Které destinace jsou ty nejlevnější?

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Které země a města jsou nejlevnější? Jak najít dovolenou a letenky, které vás nebudou stát svět? Kiwi.com to ví a má pro vás tipy ze všech koutů naší krásné planety.

Dali jsme hlavy dohromady, všechno jsme spočítali a sestavili seznam těch nejlevnějších míst na světě. Najdete v něm evropská města, dobrodružství v džungli ve Střední Americevysněnou cestu každého batůžkáře po Asii. Prostě a jednoduše je tu něco pro každého. Mrkněte na naše tipy i průvodce denním rozpočtem, vyberte si, kam se vypravíte, a rezervujte si cestu na Kiwi.com!

Evropa

Vratislav, Polsko

Street view of Wrocław Cathedral — Getty ImagesVratislav je nedoceněné město ve střední Evropě – Getty Images

Místní měna: polský zlotý; 1 EUR = 4,70 PLN

Káva: 2,50 EUR

Půllitr místního piva: 2,75 EUR

Oběd: 7,50 EUR

Večeře v restauraci střední třídy: 12,75 EUR

24hodinová jízdenka na MHD: 2,35 EUR

Noc v hostelu: 10 EUR

Noc ve 3hvězdičkovém hotelu: 50 EUR se snídaní

DENNÍ ROZPOČET: 35–45 EUR

Varšava je hlavní město, Krakov je oblíbené místo turistů a Vratislav je… jednoduše krásná. S Krakovem má mnoho společného, například obrovské náměstí s trhy, jen ve Vratislavi ho navíc zdobí krásná gotická radnice. Je to sympatické město plné zeleně postavené na 12 ostrovech, mezi kterými se vine řeka Odra. Ostrovy spojuje 130 mostů a při prohlídce města si spíš připadáte jako ve skandinávské Kodani nebo Stockholmu.

Vratislav ale není zdaleka tak drahá, protože tu žije spousta studentů a většina turistů míří do známějších polských měst. To je ale velká škoda, protože tu najdete nejen skvělý noční život, ale i jedny z nejlepších muzeí v celém Polsku. Je to úžasné místo, které si zamilujete.

Sofie, Bulharsko

Aerial view of Vitosha Boulevard in Sofia — Getty ImagesSofie je neuvěřitelně levné, životem pulzující město s bohatou historií – Getty Images

Místní měna: bulharský leva; 1 EUR = 1,90 BGN

Káva: 1,80 EUR

Půllitr místního piva: 1,80 EUR

Oběd: 10 EUR

Večeře v restauraci střední třídy: 15,50 EUR

24hodinová jízdenka na MHD: 2 EUR

Noc v hostelu: 12 EUR

Noc ve 3hvězdičkovém hotelu: 35 EUR se snídaní

DENNÍ ROZPOČET: 30–40 EUR

Název města pochází z řeckého slova pro moudrost, a pokud chcete navštívit evropské město, ale utratit co nejmíň peněz, měli byste bulharské hlavní město rozhodně zvážit. Sofie byla postavena v údolí na bohaté půdě plné minerálních pramenů a po tisíciletí byla křižovatkou lidstva. Asi i proto se jí přezdívá „město náboženské tolerance“. Stojí tu totiž vedle sebe kostely, synagogy i mešity.

Určitě byste měli zavítat na hlavní ulici Vitoša, které se říká Vitoška. Najdete tu spoustu barů, kaváren, restaurací a obchodů a je odsud nádherný výhled na hory, které město obklopují. Na to, že město strávilo většinu 20. století pod vládou komunismu, jsou historické budovy skoro nedotčené, zejména ve srovnání například s Bukureští. Mix tolerance, rozmanité scenérie a místní architektury dělá ze Sofie ideální místo pro vaši příští dovolenou.

Sibiu, Rumunsko

Narrow street of old houses in Sibiu — Getty ImagesStřechy starých domů v Sibiu vypadají, jako by měly oči – Getty Images

Místní měna: rumunský lei; 1 EUR = 4,90 RON

Káva: 1,70 EUR

Půllitr místního piva: 1,45 EUR

Oběd: 6,10 EUR

Večeře v restauraci střední třídy: 14 EUR

24hodinová jízdenka na MHD: není dostupná; jednosměrná autobusová jízdenka: 0,40 EUR

Noc v hostelu: 10 EUR

Noc ve 3hvězdičkovém hotelu: 40 EUR se snídaní

DENNÍ ROZPOČET: 30 EUR

Město Sibiu ve středním Rumunsku není žádné velkoměsto, ale rozhodně nezůstává v pozadí. V roce 2007 získalo titul Evropské město kultury, v roce 2019 bylo jmenováno Evropským regionem gastronomie a v roce 2021 Evropským hlavním městem turistiky. To není špatné, co říkáte? Chodíte rádi po horách? Nebo radši po galeriích? Nebo spíš preferujete posezení u dobrého jídla a pití? Sibiu nabízí něco pro každého.

