Milostný dopis… Itálii

Milostný dopis… Itálii

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Jedna z nejmilovanějších historických a kulturních mocností zůstává i nadále blyštivou korunou Evropy

Tady v Kiwi.com nedáme na Itálii dopustit, a proto bychom se s vámi chtěli podělit o to, co podle nás dělá tuto zemi tak unikátní. Doufáme, že zde najdete inspiraci a do Itálie se vypravíte v rámci svého budoucího výletu, ať už se tam budete vracet, anebo to bude vaše první návštěva.

Velká část Itálie je závislá na cestovním ruchu, ale protože teď zrovna cestování není na mysli mnoha lidí z důvodu světové pandemie, chtěli bychom vám alespoň připomenout, proč je tato krajina tak moc oblíbená. Existuje milion důvodů, proč Itálii navštívit, ať už vám jde o to probádat módní sever, malebný venkovský jih nebo ostrovy, jako Sicílie či Sardinie. Tak jdeme na to! Zde je náš milostný dopis věnovaný Itálii.

Architektura

Milán je majestátní a formálníMilán je majestátní a formální — Shutterstock

Itálie je domovem podstatného množství světově proslulých památek: Kolosea, Šikmé věže v Pise, Ponte Vecchia… seznam pokračuje. A i když se vydáte na méně navštěvovaná místa, i zde toho najdete spoustu co k vidění.

Piazza del Campo v Sieně je jedním z nejvýznačnějších náměstí středověké Evropy. Perugia, hlavní město oblasti Umbrie se klikatí podél kopců a narazíte tam na zdi a brány, které pochází z období Etrusků. Milán je majestátní a formální; Neapol je změť uliček a a kočičích hlav; Sicílie je krásná a zjizvená (o to romantičtější); Benátky jsou… prostě Benátky.

Ať už vás cesta zavede kamkoliv, takřka na každém kroku vás něco překvapí a bude lákat k tomu, abyste objevovali skrytá tajemství.

Jídlo

Mísu čerstvých těstovin, rybí delikatesu jako hlavní chod a posléze zákusek (a k tomu několik sklenic vína) a najednou je život o něco snazšíMísu čerstvých těstovin, rybí delikatesu jako hlavní chod a posléze zákusek (a k tomu několik sklenic vína) a najednou je život o něco snazší — Shutterstock

Kdo by neměl rád italské jídlo? Je tak jednoduché, přesto vynikající. Například taková pizza chutná nejlépe, když je dělaná ručně a se stejnou dovedností, vášní a pýchou jako před mnoha lety. Čerstvý, místní sýr a rajčata, vůně čerstvě otrhaných lístků bazalky a dokonalá, křupavá kůrka.  

Zaplujte do postranní uličky a najděte si trattorii. Ano, přesně tuto: zamlžená okna a lahodná vůně, která uniká ven na chodník. Jste přizváni a prodíráte se přes ostatní strávníky, abyste se usadili ke svému stolu v rohu, a po zbytek večera se cítíte, jako kdybyste byli dlouho ztracenými členy rodiny. Mísu čerstvých těstovin, rybí delikatesu jako hlavní chod a posléze zákusek (a k tomu několik sklenic vína) a najednou je život o něco snazší.

Láska k umění

Někteří přední světoví zpěváci a skladatelé pocházeli z Itálie a mnoho dalších se jí inspirovalo. Mozart složil většinu svých oper v italštině a skladby od Vivaldiho, Rossiniho, Pucciniho i jiných jsou známé po celém světě. Itálie stála při zrodu děl i v dalších odvětvích: jen pomyslete na Shakespeara, který do Itálie zasadil děje svých her, jako jsou například Romeo a Julie, Kupec benátský a další.

Romantičtí básníci milovali Itálii; lord Byron a Percy Bysshe Shelley zde dokonce žili a William Blake vytvořil sérii pozoruhodných ilustrací k anglickému překladu k Danteho Božské komedii.

Země je také domovem několika světově vyhlášených muzeí, jako jsou například Uffizi ve Florencii, muzeum ve Vatikánu, Borghese v Římě a stovky dalších s nespočtem uměleckých předmětů od umělců napříč staletími. Když se procházíte ulicemi a míjíte tisíciletí staré budovy, není divu, že vám italská města mohou připomínat živá muzea.

La Dolce Vita

Představte si smějící se dívku vzadu na skútru, vlasy jí vlají kolem obličeje a přidržuje se svého přítele, zatímco on prokličkovává rušnou ulicíPředstavte si smějící se dívku vzadu na skútru, vlasy jí vlají kolem obličeje a přidržuje se svého přítele, zatímco on prokličkovává rušnou ulicí — Shutterstock

Na Itálii je úžasné to, jak italská je. Na světě je jen několik zemí, které se dokonale řídí stereotypy, které se k nim pojí — a nemyslíme to vůbec špatně.

Představte si smějící se dívku vzadu na skútru, vlasy jí vlají kolem obličeje a přidržuje se svého přítele, zatímco on prokličkovává rušnou ulicí… nebo dva staříky, kteří v parku hrají šachy, zatímco kolem nich postávají jejich přátelé, kteří posuzují a lehce zesměšňují každý tah… nebo třeba dvojici, co si vzrušeně povídá nad šálkem ranního espressa — hlasitě a s mácháním rukou zřejmě probírají včerejší fotbalový zápas, důležité soudní přelíčení nebo spotřebu benzínu u Fiatu Panda? Na tom vlastně nezáleží; záleží jen na tom, co je právě teď.

Tak toto je pravá Itálie. Bude vás nejspíš těšit i jen to, že se nakrátko můžete stát součástí tamějšího života lidí. A proto víme jistě, že ať už se do Itálie vydáte za rok nebo za deset let, vždy vás přivítá ta stejná dramatická země pulzující životem.

Líbil se vám tento článek? Máme další na Kiwi.com Stories.

Podobné články