Nejlepší aktivity, které letos na jaře a v létě můžete podniknout v řeckých Aténách

Nejlepší aktivity, které letos na jaře a v létě můžete podniknout v řeckých Aténách

Destinace

Autorem je a

Autorem je a |

Máme pro vás tipy na to nejlepší, co můžete ve městě protkaném historií a příběhy dělat a vidět. Navíc vám poradíme, kde najdete místa, na která nechodí příliš mnoho turistů, a kam v Aténách vyrazit večer

Článek byl sepsán ve spolupráci se společností Aegean Airlines.

Vydejte se se společností Aegean Airlines do Atén, jednoho z nejstarších a nejdůležitějších měst v Evropě, a možná i na světě. Tohle starobylé město nabízí neuvěřitelné množství aktivit. Proto jsme sepsali průvodce po Aténách, abyste věděli, kdy se tam vydat, jak se po městě pohybovat, co jíst a pít a jak ze své návštěvy vytěžit maximum.

Praktické tipy

Kdy do Atén vyrazit?

Nejvíc turistů tu najdete od června do září. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, kdy teploty dosahují až 35 °C. V tuhle dobu se tu životní tempo zpomalí, protože lidé během dne posedávají ve stínu. Nejpříjemnější teploty vás v Aténách čekají v květnu a říjnu, kdy oproti zimním měsícům i míň prší.

Jak se po Aténách pohybovat?

Pokud poletíte s Aegean Airlines, přistanete na aténském mezinárodním letišti, které je významným dopravním uzlem spojujícím Atény se zbytkem světa. Do centra se dostanete buď expresním autobusem nebo metrem č. 3. Samotné centrum je dobře propojeno integrovaným dopravním systémem autobusů, tramvají, trolejbusů a metra. Podrobné informace o tom, jak systém využívat, najdete na oficiálních stránkách OASA.

Proč stojí Atény za návštěvu?

Monastiraki Square in Athens — ShutterstockU Atén není jednoduché říct, jestli jsou městem Západu či Východu – Shutterstock

Až se budete procházet aténskými ulicemi, uvidíte, že město má spoustu tváří. Pokud přijíždíte z východu, můžete si díky vysokým budovám a moderním obchodům připadat, jako byste se konečně ocitli v Evropě. Pokud jste sem ale zamířili ze západu, může vám zdejší jídlo, hudba a rušný pouliční život připomínat spíš Blízký východ. Atény nejde nazývat pouhou vzpomínkou na Byzantskou nebo Osmanskou říši, stejně jako je nejde identifikovat jako západní nebo východní. Atény jsou ztělesněním řecké jedinečnosti: jsou prostě a jednoduše aténské.

Temple of Zeus with the Acropolis in the background — ShutterstockAkropolis byla postavena před víc než 2 000 lety a velká část z ní stojí hrdě dodnes – Shutterstock

Dionysiou Areopagitou je dlouhá pěší ulice lemovaná stromy, odkud se snadno dostanete k hlavním aténským památkám. Prohlédněte si citadelu Akropolis a antickou Agoru (navštívit můžete i další památky) a vydejte se po stopách Perikla, Sokrata a Platóna.

Stejně jako další místa na vrcholcích kopců ve starověkém Řecku byla Akropolis (v překladu „vysoké město“) postavena v 5. století př. n. l. a stala se místem uctívání i útočištěm během napadení města. Akropolis, korunovaná chrámem Parthenón, shlíží na dnešní Atény jako jejich historický, kulturní a doslovný vrchol. Je to mistrovské dílo. Ne v každém městě uvidíte stavby takového rozsahu, které jsou staré víc než 2 000 let.

View of the Acropolis and the Ancient Agora — ShutterstockPohled na antickou Agoru – Shutterstock

Na úpatí Akropole se od Héfaistova chrámu rozprostírá antická Agora, která bývala takovým univerzálním veřejným prostorem. Atéňané se tady scházeli, aby si vyměňovali zboží, novinky a drby. Bylo to rušné centrum každodenního života ve starověkém Řecku. Možná tomu nebudete věřit, ale právě na tomhle travnatém plácku plném ruin vznikly kořeny západní filozofie, politiky, kultury a vědy.

