Nejkrásnější výlety vlakem na světě

Nejkrásnější výlety vlakem na světě

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Neuvěřitelné trasy a úžasné scenérie, kde je cesta sama o sobě dobrodružstvím

Cestování nemusí být jen samý spěch. Někdy se chcete jen rozvalit do pohodlné sedačky, třeba s dobrou knihou nebo ve skvělé společnosti, a sledovat, jak se před vámi rozprostírá krajina. Zde je náš výběr deseti nejkrásnějších železničních tras na světě: některé trvají celé dny, jiné mají jen pár kilometrů, ale všechny jsou velkolepé.

First Passage to the West od společnosti Rocky Mountaineer, Kanada

Vydejte se na cestu horskými průsmyky a rozlehlými kaňony KanadyVydejte se na cestu horskými průsmyky a rozlehlými kaňony Kanady — Shutterstock

Společnost Rocky Mountaineer nabízí řadu výletů a dovolených vlakem, z nichž nejznámější je First Passage to the West (První cesta na Západ). Z Vancouveru vedou trasy vysoko do kanadských Skalistých hor, přes horské průsmyky a rozsáhlé kaňony a napříč divočinou Britské Kolumbie. V Albertě a Banffu uvidíte jedny z nejúchvatnějších scenérií ve státech Ameriky.

V nabídce jsou různé balíčky. Závisí to na tom, co hledáte. Od základního dvoudenního výletu z Vancouveru do Banffu můžete se také rozhodnout pro další okružní jízdy nebo 4–5denní cestu tam a zpátky. Jejich trasa Rainforest to Gold Rush je ještě delší, opět začíná ve Vancouveru, ale tři dny se vine na sever a východ, projíždí Whistlerem a končí ve městě Jasper, obklopeném zasněženými alpskými vrcholky.

Linha do Douro, Portugalsko

Vlaková trať Linha do Douro je nazvaná podle řeky DouroVlaková trať Linha do Douro je nazvaná podle řeky Douro — Shutterstock

Název trati Linha do Douro je odvozen od řeky Douro, která vede podél této 160km dlouhé trati. Údolí Douro je jednou z nejznámějších evropských oblastí s vinicemi, které pokrývají tisíce hektarů krajiny.

Trasa spojuje dvě velmi odlišná místa: vesnici Pocinho vysoko v pohoří Alto Douro s městem Porto na pobřeží Atlantiku. Celá cesta trvá asi tři a půl hodiny, ale vlaky jezdí pěkně pravidelně, takže je spousta příležitostí vystoupit a prohlédnout si některé z měst na trase, nebo dokonce projet část trasy lodí.

Kandy – Ella, Šrí Lanka

 

View this post on Instagram

 

A post shared by KohLanta (@wedokohlanta)


Cesta z Kandy do Elly, která trvá osm a půl až deset hodin, je ve skutečnosti jen jedním z úseků delší tratě z Kolomba do Badully. Trať, kterou původně postavili koloniální Britové pro přepravu zboží, například čaje, je nyní důležitým dopravním spojením pro místní obyvatele.

Je prašná, je horká, je vyčerpávající, ale je také vzrušující, protože povozy se plní lidmi, kteří zpívají písně, prodávají vynikající domácí jídlo a nápoje, smějí se a usmívají. Vlak projíždí kopci a otevřenými okny jsou vidět lidé, kteří pracují na čajových farmách, jako tečky v pestrobarevných sárí. Pokud chcete, můžete tuto trasu absolvovat ve voze první třídy, ale proč byste to dělali? Je to trasa, na které je zkostnatělý, konzervativní svět první třídy v rozporu s celým smyslem cesty. 

Flåmsbana, Norsko

Čím výše vlak stoupá, tím působivější je norská krajinaČím výše vlak stoupá, tím působivější je norská krajina — Shutterstock

Není to moc velké dobrodružství, ale rozhodně je to pěkná trasa. Vlak jede 20 km a asi hodinu a doveze vás od mořské hladiny fjordu Aurlandsfjord ve Flåmu na horskou stanici Myrdal. V údolí Flåm leží krásné vesničky, louky a květiny a čím výše vlak stoupá, tím nádhernější scenérie se otevírá.

Trať sleduje jiskřivě modrou řeku, která se valí údolím, balancuje na okraji zdánlivě nesjízdných skal, projíždí 20 tunely vytesanými do skály a vynořuje se u vodopádu Kjosfossen, kde vlak zastaví, aby si cestující mohli pořídit fotografie.

TranzAlpine, Nový Zéland

TranzAlpine je nejen příkladem novozélandské lásky k záměrně špatně umístěnému písmenu Z (viz také: Split Enz), ale také jednou z nejmalebnějších vlakových tratí na jižní polokouli. Trasa vede napříč Jižním ostrovem mezi městy Christchurch a Greymouth a její zdolání zabere přibližně pět hodin (223 km).

Vlak se vydává přes políčka Canterburských plání směrem ke Springfieldu, vstupní bráně do Jižních Alp. Dříve zde trať končila, než se díky plánování, technickým dovednostem a odvaze podařilo vybudovat trať přes mohutné hory. Přes městečko Arthur’s Pass vlak stoupá podél útesů řeky Waimakariri, 15 tunely a přes čtyři závratné viadukty. Jakmile přejedete hory, krajina začne být svěží a zelená, projíždíte kolem řek, jezer a lesů a nakonec dorazíte do Greymouthu.

