Jak ovlivnila koronavirová pandemie chuť Čechů cestovat?

Cestovatelské novinky

Autorem je

Autorem je |

Přes dvě třetiny lidí neztratilo během pandemie COVID-19 zájem o cestování, a 11 % chce dokonce cestovat více

Letní sezóna je v plném proudu, a i proto chtělo Kiwi.com zjistit, jak jsou na tom Češi se svými cestovatelskými a dovolenkovými plány na rok 2021. Chystají se letos na dovolenou nebo je koronavirová pandemie a k tomu často nepřehledná nařízení odradí? A upřednostní raději pobyt u moře nebo výlety do měst a za kulturou? Pojďme se podívat na výsledky našeho průzkumu.

Pandemie většinu lidí neodradila od cestování

Pro mladé páry jsou populární malá městečka jako je Portopiccolo Sistiana v Itálii Pro mladé páry jsou populární malá městečka jako je Portopiccolo Sistiana v Itálii — Shutterstock

Zájem o cestování neopadá ani v důsledku dlouhodobě probíhající pandemie — více než dvě třetiny lidí (69 %) ho neztratily. Jedenáct procent chce dokonce cestovat více než před pandemií. Zhruba u pětiny dotázaných měla pandemie negativní vliv na jejich cestovatelské chování. 

Přestože zájem výrazně neopadl, více než polovina (62 %) má z cestování stále obavy — zhruba polovina lidí z tohoto čísla by ho odložila na příznivější dobu.

Slavná vídeňská Ringstrasse s historickým divadlem Burgtheater Slavná vídeňská Ringstrasse s historickým divadlem Burgtheater — Shutterstock

Obavy se odrážejí i na způsobu rezervování cest i preferovaných destinací. Více než polovina z respondentů (59 %) upravila své preference ohledně vzdálenosti destinace — drtivá většina z nich nyní upřednostňuje méně vzdálená místa, a to zejména ta v Evropě.

Menšinová skupina uvedla, že upravila způsob, jakým plánuje svou dovolenou. Jedna šestina respondentů teď dává přednost dlouhodobějšímu plánování před cestou a celá jedna čtvrtina preferuje rezervace na poslední chvíli, tzv. last minute.

Více než polovina lidí chce strávit dovolenou na pláži nebo u moře

Chorvatsko je pro Čechy vždy oblíbeným prázdninovým místem. Tohle je dalmatská pláž v Bristu v Chorvatsku Chorvatsko je pro Čechy vždy oblíbeným prázdninovým místem. Toto je dalmatská pláž v Bristu v Chorvatsku — Shutterstock

Dovolená na pláži nebo u moře patří dlouhodobě mezi oblíbené destinace — více než polovina lidí (57 %) by si přála vycestovat právě tam a celých 47 % by si zvolilo destinaci jen na základě pláže.

Písčitá pláž je populární takřka u dvou třetin (63 %) dotázaných. Více než polovinu lidí odradí, pokud je pláž nebo moře znečištěné a pro dalších přibližně 30 % je zásadní rušnost pláže. Co se týče nudistických pláží, 51 % by je raději oželelo, zato téměř třetinu (30 %) tato představa láká.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Marco Baful (@mrbaful)

Na druhou stranu jen méně než třetina z celkového počtu dotázaných (31 %) by chtěla navštívit města a památky.

Většina lidí doufá, že očkování pomůže cestovnímu ruchu

Tradiční dlážděná ulice ve čtvrti Trastevere v Římě v Itálii Tradiční dlážděná ulice ve čtvrti Trastevere v Římě v Itálii — Shutterstock

Až 83 % dotázaných vidí naději na zotavení cestovního ruchu v očkování — více než polovina z tohoto čísla doufá, že díky němu budou moct cestovat dříve. Pro 24 % z nich je vakcinace možným řešením pouze z krátkodobého hlediska. Zbytek dotázaných (17 %) v něm nevidí smysl.

U dvou třetin by očkování zvýšilo pocit jistoty ohledně cestování. Z celkového počtu dotázaných by méně než třetina zvážila vyjet za očkováním do zahraničí, a to převážně jen tehdy, pokud by to mělo i jiné výhody, jako například zajímavou destinaci nebo konkrétní značku očkovací látky.

Téměř dvě třetiny Čechů vidí v covid pasu pozitivní vývoj pro cestování

Pro mladé páry se v letošním roce stalo Řecko dalším hotspotemPro mladé páry se v letošním roce stalo Řecko dalším hotspotem — Shutterstock

Od 1. července zavedla Evropská unie takzvaný covid pas neboli digitální zelený certifikát EU, který má usnadnit a sjednotit cestování do zahraničí. Cestovatel díky němu může prokázat svou bezinfekčnost, a to buď ukončeným očkováním, platným negativním testem nebo prodělanou nemocí.

Z průzkumu vyplývá, že téměř dvě třetiny Čechů (63 %) covid pas vítá jako dobré řešení pro cestování během pandemie. Zbytek (37 %) v něm však nevidí smysl — až 64 % z tohoto počtu ho považuje za diskriminační na základě očkování.

Výše uvedené poznatky a závěry vyplývají z kvantitativního průzkumu agentury STEM/MARK, která zkoumala názory 1012 lidí z České republiky. Průzkum probíhal v červnu 2021 ve spolupráci s Kiwi.com.

Pro další aktuality ze světa cestování navštivte Kiwi.com Stories.