Milostný dopis… Japonsku

Milostný dopis… Japonsku

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Na konci země, v Zemi vycházejícího slunce, můžete čerpat ze studnice ryzí nevšednosti

Japonsko je pro některé lidi až příliš vzdálené. A v současnosti, kdy cestovatelé čelí asi nejproměnlivějším okolnostem, jaké moderní dějiny zažily, se jeví být ještě vzdálenějším. Bylo by ale škoda uplatňovat na tuhle krásnou zemi, která miluje zábavu, rčení „sejde z očí, sejde z mysli“.

Rostoucí velkoměsta

Tokio, nejrozlehlejší město na světě, má bezesporu co nabídnoutTokio, nejrozlehlejší město na světě, má bezesporu co nabídnout — Shutterstock

Když se řekne Japonsko, hodně lidí si představí nekonečnou záplavu mrakodrapů, proudící davy lidí a záři barevných světel lemující všechny ulice často ve službách reklamy na pozoruhodnou populární kulturu či technologický průmysl této země. Takové výjevy jsou v hlavním městě skutečností, proto je Tokio tak dechberoucí a rozhodně stojí za návštěvu. 

Tokio, nejrozlehlejší město na světě, má bezesporu co nabídnout. Chcete se projet ulicemi města na motokáře? Zastavit se v kavárně plné ježků? Projít si jedny z největších nákupních domů, obchodních pasáží a zábavních parků na světě? V Tokiu žádný problém.

Jakmile padne noc, vyrazte objevovat tisíce úžasných barů a klubů a pak zalehněte do kapsle v jednom z hotelů nabízejících tuto typickou, i když poněkud zvláštní formu noclehu, díky které budete moci zažít to pravé Japonsko. Vchod do „pokoje“ v kapslovém hotelu připomíná v mnohém dvířka od pračky, nebude se proto co divit, když budete hotel zprvu zaměňovat s prádelnou. Prostor uvnitř je naštěstí nepatrně větší, než buben pračky. Nepatrně.

Pokud vás velikost Tokia odrazuje, ideální možností je zavítat do mnohem kompaktnější Nagoji, třetího největšího města Japonska. Nagoja je hlavní průmyslové centrum Japonska a ani zdaleka sem nejezdí tolik turistů, kolik by si město zasloužilo. Má něco málo přes dva milióny obyvatel a veškerá zábava, o kterou přijdete vynecháním Tokia, se dá zažít i v Nagoji – navíc s výhodou snadnějšího přemísťování a přátelského přístupu místních (nemluvě o nesrovnatelně nižších životních nákladech). Určitě si rezervujte obhlídku původní továrny společnosti Toyota a nenechejte si ujít skryté poklady v rychlé a osobité nagoyské nákupní zóně zvané Osu.

Odpočinek a osvěžení

Japonský klid a mír můžete zažít při návštěvě buddhistického chrámu nebo šintoistické svatyněJaponský klid a mír můžete zažít při návštěvě buddhistického chrámu nebo šintoistické svatyně — Shutterstock

Ne každá stránka života v Japonsku je lavinou smyslových vjemů. Věnujte péči svému tělu – ponořte se do některého z desítek tisíc horkých pramenů zvaných onsen, abyste načerpali novou životní energii.

Po celé generace Japonci připisují koupelím v geotermálních pramenech blahodárné účinky – úlevu od bolestí, snížení krevního tlaku a četné další zdravotní přínosy. V malebném městečku Kinosaki v prefektuře Hyogo najdete sedm lázní, a ještě víc tradičních hospůdek, které vítají návštěvníky z daleka i z blízka.

Další způsob, jak zažít japonský klid a mír, představuje návštěva buddhistického chrámu nebo šintoistické svatyně.

Kjóto, někdejší hlavní město země, je atraktivní destinace známá množstvím ohromujících chrámů a svatyní, které se často nacházejí uprostřed krásných parků oplývajících barevnou květenou. Nejznámější svatyní v Kjótu je pravděpodobně Fušimi Inari se svým ikonickým vinoucím se tunelem z červených bran (torii). Dalším divem hodným obdivu je mechový koberec, který pokrývá zahrady chrámu Saiho-ji.