Co můžete podniknout v Aténách zadarmo

Flower-adorned street in Plaka — ShutterstockKdybyste se jednoho rána probudili na náměstí Plaka, nevěřili byste, že jste v centru hlavního města – Shutterstock

Plaka představuje klidnější a intimnější stránku Atén s útulnými, barevnými uličkami plnými bujné flóry, roztomilých restaurací a obchůdků se suvenýry. Uvolněné tempo Plaky je dáno především tím, že v téhle oblasti není žádný provoz, a přesto je to do centra města, co by kamenem dohodil. Nejklidnější čtvrť Plaky, Anafiotika, se nachází pod hradbami Akropole. Původně ji v 19. století osídlili dělníci z ostrova Anafi, odkud taky pochází její název. V tomhle malebném komplexu domků z bílého kamene se ruch velkoměsta zdá být na hony vzdálený.

I tady uvidíte kombinaci historické části města s některými z jeho nejmodernějších míst. Aténské metro je samo o sobě takovým muzeem. Ve stanicích najdete vše od starověkých artefaktů a archeologických vykopávek až po moderní sochařství a umění.

Theater of Dionysus — Getty ImagesV některých dnech je vstup do všech archeologických památek v Aténách zdarma – Getty Images

Řecká vláda se snaží přilákat víc turistů mimo sezónu. Proto zavedla každou první neděli v měsíci bezplatný vstup do všech archeologických památek v Aténách, a to od 1. listopadu do 31. března, stejně jako v následujících dnech:

  • 6. března (na památku Meliny Merkuriové)
  • 18. dubna (Mezinárodní den památek)
  • 18. května (Mezinárodní den muzeí)
  • Každý poslední víkend v září (Dny evropského dědictví)
  • 28. října (Den Ochi)

Atény v noci

 

View this post on Instagram

 

A post shared by #romantso (@romantsoathens)

Po západu slunce se vydejte k Pnyxu. Je to místo, kde se v raných dobách athénské demokracie scházeli občané a ze kterého se můžete kochat neuvěřitelným výhledem na Parthenon.

Za nočním životem vyrazte do klubu Romantso, kde hrají DJové a živá hudba. Nebo mrkněte, co se děje v Technopolis, bývalé plynárně, která je dnes kulturním centrem pořádajícím víkendové trhy, umělecké výstavy a workshopy. Můžete sem zajít i na bezplatné víkendové a večerní festivaly a představení.

Co tu budete večer dělat, záleží nejvíc na tom, co vás baví. Na Aténské riviéře najdete jedny z nejluxusnějších barů a restaurací, které město nabízí, stejně jako kluby, plážové bary a koktejlové podniky. Pokud hledáte undergroundovou a alternativní hudbu, Kerameikos je tím pravým místem. Odpočinkové vinárny najdete zase spíš ve čtvrti Kolonaki a jejím okolí.

Jídlo, pití a vaše zdraví!

The Panathenaic Stadium — ShutterstockKallimarmaro hostilo první novodobé olympijské hry – Shutterstock

Wellness je dnes v módě, ale Atéňané o sebe díky konceptu kalokagathos (rovnováha mezi zdravým duchem a zdravým tělem) pečují už po staletí. Od rodiště olympijských her se ani nic jiného očekávat nedá. Olympijský stadion z roku 2004 je dnes otevřený veřejnosti a lidé sem chodí běhat, jezdit na kole nebo se jen tak procházet. Teď tu stojí taky velmi fotogenická Zeď národů.

Další místo, kde se snoubí starodávné s novodobým. Sportovní historie totiž sahá až ke stadionu Kallimarmaro neboli Panathénajskému stadionu, který byl původně založen v roce 330 př. n. l. a v roce 1896 obnoven pro první novodobé olympijské hry. Budete se tak moct projít (nebo proběhnout) po stopách tisícileté historie.

Woman eating dolmades — ShutterstockDolmades, plněné vinné listy, jsou typickým řeckým jídlem – Shutterstock

Návštěva Atén by samozřejmě nebyla kompletní bez ochutnávky skvělých místních jídel. Řecká kuchyně je nejen chutná, ale i zdravá. Koneckonců o tom svědčí i vysoká průměrná délka života místních. Základem jejich stravy jsou čerstvé, typicky středomořské suroviny, jako je zelenina, olivy, sýry a ryby. V podstatě kdekoli ve městě si můžete dát vynikající souvlaki, musaku nebo dolmades. A nezapomeňte na čerstvý salát ze šťavnaté místní zeleniny zalité tím nejjemnějším olivovým olejem. Věřte, že za tímhle jídlem se do Atén budete chtít znovu a znovu vracet.

Zajímají vás další články o cestování? Navštivte Kiwi.com Stories.

Podobné články