Jak levně objevovat Skandinávii

Jak levně objevovat Skandinávii

Destinace

Autorem je

Autorem je |

Tentokrát vám ukážeme, jak za rozumnou cenu prozkoumat Skandinávii. Dozvíte se, jak ušetřit za dopravu, jídlo a pití, jak si rezervovat levné letenky do Švédska, Norska a Dánska, jak si naplánovat rozpočet, kdy je nejlepší doba na návštěvu a co se tam dá podniknout zdarma

Severní Evropa je jedním z nejdražších míst na světě, která můžete navštívit. Proto jsme pro vás připravili tipy, se kterými ušetříte, abyste ze své návštěvy Skandinávie vytěžili co nejvíc. Je jedno, jestli se vydáte do pozoruhodného Stockholmu, pohodové Kodaně, úchvatného Osla nebo do jiného skvělého skandinávského města. Naše tipy a triky se vám budou hodit, ať máte jakýkoli rozpočet.

Buďte flexibilní

Kiwi.com's interactive calendar search metricInteraktivní kalendář Kiwi.com umožňuje snadné porovnání cen v různých termínech

Jak cestovat co nejlevněji? Samozřejmě s Kiwi.com! Nejsnadnější způsob, jak při cestě do Skandinávie ušetřit, je být flexibilní. Přestože určitě chcete mít při své cestě co nejlepší počasí, během léta je tu rušno, a tím pádem i draho. Cestujte mimo sezónu (duben–květen, září–říjen). Stačí si v interaktivním kalendáři Kiwi.com vybrat rozpětí dat. Uvidíte, kolik cesta v který den stojí, takže si můžete vybrat podle nejlevnější ceny.

Taky se vyhněte období od půlky února do začátku března. Místní děti totiž mají prázdniny, takže s rodiči ve velkém jezdí lyžovat do jiných měst. A s tím samozřejmě roste jak počet lidí na cestách, tak i ceny ubytování.

Využijte menší letiště (nebo klidně zahraniční)

Kiwi.com search results with mapBuďte při sestavování itineráře kreativní a můžete ušetřit spoustu peněz

Lety na velká letiště bývají mnohem dražší než na ta menší. Na Kiwi.com vyhledejte let do jedné ze severských zemí. Zkuste třeba Švédsko. Když kliknete na Vyhledat, uvidíte trasy do míst ve Švédsku a mapu. Mapou můžete hýbat a omrknout ceny do měst a zemí poblíž. Třeba zjistíte, že letět do Osla a pak přejet vlakem do Gothenburgu je levnější než letět přímo do Švédska. Ušetříte a taky si užijete jízdu vlakem s nádhernými výhledy, o které byste se jinak ochudili. Není to skvělý bonus?

Nebo můžete zkusit něco jiného. Třeba vybrat město (co takhle Kodaň?), a když ho napíšete do vyhledávacího pole, můžete si místo pouze něj vybrat vyhledávání v okolí 250 kilometrů. Na mapě se vám ukáže kruh, který můžete zvětšit, nebo zmenšit. Podle toho budete mít víc možností, nebo se zaměříte na určitou oblast.

Ušetřete na jídle a pití

Woman eating brunch and drinking coffee at a café — ShutterstockPoohlédněte se po happy hours a výhodných menu – Shutterstock

Mrkněte na internet na výhodné nabídky a slevy. Spousta barů a restaurací na své sociální sítě dává informace o happy hours, speciálních akcích a poledních menu. Tak je omrkněte, než někam vyrazíte. Dopřát si k obědu polední menu je skvělé rozhodnutí. Třeba ve Švédsku si za 100 švédských korun (9 eur) můžete vybrat ze třech hlavních jídel. K tomu dostanete pití, chléb, a pokud má restaurace salátový bar, tak si oběd můžete zpestřit salátem. Navíc se menu každý den mění, takže vás restaurace neomrzí ani po týdnu.

Pokud si chcete jídlo obstarat na vlastní pěst, menší obchody si někdy za potraviny účtují víc než jejich větší sourozenci. Platíte totiž za pohodlí toho, že nemusíte nikam daleko. Pokud chcete ušetřit, nenakupujte po troškách. Vyrazte do velkého supermarketu a nakupte tam všechny základní věci, které budete potřebovat.

Ušetřete na ubytování

City bikes lined up in Nyhavn in Copenhagen — ShutterstockJízda na kole je skvělý a levný způsob přepravy po skandinávských městech – Shutterstock

Než si začnete rezervovat ubytování, je fajn se trošku porozhlédnout. Centrum je samozřejmě drahé. Tak proč si nenajít něco na okraji a nedojíždět na kole jako místní? Za peníze, které ušetříte na ubytování, si můžete vesele na pár dní půjčit kolo.

Třeba v Kodani si můžete na týden půjčit kolo jen za 425 dánských korun (57 eur). Takže ušetříte nejen na ubytování, ale taky na dopravě po městě. A navíc děláte něco pro své tělo, takže si můžete dopřát dortík navíc!

Omrkněte slevy u národních turistických asociací. STF (Švédská turistická asociace) nabízí členství za 345 švédských korun (32 eur). Za to získáte slevy ve více než 250 hotelech, hostelech, penzionech a chatičkách v přírodě. Peníze za členství se vám můžou velmi rychle vrátit.

