Milostný dopis… Španělsku

Milostný dopis… Španělsku

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Přinášíme vám kousek španělské krásy a houževnatosti, abychom si připomněli, proč tuto zemi všichni tolik milujeme

Nespočet oblastí se spoustou rozličných kultur, minulost pulzující životem, pohodová atmosféra, skvělé jídlo… Španělsko uchvátí každého jiným způsobem, a i když není snadné se tam teď vypravit z důvodu probíhající světové pandemie, pojďme si alespoň připomenout, proč je tak snadné se do této země zamilovat. 

Rundu fiesty pro všechny!

Národní tanec flamenco se stal velmi oblíbeným téměř všude na světě, dokonce i ve vzdáleném JaponskuNárodní tanec flamenco se stal velmi oblíbeným téměř všude na světě, dokonce i ve vzdáleném Japonsku — Shutterstock

V žilách proudí slunce a sangria a místní obyvatelstvo opravdu ví, jak si každý den pořádně vychutnat. Možná je to tím teplým počasím — no, minimálně teplejším než ve většině Evropy — ale zatímco se budete takhle pozdě večer procházet po Malaze, Barceloně nebo vlastně kdekoliv, pohled vám bezpochyby ulpí na skupinkách, co se teprve teď potkávají, aby si pochutnaly na dobrém koktejlu, čerstvě připravených boquerónes (osmažené ančovičky) nebo espetos de sardinas (špízy ze sardinek), a to předtím, než se vydají do klubu protančit noc.

Jiní zase můžou upřednostňovat zábavu v podání národního tance flamenco, který se stal velmi oblíbeným téměř všude na světě, dokonce i ve vzdáleném Japonsku. Sejde se při něm celá komunita, dohromady tancují, zpívají, hrají na kytaru nebo „jednoduše“ tleskají a luskají prsty. I když flamenco sami neumíte tancovat, je zábava se na něho alespoň jít podívat.

Lidé ve Španělsku ale také vědí, jak zpomalit a relaxovat — opět to může být tím teplým počasím — třeba během takové siesty, která je v rámci zdejších zvyků již zavedeným stereotypem.

Umění je víc než Picasso a Gaudí

Madridské Museo del Prado získalo věhlas svou rozsáhlou sbírkou evropského umění od 12. do 20. století Madridské Museo del Prado získalo věhlas svou rozsáhlou sbírkou evropského umění od 12. do 20. století — Shutterstock

První vás zřejmě napadnou umělci jako Picasso a Gaudí, a to z dobrého důvodu. Gaudího odlišný architektonický styl je vetkaný do jednoho z nejmilovanějších katalánských měst, Barcelony, a procházka jeho ulicemi je příjemným způsobem, jak jeho umění objevit. Našel inspiraci v přírodě a své často pestrobarevné prvky zakomponoval snad do každého koutu města, čímž vytvořil vskutku živé muzeum.

Dobrou zprávou pro spoustu milovníků umění je, že řada muzeí ve Španělsku své exponáty zpřístupnila na internetu. Například takové Museo del Prado v Madridu je domovem uměleckých předmětů od Goyi, Velázqueze nebo mezinárodních umělců, jako je například Rubens, a spoustu z nich si můžete prohlédnout na internetu díky virtuální prohlídce. Muzeum své dveře poprvé otevřelo v roce 1819 a od té doby se z něj stalo jedno z nejdůležitějších v zemi s překrásnými sbírkami evropského umění z 12. až 20. století. 

Příznivci osobitého umění z mysli Dalího si část jeho tvorby mohou vychutnat v online 3D prohlídce z Divadelního muzea Salvadora Dalího. Muzeum, které on sám navrhl, se nachází v jeho rodném městě Figueres a umělec je zde také pochovaný.

Vybrané delikatesy místní kuchyně

Na svou rozlohu má Španělsko více vinic než jakákoliv jiná země na světěNa svou rozlohu má Španělsko více vinic než jakákoliv jiná země na světě — Shutterstock

I přesto, že se na Pyrenejský poloostrov možná teprve chystáte, pravděpodobně jste se již někdy setkali s výtečným španělským vínem, které je často k dostání i u nás. Na svou rozlohu má Španělsko více vinic než jakýkoliv jiný stát světa. V místním víně se odráží pestrost země samotné — každá vinice má svou vlastní odrůdu hroznů, půdu a podnebí. Ve Španělsku najdete až 600 odrůd hroznů, ale většina produkce je založena pouze na zhruba 20 z nich.

Vytříbená chuť zdejších obyvatel je patrná i z místního jídelníčku — na snídani churros s čokoládou, na oběd paella a k večeři něco menšího, například salát nebo tapas s přáteli. Nikam se ale nespěchá, poslední jídlo dne se většinou konzumuje kolem deváté večer a musí se pořádně vychutnat, jelikož chvilky strávené s rodinou nebo přáteli jsou důležitější než pár hodin spánku navíc.

Krajina, která vám vezme dech

Dramatická krajina Španělska všem jistojistě vyrazí dechDramatická krajina Španělska všem jistojistě vyrazí dech — Shutterstock

Dramatická krajina Španělska vám učaruje. Je rozmanitá stejně jako lidé samotní a každá oblast má své unikátní charakteristiky — od zasněžených vrcholků Pyrenejí na severu až po pobřeží se sněhobílými plážemi na ostrovech Tenerife nebo Ibiza.

Terén je houževnatý, s dlouhými kilometry hnědé stepi, jejichž horizonat sem a tam naruší jen zřícenina hradu. Do rozlehlých krás Španělska se můžete ponořit pomalu a lehce nebo do nich naopak skočit po hlavě a vychutnávat vše, co vám nabízejí. Říká se, že pravou krásu Španělska poznáte díky jeho obyvatelům, tak proč se nezaposlouchat do příběhů, které vám vyprávějí?

Také tak milujete Španělsko? Nechte se inspirovat dalšími příběhy o něm a jiných zemích na Kiwi.com Stories.

V souvislosti s probíhající pandemií COVID-19 ve světě se prosím vždy nejdříve informujte o aktuálních omezeních pro cestování do zahraničí, a to např. na stránkách MZV ČR.

Podobné články