Kam vyrazit za relaxem, lázněmi a duševní pohodou

Kam vyrazit za relaxem, lázněmi a duševní pohodou

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Jak se zrelaxovat a získat zpět duševní pohodu po pandemii COVID-19

Pandemie COVID-19 se nejspíš nepodepsala zrovna nejpříznivěji na nikom z nás — omezení společenského života, sportovních aktivit, či případná ztráta finančních příjmů se za posledních několik měsíců promítla do života nás všech.

Zahraniční dovolená se již před desítkami let stala populárním způsobem, jak si dobít baterky. Existují však i destinace, které jsou přímo vyhlášené pro své až terapeutické účinky. Pojďme se teď podívat, které to jsou a kam hlavně Češi rádi cestují.

Indie

Ceny letenek do Indie jsou nyní o polovinu levnější než před pandemií Ceny letenek do Indie jsou nyní o polovinu levnější než před pandemií — Shutterstock

Indie je tradičně zemí, která přitahuje návštěvníky hledající očistu těla a mysli a ne nadarmo je známá jako místo, kde se zrodila jóga. 

Jen za loňský rok Češi zadali do svých prohlížečů 12 milionů vyhledávání slova Indie. Tomu jistě pomáhají i levnější letenky, a to v průměru hned o 53 procent ve srovnání s cenami před pandemií. Na Slovensku dokonce vzrostl zájem o tuto zemi o 325 procent.

Indonésie

Na Slovensku vyhledávali na internetu Indonésii o 320 procent častěji než v předešlém roceNa Slovensku vyhledávali na internetu Indonésii o 320 procent častěji než v předešlém roce — Shutterstock

Jednou z nejoblíbenějších destinací v Indonésii je nepochybně ostrov Bali. Láká cizince doslova ze všech krajů světa a upřímně, není se čemu divit. Ať už se vydáváte surfovat, meditovat nebo například vychutnávat si tolik populární veganskou kuchyni, jedinečnost tohoto ostrova vás jistě okouzlí.

Údaje od Kiwi.com ukazují, že oproti loňskému roku lidé na Slovensku vyhledávali na internetu Indonésii o 320 procent častěji než v předešlém roce a Španělé ji vyhledávali ve více než 18 milionech případů.

Spojené státy americké

Spojené státy jsou místy jako stvořené pro relaxaciSpojené státy jsou místy jako stvořené pro relaxaci — Shutterstock

Když se řekne USA, většina z nás si hned nejspíš nevybaví lázně a termální prameny. Spojené státy americké jsou však přímo poseté oblastmi stvořenými pro relaxaci. Glenwood Hot Springs v Coloradu nesmí na seznamu chybět — je zde největší bazén s horkými termálními prameny na světě. Nechybí ale ani luxusní středisko s nejrůznějšími lázeňskými procedurami.

Co se týče Spojených států, v posledních letech Češi a Slováci nejvíce vyhledávají cesty do New Yorku, Los Angeles, Miami, San Francisca a Bostonu. 

Japonsko

Jeden z červených horkých pramenů v Beppu, JaponskoJeden z červených horkých pramenů v Beppu, Japonsko — Shutterstock

Země vycházejícího slunce je už dlouhou dobu proslulá svými horkými prameny, tzv. onseny. Ve vulkanicky aktivním Japonsku najdete přes 2 000 oblastí s onseny, které přitahují jak místní, tak zahraniční turisty. Koupele ve veřejných lázních jsou zde velmi oblíbené a jsou již dlouhá staletí součástí japonské kultury.

A co takhle destinace blíže domovu…

Česká republika

Do lázní v ČR by se opět mělo dát jezdit od května 2021Do lázní v ČR by se opět mělo dát jezdit od května 2021 — Shutterstock

S mírnějšími opatřeními se v zemi nově otevírají i lázně, které budou od 10. května moct navštívit i samoplátci s indikovaným zdravotním problémem. Lázeňské provozovny by se měly otevřít pro ty, kteří se prokážou negativním PCR testem, očkováním nebo případně i potvrzením o prodělaném onemocnění.

Mezi oblíbené lázeňské destinace u nás již tradičně patří Kralovy Vary. Ty obvykle lákají i spoustu zahraničních návštěvníků, kteří podle některých zdrojů tvořili skoro až polovinu klientů.

Slovensko

Stále blízko domovu, Slovensko je destinací proslulou svými termálními prameny — na jeho území jich najdete hned okolo 1 300.

Nedaleko hranic s Českou republikou leží známé Turčianske Teplice, které jsou na Slovensku tak trochu raritou, jelikož se jako jediné lázně v zemi soustředí na léčbu onemocnění ledvin a močových cest. V západní části Slovenska leží i lázeňské město Piešťany, kde byly první lázně vystavěny již v roce 1778.

Rakousko

Kromě wellness si můžete v Rakousku i krásně zalyžovatKromě wellness si můžete v Rakousku i krásně zalyžovat — Shutterstock

Cestování do Rakouska má hned několik výhod — kromě toho, že nemusíte jezdit nikam zvlášť daleko, náš jižní soused se pyšní krásnou přírodou a hlavně spoustou termálních pramenů a wellness středisek. 

Pokud se vydáte těsně za hranice do Vídně, můžete si svůj pobyt zpříjemnit i trochou kultury nebo nákupy. Naopak více na západ najdete rozlehlé lázeňské komplexy, jakými jsou například venkovní Aqua Dome nebo Alpentherme Gastein, kde si můžete i skvěle zalyžovat.

Maďarsko

Maďarsko je na své horké prameny náležitě hrdéMaďarsko je na své horké prameny náležitě hrdé — Shutterstock

Co se týče termálních pramenů, Maďarsko není žádným překvapením a místní jsou na své lázně i prameny náležitě hrdí. Najdete zde přes 1 000 horkých pramenů, tedy jednu z největších koncentrací termálů v rámci Evropy.

Výhodou zdejších pramenů je obrovský výběr vytoužených lékařských a relaxačních účinků. Můžete si jimi léčit kožní onemocnění, problémy se svaly, klouby i pohybovým aparátem, a dokonce se můžete pustit i do pitné kúry. Navíc jsou prameny díky své příjemné teplotě často otevřené i v zimním období.

Itálie

Saturnia leží mimo hlavní turistické trasy na jihu ToskánskaSaturnia leží mimo hlavní turistické trasy na jihu Toskánska — Shutterstock

Italské termály jsou jedny z nejstarších v Evropě a už staří Římané je měli za oblíbenou aktivitu. Za zmínku stojí například starověká Saturnia, která leží mimo hlavní turistické trasy na jihu Toskánska. Jedná se o malebnou vesničku obklopenou lesy, olivovníky a pozůstatky po Etruscích. Zdejší vody se používají například k léčbě kožních potíží, ekzémů či akné.

Španělsko

Španělsko sice možná nepatří mezi jasné lázeňské favority, zato se drží na špičce oblíbených turistických destinací. Momentálně je jednou z nejpopulárnějších evropských destinací — téměř 14 procent letů zarezervovaných přes Kiwi.com z Evropy do Evropy za rok 2021 má za cíl právě Španělsko.  

Chcete více inspirace a zpráv ze světa cestování? Navštivte Kiwi.com Stories.

Podobné články