Glacier Express, Švýcarsko

Švýcarská trať se vine oslnivou alpskou scenérií, po úzkých mostech přes infarktové rokleŠvýcarská trať se vine oslnivou alpskou scenérií, po úzkých mostech přes infarktové rokle — Shutterstock

Švýcarsko, jedna z nejkrásnějších zemí Evropy, pokud jde o krajinu, je také proslulé svými železnicemi, které jsou čisté, přesné a — díky štěstí, že se nacházejí v tak hornaté zemi — také velkolepé. Trať se osm hodin klikatí po jihu země mezi Svatým Mořicem a Zermattem a razí si cestu oslnivou alpskou scenérií, po úzkých mostech přes infarktové rokle, tunely a podél zurčících řek.

Jedná se o zcela moderní služby, na palubě je k dispozici vynikající jídlo a výhled je umocněn tím, že vozy mají obrovská okna a prosklené stropy, což znamená ještě větší panoramatický zážitek. Málokdy se vám podaří dostat se do nějakého cíle stylověji.

Serra Verde Express, Brazílie

Serra Verde je trasa vedoucí z města Curitiba, téměř kilometr nad hladinou moře, která vznikla v 19. století díky tomu, že belgicko-francouzská společnost Chemin de Fer Bresilien získala povolení ke stavbě železnice, která měla otevřít obchodní trasy. Nyní má podobu vlaku, který vozí turisty tři hodiny dolů do města Morretes.

Začíná v hustě zalesněných horách a směřuje do Státního parku Pico do Marumbi. V tropické divočině plné zurčících vodopádů a mlžných lesů si nezapomeňte sednout k otevřenému oknu, abyste si naplno užili vánek, vůni vegetace a vody a vzrušení z letu nad viadukty, pod nimiž zdánlivě nic není. To mimochodem znamená pořídit si levnější jízdenku: jediná třída, která je klimatizovaná (a má tedy utěsněná okna), je nejvyšší třída Litorina de Luxo, takže si kupte cokoli jiného než tuto třídu. Jaký smysl má být na takovém výletě v těsných prostorách?!

Pacific Surfliner, USA

Pacific Surfliner téměř nepřetržitě kopíruje pobřeží USAPacific Surfliner téměř nepřetržitě kopíruje pobřeží USA — Shutterstock

Výlet po USA bez nutnosti řídit? To zní dobře, že? A to je přesně to, co tu probíhá. Podél 560km pobřeží jižní Kalifornie mezi San Diegem a San Luis Obispo s Los Angeles zhruba v polovině cesty.

Téměř nepřetržitě kopíruje pobřeží a místy leží pouhý metr od oceánu. Vnitrozemské úseky vedou přes zemědělskou půdu a rozsáhlá otevřená prostranství i divoké kontrasty, jako jsou průmyslové oblasti na okrajích měst. Není to nejdelší cesta na tomto seznamu — z místa na místo trvá asi osm a půl hodiny — ale je to skvělý způsob, jak cestovat z místa na místo delší dobu malebným, uvolněným tempem.

Kuranda Scenic Railway, Austrálie

 

View this post on Instagram

 

A post shared by #Kuranda (@kurandavillage)

Podobně jako u výše uvedené norské železnice se jedná spíše o krátký výlet pro potěšení než o velké dobrodružství — jednosměrná cesta trvá necelé dvě hodiny. Rozhodně to však stojí za to, protože vlak se vine z města Cairns na pobřeží vzhůru a přes Great Dividing Range do venkovského městečka Kuranda, které se nachází hluboko v deštném pralese Wet Tropics.

Skrze okna vlaku do dobových vagónů vstupují výhledy, zvuky a vůně deštného pralesa, zatímco se prodíráte bujnými lesy, přes strmé mosty a kolem zurčících vodopádů. Jízda je komentovaná a z komentáře se dozvídáte, co právě vidíte, a jaká je historie deštného pralesa a železnice.

Transsibiřská magistrála, Rusko

O Transsibiřské magistrále se psalo s obdivem ještě před jejím dokončenímO Transsibiřské magistrále se psalo s obdivem ještě před jejím dokončením — Shutterstock

Končíme u dědečka všech, téměř 10 000kilometrové železnice linoucí se mezi Moskvou a Vladivostokem. Ještě než byla dokončena, psalo se o ní jako o rozmaru císaře Alexandra III. s nadšením, protože dobrodruzi a železniční nadšenci v očekávání projížděli její úseky.

Ani čas jí neubral na přitažlivosti. Cesta trvá osm dní, překonává osm časových pásem, a vede přes horské průsmyky, stepi, řeky a jezera. Neustále se měnící krajina je také jako z jiné planety v závislosti na ročním období, takže nádherná, barevná letní cesta je úplně jiný zážitek než zimní cesta přes ledová pole a kolem zamrzlé vody. Zachovává si punc jednoho z největších světových dobrodružství.

Líbil se Vám tento článek? Další najdete na stránkách Kiwi.com Stories.

Podobné články