Kam v roce 2023 vyrazit na prodloužený víkend

Kam v roce 2023 vyrazit na prodloužený víkend

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Máme pro vás ta nejlepší místa v Evropě, kam se můžete vydat na prodloužené víkendy o velikonočních, jarních, letních, podzimních a vánočních státních svátcích. A do všech z nich se z České republiky dostanete za hubičku

Je tu začátek roku 2023, a pokud to máte podobně jako my, už jste taky začali plánovat, kam letos vyrazíte. Kromě velkých dobrodružství si nezapomeňte naplánovat i ta menší. Díky českým státním svátkům, které vám prodlouží víkendy, vás jich letos může čekat hned několik. Máme tu pro vás několik tipů na evropské destinace, které se perfektně hodí na tyhle malé dovolené. Navíc vám řekneme, kdy je kam nejlepší vyrazit. Tak vytáhněte kalendář, zakroužkujte si data, inspirujte se našimi nápady a zarezervujte si prodloužený víkend s předstihem, abyste získali co nejlepší nabídku.

Kam o Velikonocích (7.–10. dubna 2023)

Velikonoční svátky jsou od Nového roku první možností, kdy můžete vyrazit za zaslouženým odpočinkem. A my pro vás máme perfektní destinaci…

Řecko

Woman sitting on a rock next to a Greek flagpole by the coast at sunset — ShutterstockV dubnu na vás v Řecku čekají příjemné teploty a minimum turistů — Shutterstock

Řecku vás o Velikonocích nečekají žádná omezení, protože se tam řídí pravoslavným kalendářem a Velikonoce slaví o týden později. Nejteplejšími místy jsou ostrovy Kos, Rhodos a Kréta na jihu země, kde můžete očekávat slunečno a 20 °C. Není to sice žádný hic, ale přidanou hodnotou návštěvy v dubnu je to, že se nebudete muset prodírat davy turistů a ceny za ubytování budou stejně příjemné jako teploty. A pokud patříte mezi otužilce, kterým nevadí průměrná teplota 16 stupňů, můžete se i vykoupat v moři.

Pokud je vám líp ve městě než na pláži, pak vyrazte spíš do Athén, které rozhodně stojí za návštěvu. Spousta lidí tohle starobylé hlavní město označuje za místo, kde se zrodila moderní civilizace a kde se setkává Východ se Západem. Pro milovníky historie je to hotový ráj. Navíc se tam jednoduše dostanete, protože athénské letiště je hlavním dopravním uzlem, kam přilétají letadla z celé Evropy. Dejte dubnovému Řecku šanci. Nebudete toho litovat!

Kam o květnových státních svátcích (1. a 8. května 2023)

První máj a Den vítězství letos připadají na pondělí, takže vás čekají rovnou dva prodloužené víkendy. Proto pro vás máme dva tipy.

Francie

Evening shot over Cours Saleya in Nice's Old Town — Getty ImagesPodvečerní ruch na náměstí Cours Saleya v historickém centru Nice — Getty Images

Francie je klasickou dovolenkovou volbou. Jednoduše se tam dostanete, je tam pořád co dělat a oproti létu je tam v květnu levněji.

Navíc je to velká země, takže každý region je svým způsobem jedinečný. Například v Hauts-de-France na severu země najdete architekturu mimořádného historického významu. Nacházejí se tu totiž dvě památky světového dědictví UNESCO a jeho hlavním městem je Lille, romantické město plné kultury. Střední a jihovýchodní Francie je posetá národními parky. Čeká vás tu překrásná krajina plná kopců a hor. Samozřejmě nesmíme zapomenout na Paříž. Město, které vás bude něco stát, ale které by měl každý aspoň jednou za život navštívit.

Pokud si však v květnové Francii máte vybrat jediné místo, doporučujeme vám Riviéru. Teploty na jižním pobřeží jsou tou dobou velmi příjemné a pohybují se kolem 20 stupňů. Nejdůležitější ale je, že se vyhnete davům sluncechtivých turistů. Nice je pro tuhle oblast skvělým výchozím bodem. Jeho letiště je třetím nejvytíženějším v zemi a je to energické a pulzující město u moře, kde se rozhodně nebudete nudit.

Nizozemsko

Canal in Giethoorn with rainbow across the sky — Getty ImagesGiethoornu se říká „vesnice bez silnic“ — Getty Images

Podle našich dat je Amsterdam jednou z deseti nejčastějších destinací, které si Češi zatím v roce 2023 rezervovali. Je to pochopitelné, protože lety z Prahy jsou časté, rychlé a levné. Pokud jste se o nizozemské hlavní město zajímali, určitě víte, že je po celý rok plné turistů. Pokud vám to nevadí, začátek května je skvělým obdobím na návštěvu. Nejenže je počasí příjemné, ale hlavně kvetou tulipány, kterými je Nizozemsko proslulé. Těžko najdete evropské město, které na jaře vypadá kouzelněji.