Každé roční období má své kouzlo

Když se do Japonska vydáte na jaře, budete mít to štěstí zúčastnit se svátku Hanami, což v doslovném překladu znamená „pozorování květů“Když se do Japonska vydáte na jaře, budete mít to štěstí zúčastnit se svátku Hanami, což v doslovném překladu znamená „pozorování květů“ — Shutterstock

Japonsko je destinace, kam se můžete vydat opravdu kdykoli během roku. Japonské klima je obrovsky proměnlivé – od subtropických ostrovů na jihu až po prefektury s mírným klimatem na severu – a to mimo jiné proto, že se tato země rozkládá na území táhnoucím se přes 21 stupňů zeměpisné délky.

V Japonsku je přibližně 300 lyžařských areálů a na nejsevernější z hlavních ostrovů, Hokkaidó, zavítají ročně tisíce lyžařů. Milovníci zimních sportů mluví o zvlášť kvalitním prašanu, který v tomto koutě světa padá a vytváří prvotřídní podmínky na svazích.

V Sapporu, hlavním městě Hokkaida, se dokonce každý rok v únoru koná sněhová slavnost. Po celém městě jsou rozeseté precizně vytesané sochy ze sněhu a ledu, umělci vystupují na sněhových pódiích a jakmile padne noc, projekce a světelné show dodají celé scenérii na velkoleposti.

Když se do Japonska vydáte na jaře, budete mít to štěstí zúčastnit se činnosti zvané hanami, což v doslovném překladu znamená „pozorování květů“. S prodlužujícími se dny začnou kvést sakury a lidé se setkávají pod oslnivě růžovým závojem květů, aby spolu jedli, pili a klábosili. Květy sakury jsou také proslulým ochucovadlem užívaným do sezónních variací lehkých jídel a nápojů, jejichž konzumace probíhá zejména během hanami.

Léto je jako stvořené pro pobyt na pláži. Jedno místo je však dokonce možné označit za japonský věčný ráj. Okinawa je skupina malých ostrovů ve Východočínském moři. Leží daleko od pevniny a turistům nabízí písečné pláže, sytě modré moře a úžasné korálové útesy.

Na Okinawě také od konce 2. světové války sídlí americká vojenská základna, takže zde můžete zažít zajímavou směsici americké a japonské kultury.

Nejde jen o syrové ryby…

Japonská kuchyně je jedinečná, rozmanitá a láká už od pohleduJaponská kuchyně je jedinečná, rozmanitá a láká už od pohledu — Shutterstock

Milovníci jídla nesmí Japonsko vynechat. Japonská kuchyně je jedinečná, rozmanitá a láká už od pohledu. V uplynulých desetiletích zaplavilo západní svět sushi, minimalistický pokrm označovaný za fast food pro každého, kdo dbá o své zdraví. A i když ryby a mořské plody dostupné v Japonsku jsou svou kvalitou, čerstvostí a rozmanitostí bezkonkurenčně nejlepší, naprosto stejnou pozornost si zaslouží i mnoho jiných typicky japonských pokrmů.

Co se týče jídla, velkou roli hrají regionální speciality. Místní pokrmy by dokonce bylo možné považovat za symboly identity každé ze 47 prefektur.

K Fukušimě patří kitakatské ramen nudle, k prefektuře Aiči neodolatelně chutná kuřecí křidélka tebasaki, Hirošima má své okonomiyaki (roztomile překládané jako „ta grilovaná věc, co mi chutná“) – vařené omelety z litého těsta, překypující přísadami všeho druhu – příkladů je bezpočet.

A o Ósace se dokonce říká, že je centrem pouličního jídla celé země. Ve středu Ósaky neuděláte ani pár kroků, abyste nenarazili na prodejce, kteří připravují šišaté horké koule z chobotnic v těstíčku nebo něco jemného a šťavnatého na kovových jehlicích. Obecně lze říci, že jídlo v restauracích bývá v Japonsku velmi levné – i pro ty nejspořivější cestovatele.

Jedinečnost Japonska bude bez pochyby bohatou odměnou za všechno Vaše úsilí vynaložené na tuto dalekou cestu. Jestliže se tam jednoho dne vydáte, nezapomenutelný zážitek je plně zaručen. Ať jste kdokoli, ať holdujete čemukoli, s Japonskem si budete rozumět.

Přečtěte si o naší lásce k dalším zemím na Kiwi.com Stories.

Podobné články