Kam dál? To je na vás!

Cestovatelské hacky

Autorem je a

Autorem je a |

Díky nejnovější kampani Kiwi.com na sociálních sítích si můžete vybrat, jak si sestavíte tu nejlepší dovolenou na světě, a ještě získáte šanci vyhrát poukaz na letenky v hodnotě 250 €!

Představte si, že byste si mohli sestavit perfektní dovolenou. Jak by vypadala? Strávili byste dny na pláži a noci v klubech? Vyzkoušeli byste úžasná jídla, navštívili známá muzea a památky? Cestovali byste lodí, balónem, autobusem a na kole? A co takhle všechno zkombinovat a užít si dovolenou snů?

Přesně to vám Kiwi.com nabízí prostřednictvím své interaktivní hry Kam dál? na sociálních sítích. Každé pondělí si v Instagram Stories účtu @kiwicom247 budete moct vybrat město, které byste rádi navštívili. Každý den toho týdne se pak vybranému městu budeme věnovat, přičemž vaše hlasy rozhodnou o tom, kam se vypravíme, co budeme dělat a co byste rádi viděli.

Překvapení

Rádi bychom, abyste nám každý pátek napsali nejlepší tip, jak strávit čas ve vybrané destinaci. Může to být skrytý klenot, úžasný výhled, skvělá kavárna, nějaká dobrota, tip od místních… Prostě napište do komentáře cokoli, o čem si myslíte, že by ostatní měli vědět. Na konci týdne vyhraje tip s nejvíce hlasy poukaz v hodnotě až 250 €!

První týden: Atény vs. Barcelona

Kam dál? To je na vás!Sledujte náš instagramový účet @kiwicom247, rozhodněte o tom, kam se vypravíme a co uvidíme, a získejte možnost vyhrát poukaz na nákup letenek — Shutterstock

První týden naší perfektní dovolené je u konce a tady je krátké shrnutí toho, co se stalo. V těsném souboji mezi Barcelonou a Aténami jste se rozhodli pro Barcelonu. Takže přesně tam jsme se vydali. S vaší pomocí jsme poznali skrytá místa tohoto krásného města a seznámili se s jeho historií a architekturou. Nejpůsobivějším architektonickým skvostem byl koncertní sál Palau de la Música Catalana. Věděli jste, že je to jediný sál v Evropě, který je přes den zcela osvětlen přirozeným světlem?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)

Dech mi vyrazil i chrám Sagrada Família, který se staví už od roku 1882. Když Gaudí v roce 1926 zemřel, byla dokončena pouze jedna čtvrtina. Stavba chrámu je nyní v poslední fázi a jeho dokončení se plánuje na rok 2026. Tak si to poznamenejte do kalendáře, abyste tento skvost viděli v celé kráse.

Architektura ve čtvrti Barri Gòtic je naprosto jedinečná. Nedivím se, že tam Picasso trávil tolik času. Pokud chcete jít v jeho stopách, dejte si kávu v kavárně Els Quatre Gats.

Druhý týden: Londýn vs. Reykjavík

Kam dál? To je na vás!Majestátní vodopád Skogafoss na jihozápadě Islandu mezi městy Reykjavík a Vík í Mýrdal — Shutterstock

Hlasování druhého týdne bylo naprosto jednoznačné. Chtěli jste vidět Island a my taky! Je známý také jako místo ledu a ohně a my prostě museli navštívit každičký kout. A musím říct, že místa, která jsme díky vašim tipům viděli, jsou jako z jiného světa.

V národním parku Þingvellir se nachází obrovská trhlina Silfra, která vám umožňuje šnorchlovat v místě, kde se setkávají Euroasijská a Severoamerická tektonická deska. Pak jsme se vydali na prohlídku vodopádů po okružní silnici směrem na jih Islandu. Navštívili jsme vodopád Seljandsfoss, Kvernufoss a Skogafoss, který byl obzvláště impozantní.

Ponořili jsme se do dobře ukrytých, ale už lehce profláknutých horkých pramenů Seljavallalaug a byli jsme naprosto uneseni sopkou Fagradalsfjall. Jak často se vám podaří vidět aktivní sopku takhle zblízka? Věřili byste, že v zemi je oheň?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)

Za návštěvu stojí také vrak letadla Sólheimasandur. Přestože se při havárii v roce 1973 nikdo nezranil, její příčiny jsou stále tak trochu záhadou. Nejspíš šlo o kombinaci selhání lidského faktoru, mechanické poruchy, nedostatku paliva a bouře. Hned vedle vraku letadla se nachází oblíbená černá písečná pláž Reynisfjara s čedičovými sloupy. Neuvěřitelný výhled se vám naskytne poté, co vylezete na maják Dyrhólaey.

