Jak cestovat udržitelně s Kiwi.com

Cestovní vychytávky

Autorem je

Autorem je |

Existují způsoby, jak poznat svět a zároveň se rozhodovat ohleduplně k životnímu prostředí

Poslední rok a půl byl pro mnohé z nás zatěžkávací zkouškou, pokud jde o cestování. Nejenže jsme museli přehodnotit kam pojedeme, ale také jak a proč chceme cestovat. 

Udržitelné cestování je zodpovědný a ohleduplný způsob, jak poznávat svět a zároveň zanechávat co nejmenší ekologickou stopu. Kiwi.com shrnuje možnosti, které můžou ekologicky uvažující cestovatelé využít, tak je pojďme společně prozkoumat.

Cestování autobusem a vlakem

Vlak je šetrnější k životnímu prostředí než letadloVlak je šetrnější k životnímu prostředí než letadlo — Shutterstock

Nebýt letadel, některá místa by byla téměř nedostupná nebo by nám cesta trvala příliš dlouho. Pokud ale plánujete krátkou cestu – řekněme mezi Londýnem a Amsterdamem – vlak nebo autobus může být lepší volbou, pokud jde o životní prostředí. Lety na krátké vzdálenosti patří mezi největší původce znečištění a letadla obecně uvolňují uhlíkové emise přímo do horních vrstev atmosféry.

Kiwi.com nabízí jízdenky do vlaků, které jezdí na obnovitelné zdroje energieKiwi.com nabízí jízdenky do vlaků, které jezdí na obnovitelné zdroje energie — Kiwi.com

Kiwi.com nabízí více druhů dopravy, což znamená, že kromě letů si cestující můžou vybrat z rozsáhlé sítě autobusů a vlaků nebo si dokonce pronajmout auto. Podporujeme také vlaky, které jezdí výhradně na obnovitelné zdroje energie – vlaky osobní přepravy v Nizozemsku jsou poháněny výhradně větrnou energií. Na Kiwi.com si můžete vybrat možnost dopravy, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

Zarezervujte si přímé lety

Největší množství paliva spotřebují letadla při vzletu a přistání Největší množství paliva spotřebují letadla při vzletu a přistání — Kiwi.com

Vznést se nad mraky je občas nevyhnutelné, existují ale způsoby, jak můžeme uhlíkovou stopu spojenou s cestováním snížit. Nejvyšší množství paliva spotřebovává letadlo během vzletu a přistání, proto by mohlo být lepší zvolit si přímý (nonstop) let bez mezipřistání, při kterém budete vzlétávat a přistávat pouze jednou.

Na Kiwi.com si můžete filtrovat počet zastávek a povolit noční mezipřistání, pokud chcete na určitém místě strávit víc času.

Navštivte udržitelnou destinaci

Canberra a Brisbane patří k nejzelenějším městům na světěCanberra a Brisbane patří k nejzelenějším městům na světě — Shutterstock

Ekologické volby při cestování můžete rozšířit i na výběr správného cíle. Některá místa mají například více zeleně, vyšší kvalitu ovzduší nebo využívají dopravu poháněnou obnovitelnou energií. Proč nepodpořit destinaci, kde se dbá na životní prostředí?

Nedávná studie analyzovala udržitelnost různých měst po celém světě. Města získala indexové skóre založené na řadě faktorů – energii, dopravní infrastruktuře, cenové dostupnosti, znečištění, kvalitě ovzduší, emisích CO2 a procentu zelených ploch. Na prvním místě v seznamu byla Canberra, následoval Madrid na druhé příčce a Brisbane na třetí. 

Vyberte si svého dopravce

Na Kiwi.com si můžete vybrat dopravce, se kterým chcete cestovatNa Kiwi.com si můžete vybrat dopravce, se kterým chcete cestovat — Shutterstock

Pandemie stranou, na letectví připadá až pět procent celosvětových emisí, přitom jen pět procent obyvatel planety leteckou dopravu využívá. A čísla rostou. Dobrou zprávou je, že s nárůstem tohoto odvětví se zdokonalují i dopravní technologie – jsou čím dál tím bezpečnější a úspornější.

