kobieta w czerwonej sukni na tle białych budynków z błękitnymi kopułami, Grecja

Milostný dopis… Řecku

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Řecko je věčným rájem jižní Evropy. Přečtěte si, proč ho tak zbožňujeme.

Řecko patří odjakživa mezi oblíbené dovolenkové destinace. Dokonce i v roce 2021, kdy nebylo jednoduché cestovat, přivítala země více než šest milionů turistů. Mnozí z nich nebyli v Řecku poprvé a určitě ani naposledy. Je prostě nemožné, abyste se do jeho starověké historie, tyrkysového moře a vynikající kuchyně nezamilovali.

Ostrovy a jejich pláže

Milostný dopis… ŘeckuMěsíční krajina pláže Sarakiniko na ostrově Milos — Shutterstock

Řecku patří tisíce ostrovů, ale pouze 270 z nich je obydlených. Lidé se nemohou nabažit nádherných souostroví obklopených modrými vodami Egejského, Jónského a Středozemního moře. Jen málokdo je stihne navštívit všechny, ale tyhle byste si při vaší návštěvě neměli nechat ujít:

 • Santorini – nádherný ostrov s bílými domečky, černými plážemi a luxusními hotely
 • Kréta – ostrov proslulý vynikajícím jídlem, starobylými památkami, nádhernými plážemi a rušným nočním životem
 • Rhodos – tomuto ostrovu vládne celoročně nádherné počasí, takže se můžete kdykoli vydat po stopách historické architektury, zasurfovat si nebo relaxovat v horkých pramenech
 • Mykonos – nabízí stylové hotely, rozmanitý noční život a okouzlující kykladskou architekturu
 • Zakynthos – je proslulý svými úžasnými plážemi – na jedné z nich můžete obdivovat záhadný vrak lodi (viz níže) a v moři zase želvy karety
 • Korfu – skvělé místo pro romantickou i rodinnou dovolenou
 • Kos – potěší sportovně založené cestovatele, protože nabízí nesčetné možnosti venkovních aktivit, jako je jízda na horském kole, potápění a jízda na koni
 • Kefalonie – jeden z větších, ale klidnějších ostrovů proslulý svými lahodnými víny odrůdy Robola
 • Skiathos – je ostrov s krásnými provinčními městečky uprostřed borových lesů

Milostný dopis… ŘeckuMalebnou zátoku a vrak lodi na pláži Navagia si prostě nemůžete nechat ujít — Shutterstock

Dokonalé řecké letovisko by nebylo ničím bez dokonalé pláže. Doporučujeme vám navštívit:

 • Pláž Navagio (Zakynthos)
 • Pláž Porto Katsiki (Lefkada)
 • Pláž Myrtos (Kefalonia)
 • Pláž Balos (Kréta)
 • Pláž Elafonisi (Kréta)
 • Pláž Agios Prokopios (Naxos)

Starobylá kultura

Milostný dopis… ŘeckuAkropolis se nachází v Aténách a je skvostem starověkého umění — Shutterstock

Ne nadarmo je Řecko považováno za kolébku evropské kultury. Vděčíme mu za jeho mimořádná literární díla a základy západní matematiky, vědy a filozofie. A nesmíme zapomenout ani na starořecké umění a architekturu. Nejúchvatnější památkou z tohoto období je Akropolis – chrámový komplex z 5. století př. n. l., postavený na kopci nad Aténami.

Milostný dopis… ŘeckuAmfiteátr v Epidauru — Shutterstock

Pozůstatky antického města Delfy, náboženské svatyně na úpatí hory Parnas, jsou hlavní připomínkou pevné víry starých Řeků v jejich mytologii. Na Peloponésu v městečku Epidaurus zase najdete amfiteátr z roku 330 př. n. l. Rozsah stavby a neuvěřitelná akustika vám vezmou dech. Ukazují také, jak důležitou roli divadlo v Řecku hrálo.

Hostina hodná bohů

Milostný dopis… ŘeckuNavštívit Řecko a neochutnat jejich víno a olivy je prostě hřích — Shutterstock

V celém Řecku, na pevnině i na ostrovech, narazíte na vinice a olivové háje. Každý, kdo se alespoň trochu vyzná ve středomořské kuchyni, ví, že bez kvalitního olivového oleje a vína se neobejdete. Přidejte tyto jednoduché ingredience k čerstvě uloveným rybám a místní zelenině a máte typické řecké jídlo, které je nejen chutné, ale i výživné.

Olivy hrají v řecké kuchyni důležitou roli a ty z oblasti Kalamata jsou údajně nejzdravější na světě. Jsou bohaté na nenasycené „dobré“ tuky, železo, vápník, vlákninu a vitamin A. Konzumace těchto zázračných plodů umí (prý) potlačit negativní účinky nadměrné konzumace jistého fermentovaného nápoje z hroznů, o kterém jsme možná právě psali.

Co se týče sladkostí, určitě ochutnejte baklavu, loukoumades (mini koblížky) a bugatsu (pudinkem plněné listové těsto). Tyto lahůdky jsou obvykle polité medem nebo posypané cukrem, takže nejsou zdaleka tak zdravé jako olivy. Ale dovolenou si člověk musí užít.

V Řecku se nespěchá

Milostný dopis… ŘeckuKáva chutná lépe s výhledem na Mykonos — Shutterstock

Alexis Zorba Nikose Kazantzakise, jedna z nejznámějších postav moderní řecké beletrie, zosobňuje velkou radost ze života, která je Řekům vlastní. Díky přátelské otevřenosti, klidné a pohodové povaze a správné dávce hrdosti na svůj původ si tento národ opravdu zamilujete (samozřejmě až po návštěvě pláží).

Kdo by nechtěl převzít způsob života místních obyvatel? Popíjet čerstvou kávu nebo ouzo v malebné kavárničce a přitom si příjemně popovídat. Dopřávat si povinnou odpolední siestu. Den zakončit v jedné z místních taveren a zatančit si v rytmu tradiční hudby. Tak si dopřejte pořádnou dávku pohody a zpomalte jako Řekové. Zasloužíte si to.

Zajímají vás další články o cestování? Navštivte Kiwi.com Stories.

Podobné články