Centrum města bylo vybudováno převážně ve 12. a 13. století a najdete tu zbytky opevnění a klasické hlavní náměstí. Možná jste taky viděli fotky místních domů s okny ve střeše, která připomínají oči. V ulicích tohohle města se konal první rumunský vánoční trh ve vídeňském stylu, který byl zařazen mezi 15 nejkrásnějších v Evropě. V Sibiu si vlastně všechno zaslouží nějaké to ocenění, tak hurá na cesty!

Severní a Jižní Amerika

Oaxaca, Mexiko

Traditional Mexican dancers at the Guelaguetza festival — Getty Images Festival Guelaguetza je nejnavštěvovanějším kulturním festivalem v Americe – Getty Images

Místní měna: mexické peso; 1 EUR = 19,45 MXN

Káva: 2,30 EUR

Půllitr místního piva: 1,55 EUR

Oběd: 5,60 EUR

Večeře v restauraci střední třídy: 12,80 EUR

24hodinová jízdenka na MHD: není dostupná; jednosměrná jízdenka: 0,40 EUR

Noc v hostelu: 14 EUR

Noc ve 3hvězdičkovém hotelu: 50 EUR se snídaní

DENNÍ ROZPOČET: 25–40 EUR

Oaxaca de Juárez je skvělým místem pro ty, které zajímá historie regionu. Archeologická naleziště Mixtéků a Zapotéků se tu snoubí se stavbami z koloniální i moderní éry, příjemnými parky a klidnými náměstími. Starobylé a moderní se tu ale mísí i v jiných ohledech, a to v gastronomii. Ochutnat tu můžete například horkou čokoládu vyráběnou tradičním aztéckým způsobem, mezcal (Oaxaca je domovem tohoto nápoje) a současnou mexickou kuchyni.

V létě se můžete zúčastnit měsíc trvajícího festivalu Guelaguetza. Je to jeden z největších kulturních festivalů na světě (a nejnavštěvovanější v Americe), na kterém uvidíte taneční, výtvarné a hudební soubory z celého regionu. Jasně, v Mexiku najdete větší města, slavnější historické památky a oblíbenější destinace, ale Oaxaca je prostě jedinečná.

Flores, Guatemala

Tikal Temple in Guatemala with tourist in the foreground — ShutterstockFlores je skvělá základna pro objevování nejúchvatnějších starověkých památek na světě – Shutterstock

Místní měna: guatemalský quetzal; 1 EUR = 7,70 GTQ

Káva: 2,60 EUR

Půllitr místního piva: 1,90 EUR

Oběd: 2,80 EUR

Večeře v restauraci střední třídy: 11 EUR

24hodinová jízdenka na MHD: není k dispozici

Noc v hostelu: 15 EUR

Noc ve 3hvězdičkovém hotelu: 55 EUR se snídaní

DENNÍ ROZPOČET: 20–30 EUR

Nebudeme vám lhát. Není jednoduché se sem dostat, ale pokud se do tohohle městečka na jezeře Petén Itzá vydáte (ano, město leží na ostrově), ocitnete se v centru jedné z nejvýznamnějších historických oblastí Střední Ameriky. Právě z Floresu se odvážní dobrodruzi mohou dostat k dechberoucím, 2 000 let starým ruinám Tikalu, jednomu z nejúžasnějších příkladů mayské civilizace.

Městečko má sice letiště, ale většina lidí se sem radši dostává autobusem (z města Ciudad de Guatemala sem jezdí spousta nočních linek). Na ostrově budete mít úžasný výhled na jezero, kopce a větší pevninská města Santa Elena a San Benito. Je to příjemné místo, které se hodí hlavně jako levná základna pro poznávání té nejkrásnější a nejpozoruhodnější historie a kultury na světě.

Medellín, Kolumbie

Místní měna: kolumbijské peso; 1 EUR = 4,955 COP

Káva: 1,05 EUR

Půllitr místního piva: 1 EUR

Oběd: 3 EUR

Večeře v restauraci střední třídy: 9 EUR

24hodinová jízdenka na MHD: není dostupná; jednosměrná jízdenka s kartou Civica: 0,55 EUR

Noc v hostelu: 12 EUR

Noc ve 3hvězdičkovém hotelu: 20 EUR se snídaní

DENNÍ ROZPOČET: 15–25 EUR

V minulosti byl Medellín synonymem všeho špatného: násilí, drog, nepořádku a chaosu. Na přelomu 80. a 90. let to bylo nejnebezpečnější město na světě. Dnes je ale všechno jinak. Počátek tisíciletí přinesl pokrokové vedení, rozumné městské plánování a inovativní způsoby, jak snížit chudobu, kriminalitu a sociální vyloučení prostřednictvím levné veřejné dopravy, vzdělávání, liberální politiky a udržitelného sociálního rozvoje. Město následně získalo řadu uznání a světových ocenění.

