Jak válka na Ukrajině ovlivňuje cestování?

Cestovatelské novinky

Autorem je

Autorem je |

Aktuální informace k cestování po Evropě během rusko-ukrajinského konfliktu

Probíhající válka na Ukrajině vyvolává pochopitelné obavy po celém světě a mnoho lidí si klade otázku, zda je aktuálně bezpečné cestovat do zemí sousedících s Ukrajinou či do dalších evropských regionů a jaký vliv má situace všeobecně na létání. Připravili jsme proto několik užitečných otázek a odpovědí, které se mohou při plánování cesty hodit.

Je nyní cestování do Evropy bezpečné?

Ano, výjimku tvoří Ukrajina, Moldavsko, Bělorusko a Rusko. Do téměř všech ostatních evropských států, jako například Itálie, Španělska, Francie, Německa, České republiky či Rakouska je možné cestovat bez omezení.

Mohu nyní cestovat v rámci Evropy?

Ano, cestovat po Evropě můžete. Úřady momentálně důrazně nedoporučují navštěvovat Ukrajinu, Rusko,  Bělorusko a spolu s Moldavskem přes tato území ani cestovat. Státy Ukrajina i Moldavsko pozastavily veškeré příchozí i odchozí lety, do Ruska a Běloruska jsou lety aktuálně výrazně omezeny, ale jinak se dá v rámci kontinentu cestovat bez problémů.

Je nyní možné vycestovat do zemí sousedících s Ukrajinou?

Cestování do Polska nic nebrání, nicméně návštěvníkům doporučujeme zarezervovat si ubytování předem, část hotelové sítě může být vyhrazeno pro lidi prchající z Ukrajiny.

Také Maďarsko zůstává otevřené a bezpečné pro návštěvy, to samé platí pro Slovensko. Návštěvníkům Rumunska doporučujeme, stejně jako v Polsku, zajistit si ubytování předem.

Pobaltské státy, tedy Litva, Lotyšsko a Estonsko jsou situací z pohledu cestování také nedotčeny, nicméně Litva vyhlásila v zemi výjimečný stav a Lotyšsko s Estonskem pak na svých hranicích s Ruskem a Běloruskem rozmístily vojenské jednotky.

Trasa mého letu vede přes ukrajinský vzdušný prostor. Bude přesměrována?

Ano, pokud je váš let veden vzdušným prostorem, který je nyní uzavřen, bude leteckou společností přesměrován. Tyto změny mohou znamenat prodloužení letu.

Jako vždy je v rámci leteckého průmyslu bezpečnost na první místě, proto také Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) spolupracuje s leteckými společnostmi, vládami, letišti a nevládními subjekty na plánování letů tak, aby se vyhnuly uzavřenému leteckému prostoru.

IATA a EASA (Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví) neustále pracují na vyhodnocování leteckého provozu a přijímají informovaná a okamžitá opatření ke snížení jakýkoliv bezpečnostních rizik.

Kiwi.com je o jakýkoliv změnách v letovém plánu informováno a tyto informace dále předává svým zákazníkům. Pokud máte další dotazy naše zákaznická péče je vám k dispozici.

Jak dlouho bude cestování tímto způsobem ovlivněno?

V tuto chvíli na takovou otázku nedokážeme odpovědět. Situace se mění každým okamžikem a zatím není zcela jasné, jak dlouho potrvá uzavření vzdušného prostoru nad Ukrajinou Moldavskem, ani kdy budou obnoveny standardní lety do/z Ruska .

I přesto, že se pozornost obrátila k tomuto konfliktu, nezapomínejte při plánování cest ani na doporučení týkající se covid-19. Pokud máte dotazy týkající se rezervací Kiwi.com, na které může mít dopad krize na Ukrajině, navštivte prosím naše stránky, kde se dozvíte více.