Na konci našeho výletu jsme viděli 1000 let starou ledovcovou pláž Jokulsárlón. Věděli jste, že se z ledovce každoročně odlomí 100 m ledu?

Třetí týden: Neapol vs. Budapešť

Kam dál? To je na vás!Budova parlamentu v Budapešti, Maďarsko — Shutterstock

To hlasování snad někdo zmanipuloval. V jednu chvíli jasně vyhrávala Neapol a hned na to se vedení ujala Budapešť. Vydali jsme se tedy s vámi prozkoumat maďarské hlavní město.

Věděli jste, že Budapešť předběhla Londýn v počtu rezervací na Kiwi.com? Zdá se, že tohle město prostě milujete a my se vám vůbec nedivíme. Budapešť je neuvěřitelně živá a zároveň historická metropole.

Maďarský parlament a 375 metrů dlouhý řetězový most jsou jedny z hlavních atrakcí. Pohled na parlament a vyhlídku z mostu si nesmíte nechat uniknout.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)

Když už mluvíme o vyhlídkách, v Budapešti o ně rozhodně není nouze. Jednu úžasnou jsme objevili na kopci Gellért, další když jsme vyšli na Alžbětinu rozhlednu. Stejně tak může o nejlepší výhled na Budapešť soutěžit Rybářská bašta. Skvělé panorama nabízí i termální koupaliště Rudas.

Také kavárenská kultura v Budapešti je naprosto úžasná. Doporučili jste krásná místa jako Goamama, Stika, Szimply, Cube Coffee nebo Könyvtar Klub. A na večeři potom restaurace Mazel Tov, Szimpla Kert nebo jakoukoli rybí v okolí Romai na straně Buda.

Čtvrtý týden: Vilnius vs. Bukurešť

Vilniu's Old Town is a Unesco World Heritage siteVilniuské Staré město je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO — Shutterstock

V dalším týdnu našeho cestování jste rozhodli, že se nepodíváme do Bukurešti, ale do úžasného pobaltského města Vilniusu. Tak jdeme na to.

Pokud jste někde poprvé, nejlepším a nejlevnějším způsobem, jak poznat nové město, je vyrazit na prohlídku s průvodcem. Dozvíte se tak spoustu zajímavých informací. Při prohlídce Vilniusu jsme tak zjistili, že náměstí s katedrálou je centrem Starého města, kde se usadili první místní obyvatelé, že Vilniuská univerzita je nejstarší univerzitou v celém Pobaltí a že Literatų gatvė je naprosto úžasná ulice věnovaná litevským literárním klenotům.

Hned vedle Starého města najdete Republiku Užupis, maličký samozvaný stát s vlastní ústavou. Jakmile překročíte jeho „hranici“, dýchne na vás úplně jiná atmosféra. Užupis je totiž velmi umělecká a alternativní čtvrť.

Stejně jako v Budapešti ani ve Vilniusu není nouze o krásné vyhlídky. Město jako na dlani můžete obdivovat z mnoha různých míst. Třeba ze zvonice u kostela svatého Jana, z kopce, na kterém stojí památník Tři kříže (nezaměňovat s Horou křížů, o které si povíme za chvíli), z parku Verkiai nebo z Gediminasova hradu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)

Ideálním místem na celodenní výlet je hrad Trakai, který je od Vilniusu vzdálený pouhých 25 minut. Hrad je postaven na malém ostrově uprostřed jezera a je považován za jedno z nejkrásnějších míst v Evropě. Za návštěvu však stojí i samotné město Trakai.

Nedaleko Vilniusu se nachází také druhé největší litevské město Kaunas. Pokud vás zajímá historie země, určitě byste neměli vynechat návštěvu muzea v Deváté pevnosti nedaleko Starého města. Dominantou tohoto místa je 32 metrů vysoký památník věnovaný litevským Židům, kteří přišli o život během holokaustu.

A když už jsme u té historie, pokud chcete vidět něco tak jedinečného, že se vám z toho zatají dech, určitě se vypravte na Horu křížů, která je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Toto slavné poutní místo symbolizuje odpor litevského národa proti ruskému impériu a sovětské nadvládě. Věřili byste, že na kopci stojí víc než sto tisíc křížů?

 

View this guide on Instagram

 

A guide shared by Kiwi.com (@kiwicom247)

Už jsme spolu strávili čtyři týdny. Vydali jsme se za nejlepšími tapas v Barceloně, viděli vybuchovat sopky na Islandu, užili si zábavu v budapešťských ruinových barech a hledali nejlepší výhled na celý Vilnius! Minulý měsíc byl vážně skvělý a doufáme, že si to brzy zopakujeme!

Zajímají vás další články o cestování? Navštivte Kiwi.com Stories.