Každý člověk, který miluje levné cestování a cestovatelské hacky, si jistě položil otázku, jestli je možné cestovat zadarmo. Rozhodně ano. Nebo aspoň za relativně málo peněz. Přečtěte si naše nejlepší tipy, jak cestovat, abyste za některé věci nemuseli platit: ubytování, památky, výlety, letenky, jídlo a další!
My v Kiwi.com milujeme cestovatelské hacky, které šetří peníze. Proto jsme jich pro vás připravili celý seznam! Ať už jste student, který se snaží ušetřit, nebo někdo, kdo chce okusit luxus bez zbytečně vysoké ceny, omrkněte naše tipy a triky, jak cestovat (téměř) zdarma a zároveň bez kompromisů.
Hacky na cestách
Cestování letadlem
Neplaťte za kávu, ale přineste si vlastní instantní a požádejte palubní personál o horkou vodu (ta musí být k dispozici zdarma, protože se používá při míchání dětské výživy). Můžete si také připravit malou kosmetickou taštičku se všemi vzorky, se kterými jste nikdy nevěděli, co dělat. Cestující první třídy často dostávají taštičku s kosmetikou zdarma. Nejde jen o to, abyste dobře vypadali. Ze suchého vzduchu v letadle vás může svědit kůže, můžete mít sucho v ústech (což způsobuje zápach z úst) a můžete být celkově unaveni. Vezměte si hydratační krém, polštářky pod oči, krém na ruce a cestovní zubní kartáček a pastu, abyste se po příletu cítili svěží.
Pokud letíte s někým dalším, je rozumné rezervovat si sedadla vedle sebe, že? To nemusí být vždy pravda. Pokud je na mapě sedadel volná řada, rezervujte si místo u okna a u uličky a prostřední nechte volné. Je nepravděpodobné, že by si ho někdo vybral později, takže můžete mít celou řadu jen pro sebe. A když si tam náhodou někdo sedne, požádejte je, aby si s vámi vyměnili místo. Nikdo totiž nechce sedět uprostřed, takže vám dotyčný ještě bude vděčný.
Cestování vlakem
Cestování vlakem, zejména v Evropě, může být skvělým způsobem, jak ušetřit peníze. V létě 2022 Německo nabídlo jízdenky na veškerou místní a regionální dopravu (v podstatě všechny vlaky, které nejsou rychlíky, a autobusy) za jednotnou cenu devět eur.
I když cestujete za hranice v rychlovlaku, možná by stálo za to podívat se na výhody první třídy. Jasně. Vím, že tohle má být článek o levném cestování, ale jízda vlakem například mezi Hamburkem a Prahou, která trvá téměř sedm hodin, je rozhodně příjemnější a pohodovější, když máte širší sedadlo, víc místa na nohy, nápoje zdarma a míň lidí kolem sebe. Kolik si za to vše připlatíte? 10 eur. To není špatné, ne?
A co dělat, pokud si připlatit nechcete? Lidé mají zvláštní zvyk setrvávat na svých rezervovaných sedadlech. Jasně, já taky nesnáším, když mi někdo zabere sedadlo, na které mám místenku. O to tu ani nejde. Ale pokud chcete víc místa na nohy a hezčí výhled, vydejte se do jídelního vozu. Mají tu velká okna a stoly, u kterých se můžete v klidu najíst. Taky si můžete dát kávu nebo pivo do normálního šálku nebo sklenice, namísto do papírového kelímku.
Jak získat ubytování zdarma
Již léta existují webové stránky, které nabízejí místa k přespání za minimální poplatek (mezi nejznámější patří couchsurfing), ale pokud nikomu nechcete takovým způsobem zasahovat do soukromí, máte i další možnosti.
Dobrovolničení
Worldpackers nabízí ubytování zdarma výměnou za práci. Ubytovat se můžete v jednom z tisíců sociálních projektů, nevládních organizací, ekovesnic, hostelů, kempů a komunit ve více než 140 zemích. Neustále hledají lidi s různými dovednostmi, jako jsou znalosti jazyků, fotografování, administrativa, vaření, zahradničení, správa sociálních médií, péče o děti a další.
House sitting (hlídání domu)
Hlídání domova (house sitting) je něco jako hlídání dětí, ale místo dětí se staráte o domov, když jsou jeho majitelé pryč. Na mnoha důvěryhodných webových stránkách najdete spoustu nabídek, od elegantních bytů v centru města až po rozlehlé venkovské statky. Ve spoustě z nich jsou navíc domácí mazlíčci, takže vám společnost bude dělat kočka nebo pes!