Nastavte si denní rozpočet

Swiping Revolut card in a card reader — ShutterstockRevolut je nezbytností pro všechny chytré cestovatele – Shutterstock

Možná vám přijde, že jste na sebe na dovolené moc tvrdí, ale pokud opravdu chcete ušetřit, nastavte si denní rozpočet. Jedním z nejlepších způsobů je stáhnout si Revolut. V aplikaci Revolut si nastavíte denní limit, kolik můžete utratit. Navíc má i další vychytávky pro cestovatele.

Cestuje vás víc? Revolut za vás rozpočítá útratu v restauraci. Potřebujete směnit peníze? Revolut vám nabídne spravedlivý směnný kurz. Chcete ušetřit? Revolut nabízí slevy a speciální nabídky spousty známých značek, včetně Kiwi.com!

Kupte si městskou kartu

Tivoli Gardens at night — ShutterstockZábavní park Tivoli je jednou z kodaňských atrakcí, kterou můžete s městskou kartou Copenhagen Card navštívit zdarma – Shutterstock

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak poznat nové město, je naskočit do veřejné dopravy. Jasně, jet metrem vám toho asi moc nedá. Ale spousta skandinávských měst se pyšní rozsáhlou sítí tramvajové dopravy, která je pro levné prozkoumávání města jako stvořená.

Kolik to stojí? Tak třeba sedmidenní jízdenka v Oslu stojí 323 švédských korun, což je asi 33 eur. Může se vám to zdát jako spousta peněz, ale jízdenka platí na autobusy, tramvaje, metro a trajekty. A když si to rozpočítáte, vychází to na necelých 5 eur na den.

Dalším skvělým příkladem je Kodaň. S Copenhagen Card můžete cestovat městskou hromadnou dopravou, a navíc máte vstup zdarma do 89 turistických atrakcí, jako jsou hrady, muzea, plavby po kanálech a další. Třídenní karta stojí 108 eur, což se vám zase může zdát hodně. Ale pokud za těch 72 hodin navštívíte zábavní park Tivoli, Národní muzeum a Muzeum moderního umění a k tomu vyrazíte na plavbu po kanálech, už jste 15 eur v plusu. Na jejich webu dokonce najdete kalkulačku, která vám spočítá, jestli se vám karta vyplatí.

Vydejte se na pěší prohlídku

Tourist taking photos in Stockholm — ShutterstockPěší prohlídky jsou hodně podceňované (hlavně když nic nestojí!) – Shutterstock

Zní to logicky, ale spousta lidí pěší prohlídky přehlíží. Většina měst nabízí nějaké zdarma. Často vás provází místní, kteří mají radost, že můžou své město ukázat turistům a že za své služby dostanou malé spropitné.

Pěší prohlídky jsou skvělé z několika důvodů. Trochu se ve městě zorientujete a budete vědět, jak se dostat k různým památkám. Taky se seznámíte s historií města, jejími důležitými figuramiúžasnými příběhy. K tomu vám průvodce řekne, kam se jít najíst, kde mají dobré pivo, co a kdy navštívit a kterým místům se naopak vyhnout. A samozřejmě je to zdarma!

Mrkněte, co dalšího nestojí nic

@kiwi.com Save this video so that you don’t break the bank on your next trip to Norway!✅ #norway #norwaytravel #norwaynature #nature #visitnorway #norwayphotos #traveltiktok ♬ TRIPPIN‘ HOME – Eric Davis

Posledním způsobem, jak ušetřit, je najít aktivity zdarma. Pravděpodobně jich najdete víc, než byste čekali.

Spousta největších a nejlepších stockholmských muzeí je zdarma, včetně Medeltidsmuseet (středověká historie), Historiska Museet (vikingové a šlechta) a Moderna Museet (moderní umění). Accelerator, který najdete v bývalé experimentální fyzikální laboratoři Stockholmské univerzity, pořádá výstavu „Tam, kde se potkává umění, věda a sociální témata“.

@kiwi.com Best walking spots, museums and many more. Watch and save for later!😉 #oslotravel #oslonorway #oslosights #whattoseeinoslo #24hoursinoslo #solotravel #solojourney #cheapflight #cheapshoes #flightcheap #iwantitigotit #cheaptravel #wehackthesystem #travelhack #travelanywhere #travelanytime #travelcheap #travelforfree #wehacktravel #wehackthesystem #kiwicomtravel ♬ Mood BoomBap_HipHop – AtagoSounds

A podobně tomu je i v Oslu. Národní muzeum historie, radnici, Ekely, Mezikulturní muzeum a spoustu dalších podobných míst můžete navštívit zdarma. Nebo se můžete vydat do některého z parků a zahrad. Vigelandův sochařský park, botanická zahrada a sochařský park Peera Gynta jsou plné zajímavých míst.

V Kodani se můžete podívat na střídání stráží v královském paláci, vydat se do malého zábavního parku Bakken v lesích na severu města nebo zkusit něco naprosto jedinečného – prohlédnout si město po vodě, kterou zároveň pomůžete vyčistit. Program GreenKayak vám umožňuje půjčit si zdarma kajak a prozkoumat přístav a kanály města. Na oplátku souhlasíte s tím, že naběrákem vytáhnete z vody odpadky, na které narazíte. Město je proslulé tím, že se v jeho vodách dá koupat, a vy mu můžete pomoct, aby to tak zůstalo.

Zajímají vás další články o cestování? Navštivte Kiwi.com Stories.

Podobné články