Ve srovnání s letadly společnosti Airbus ze 70. let 20. století vypouštějí dnes vyráběné stroje o 80 procent méně emisí. A účinností to nekončí. Existují i jiné způsoby, jak letecké společnosti snižují dopad na životní prostředí, například Austrian Airlines využívají jeden motor pro pojíždění a společnost KLM zase optimalizuje letové trasy.

Na Kiwi.com si můžete při rezervaci cesty vybrat, s jakým dopravcem chcete cestovat. Při hledání dostupných spojení vyberte nebo zrušte výběr dopravců podle toho, kteří vám vyhovují, nebo vyhledávejte přímo podle názvu společnosti.

Pamatujte na výběr sedadla

Turistická třída je ekologičtější než první třídaTuristická třída je ekologičtější než první třída — Shutterstock

I když si možná budete chtít dopřát trochu luxusu, turistická třída je nejen levnější než business nebo první třída, ale také ohleduplnější k planetě. Sedadla v business nebo první třídě jsou obvykle těžší a zabírají třikrát až čtyřikrát víc místa než sedadla v turistické třídě.

Na Kiwi.com si můžete vybrat, jakou třídou chcete letět, a pokud má cesta víc úseků, můžete použít náš filtr kombinace tříd. Například při letu na krátkou vzdálenost můžete sedět v turistické třídě, zatímco u navazujícího letu můžete zvolit jinou třídu, která bude lépe vyhovovat vašim preferencím.

Přehodnoťte, co si zabalíte

Cestujte nalehko — sbalte si víceúčelové oblečení a botyCestujte nalehko — sbalte si víceúčelové oblečení a boty — Shutterstock

Za prvé, sbalte si jen to, co opravdu potřebujete – čím je totiž vaše zavazadlo těžší, tím víc paliva letadlo spotřebuje. Začněte tím, že se zbavíte papíru a místo něj si všechny cestovní dokumenty stáhnete do telefonu (použijte aplikaci Kiwi.com a budete mít všechno na jednom místě).

Sbalte si víceúčelové oblečení a boty, které skutečně využijete. Místo plastových lahví (na vodu a šampon) si vezměte znovupoužitelnou láhev s vodou a tuhý šampon. Řekněte ne sluchátkům v letadle a příště použijte sluchátkový adaptér do letadla, abyste si mohli připojit vlastní sluchátka a omezili tak používání plastů. 

V hotelu si položte otázku, jestli opravdu potřebujete každý den uklidit a vysát pokoj. Použitý ručník si pověste – dáte tím znamení, že ho nechcete nechat vyprat. Tyto drobné změny pomáhají snižovat uhlíkovou stopu globálních i místních komunit.

Kompenzujte svou uhlíkovou stopu

Usilujte o uhlíkovou neutralitu v cestováníUsilujte o uhlíkovou neutralitu v cestování — Shutterstock

Ať už jsme se při cestování rozhodovali jakkoli, můžeme přispět ke snížení uhlíkové stopy, kterou jsme za sebou zanechali – tím, že věnujeme peníze na projekty pomáhající chránit životní prostředí. Existují chytré online kalkulačky, do kterých zadáte, odkud a kam jste letěli, a dozvíte se, kolik peněz navíc je potřeba zaplatit, abyste kompenzovali svou uhlíkovou stopu.

Více než 30 členských leteckých společností IATA zavedlo program uhlíkových kompenzací a řídí se jeho standardizovanými pokyny. Současným cílem je dosáhnout 50% uhlíkové neutrality do roku 2050 – letecká společnost VistaJet se nedávno zavázala dosáhnout dokonce 100% uhlíkové neutrality do roku 2025.

Pokud se chcete dozvědět víc o tom, jak udržovat uhlíkovou stopu téměř na nule, pročtěte si některé z našich dalších článků na Kiwi.com Stories.