Na letní dovolenou hurá do Chorvatska, a nejen na pláž

Na letní dovolenou hurá do Chorvatska, a nejen na pláž

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Vlakem a autobusem k Jadranu s Kiwi.com a RegioJet

Nepochybně každý z nás dobře ví, že Chorvatsko už celá desetiletí patří mezi nejvyhledávanější turistické destinace. Není se čemu divit. Naši jižní sousedé se můžou pochlubit více než tisícovkou ostrovů a ostrůvků, průzračnými vodami a pro nás stále lákavými cenami. 

RegioJet letos opět vyráží do této oblíbené evropské destinace — a jízdenky si nyní můžete jednoduše pořídit i na Kiwi.com. Čtěte dál a dozvíte se, jak na to i kam se vydat, abyste si dovolenou pořádně užili.

Jak si z nabídky vlaků a autobusů do Chorvatska vybrat?

Letos můžete do Chorvatska vyrazit i díky Kiwi.com, které na svém vyhledávači nabízí vlakové a autobusové spoje od RegioJetLetos můžete do Chorvatska vyrazit i díky Kiwi.com, které na svém vyhledávači nabízí vlakové a autobusové spoje od RegioJet — RegioJet

Letos můžete do Chorvatska vyrazit i díky Kiwi.com, které na svém vyhledávači nabízí vlakové a autobusové spoje od RegioJet. Vybírat můžete z vlakových spojů do Rijeky, Splitu a Záhřebu a návazných autobusových spojů hned do 56 destinací na pobřeží Jaderského moře. 

V letních měsících červenec a srpen navíc vlaky pojedou denně, takže si cestu můžete uzpůsobit podle vlastních představ. Pokud byste se raději vyhnuli vrcholící turistické sezóně, v květnu, červnu a září budete mít na výběr ze tří spojů týdně.

Ceny jízdenek jsou více než lákavé — začínají na 590 Kč za místo na sedačce nebo 790 Kč v lůžkovém kupé za jednu cestu. A jak už je u RegioJet zvykem, v ceně je nejen rezervace místa, ale i palubní servis, jako například balení vody, káva i drobná snídaně. Nechybí ani připojení k internetu.

Letos nově nabízí RegioJet i návazné spoje do letovisek v Černé Hoře a Bosně a Hercegovině.

Pojďme se teď na některé z nabízených destinací společně podívat.

Udělejte si zastávku v hlavním městě Záhřebu a prozkoumejte jeho okolí

Pokud vás láká i jiný kousek Chorvatska než jen jeho pobřeží, udělejte si po cestě zastávku v hlavním městě ZáhřebuPokud vás láká i jiný kousek Chorvatska než jen jeho pobřeží, udělejte si po cestě zastávku v hlavním městě Záhřebu — Shutterstock

Pokud vás láká i jiný kousek Chorvatska než jen jeho pobřeží, udělejte si po cestě zastávku v hlavním městě Záhřebu. Ušetříte si tím nějaký ten čas ve vlaku a určitě nebudete litovat.

Po několika hodinách jízdy jistě uvítáte, že je Záhřeb jako stvořený pro pěší toulky. Je o něco menší než Praha co do počtu obyvatel a možná vás jeho vizáž na první pohled nijak nepřekvapí — velká evropská města vypadají tak trochu podobně.

Z hlavního nádraží jste na starém městě za pár minut. Bude na vás čekat krásná procházka přes kočičí hlavy, a když se zvednete hlavu, uvidíte záplavu červených střech a věžiček kostelů. Tím snad nejznámějším je Záhřebská katedrála, která město zdobí již více než tisíc let a vzdáleně může připomínat brněnský Petrov. 

Pokud chcete prozkoumat i okolí Záhřebu, vydejte se do přírodního parku MedvednicaPokud chcete prozkoumat i okolí Záhřebu, vydejte se do přírodního parku Medvednica — Shutterstock

Záhřeb není ospalé středověké městečko, naopak to tu žije už od brzkého rána. Kolem 7:00 se otevírá zdejší proslulé tržiště Dolac, kde můžete najít vše od čerstvé zeleniny a ovoce přes umělecké předměty až po změť barev, vůní a chutí.

Pokud chcete prozkoumat i okolí tohoto velkoměsta, vydejte se do přírodního parku Medvednica. Narazíte tu na soutěsky, vodopády, hradní zříceniny nebo například na jednu z největších jeskyň v Chorvatsku s názvem Veternica.

Smočte nohy v moři na severním pobřeží

V Pule je římský amfiteátr, který je nejvýznamnější a největší památkou římského stavitelství v celé zemiV Pule je amfiteátr, který je nejvýznamnější a největší památkou římského stavitelství v celé zemi — Shutterstock

Jestliže Záhřeb není vaší poslední zastávkou, anebo se rozhodnete zde nezastavovat, čeká vás o pár hodin vzdálenější Rijeka. Je jedním z nejdůležitějších přístavů v zemi a tomu vděčí i svou polohou kousek od slovinských a italských hranic. Rijeka se také považuje za symbolickou bránu k oblíbeným ostrovům, které lemují chorvatské pobřeží.

