Milostný dopis… Německu

Milostný dopis… Německu

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Historické, krásné, přátelské a moderní Německo láká ke krátkému výletu i delšímu poznávání

Pokud přemýšlíte o budoucích evropských prázdninových destinacích, Německo vás asi jako první nenapadne. Koneckonců není nijak známé plážemi, letovisky žijícími dlouho do noci ani světoznámou kuchyní. Nic z toho ale není nutné k tomu, aby byla nějaká země úžasnou destinací. A my si myslíme, že Německo úžasné je. Takže až budete mít příležitost opět cestovat, tady jsou důvody, proč jet právě tam.

Uvolněnost a umění

Hamburk je obrovské průmyslové přístavní město na severním pobřeží zeměHamburk je obrovské průmyslové přístavní město na severním pobřeží země — Shutterstock

Není překvapením, že v seznamech nejprogresivnějších měst světa se neustále objevuje Berlín, takové označení si totiž zaslouží. Dokonce i v 70. létech, v době rozdělení, přitahoval svou ponurou atmosférou umělce a muzikanty z celého světa. Teď je centrem klubů, barů, galerií, trhů a obchodů, které byste mohli objevovat klidně celý život. Ale to není všechno, čím je Německo tak pozoruhodné.

Hamburk je obrovské průmyslové přístavní město na severním pobřeží země. Vždy přijímalo tuláky, cestovatele, světoběžníky a lidi bez volebního práva, kteří si sem po staletí nacházeli svou trnitou cestu. Dnes oplývá rozmanitou kulturou a stalo se jedním z nejživějších měst v Evropě.

Čtvrť Neustadt v Drážďanech na východě Německa je plná hudebních klubů, barů, obchodů s deskami a knihkupectví, které jako by se střídaly v nepřeberné škále variací doplňované pouličním uměním, kuriózními sochami a barvami. Na druhém konci země se zase Düsseldorf, domov průkopníků elektronické hudby, jako je skupina Kraftwerk, zbavuje své průmyslové minulosti, aby se stal centrem designu a kulinářské noblesy.

Kouzlo starého světa

V Německu se také nachází několik „nejevropštějších“ měst celého kontinentu – měst s dlažebními kostkami, úzkými bočními uličkami a barevnými, křivými domyV Německu se také nachází několik „nejevropštějších“ měst celého kontinentu – měst s dlažebními kostkami, úzkými bočními uličkami a barevnými, křivými domy — Shutterstock

Na druhou stranu se v Německu nachází také několik „nejevropštějších“ měst celého kontinentu. Jak si představujete typické staré evropské město? Mělo by mít vydlážděné ulice? Velkolepé katedrály s věžemi stoupajícími až k nebi? Náměstí s trhy a podloubími, ze kterých do všech stran vybíhají úzké vedlejší uličky? Barevné, křivé domy, které jsou přes půl tisíciletí svědky plynoucího času a dodnes hrdě stojí? Toho všeho je v Německu nepřeberné množství.

Tak třeba Norimberk – jeho klikaté ulice a charakteristické domy se sedlovou střechou připomínají obrázky z bonboniér. Anebo Heidelberg, který se rozkládá ve stínu mohutného pískovcového hradu na březích řeky Neckar. Nebo třeba Lübeck, krásné gotické město, které bylo kdysi hanzovním obchodním přístavem a dodnes je to světové hlavní město marcipánu. Překrásných míst má Německo nepřeberně.

Fotbal pro všechny

I když se vám nepodaří sehnat lístek na některý z nejprestižnějších zápasů (třeba na proslulou tribunu „gelbe Wand“ v Dortmundu), ale kamkoli jinam, zažijete nezapomenutelné chvíleI když se vám nepodaří sehnat lístek na některý z nejprestižnějších zápasů (třeba na proslulou tribunu „gelbe Wand“ v Dortmundu), ale kamkoli jinam, zažijete nezapomenutelné chvíle — Ververidis Vasilis / Shutterstock

V egocentrickém, morálním vakuu fotbalového světa hnaného touhou po penězích je běžné, že opravdoví fanoušci jsou až ti poslední, na kom záleží. Na mnoha stadionech je atmosféra jednotvárná, místní fandy často odradí cena lístků a místo nich usednou na tribuny diváci, kteří se chtějí bavit jako v divadle.

