Milostný dopis… Česku

Milostný dopis… Česku

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Přímo uprostřed Evropy leží tato malá země, o kterou se během její existence přela, vyjednávala nebo ji naopak přehlížela velká řada mocností. My vám teď povíme, proč si právě Česká republika zaslouží trochu té naší lásky

Než začneme, k něčemu se vám přiznám: nejsem Čech, ale v České republice žiju už dlouho a za všechna ta léta jsem viděl její dobrou i tu méně dobrou stránku. Nebojím se proto říct, že dokážu dobře posoudit krásy i zvláštnosti této malé, středoevropské země. Vydejte se se mnou do měst, do přírody i za kulturou a třeba vás i něčím překvapím…

Klasická krása

Projděte se po Karlově mostě při východu nebo západu slunceProjděte se po Karlově mostě při východu nebo západu slunce — Shutterstock

Tak. Praha. Pokud jste tam ještě nikdy — nebo už dlouho nebyli, zajeďte se podívat co nejdříve. Vždy tu narazíte na něco nového. Praha se po pádu komunismu jako první z východního bloku otevřela turismu a svět se nestačil divit. Byla, je i bude vždy stejně krásná — výhledy z věží, kopců a rozhleden až na hrad, Karlův most, Staroměstské náměstí, zvlněnou Vltavu a ještě tolik dalšího.  

Musím uznat, že její krása je trochu zatížená reputací oblíbené destinace na zahraniční rozlučky se svobodou, ale vaši pozornost si stejně nejspíš získá něco jiného než kdejaký ten občasný hlouček Britů ve fotbalových tričkách, kteří se přeřvávají v irském baru.

Projděte se po Karlově mostě při východu nebo západu slunce. Vydejte se na Letnou, kde se před vámi rozevře celé panorama města. Navštivte muzea nebo se poddejte spleti postranních uliček na Starém Městě a Malé Straně. Vychutnejte si živou hudbu, divadlo nebo komedii na nespočtu míst rozsetých po celém městě, ať už to bude obrovská koncertní hala nebo zapadlá sklepní hospůdka. Vždy tu na vás bude čekat něco nového.

Český Krumlov je městem klasické krásyČeský Krumlov je městem klasické krásy — Shutterstock

Oblíbeným výletem z Prahy je historický Český Krumlov — středověké pohádkové město postavené v ohybu Vltavy asi 180 km jižně od hlavního města. Jestliže byste chtěli namalovat obrázek dokonalého městečka, možná by jím byl právě Český Krumlov s uličkami dlážděnými kostkami, červenými střechami domů a zámkem s elegantními chodníčky a zahradami na pozadí. Český Krumlov i Praha jsou perfektními ukázkami klasické české krásy, ale pojďme se vypravit ještě o něco dál…

O něco méně probádaná místa

Brno má nevšední tajemství, perspektivy, kuriozity a zvláštní stránkyBrno má nevšední tajemství, perspektivy, kuriozity a zvláštní stránky — Shutterstock

Druhým největším městem je Brno, a chybějící samohlásky v názvu nahradí osobitým šarmem. Hlavní město Moravy má okolo 380 000 obyvatel, je pohodové a oblíbené mezi studenty. Jeho krása není na první pohled patrná ani tradiční jako u Prahy, ukáže se vám pozvolna, zatímco budete objevovat jeho nevšední tajemství, perspektivy, kuriozity a zvláštní stránky. Zamilujete si ho a určitě vás nezklame.

Ostrava je rozložitým industriálním městem na východě, u samotných hranic s Polskem, a přiroste k srdci těm, kteří upřednostní naprostou otevřenost a realismus. Před lety z ní byla hnací síla komunistického uhelného průmyslu a kovářských prací, ale postupně se z ní stává město moderního umění, sportu a hudby (Vítkovice jsou dobrým příkladem využití industriálních ploch k uměleckým účelům). Každý rok se zde také odehrává jeden z největších hudebních festivalů v zemi, Colours od Ostrava, a obecně je zde možnost navštívit spoustu různých akcí. 

V Kutné Hoře je kaple z kostíV Kutné Hoře je kaple z kostí — Shutterstock

Mezi Brnem a Ostravou leží ještě Olomouc, která stojí za alespoň jednodenní návštěvu, a kde se můžete pokochat dvěma velkými náměstími s budovami a památkami z 15. století. Směrem na jihozápad země samozřejmě narazíte na České Budějovice, které jsou domovem (původního) Budvaru a skvělou základnou k tomu, abyste objevovali krásy okolí, jako třeba národního parku Šumava nebo i již zmiňovaného Českého Krumlova. Vydejte se do Telče nebo Jindřichova Hradce a žasněte nad krásou gotiky a renesance, zámků, zahrad, jezer či nádrží, do Zlína za modernismem 20. století nebo do Kutné Hory za kaplí, která je celá z kostí. Čeká na vás tisíc a jedno míst, kam se vypravit. Naštěstí je to jednodušší, než se může zdát.

Cestujte po svém

Česká republika má jednu obrovskou výhodu — všude se velmi jednoduše dostanete. No, je pravda, že to není zas až tak velká země, ale městská i meziměstská doprava je vymyšlená dobře. Ve většině měst narazíte na síť a kombinaci autobusů, tramvají nebo trolejbusů a v Praze je k tomu i metro. Jízdenky jsou levné a dostupné a spoje pravidelné a spolehlivé.