Díky návazným autobusům se ale nemusíte spokojit pouze s Rijekou. Můžete si zajet do malebné přímořské Puly, jejíž historie sahá až do 3. století před naším letopočtem, a tím je jedním z nejstarších měst na východním Jadranu. Ta historie na vás také dýchne — nachází se tu amfiteátr, který je nejvýznamnější a největší památkou římského stavitelství v celé zemi. Můžete se odtud také jednoduše přeplavit lodí do Benátek.

Abyste unikli ruchu města a užili si trochu klidu na pláži, sluníčka i čistého moře, vydejte se po pobřeží na sever do dovolenkové destinace Poreč. Kromě krásné promenády je zde i mnoho atrakcí, jako jsou akvaparky, akvária nebo dinopark, proto sem rády jezdí i rodiny s dětmi. 

Na jih od Rijeky se před vámi rozprostře největší chorvatský ostrov KrkNa jih od Rijeky se před vámi rozprostře největší chorvatský ostrov Krk — Shutterstock

Naopak na jih od Rijeky se před vámi rozprostře největší chorvatský ostrov Krk. V jihovýchodním cípku ostrova se rozprostírá malá vesnička Baška, které žijí jen necelé dva tisíce obyvatel. Letovisko se proslavilo i svou zčásti písečnou a zčásti oblázkovou pláží, která je nejen 1,8 km dlouhá, ale navíc je odtud nádherný výhled na okolní horské hřbety.

Vydejte se po pobřeží směrem na jih

Labužníci jistě ocení dalmátskou kuchyni — krevety na buzaru, plněné kalamáry nebo takový guláš z mořských plodůLabužníci jistě ocení dalmátskou kuchyni — krevety na buzaru, plněné kalamáry nebo takový guláš z mořských plodů — Shutterstock

Pokud chcete objevovat i krásy jižněji od Krku, možností je dojet vlakem do Splitu a pokračovat odtud. V úzkém pruhu mezi mořem a Bosnou a Hercegovinou je hned několik menších, přesto světově proslulých měst. Hned několik z nich se navíc objevilo v seriálu Hra o trůny, a tím jejich popularita přímo vystřelila vzhůru.

Split se svými 180 000 patří mezi největší z nich. Najdete zde spoustu starobylých památek, jako například Diokleciánův palác zapsaný na seznam světového dědictví UNESCO. Labužníci jistě ocení dalmátskou kuchyni — krevety na buzaru, plněné kalamáry nebo takový guláš z mořských plodů. 

Dalmácie nabízí spoustu vyžití pro milovníky adrenalinuDalmácie nabízí spoustu vyžití pro milovníky adrenalinu — Shutterstock

Město je také skvělou základnou, pokud se chcete vydat na jednodenní výlety do okolí. Jen 30 minut od Splitu leží romantický Trogir, jehož historické jádro leží na ostrůvku mezi pevninou a ostrovem Čiovo a přitahuje návštěvníky nejen díky proslulé Trogirské katedrále se Lvím portálem.

Za zhruba půlhodinku dojedete i do Omiše, který leží na opačnou stranu od Splitu. Je to malebné městečko ve skalách při ústí řeky Cetiny, která se zde vylévá do Jaderského moře. Místo je ideální pro milovníky adrenalinu a vodních sportů a kolem hlubokého kaňonu řeky najdete středověké pevnosti, vyhlídky a stezky.

Přes hranice do Černé Hory či Bosny a Hercegoviny

Letos se nově můžete vydat do Černé Hory a Bosny a Hercegoviny Letos se nově můžete vydat do Černé Hory a Bosny a Hercegoviny — Shutterstock

Letos nově se navíc můžete vydat i za hranice Chorvatska a prozkoumat krásy Balkánského poloostrova.

Návazným autobusem se dostanete do letoviska Kotor v Černé Hoře. Toto středověké městečko je turistickým magnetem a není daleko od chorvatského Dubrovníku, pokud byste se rozhodli přejíždět nebo si udělat jednodenní výlet. Dýchne tu na vás kouzelná atmosféra a ani vám nebude vadit, že se ztrácíte v malých uličkách a na náměstích. A i když se hned nezorientujete, nemusíte se bát, že by vám vyhládlo, protože narazíte na spoustu skvělých restaurací s místními specialitami a za příjemné ceny.

Pokud je na vašem seznamu destinací Bosna a Hercegovina, vyrazte do Neumu, který jako jediné město v zemi leží na pobřeží. To ale není zas až takové překvapení, protože zdejší pobřeží je dlouhé jen asi 20 km a rozděluje chorvatskou Dalmácii. Výhodou dovolené v Bosně a Hercegovině jsou i nižší ceny než v sousedním Chorvatsku.

Na letní dovolenou hurá do Chorvatska, a nejen na pláž

Inspirovali jsme vás? Už se vidíte na pobřeží Jadranu? My ano! Neváhejte a zarezervujte si svou letní dovolenou s Kiwi.com a RegioJet.

V souvislosti s probíhající pandemií COVID-19 ve světě se prosím vždy nejdříve informujte o aktuálních omezeních pro cestování do zahraničí, a to např. na stránkách MZV ČR.

Podobné články