá tramvaj přejíždějící přes berlínský most Oberbaumbrücke – Shutterstock

Vydejte se z Markthalle Neun na jihovýchod směrem k řece Sprévě a mostu Oberbaumbrücke. Dvouúrovňový most dnes spojuje čtvrti Kreuzberg a Friedrichshain. Není tomu však tak dávno, kdy sloužil jako hranice mezi Východním a Západním Berlínem. Po pádu Německé demokratické republiky byl zrenovován do podoby před rozdělením Berlína.

Posaďte se ke břehu řeky a pozorujte, jak přes most přejíždí tramvaje. Jejich žlutá barva krásně ladí s červenohnědou barvou mostu. Oberbaumbrücke je jednou z mnoha oblíbených turistických atrakcí, obzvláště při západech slunce.

Je libo starožitnost z Neuköllnu?

Neukölln je zvláštní čtvrť. Téměř polovina z 300 000 lidí, kteří tu žijí, má kořeny v zahraničí. Tyto zahraniční vlivy můžete spatřit nejen v místní kultuře, ale také v jídle. Mladí lidé si však pod pojmem Neukölln většinou vybaví ulici Weserstraße, která je domovem umělců a hipsterů.

Je také perfektním místem pro lov pokladů v bazarech a obchodech se starožitnostmi. Najdete je všude od Boddinstraße k Rollbergkiezu až ke kanálu řeky Sprévy. Mezi skvělé obchody, které byste určitě měli navštívit, patří Repeater, Neuzwei a Let them eat cake.

Protančete odpoledne nad střechami města

Roh Neuköllnu je ztělesněním ležérního stylu života. Trendy bary a kreativní lidé tu v příjemné atmosféře koexistují s tradičněji založenými Berlíňany.

Přestože se Klunkerkranich na střeše neuköllnského Arcaden Mallu stal pro hipsterské obyvatele příliš mainstreamovým, stále je mezi zbytkem Berlíňanů oblíbený. Toto místo, kde se snoubí úžasné výhledy, silný alkohol, zajímavé konverzace a dobré berlínské techno, byste si neměli nechat ujít.

Kochejte se úžasnými západy slunce

Sunset at Tempelhofer Feld in Berlin, Germany Západ slunce nad berlínským Tempenhofer Feldem – Shutterstock

Klunkerkranich sice skýtá krásný výhled na západy slunce, ale Tempelhofer Feld ještě lepší. Tento bývalý vojenský prostor, ze kterého je dnes louka na opalování, cyklistická stezka a komunitní zahrada, je nejhezčím prostorem pro pozorování západu slunce v Německu.

Historie Tempelhofer Feldu sahá až do 13. století. Vystřídali se tu templáři, nacisté i spojenci. Dříve se tento prostor používal pro letecké testy a experimenty.

Zakončete noc pohledem do budoucnosti

Club der Visionäre at the banks of the Spree river in Kreuzberg, Berlin, Germany Club der Visionäre na břehu řeky Sprévy v berlínském Kreuzbergu – Shutterstock

Návštěva Bergheinu, záhadného klubu ve staré budově NDR připomínající vězení ve Friedrichshainu, je skvělý zážitek. Tedy alespoň většinou. Pro lidi, kteří však na podobné párty nechodí pravidelně, to může být ubíjející. Zaprvé je těžké se tam dostat. Pokud chcete zvýšit šanci, že vás pustí dovnitř, zkuste trénovat s online nástrojem Berghain trainer. Zadruhé je to obrovský, tmavý prostor, kde se můžete snadno ztratit.

Skvělým místem, kam se zejména v létě můžete jít bavit, je Club der Visionäre. Leží na březích řeky Sprévy, je obklopen nad vodou se sklánějícími vrbami a vypadá přímo pohádkově. Člověk by neřekl, že je to jedno z nejlepších míst, kam jít v Berlíně na párty.

Zajímají vás další články o cestování? Navštivte Kiwi.com Stories.

Podobné články