Co se týče delšího cestování, přímé vlaky mezi Prahou a Brnem jezdí co půl hodiny, a stejně tak i mezi Prahou a Ostravou. Tyto tři města tvoří jakýsi trojúhelník a na svých trasách mají i místa jako Olomouc nebo Pardubice. A pokud chcete vycestovat ze země (nebo využít letiště, které původně nebylo na vašem seznamu), z Brna se dostanete za 90 minut do Bratislavy nebo do Vídně a z Prahy jste asi za dvě hodiny v Drážďanech. A teď mluvím jen o vlacích. Mezi velkými městy (i mnoha menšími) pravidelně jezdí i autobusové linky, čisté a spolehlivé a v porovnání s jinými náklady cesta stojí jen pár korun.

Česká krajina je jako stvořená na projížďky a procházkyČeská krajina je jako stvořená na projížďky a procházky — Shutterstock

Je to vskutku krásná krajina na projížďky. Nenarazíte na nic příliš mohutného, nic velkého, spíš uvidíte, jak se krajinou kutálí kopečky a mezi nimi jsou posazená městečka a vesničky; milé, ale úplně tu nezažijete týden v divočině, o kterém se vám i po letech budou zdát děsivé sny, nebo útěk před medvědem, který se pokouší ukořistit nejlepší část vašeho těla, ať je to, co je to.

Najdete tu snad tisíce kilometrů tras, co křižují mapu a lákají k projížďce na kole. Pronajměte si raft a prožijte týden na vodě na některé z řek, zatímco se vám bude chladit pivo přivázané ke člunu a každý večer si vyberete nové místo k odpočinku. Pokud chcete zažít ještě větší dobrodružství, vydejte se na 1000 km dlouhou Cestu Českem — trasa, která se táhne od německé hranice na západě až po Slovensko na východě, přes hory, louky, skrze vesnice a hluboké a husté lesy. 

Pivo, víno, pohoda

Tradiční Pilsner Urquell se i dnes stále vaří v PlzniTradiční Pilsner Urquell se i dnes stále vaří v Plzni —Shutterstock

Všechna ta fyzická námaha vás jistě vyčerpá. Naštěstí jste na správném místě. Česká republika je známá pro své pivo, a to právem. Nejenže je původním domovem piva plzeňského typu, který stál při zrodu mnoha druhů piv po celém světě, ale takový výběr a kvalita piva — od velkých značek, které rozvážejí do všech koutů světa po malé, místní mikropivovary — se jen tak často nevidí.

Tradiční Pilsner Urquell se i dnes stále vaří v Plzni (další nápad na jednodenní výlet z Prahy). Prohlídka zdejšího pivovaru je znamenitá. Interaktivní formou vám představí historii pivovaru a obchodu v českých zemích, spatříte tu bednáře, jak ručně vyrábí sudy na pivo, prozkoumáte sklepy a ochutnáte mladé pivo, které ještě nemělo čas dokvasit a samozřejmě na konci prohlídky nebude chybět ani ochutnávka právě hotového piva.

Jih Moravy je posetý vinicemi Jih Moravy je posetý vinicemi — Shutterstock

Vydejte se na jihovýchod a najednou vás obklopí vinice. Moravské víno, zejména to bílé, je velkou chloubou místních a krajina kolem měst Znojmo, Mikulov a Lednice je obsypaná vinicemi. Zajeďte si do vinného sklípku nebo na některý z mnoha akcí, které slaví místní produkty a úrodu hudbou, jídlem a samozřejmě vínem.

Uvolněná atmosféra

Je několik kvalit, které si návštěvníci České republiky obzvláště vychvalují: místní hrdost, ze které se nikdy nestává arogance nebo namyšlenost; radost z maličkostí — zajít si na pivo s kamarádem, na procházku do parku — velmi pohodový přístup k životu v tomto nadmíru cynickém světě, který může hraničit až s naivitou, ale kterou já osobně beru spíš jako spokojenost.

Je pravda, že Češi jsou trochu rezervovaní, když přijde na navazování nových přátelství — je to velká čest, pokud vás Čech pozve do svého domu — ale jakmile prolomíte první ledy, lidé jsou přátelští, velkorysí, a jestliže se nacházíte mimo Prahu nebo Brno, upřímně se budou zajímat o to, odkud jste k nim zavítali.

Nenarazíte tu na středomořskou vášeň, to jistě ne, ale ani tu nenarazíte na zlost či zahořklost. Možná si spíš všimnete chápavého úsměvu, pomyslné „co s tím naděláš?“, oči v sloup a vědomí, že pivo a poklábosení s dobrými kamarády v přátelském prostředí všechno okamžitě zlepší. Problémy světa vyřešíte zítra.

Vzpomínám na jednoho známého, kterému v práci nabídli povýšení. S manželkou se jim zrovna narodilo první dítě a povýšení by přineslo i dobré finanční ohodnocení, což by se jim v tu chvíli hodilo, ale také služební cesty, sem a tam několik dní mimo domov. Odmítl ho. Když jsem se ho zeptal na důvod, podíval se na mě, jakoby to přece bylo naprosto jasné. „A mám to zapotřebí? Být doma s manželkou a dcerou je důležitější. I tak máme dost peněz a čas jezdit o víkendu na kolo a občas kouknout v hospodě na hokej s kamarády. Co víc potřebuju?“

Nedokázal bych to říct lépe.

Líbil se vám tento článek? Máme další na Kiwi.com Stories.

Podobné články