Další výhodou Nizozemska je místní městská doprava, která je v téhle malé zemi na vysoké úrovni. Můžete se vydat třeba do středověkého Maastrichtu, do překrásného Rotterdamu nebo do Giethoornu, který je se svými kanály, které nahrazují silnice, jako vystřižený z pohádkové knížky. Tak hurá do sestavování itineráře. O prodlouženém víkendu vás toho čeká opravdu hodně.

Kam o letních státních svátcích (5.–6. července 2023)

Den věrozvěstů Cyrila a Metoděje a Den upálení mistra Jana Husa letos připadají na středu a čtvrtek, takže pokud si v pátek vezmete dovolenou, budete mít pět dní volna. Možná máte v plánu velkou letní dovolenou někde daleko od domova, ale pokud byste chtěli zůstat v Evropě, tohle je náš tip.

Irsko

Cliffs against turquoise ocean in Cork — Getty ImagesIrsko je prostě překrásné — Getty Images

Většinu z nás by ani nenapadlo jet na dovolenou do Irska. Není to nijak teplá a slunečná destinace a počasí je proslulé svou celoroční nevyzpytatelností. Ale v červenci jsou dny dlouhé, takže budete mít dost času na to, abyste si prohlédli všechny krásy, které vám tahle země nabízí.

Za návštěvu stojí celé Irsko, ale v hrabstvích Galway, Clare, Kerry a Cork na západním pobřeží najdete úžasné pláže, úchvatné útesy a okouzlující městečka, ve kterých žijí ti nejpřátelštější lidé na světě. Z Čech můžete letět do Shannonu, Kerry nebo Corku s přestupem v Londýně. Nebo pokud vás láká dovolená v hlavním městě s aspoň jedním večerem stráveným popíjením Guinnessu v baru Temple, leťte přímým spojem z Prahy do Dublinu.

Kam o podzimních státních svátcích (17. listopadu 2023)

Den boje za svobodu a demokracii vychází letos na pátek, takže nás čeká další prodloužený víkend. Na konci podzimu už bude ve většině zemí Evropy příliš chladno na dovolenou plnou slunce, moře a písku. Nevěšte však hlavu, protože návštěva města v jedné z nejromantičtějších zemí světa může být přesně to, co potřebujete k dočerpání energie.

Itálie

Tourist looking down a canal in Venice — Getty ImagesRomantická Itálie stojí za návštěvu v každém ročním období — Getty Images

Italská města jsou zajímavá za jakéhokoli počasí, takže většina z nich je ideální celoroční destinací. Návštěva na podzim vás navíc vyjde mnohem levněji, protože ceny za ubytování a letenky jsou nižší než na jaře a v létě. Letos se navíc na brněnské letiště vrací přímá linka do Milána Bergama, takže pokud bydlíte na Moravě, měli byste toho využít.

Proč? Protože Milán je zajímavé město s jedinečnou architekturou, úžasným jídlem a bohatým kulturním, uměleckým a nočním životem. Je to prostě druhé největší město Itálie. V jednom z našich dalších článků se dozvíte, co můžete od Milána a Lombardie v zimě očekávat

Další oblíbenou italskou destinací, do které jezdí turisté po celý rok, jsou Benátky. Listopadové davy ale těm letním nebudou nejspíš sahat ani po kotníky. Projděte se skrytými a roztomilými uličkami podél kanálů, navštivte památky, trhy a netradiční obchody s knihami a suvenýry a večer si třeba zabruslete pod širým nebem. No nezní to dokonale?

Kam o Vánocích (24.–26. prosince 2023)

Španělsko

Prosincové teploty jsou v oblíbených destinacích na jihu Španělska, jako je například Málaga nebo Alicante, podstatně vyšší než u nás doma. Pohybují se kolem 15 °C. Oproti letním měsícům je tam minimum turistů, takže budou mnohem klidnější. Pro ty z vás, kdo chtějí vyměnit vánoční stres za procházky po pláži a kapra za čerstvé mořské plody, je jih Španělska ideální. A nebojte. I Španělé slaví Vánoce (a ve velkém stylu!), takže se v osvětlených ulicích plných lidí, koled, koncertů, betlémů a tradičního jídla a pití budete cítit víc než svátečně.

Pokud vás Vánoce neberou, vyberte si španělské město, které jste vždycky chtěli vidět (doporučujeme Barcelonu). Budete moct využít toho, že 25. a 26. prosince budou ulice prázdné, a můžete ho pořádně prozkoumat. Tohle je přesně ten důvod, proč během vánočních svátků někam vyrazit. Je to mimo sezónu a většina lidí je doma s rodinou, což znamená, že ať už se rozhodnete jet kamkoli, můžete se spolehnout na to, že vás tam nečekají davy turistů.

Chcete načerpat ještě víc inspirace? Navštivte Kiwi.com Stories.

Podobné články