Tohle ale není případ Německa. Kluby musí dodržovat pravidlo 50+1, což znamená, že žádný jednotlivý vlastník nemůže být většinový akcionář a využívat klub ke svým finančním hrátkám (opoziční skupiny fanoušků se vehementně ozývají proti klubům, které se toto pravidlo snaží všemožně ohýbat – dobrými příklady jsou Hoffenheim a RB Leipzig).

Fotbalové kluby fungují spíš jako takové společenské instituce, což je tradice, která se v mnoha jiných zemích už vytratila. Vstupenky jsou levné, stadiony plné a překypující výbornou atmosférou, která se (obvykle) obejde bez nepřátelských projevů, pivo teče proudem a kvalita hry je na vysoké úrovni. I když se vám nepodaří sehnat lístek na některý z nejprestižnějších zápasů (třeba na proslulou tribunu „gelbe Wand“ v Dortmundu nebo na St. Pauli s jejich hipsterskými fanoušky, co rádi všude cestují se svým týmem), ale kamkoli jinam, zažijete nezapomenutelné chvíle.

Šťastný poutník

Jedním z přírodních divů Německa jsou rozsáhlé pískovcové útvary národního parku Saské ŠvýcarskoJedním z přírodních divů Německa jsou rozsáhlé pískovcové útvary národního parku Saské Švýcarsko — Shutterstock

Vydejte se z města na venkov a objevte pěšky nebo na kole některé z nejúžasnějších výletních tras v Evropě. Ne všechny trasy jsou náročné, ale rozhodně jsou uspokojivé.

Je překvapivé, že celá jedna třetina země je zalesněná. V jihozápadní spolkové zemi Bádensko-Württembersko můžete navštívit Schwarzwald, zalesněné pohoří plné hor, soutěsek a hučících vodopádů. Nedaleko Berlína se zase nachází biosférická rezervace UNESCO Spreewald. Vydejte se prozkoumat jeskynní komplex Teutoburského lesa s jezery uprostřed lesů nebo rozsáhlé pískovcové útvary národního parku Saské Švýcarsko na hranici s Českem a spoustu dalších míst.

V mnoha lesích narazíte pochopitelně také na hrady. A ne jen tak nějaké hrady, ale fantastické, mytické, pohádkové hrady. Některé z nich byly vybudovány za účelem ukázky moci, jiné jako jedny z nejvelkolepějších darů v historii obdarovávání. Není lepšího způsobu, jak si připomenout dávné časy romantiky, rytířství a nádhery.

Pracovití a krásní lidé

Němci jsou přátelští, ochotní si povídat (téměř vždy bezchybnou angličtinou, pokud nemluvíte německy) a obecně jsou spokojení se životemNěmci jsou přátelští, ochotní si povídat (téměř vždy bezchybnou angličtinou, pokud nemluvíte německy) a obecně jsou spokojení se životem — Shutterstock

O Němcích panuje názor, že jsou to suchaři, nemají smysl pro humor a rádi každému radí. Uvedu to na pravou míru. To, co by jiní lidé mohli považovat za povýšenecký nedostatek zaujetí, považuji spíš za projev tiché hrdosti. Není to agresivní, šovinistická pýcha, ale spíš vědomí, že všichni pracovali a pracují na tom, aby bylo všechno co možná nejpříjemnější. Pýcha, která se nikdy nezvrhne v samolibost, ale pouze konstatuje ono notorické „es muss sein“.

Německo je krásná země, čistá a elegantní, která vnímá váhu své historie, je spokojená s vlastními úspěchy a uznává své chyby. Dokonce i ve velkých městech jsou lidé přátelští, ochotní si povídat (téměř vždy bezchybnou angličtinou, pokud nemluvíte německy) a obecně spokojení se životem. Zajděte si večer do libovolného baru v libovolném německém městě a rozhlédněte se po místnosti plné šťastných, hezkých lidí, kteří se smějí a užívají si ve své prosperující, bezpečné, převážně sociálně uvědomělé zemi. Pokud ve vás tahle představa nevzbuzuje touhu po stejném uvolněném a příjemně uspokojivém životě, pak se obávám, že nemůžeme být přátelé.

Přečtěte si o naší lásce k dalším zemím na Kiwi.com Stories.

Podobné články