Workaway
Pokud se chcete na cestách naučit něco nového, pak je tu pro vás program Workaway. Výměnou za zhruba pět hodin práce denně získáte ubytování, jídlo a někdy taky kapesné. Může jít o pomoc na farmě nebo na stavebním projektu, učení jógy, pomoc ve třídě nebo spoustu dalších věcí. Jediné, co potřebujete, je nadšení a ochota učit se. Programy Workaway vám také umožňují přihlásit se s partnerem, kamarádem nebo ve skupině, takže se na dobrodružství můžete vydat všichni společně!
Tipy, jak ušetřit při prohlídce památek
Pokud víte, kde hledat, téměř všude najdete něco zajímavého. Při troše pátrání zjistíte, že ve většině měst je spousta bezplatných zajímavostí a aktivit, jen často nejsou příliš propagovány.
Mrkněte, co je zdarma
I ta největší muzea a galerie ve Velké Británii bývají zdarma. To samé platí i pro spoustu měst po celém světě. Metropolitní muzeum v New Yorku sice upustilo od dobrovolného vstupného, ale stále existuje mnoho webových stránek pro velká města – třeba tahle – kde se dozvíte, ve které dny se neplatí za vstup (nebo je vstupné dobrovolné) a kolik ušetříte oproti běžné vstupence. V jiných velkých městech, například v Paříži, je téměř každé muzeum nebo galerie pro studenty nebo obyvatele EU do 26 let zdarma (nezapomeňte si vzít studentský průkaz a průkaz totožnosti) a každou první neděli v měsíci jsou zdarma pro všechny! Zkrátka kdo hledá, ten najde!
Prohlídky města
Každé větší město, i některá regionální, nabízí bezplatné pěší prohlídky, které vás s místem lépe seznámí. Většinou vás provází místní obyvatelé, kteří znají město skrz naskrz. Prozradí vám, co dělat a kam zajít, kam naopak nechodit a dají vám tipy na zajímavé alternativy k turisticky oblíbeným místům. Prohlídky jsou také dobrým způsobem, jak se v uvolněné atmosféře seznámit s ostatními cestovateli, a jako bývalý průvodce vám můžu zaručit, že za malé dýško po prohlídce vám průvodce rád věnuje trochu svého času a znalostí navíc!
Hromadná doprava
Některé dopravní systémy se mohou zdát děsivé (zejména ve špičce), ale nepodceňujte možnost poznat město ze sedačky autobusu nebo tramvaje. Často si můžete za hubičku koupit jízdenku a sledovat, jak město ubíhá kolem vás, zatímco projíždíte zajímavými čtvrtěmi, které byste jinak neviděli. Některá města to dokonce doporučují. Například Amsterdamská nadace pro architekturu vydává mapy tramvajových tras s vyznačenými významnými budovami, takže přesně víte, na co se díváte. A slavná lisabonská tramvaj 28 (Martim Moniz – Campo Ourique) projíždí téměř všemi významnými částmi města a je sama o sobě turistickou atrakcí.
Další triky, jak ušetřit
Na penězích záleží
Pokud se chcete vyhnout skrytým poplatkům a mít výhodné kurzy při výběrech peněz a platbách v zahraničí, stáhněte si aplikaci Revolut. Můžete si také nastavit denní nebo týdenní rozpočet a aplikace vás upozorní, když se blížíte ke svému limitu. Revolut je navíc skvělým pomocníkem při cestování s přáteli. Při společné útratě vám přesně řekne, kdo má komu kolik zaplatit.
Levné letenky
A pak je tu samozřejmě Kiwi.com! Už jsme psali o tom, že cestovatelé milují naše jedinečné vyhledávání kamkoli, které vám najde ty nejlevnější ceny do destinací, které vás možná ani nenapadly. Pro cesty přes více měst určitě vyzkoušejte Nomad, náš revoluční vyhledávací nástroj, který naplno využívá technologii Kiwi-kód. Stačí zadat místa, která chcete navštívit, a dobu, kterou chcete v jednotlivých destinacích strávit, a Nomad vám sestaví tu nejlevnější možnou trasu. Pak si můžete jednotlivé cesty prohlédnout a celý itinerář jediným kliknutím rezervovat. Na co čekáte? Zkuste to a zjistěte, jak levné může vaše příští dobrodružství být!
Zajímají vás další články o cestování? Navštivte Kiwi.com Stories.