Skvělým příkladem jsou knihovní parky. Název napovídá, že se jedná o kombinaci veřejné knihovny a parku. Najdete je po celém městě a propojuje je levný a pravidelný systém metra. Knihovní parky jsou nejen komunitním prostorem, ale i místem, které nabízí přístup ke vzdělávání a aktivitám. Město je navíc plné umění, studentů, vynikající kuchyně a rozmanitých festivalů. Snad žádné jiné místo si neprošlo tak markantní urbanistickou proměnou.

Asie a Austrálie

Luang Prabang, Laos

Buddhist monks collecting donations in Luang Prabang — Getty ImagesTuristé i místní přispívají buddhistickým mnichům v Luang Prabang – Getty Images

Místní měna: laoský kip; 1 EUR = 17 124 LAK

Káva: 2 EUR

Půllitr místního piva: 0,90 EUR

Oběd: 1,70 EUR

Večeře v restauraci střední třídy: 9 EUR

24hodinová jízdenka na MHD: není k dispozici; taxi od 3 EUR

Noc v hostelu: 7 EUR

Noc ve 3hvězdičkovém hotelu: 25 EUR se snídaní

DENNÍ ROZPOČET: 25 EUR

Luang Prabang, známý svými velkolepými chrámy a královskými paláci, byl až do roku 1975 hlavním městem Laoského království. Tohle neobvyklé místo je v podstatě přes 50 propojených vesnic, z nichž víc než 30 tvoří část, která je na seznamu světového dědictví UNESCO. Luang Prabang je laoským centrem buddhismu. Každé ráno tu po ulicích chodí stovky mnichů a vybírají dary, čemuž napomohl i turistický ruch.

Další zajímavosti najdete v okolních kopcích: vodopády, jeskyně a nádherné výhledy na město a řeku Mekong, hlavně při východu a západu slunce. Během dne můžete vyrazit na horském kole podél řeky do vesnice Ban Chan, kde se vyrábí keramika, nebo se naučit připravovat některé z místních specialit, které si v minulosti oblíbila královská rodina.

Džajpur, Indie

Tourist walking by Jaipur City Palace — Getty ImagesDžajpuru se přezdívá Růžové město – Getty Images

Místní měna: indická rupie; 1 EUR = 82 INR

Káva: 1,50 EUR

Půllitr místního piva: 1,80 EUR

Oběd: 2,50 EUR

Večeře v restauraci střední třídy: 6,20 EUR

24hodinová jízdenka na MHD: není dostupná; maximální jízdné: 0,50 EUR

Noc v hostelu: 6 EUR

Noc ve 3hvězdičkovém hotelu: 27 EUR se snídaní

DENNÍ ROZPOČET: 20 EUR

Džajpur, který je domovem víc než tří milionů lidí, je největším městem na tomhle seznamu, ale v Indii se jen tak tak probojoval do první desítky. Pokud chcete Indii navštívit, ale děsí vás chaotická Bombaj nebo Dillí, pak by pro vás Džajpur mohl být tou pravou volbou. Jedná se o poměrně moderní a mladé město, které bylo postaveno v roce 1727 jako jediné skutečně plánované město v Indii. Díky tomu má velmi pravidelně vystavěné ulice.

A taky je růžové. Najdete tu spoustu mohutných hradeb a paláců. Růžová je barvou pohostinnosti, a tak když měl přijet princ z Walesu, mahárádža Džajpuru se prý rozhodl natřít celé město narůžovo. Díky tomuto gestu se Džajpur rozhodně odlišil od zbytku už tak rozličné země.

Cairns, Austrálie

Místní měna: australský dolar; 1 EUR = 1,54 AUD

Káva: 3,20 EUR

0,5 l místního piva: 5,20 EUR

Oběd: 15 EUR

Večeře v restauraci střední třídy: 26 EUR

24hodinová jízdenka na MHD: 4,85 EUR

Noc v hostelu: 12,30 EUR

Noc ve 3hvězdičkovém hotelu: 90 EUR se snídaní

DENNÍ ROZPOČET: 60 EUR

Řekněme si na rovinu, že co se levného způsobu života týče, obě výše uvedená města jsou na jiné úrovni. Ale v australském měřítku je Cairns místem, kde za své peníze dostanete nejvíc. Město je známé především jako vstupní brána k Velkému bariérovému útesu, ale je taky oblíbeným místem pro batůžkáře, plážové povaleče a ty, kdo se chtějí vydat do deštných pralesů a na sever na poloostrov Cape York.

Levně se najíte na některém z mnoha trhů ve městě, a pokud si chcete dopřát něco víc extra, vyrazte do Cairns Esplanade. Prastarou kulturu tohoto regionu můžete poznávat při prohlídce lesů s domorodým průvodcem (domorodci i ostrované z Torresova průlivu obývají tento region už minimálně 40 000 let). Nebo se vydejte na pobřeží, kde se můžete třeba potápět nebo jezdit na kánoi a kajaku. Ať už se rozhodnete pro cokoli, uvidíte, že Cairns je mnohem víc než jen pouhou bránou někam jinam.

Líbil se vám článek? Další inspiraci můžete načerpat na stránce Kiwi.com Stories.