Kam vyrazit na prodloužený víkend o svátcích v roce 2024

Kam vyrazit na prodloužený víkend o svátcích v roce 2024

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Chceš si v roce 2024 prodloužit víkend a vyrazit na výlet v rámci státního svátku? Tady najdeš tipy na státní svátky, které vycházejí zajímavě i nápady na levné destinace

Státní svátky jsou vždy příjemnou záminkou pro posezení s přáteli, přispání si nebo vyražení na výlet. Koneckonců, svátků není mnoho, a tak není divu, že se spousta z nás chopí možnosti prodlouženého víkendu. Abys věděl/a, jaké státní svátky se dají nenásilně protáhnout do prodlouženého víkendu, přinášíme ti několik tipů, kam se v Evropě o jednotlivých svátcích v roce 2024 vydat. Vybírat tak můžeš z období Velikonoc, jara, léta a Vánoc — podle toho, proč je dané roční období skvělou dobou k návštěvě vybrané destinace. Vyznač si data v kalendáři, inspiruj se a rezervuj si své cesty s dostatečným předstihem, abys získal/a ty nejlepší nabídky!

Kam vyrazit na Velký pátek a Velikonoční pondělí (29. března – 1. dubna 2024)

Dlouho očekávané velikonoční svátky jsou ideální příležitostí k zaslouženému delšímu víkendu. A my pro tebe máme tip na to pravé místo…

Řecko

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwi.com.ro)

O velikonočním víkendu bude v celém Řecku vše při starém, protože pravoslavné Velikonoce se letos slaví mnohem později. Na jižních ostrovech (jako je Kos, Rhodos nebo Kréta) panuje obvykle nejlepší počasí v zemi — slunečno s teplotami kolem 20 °C. Jistě, není to žádné závratné horko, ale návštěva Řecka v březnu nebo dubnu znamená, že se vyhneš davům lidí a získáš výhodné ceny ubytování v období mimo sezónu. A pokud ti nevadí chladnější průměrná teplota vody (16 °C), pořád se můžeš na přelomu března a dubna vykoupat v moři.

Pokud jsi spíš příznivcem městských výletů, Atény rozhodně stojí za to, abys jim věnoval/a svůj čas. Mnozí toto starověké hlavní město označují za místo, kde se zrodila civilizace, jak ji známe dnes, nebo také jako město, kde se Východ setkává se Západem. Je to ráj pro opravdové milovníky historie, kde najdeš více chrámů, ruin a muzeí, než kolik jich můžeš vůbec vidět. Do Atén se navíc dostaneš poměrně snadno, protože zdejší letiště je hlavním dopravním uzlem, kam přilétají lety z celé Evropy i zbytku světa. Omrkni tohle město právě o Velikonocích a aspoň se vyhneš horkům, které jsou v letní sezóně typické — určitě nebudeš litovat!

Kam se vydat o květnových svátcích (1. května, 8. května 2024)

Květnový Svátek práce a Den vítězství vychází sice na středu, ale pokud si dva pracovní dny předtím nebo potom zařídíš volno, čeká tě i s víkendem krásných 5 dní dovolené, a to už se dá vymyslet opravdu zajímavý výlet!

Maďarsko

Obliba Budapešti jako destinace za posledních cca 10 let nesmírně vzrostla a je snadné pochopit proč. V maďarském hlavním městě můžeš tak trochu objevovat dvě města v jednom: klidnou, kopcovitou stranu řeky jménem Budín a dynamickou, kypící Pešť. Spojuje je několik různě historických mostů, z nichž jeden nabízí zajížďku na Markétin ostrov — rozlehlý park na samotné řece.

Protože je Budapešť dnes vyhledávanou evropskou metropolí, není už tak levná jako kdysi, ale pořád se tu dá vyjít i s omezeným rozpočtem. Stejně jako na mnoha místech střední Evropy je i v Budapešti v zimě obvykle velmi chladno a v létě velmi horko, takže květen je z hlediska počasí nejpříjemnějším obdobím pro cestu.

Pokud se vydáš rovnou i do zbytku země, nejlepší, co můžeš udělat, je dopřát si trochu času pro sebe v lázních. Maďarsko je proslulé svými léčivými geotermálními vodami, zejména v rámci Evropy, a kultura koupání zde sahá tisíciletí zpět. Podívej se na náš článek o nejlepších lázních v Maďarsku, rezervuj si letenku a věnuj se péči o sebe.

Chorvatsko

Interior shot of amphitheater in Pula — Getty ImagesNech se unést římskými ruinami v Pule — Getty Images

Kam se vydat o letním svátku (6. července)

V létě jsou sice dva svátky a hned za sebou, ale pouze Den slovanských věrozvěstů připadá na pátek, takže proč to nevyužít na rychlý prodloužený víkend mimo domov ještě než nastoupí podzim v celé své kráse.

Irsko

Cliffs against turquoise ocean in Cork — Getty ImagesIrsko je prostě úžasné a navíc snadno dostupné — Getty Images

Irsko ti asi na mysli při plánování dovolené moc často nepřijde, a to je chyba. Jasně, není to vyloženě teplá destinace — počasí je v průběhu roku notoricky nepředvídatelné — ale v létě jsou dny dlouhé, takže budeš mít dostatek času na to, aby ses pokochal/a nepřeberným množstvím přírodních krás, které tato země nabízí.

Irsko je obecně krásné místo, ale speciálně v hrabstvích Galway, Clare, Kerry a Cork na západním pobřeží najdeš nádherné pláže, velkolepé útesy a pohodová, půvabná městečka, kde žijí jedni z nejpřátelštějších lidí, jaké kdy potkáš. Nebo se samozřejmě můžeš vypravit do Dublinu, pokud chceš dovolenou v rychlejším tempu s povinným večerem na Guinnessu v Temple Baru.

Kam vyrazit o vánočních svátcích (25. a 26. prosince)

Odjet na Vánoce pryč je tak trochu jako s marmeládou — někteří lidé to opravdu zbožňují a někteří nesnesou pomyšlení, že by měli porušit své domácí tradice. Pokud patříš do prvního tábora, čti dál…

Španělsko

Prosincové teploty v obvyklých turistických destinacích na jihu Španělska — v Malaze, Alicante a dalších městech — se pohybují kolem 15 °C, což je podstatně tepleji než doma. Navíc tam ve skutečnosti nebude zdaleka tolik turistů jako v létě. Rutinní vánoční stres vyměň za pohodové procházky po pláži a smažené řízky za čerstvé mořské plody. Ale neboj se — Španělé Vánoce slaví (a to v docela velkém stylu), takže i tady se budeš pohybovat mezi světelnými výstavami, betlémy, sbory, koncerty a tradičním jídlem a pitím, a stále tak budeš mít sváteční pocit.

Pokud tě Vánoce ani trochu netrápí, vyber si španělské město, které tě vždycky lákalo (my doporučujeme Barcelonu), využij klidných ulic 25. a 26. a vydej se na průzkum. Když už nic jiného, je to ten největší důvod, proč se vydat na cestu právě během vánočních svátků: je to období mimo sezónu a téměř všichni jsou doma s rodinou, což znamená, že ať už se rozhodneš vyrazit kamkoliv, můžeš se spolehnout na to, že tam nebude v podstatě ani noha.

Chceš více cestovatelské inspirace? Navštiv Kiwi.com Stories.

Podobné články